FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Ultimul meci pentru cioban!

«1234567»
AndyQ10.12.2008 16:21

@ MoWeed

 

La fel cum un puscarias devine institutionalizat dupa 30-40 de ani de stat dupa gratii, la fel, sufletele mai slabe, devin becalizate, dupa 5 ani. ceva de genu: "lasa ma ca e si bun si rau, merge si asa, daca castigam nu zic nimic de el, daca pierdem... poate-l injur".

 

Inevitabil exista si genul asta de suporterii, care mai au sanse de revenire, pe cand becaliotii convinsi... saracii, nu mai au cale de scapare.

 

E normal sa existe diferente de opinii. Ne contram in vorbe cand e vorba de-un meci, de-o faza, de stiu eu mai ce. E normal, rational si deloc deplasat. In momentul in care sustinem o cauza precum "Becali"... iesim cu totul din tiparele realului.

 

Citez:"L-ati impuscat pe Ceausescu, dar il vreti pe Gigi Becali"....

 

 

Azazello10.12.2008 16:22
Azazello, vorbesti numai prostii.

In primul rand, toti suntem constienti ca o eventuala plecare a lui Becali ne-ar priva de rezultate notabile cel putin 2 sezoane. Dar pe noi nu ne intereseaza acele rezultate, singura noastra dorinta este ca Steaua sa scape de acest cancer numit Becali! Steaua inseamna mai mult decat rezultatele obtinute, dar, voi, cei care-l sustineti pe Becali(ori il sustii, ori nu; varianta de mijloc nu exista), nu vedeti asta. De aceea sintagma de "suporter de palmares" este potrivita in cazul vostru.

Culmea este ca voi, suporterii de rezultat, nu realizati ca atata timp cat la Steaua este Becali cu aceasta mentalitate defectoasa("daca locul 2 imi aduce banii in CL, de ce sa-mi doresc titlul?" sau "daca nu castig bani din cupa de ce as castiga-o?") nu vom mai avea rezultate. Sau locul 2 dupa valize si 1 punct in CL sunt performante dupa mintea ta?

 

 

Cred ca prostii vorbesti tu. Unde ai citit ceva scris de mine de banii de CL si locul doi ?

MoWeed10.12.2008 16:25

@Azazello

 

Era o intrebare retorica. Normal ca sustii ca avem o atitudine superioara, cand nici macar atat nu poti intelege...

 

@AndiQ

Citatul de la finalul post-ului tau spune totul...

AndyQ10.12.2008 16:33

@ Azarello

 

Becali, ca orica altul, a avut sansa lui sa demonstreze ca vrea cu adevarat binele Stelei, din momentul in care a preluat clubul. Asta ti s-a parut ciudat? ca nu a fost injurat de la inceput? Nici nu se cuvenea, inca nu-l cunostea nimeni... a aparut ca ciupercile dupa ploaie.

 

Fiecarui om ii poti atribui prezumtia de nevinovatie, pana la proba contrarie. Becali nu e injurat doar de 2 ani incoace. Diferenta consta in faptul ca il atacam mult mai violent din cauza evenimentelor petrecute in ultimii doi ani: vilarul lui Dinamo la gat, conflictele cu galeria in nenumarate randuri, prostia din mass-media, l-a tarat prin noroi pe Hagi, omul care inseamna atat de mult pentru fotbalul romansc, Lacatus si multe altele.

 

Pentru toate astea... Becali trebuie sa plateasca... si o sa plateasca cu varf si indesat.

NICKSTELIST SI DUPA MOARTE10.12.2008 16:34

Gigi are dreptate,cu aia de la Armata ne mananca amaru.si apropo ce ziki de suporterii de la CFR aseara aia suporteri nu voi si aia care injurati si faceti scandal.credeti ca voua vi se cuvin multe ca voi sunteti nord si sud decat sa injurati mai bine nu mai mergeti la meciuri.mergem noi prin toata tara si ii sustinem 200 cati suntem decat cateva mii care sai injure.sunt prost

[/

 

 

 

eu zic sa taci din gura daca nu stii ce inseamna Steaua pentru tine eu zic sa taci din gura.

xray_rom10.12.2008 16:38
Ce a ajuns acest site...:( Un mijloc de lupta anti -Becali si nicidecum de sustinere a Stelei. Anti becalismul este promovat ca stelism adevarat. Moderatii (printre care ma numa eu de exemplu) si sustinatorii finantatorului (care au tot dreptul sa existe si sa se manifeste ca stelisti) sunt exclusi.

 

Totul functioneaza dupa principiul daca nu esti cu mine -esti impotriva mea ! Exact dupa chipul si asemanaea lui Gigi. Si atunci ce a ajuns tribuna? Exact cel mai reprezentativ exemplu al spiritului de turma. Al dorintei de a fi in ton cu "moda". Pentru ca de fapt avem o tribuna "mondena". Era la moda sa fie injurat Paunescu mai demult, apoi Piti, Zisu. Acum e randul lui Becali. Hai sa injuram, sa contestam sau sa aplaudam-dupa caz. Ca de..suntem romani. Asta facem cel mai des si cu cel mai mare succes. Aplaudam si hulim. Istoria o stie cel mai bine.

 

Sigur, majoritate decide. Turma. Exact conceptul de care parem ca vrem sa fugim. Si de aceea, deseara in Templu oamenii vor striga ceea ce sunt invatati sa strige. De ziare, de formatori de opinie, de cei care sunt mai stelisti decat altii...

 

Foarte bine. Contestati-l pe finantator. Faceti asta la un meci de CL, unul important pt echipa si viitorul ei. Dar nu uitati ca stelismul nu se masoara in cat de multe p....le si m,,,ie va lua Becali. Si ca veni vorba: Daca eram pe primul loc in clasament in campionat si calificati mai departe in CL ar mai fi contestat cineva ? Chestie de principiu...

 

Nu imi amintesc insa de contestari la sfertul Steaua - Rapid de exemplu. Era cumva un alt Becali atunci ? Sau la calificarea cu Standard...

 

Alte circumstante domnilor care promovati integritate si moralitate. Nu ?

Prietene!

Ai spus niste adevaruri triste!

Din nefericire, nu pot fi influentate pt ca asa sunt ele plantate in gena umana de cand lumea si Pamantul!

Daca pleaca 5 insi pe mijlocul bulevardului lalaind si injurand pentru o "cauza", nu fac nici 100 m si numarul lor se tripleza!La nici 1 km de mers, ajung deja, ca numar, cat efectivul unui regiment:)

Celor care s-au alaturat din spirit gregar, o forta nevazuta le induce trepat in starea psihica "cauza" celor 5 , pana la asimilarea totatala. Dupa numai cateva minute se simt deja veteranii cauzei!:)

 

Sunt destepti care au studiat temeinic psihologia si sociologia multimi constituite in scop revendicativ. Este ca un nor de gaz, gata sa explodeaza din senin si necontrolat, la o banala descarcare electrostatica. E suficienta doar o singura persoana "vocala" care sa de-a tonul!

 

De aceea, toate manifestarile de protest stradale sunt foarte bine pregatite de lideri si autoritati inainte de a fi aprobate!

Predispozitia viscerala a multimii spre violenta este asemanatoare cu excitatia rechinului la sange si este independenta de calitatea individuala a componentilor!

 

In cateva fractiuni de secunda, o multime se poate transforma intr-un tavalug care rade totul in cale, desi fiecare ins, luat separat. este un om normal si civilazat. "Efectul de multime" incalzita, induce la nivel individual o stare psihica vecina cu nebunia! Mai precis, nu ar face NICIODATA singur ce ar putea face din interiorul unei multimii. Linsajul este un bun exemplu extrem in acest sens!!

Mineriada este alt exemplu. Nu minerii au fost vinovati de ceea ce au facut, ci cei care au aprobat gruparea lor in scop vindicativ, stiind ca a grupa o mare de oameni(mineri sau nemineri) dotati cu bate si topoare devine brusc ca o haita de lupi turbati si pierd capacitatea de auto-control. Daca in loc de mineri, era un amestec eterogen de profesii, efectul ar fi fost acelasi!Contextul social-politic a fost o circumstanta favorizanta!

 

Asta este si explicatia frecventelor violente din tribunele stadioanelor. Acolo, factorul concurential este catalizatorul amorsarii starii conflictuale in forma ei extrema!

 

 

 

Adrian10.12.2008 16:39
Din contra ! Cei care contesta acum la greu sunt suporteri de palmares. De ce nu a-ti facut-o la victorii, cand am luat titlul, 22 -23 ?

 

Acum, cu doi ani fara titlu si cu al treilea pe locul patru dupa tur e plin de contestatari ! V-a scapat cineva ? De la Becali si pana la jucatori ? Unii suporteri care nu va imparatsesc opiniile ? Antrenorii ?

 

Stai un pic frate.

Cum a zis si Domnul Somanescu mai sus, noi nu am sarit sa judecam omul din prima clipa.

I-am dat lui becalii destul timp ca sa demonstreze ce poate.

 

In primii ani Steaua a avut un conducator cu cap: MM Stoica.

Si MM a dus echipa acolo unde ii era locul. Pana atunci implicarea lui becalii era doar superficiala:

1.A cerut ca tricourile sa aibe si galben pe ele.

2.A cerut ca anumiti jucatori sa fie titulari(si sa nu fim porci, Cristea cu Valencia nu a fost o mutare rea)

 

A plecat insa MM si becalii a inceput: "Ca Hagi e asa...ca ala titular...ca ala afara din Ghencea...etc"

Adica si-a aratat adevarata fata.Si a mai aratat si ca nu poate sa conduca Steaua.

 

Ai zis ca noi suntem suporteri de palmaresc ca protestam doar cand echipa nu merge dar uiti ca acum cateva luni, cand Lacatus era la echipa si bateam pe Galata si rezultatele erau bune, noi, astia de care zici acum, il huiduiam pe becalii si il criticam pe Lacatus.

 

A plecat Lacatus, acum sa plece si becalii.PUNCT!

DelPiero1010.12.2008 16:40
Ma doare-n c*r de Becali, eu vreau in seara asta sa castige Steaua.

Gandesti pe termen f scurt.Ceea ce e trist.Viitorul Stelei inseamna mult mai mult decat o calificare in UEFA...

Lari10.12.2008 16:46

Din repertoriul unui jeg:

 

"Avem foarte multe informatii conform carora suporterii vor sa opreasca meciul. De aceea avem, mai mult ca oricand, 100 de agenti in civil in tribune. Am luat toate masurile, e foarte greu sa scape fara sa fie ridicati de ofiterii de ordine", a afirmat Catalin Zmarandescu la sportro.

 

vanfootball10.12.2008 16:49

Bravo, Mihai!

 

Afara cu derbedeul din loja!

 

Sper din tot sufletul sa pornim anul 2009 cu alt/i conducator/i.

 

 

 

Gigi, strange-ti catrafusele si intoarce-te la stana!!!

AlexV10.12.2008 17:02

Macar de-ar fi adevarat tot ce este scris in articol. Ar fi minunat sa scapam de Gigi dar cine o sa ajunga in locul lui?

 

Fan FC Steaua10.12.2008 17:08

Nu e problema...sunt destui oameni cu bani...unul tot o sa vrea Steaua...

 

CIOBANE, DE SÃRBÃTORI, SÃ-ÞI DEA Dumnezeu ÞIGÃRI !!! (ca sunt valoroase in PUªCÃRIE)

 

Oare o sa doneze bani la puscaria sfanta? O sa-si renoveze celula crestina?

Dragos_stelistu_198610.12.2008 17:31

acest cioban ne-a distrus si ne ve distruge mandria noastra a stealistilor,Steaua.Sa plece da-l in familia masi

marius_lacatus.jpg

mdionis10.12.2008 17:43
@Lari

 

Da , de Valentin este vorba .

 

Are Valentin capacitatea sa aduca astazi finantari? Fiindca el de unul singur nu are puterea financiara necesara functionarii clubului.

 

Oricum, la o prima citire, stirea mi se pare mai curand un zvon. Valentin a declarat in cateva randuri ca nu il intereseaza Steaua de astazi si s-a delimitat net de fenomenul fotbalistic actual. Pe de alta parte, influenta lui in lumea fotbalului de astazi este neglijabila fata cum era acum vreo 20 de ani.

 

Ar fi interesant totusi un club cu sustinere financiara asigurata si sustinut de un manager inteligent si care intelege fenomenul fotbal precum Valentin.

 

vanfootball10.12.2008 18:01

Valentin Ceausescu complotand impreuna cu Dan Voinea?!!!! Eu cred ca va tineti de glume...si nu e momentul.

xray_rom10.12.2008 18:06
Ai zis ca noi suntem suporteri de palmaresc ca protestam doar cand echipa nu merge dar uiti ca acum cateva luni, cand Lacatus era la echipa si bateam pe Galata si rezultatele erau bune, noi, astia de care zici acum, il huiduiam pe becalii si il criticam pe Lacatus.

 

A plecat Lacatus, acum sa plece si becalii.PUNCT!

Mai frate!

Ce naiba tot o tinem de-a puia a gaia cu acest eteric "sa plece", dar nu avem pe nimeni pregatit sa-i ia locul!

Situatia nu suporta comparatie. Lacatus era angajat!"Consuma" bani, nu baga bani!

Becali e patron. Pe asta nu-l poti schimba ca pe MM, antrenori sau jucatori!

Sa apara ala "NEGOCiATUL", vorba lui Don Somanescu:))

 

Tu ti-ai lua boceluta la spate si ai pleca din casa lasand-o de izbeliste cu copii cu tot, daca te-ar huidui vecinii?

 

Vrem ca-n bancul asta:

'Un iepure fugea pe camp si se intalneste cu un ogar.

-Unde alergi, mai Urechila? il intreanba ogarul.

-Fug in lumea larga!La noi la crescatorie a venit o circulara sa le taie un testicol la cei care au 3.

- Paisi tu ai 3?se mira ogarul...

-Nuuuu! Am doua, dar nu stii cum sunt astia cu circularele. Intai taie si apoi numara!

:))))

 

Chiar e cineva pe aici atat de naiv care crede ca Becali va pleca invartindu-se lasand balta 30-40 mil E, doar ca-i strigam noi pe site si pe stadion sa plece?

 

Chiar daca ar vrea sa plece, satul de injuraturi, acum e si mai nasoala treba.

Nu reuseste sa mai vanda o palma de pamant, darmai clubul Steaua!

Poate cel mult sa dea drumul la toti jucatorii si sa inchida clubul temporat sau definitv!Atat!

 

Dar...ATENTIE!

Ca asociat, nu poti parasi o firma cum iti parasesti nrevasta la suparare!

Nu te lasa legea! Ori o vinzi, ori ii sistezi activitatea temporar(la registrul comertului) ori o lichidezi(pe cale judecatoreasca)!

 

Daca e pe cale sa se inchida Steluta, de ce sa nu o faca si Steaua daca asta vrea poporul!!

Alta solutie, in absenta unui client real sa cumpere Steaua, nu este!

Asa ca nu va mai raciti gura de pomana! CAUTATI INVESTITOR care sa o cumpere!!!

Stiu ca este mult mai greu decat sa strigi "pleaca ciobane!":), dar e SINGURA solutie!

In rest ... totul e Cancan!

Adrian10.12.2008 18:26
Tu ti-ai lua boceluta la spate si ai pleca din casa lasand-o de izbeliste cu copii cu tot, daca te-ar huidui vecinii?

 

Deci tu esti unul din aia care sustin ca Steaua face parte din familia becalii si ca trebuie sa ramana in respectiva familie pana la sfarsitul lumii.

Foarte tare!

 

Da-mi voie sa fiu paranoic si sa te intreb: "cu cat te plateste ciobanul?".

 

Si acum, ca am trecut peste paranoia mea, zi-mi si mie de ce trebuie sa suport eu, suporter stelist, jegul ala care murdareste Steaua? Pt ca o desfiinteaza?

Pai sa o desfiinteze fratica!

 

Prefer sa nu mai existe Steaua decat sa isi bata maimutoiul ala joc de numele ei si de culorile astea 2.

 

Scuza-ma ca iti spun, ai o mentalitate de sclav.

"Capul ce se pleaca, sabia nu-l taie."

 

Daca nu ii convine ca e injurat, viermele are 3 posibilitati:

1.Face treaba - se retrage din lumina reflectoarelor, inchide gura, angajeaza oameni competenti si sta cuminte si priveste din loja fiecare meci.

2.Vinde.

3.Desfiinteaza echipa.

 

Noua ne convin toate 3.

Nu ne convine continuarea situatiei de acum: Steaua se zbate doar ca sa ii aduca ciobanului banii de CL!

 

De 2-3 zile tot postezi aici ca nu exista oameni care sa cumpere Steaua.

Stii tu sigur lucrul asta?

Daca da, de unde?

 

Presupui ca e asa pt ca e criza economica?

Pai crezi ca criza asta ii afecteaza pe bogatii aia care isi permit sa investeasca la echipe?

Viseaza in continuare!

Azazello10.12.2008 18:28
@Azazello

 

Era o intrebare retorica. Normal ca sustii ca avem o atitudine superioara, cand nici macar atat nu poti intelege...

 

O intrebare retorica este una care contine raspunsul in formulare ! Intrebarea ta suna asa "locul 2 dupa valize si 1 punct in CL sunt performante ?".

 

Te contrazici singur. Daca e retorica intrebarea...bineinteles. Superiorule..:) Ce bine ca eu nu pot intelege.

 

 

vanfootball10.12.2008 18:29
Mai frate!

Ce naiba tot o tinem de-a puia a gaia cu acest eteric "sa plece", dar nu avem pe nimeni pregatit sa-i ia locul!

Situatia nu suporta comparatie. Lacatus era angajat!"Consuma" bani, nu baga bani!

Becali e patron. Pe asta nu-l poti schimba ca pe MM, antrenori sau jucatori!

Sa apara ala "NEGOCiATUL", vorba lui Don Somanescu:))

 

Tu ti-ai lua boceluta la spate si ai pleca din casa lasand-o de izbeliste cu copii cu tot, daca te-ar huidui vecinii?

 

Vrem ca-n bancul asta:

'Un iepure fugea pe camp si se intalneste cu un ogar.

-Unde alergi, mai Urechila? il intreanba ogarul.

-Fug in lumea larga!La noi la crescatorie a venit o circulara sa le taie un testicol la cei care au 3.

- Paisi tu ai 3?se mira ogarul...

-Nuuuu! Am doua, dar nu stii cum sunt astia cu circularele. Intai taie si apoi numara!

:))))

 

Chiar e cineva pe aici atat de naiv care crede ca Becali va pleca invartindu-se lasand balta 30-40 mil E, doar ca-i strigam noi pe site si pe stadion sa plece?

 

Chiar daca ar vrea sa plece, satul de injuraturi, acum e si mai nasoala treba.

Nu reuseste sa mai vanda o palma de pamant, darmai clubul Steaua!

Poate cel mult sa dea drumul la toti jucatorii si sa inchida clubul temporat sau definitv!Atat!

 

Dar...ATENTIE!

Ca asociat, nu poti parasi o firma cum iti parasesti nrevasta la suparare!

Nu te lasa legea! Ori o vinzi, ori ii sistezi activitatea temporar(la registrul comertului) ori o lichidezi(pe cale judecatoreasca)!

 

Daca e pe cale sa se inchida Steluta, de ce sa nu o faca si Steaua daca asta vrea poporul!!

Alta solutie, in absenta unui client real sa cumpere Steaua, nu este!

Asa ca nu va mai raciti gura de pomana! CAUTATI INVESTITOR care sa o cumpere!!!

Stiu ca este mult mai greu decat sa strigi "pleaca ciobane!":), dar e SINGURA solutie!

In rest ... totul e Cancan!

 

 

In primul rand, Gigi nu a pierdut bani la Steaua, asta sa-ti fie clar tie si gugustiucilor ca tine. Mesajele de genul "am bagat 40 mil in Steaua" sunt pentru indivizi naivi ca tine.

Investitori sunt, stai tu linistit, dar nu da nimeni sumele fabuloase vehiculate de cercopitec, asa cum nici el, razboinicul transhumantei, nu a dat cand a preluat Steaua.

Prostul satului poate sa vanda 3-4 jucatori (Radoi, Goian, Dayro si Zapata) si apoi sa mai ceara 5-10 mil pe Steaua (vor curge ofertele de la oameni cu bani) si are un profit considerabil. Nu-l plange tu pe Gigi din Pipera, ca nu iese el in pierdere.

Afara din Ghencea, Gigi!!!

 

 

 

 

MoWeed10.12.2008 18:33
Sau locul 2 dupa valize si 1 punct in CL sunt performante dupa mintea ta?

 

Era retorica. Daca tu esti multumit de actuala situatie a Stelei, inseamna ca le consideri performante. Daca nu esti multumit de actuala situatie a Stelei, dar il sustii in continuare pe Becali inseamna ca esti un ignorant care nu vede adevaratul motiv pentru perioada proasta prin care trecem. Oricum ar fi, esti un suporter de palmares...

 

 

 

Apropo, o intrebare retorica nu trebuie sa contina raspunsul in formulare

RETÓRIC, -Ã, retorici, -ce, s.f., adj. 1. S.f. Arta de a vorbi frumos; arta de a convinge un auditoriu de justețea ideilor expuse printr-o argumentație bogatã, riguroasã, pusã în valoare de un stil ales; ansamblul regulilor care ajutã la însușirea acestei arte
Azazello10.12.2008 19:02
Era retorica. Daca tu esti multumit de actuala situatie a Stelei, inseamna ca le consideri performante. Daca nu esti multumit de actuala situatie a Stelei, dar il sustii in continuare pe Becali inseamna ca esti un ignorant care nu vede adevaratul motiv pentru perioada proasta prin care trecem. Oricum ar fi, esti un suporter de palmares...

 

 

 

Apropo, o intrebare retorica nu trebuie sa contina raspunsul in formulare

 

Prietene, puteam si eu sa caut in DEX...Apoi tu imi dai o definitie pentru retoric. Intrebare retorica este cu totul altceva.

 

Cat despre faptul ca tu ma consideri un suporter de palmares...e ca o furtuna intr-un pahar cu apa. Adica nesemnificativ.

 

Problema e ca de la inceput nu ai inteles ideea, asa ca o sa exlic din nou mai clar.

 

1.Nu ma intereseaya Becali.

2.Ma enerveaza huliganismul si refularile violente si nu cred ca asa trebuie protestat.

 

Cu bine.

 

 

dee10.12.2008 19:10
1.Nu ma intereseaya Becali.

2.Ma enerveaza huliganismul si refularile violente si nu cred ca asa trebuie protestat.

 

1. cum poti tu desprinde Steaua de contextul actual, care-l implica si pe Becali? Daca nu te

intereseaza Becali => ca nu te intereseaza nici actiunile lui => nu te afecteaza situatia actuala a

clubului, nu?

2. de acord cu tine.

 

 

xray_rom10.12.2008 21:51
In primul rand, Gigi nu a pierdut bani la Steaua, asta sa-ti fie clar tie si gugustiucilor ca tine. Mesajele de genul "am bagat 40 mil in Steaua" sunt pentru indivizi naivi ca tine.

Investitori sunt, stai tu linistit, dar nu da nimeni sumele fabuloase vehiculate de cercopitec, asa cum nici el, razboinicul transhumantei, nu a dat cand a preluat Steaua.

Prostul satului poate sa vanda 3-4 jucatori (Radoi, Goian, Dayro si Zapata) si apoi sa mai ceara 5-10 mil pe Steaua (vor curge ofertele de la oameni cu bani) si are un profit considerabil. Nu-l plange tu pe Gigi din Pipera, ca nu iese el in pierdere.

Afara din Ghencea, Gigi!!!

Sa-l citez pe Caragiale nu pot spunne decat: "Amice, esti un dobitoc!"

morosanu'10.12.2008 21:57

da pe ultimul drum cand il conducem???

vanfootball10.12.2008 22:12
Sa-l citez pe Caragiale nu pot spunne decat: "Amice, esti un dobitoc!"

 

 

Fugi de linge ranile stapanului, ca vine acasa suparat! :wave:

«1234567»