cel mai tare articol pe care l-am citit vreodata intr-un ziar sportiv:
,,Becali, tu cînd pleci?
October 22nd, 2008 | Fotbal intern
Lãcãtuș a renunțat, dar demisia antrenorului nu rezolvã criza Stelei
"Lãcãtuș e vinovat". Da, știm clișeele fotbalului. 2-0 e cel mai periculos scor, antrenorul e culpabil dacã echipa pierde. Axiomã din Ghencea: Patronul nu greșește niciodatã, are întotdeauna dreptate. Gigi Becali e un camarad de nãdejde. Nu te salveazã de la înec, privește cum te scufunzi. Dupã potop, îți construiește o casã, dar și-o trece pe numele lui.
Da, Lãcãtuș e vinovat. Pentru cã a venit cu inima deschisã la Steaua, deși știa ce pãtimise Hagi. Cã a fost scutul tãu, Gigi, în fața suporterilor, ce cred în spiritul Stelei și nu în spiritul de turmã. Lãcãtuș poate fi blamat pentru cã tribuna îl iubește, iar pe tine doar te acceptã. Fosta extremã e criticabilã pentru cã jucãtorii sînt nemulțumiți cã i-ai pãcãlit la bani. Tehnicianul poate fi pus la zid pentru cã Toja nu e mijlocașul salvator pe care l-ai vãzut tu pe casetã, pentru cã Semedo, feblețea ta, e doar un iepuraș speriat de minge, pentru cã finul tãu, Rãdoi, și-a pierdut omul din marcaj.
Antrenorul poate fi acuzat pentru cã tu,marele bogãtaș, împãratul din Pipera, susții Steaua doar cu banii ce vin din Liga Campionilor, cã echipa e ruptã în fund dupã ce ai îmbrãcat-o de la solduri. Lãcã meritã sã fie batjocorit pentru cã a încercat sã fie el antrenorul mãcar pentru o searã și nu o marionetã ghidonatã din lojã.
Lãcãtuș a renunțat ieri. Un gest demn dupã ce Steaua a fost ciuruitã în propriul fief. "Ce, a murit cineva?", a comentat Becali. Da, iluzia cã un simbol poate fi și un mare antrenor. Dupã Balaci la Craiova sau Dobrin, la Pitești, Lãcãtuș a eșuat în Ghencea. Da, pentru asta e vinovat. Cã a coborît de pe soclu și a devenit muritor. Cã s-a oferit naiv pradã hienelor, cã a fost lapidat de cei care-i juraserã credințã. Cã a rezistat pe bancã pînã la final și nu a pãrãsit stadionul, la 3-4, ca și patronul.
Cînd a preluat Steaua, Gigi Becali recunoștea cã nu se pricepe la fotbal, cã nu este un suporter al "roș-albaștrilor". Nu știa cine a bãtut penaltyurile la Sevilla, nu cunoștea palmaresul Stelei, habar nu avea ce echipã a învins "Regele", în Supercupã, la Monte Carlo. Între timp a devenit specialist. Þine Cupa Campionilor în birou, pe dulap, iar pe Lãcãtuș, Balint și Hagi i-a atacat murdar, pe la spate.
Plecarea "Fiarei", bucuria patronului. Becali a mimat suferința în fața presei. Cu o mînã i-a dat brînci lui Lãcãtuș în prãpastie, cu cealaltã își fãcea cruce cã a scãpat de el. Demisia antrenorului nu este panaceul pentru boala Stelei. Virusul ce o vlãguiește de puteri stã pe jilț, la palat.´'' FORNADE gsp