Nu neaparat. Insa Ceauseascu ajuta sa dezvolta talentul romanensc la un nivel ff ridicat. Talent, pe care - din pacate s-a dus din Romania.
Deci exista talentul romanesc doar ca nu e dezvolat
Nu putem sa zicem ca mai scoatem juniorii talentati la matematica,sah, IT, sau in Sport . Insa pot sa zic, fara indoiala - ca avem pusti incredibil de talentati la manele. Nu la rock, la Hip-Hop, sau pop. Insa, la Manele.
Aici chiar ca zici numai la prostii. Sunt o gramada de olimpici la matematica din Romania si in domeniul IT, romanii sunt unii dintre cei mai priceputi oameni, desi nu avem resursele celor din alte tari.
Firme extrem de mari din diverse domenii IT(de la productie de hardware si sofware pana la firmele care produc jocuri) au foarte multi angajati romani. Chiar eu am un coleg, al carui frate(scolit in Romania) era sef la productia jocurilor la o firma mare(nu-mi mai amintesc exact care era).
Cat despre muzica, iti garantez eu ca, cel putin in domeniul hip-hop, avem niste artisti foarte buni!