Ce a ajuns acest site...
Cel mai vizitat site al suporterilor si pe locul 5 in topul siteurilor de profil. Da, groaznic. Probabil a ajuns acolo din cauza lipsei de calitate a articolelor si din cauza dracilor de moderatori care strica tot.
Un mijloc de lupta anti -Becali si nicidecum de sustinere a Stelei. Anti becalismul este promovat ca stelism adevarat.
Si sa ma repet (pentru a cata oara) : nu exista cale de mijloc; nu exista "il sustin putin pe Becali, dar parca nu prea, dar parca doar uneori, dar doar in anumite chestii". Esti pentru Becali la Steaua sau esti impotriva lui Becali la Steaua, alegerea e simpla. Si multi au facut-o deja. Concluzia mai departe e la fel de simpla - esti pentru Becali la Steaua, nu esti stelist, esti becaliot; esti alaturi de tiganii din Ferentari, de manelistii cu Steaua e numai una, de interlopi, de analfabeti, de baietii care cersesc suta de euroi la iesirea de la oficiala, de cei 2% care l-au votat. Fiecare isi alege partea de care vrea sa fie.
Moderatii (printre care ma numa eu de exemplu) si sustinatorii finantatorului (care au tot dreptul sa existe si sa se manifeste ca stelisti) sunt exclusi.
Sunt exclusi de unde si de cine ? Ti-a interzis cineva tie sa postezi, sau altcuiva ? Faptul ca unii se amuza de altii este cu totul altceva, si poate acei altii chiar o merita prin stilul hilar de a posta, respectiv prin analfabetismul mentionat mai sus.
Si atunci ce a ajuns tribuna? Exact cel mai reprezentativ exemplu al spiritului de turma. Al dorintei de a fi in ton cu "moda". Pentru ca de fapt avem o tribuna "mondena". Era la moda sa fie injurat Paunescu mai demult, apoi Piti, Zisu. Acum e randul lui Becali. Hai sa injuram, sa contestam sau sa aplaudam-dupa caz. Ca de..suntem romani. Asta facem cel mai des si cu cel mai mare succes. Aplaudam si hulim. Istoria o stie cel mai bine.
Sigur, majoritate decide. Turma. Exact conceptul de care parem ca vrem sa fugim. Si de aceea, deseara in Templu oamenii vor striga ceea ce sunt invatati sa strige. De ziare, de formatori de opinie, de cei care sunt mai stelisti decat altii...
Corect prietene, oamenii n-ar mai trebui sa isi schimbe parerile. Cand Piti a facut treaba buna, a fost aplaudat; cand a gresit (nu o data, ci in mod repetat), a fost huiduit. Cand Becali a ajuns la Steaua, a avut un capital de imagine, a fost pretuit pentru anumite lucruri pe care le-a facut. Dar prin actiunile din ultimul an, an si jumatate, a intrecut masura; a calcat prea multe simboluri, prea multi oameni, prea multi suporteri, prea multi stelisti. De asta, si din zeci de alte motive, trebuie sa plece. Faptul ca a facut ceva, candva, bine, nu ma obliga pe mine sa il aplaud 5 ani dupa asta, la fel cum faptul ca a facut ceva rau nu ma obliga sa-l injur 5 ani dupa ce a facut-o.
Oamenii din Templu vor face ceea ce fac de cand exista Templul - vor striga ceea ce simt. Nimeni nu-i invata, nimeni nu-i cumpara (pe toti), nimeni nu-i OBLIGA sa strige ceva. E mult mai usor sa taci decat sa strigi, si daca exista acel impuls interior care te face sa strigi, atunci multi, foarte multi, au ajuns la capatul rabdarii.
Foarte bine. Contestati-l pe finantator. Faceti asta la un meci de CL, unul important pt echipa si viitorul ei. Dar nu uitati ca stelismul nu se masoara in cat de multe p....le si m,,,ie va lua Becali. Si ca veni vorba: Daca eram pe primul loc in clasament in campionat si calificati mai departe in CL ar mai fi contestat cineva ? Chestie de principiu...
Facem asta la orice meci (daca n-ai observat in ultimele etape). Meci important pentru echipa ? Poate doar pentru Becali. Ce s-ar intampla daca am castiga, ne-am duce in primavara europeana. Si ? Se va schimba ceva ? Va fi Becali mai putin idiot, va fi Argaseala mai putin sluga, vor fi unii jucatori mai putin calcati in picioare, vor fi suporterii mai putin injurati ? NU, ci eventual, o parte din suporteri se vor bucura si vor uita. NOI nu vom uita, indiferent de rezultatul din seara asta. Pentru ca avem un meci mult mai important decat cel cu Fiorentina, un meci de care depinde existenta Stelei de care eu si atatia altii ne-am indragostit, o stea care abia mai palpaie si care se va stinge in curand, un meci pe care tu nu-l vei intelege niciodata.