Prietene!
Ai spus niste adevaruri triste!
Din nefericire, nu pot fi influentate pt ca asa sunt ele plantate in gena umana de cand lumea si Pamantul!
Daca pleaca 5 insi pe mijlocul bulevardului lalaind si injurand pentru o "cauza", nu fac nici 100 m si numarul lor se tripleza!La nici 1 km de mers, ajung deja, ca numar, cat efectivul unui regiment:)
Celor care s-au alaturat din spirit gregar, o forta nevazuta le induce trepat in starea psihica "cauza" celor 5 , pana la asimilarea totatala. Dupa numai cateva minute se simt deja veteranii cauzei!
Sunt destepti care au studiat temeinic psihologia si sociologia multimi constituite in scop revendicativ. Este ca un nor de gaz, gata sa explodeaza din senin si necontrolat, la o banala descarcare electrostatica. E suficienta doar o singura persoana "vocala" care sa de-a tonul!
De aceea, toate manifestarile de protest stradale sunt foarte bine pregatite de lideri si autoritati inainte de a fi aprobate!
Predispozitia viscerala a multimii spre violenta este asemanatoare cu excitatia rechinului la sange si este independenta de calitatea individuala a componentilor!
In cateva fractiuni de secunda, o multime se poate transforma intr-un tavalug care rade totul in cale, desi fiecare ins, luat separat. este un om normal si civilazat. "Efectul de multime" incalzita, induce la nivel individual o stare psihica vecina cu nebunia! Mai precis, nu ar face NICIODATA singur ce ar putea face din interiorul unei multimii. Linsajul este un bun exemplu extrem in acest sens!!
Mineriada este alt exemplu. Nu minerii au fost vinovati de ceea ce au facut, ci cei care au aprobat gruparea lor in scop vindicativ, stiind ca a grupa o mare de oameni(mineri sau nemineri) dotati cu bate si topoare devine brusc ca o haita de lupi turbati si pierd capacitatea de auto-control. Daca in loc de mineri, era un amestec eterogen de profesii, efectul ar fi fost acelasi!Contextul social-politic a fost o circumstanta favorizanta!
Asta este si explicatia frecventelor violente din tribunele stadioanelor. Acolo, factorul concurential este catalizatorul amorsarii starii conflictuale in forma ei extrema!
Bai.. de ce vorbiti aiurea.. ma faceti sa ciitez din mine, in plm... ce e asa greu de inteles?!!!
"Serios vorbind, e ultima sansa ca noi sa ne facem obesrvata pozitia vis a vis de ceea ce se intampla la CLUBUL SPORTIV AL ARMATEI, Steaua. Vine apoi perioada de pauza, lumea uita (vezi meciul cu Ceahlaul de acum cativa ani), lucrurile se linistesc, mai scoate echipa un rezultat bun la ciupeala, uitam de cancer si de noroiul in care se zbat valorile steliste si totul revine pe fagasul asa-zis normal - asta pana cand isi da iar in petec luminatia sa, apar iar cateva chestii izolate. Mie mi-e teama cel mai mult diseara de..."suporterii stelisti". Adica de cei care, pentru satisfactia personala de a vedea Steaua facand un rezultat bun, sunt gata sa puna inaintea principiilor de STELIST bucuria vremelnica - bucurie umbrita serios dpdv al meu de stadiul in care se afla un club pe care eu il sustin datorita unor chestii mult mai profunde decat ipotetica victorie in fata Fiorentinei sau a oricare alte echipe. Plm, fiecare om cu parerile sale.
. "
"Steaua nu va fi a nepotilor lu' voievodu', va fi a noastra, a copiilor nostri... depinde de noi daca ei vor tine cu Steaua pe care o stim noi, de care ne-am indragostit, daca vor asocia "jucatorii Stelei" cu "miltarii", cu "vitezistii" sau cu "oile lu' Becali", "luptatorii luminii" si alte aberatii.
"
PS - unul dintre persoanele importante care se ocupa de buna desfasurare a treburilor pe site are dosar penal dupa meciul asta... asa a ales el sa sustina S.T.E.A.U.A.- (ma refer la Steaua, nu la echipa voastra cu care v-ati hotarat ca o sa castige mereu); care ati fi dispusi sa faceti lucrul asta pentru crezul propriu, pentru ceea ce inseamna Steaua ?!!!!
Si sa nu veniti cu texte expirate de genul "mai bine stelisti decat sa impiedicam echipa" - este echivalent cu faptul de a fi becalist. Adica a tine cu Fc Steaua, nu cu Steaua (ma pis pe initialele de rigoare, pentu mine Steaua e ceea ce am precizat mai sus, nu ce vedeti voi, fanfaronilor, iubitorilor de performanta fada si efemera, palmaresistilor!!)