FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Cronica unei demisii anuntate

«134567»
redondo22.10.2008 16:19
Si ce se rezolva cu protestul?Sau mai bine zis pentru ce anume protestam? ca a esuat Lacatus in meseria de antrenor sau ca pur si simplu unii nu pot sa traiasca pe acelasi pamant cu Becali?

Din pacate trebuie neaparat sa-ti spun ceva:*****!!!!!tot raul de la Steaua porneste de la ciobanul ala imputit!!!toti oamenii de pe forum realizeaza ca Jiji este cel care distruge Steaua si vii tu acum si ne zici ca"nu putem trai pe acelasi pamant cu becali"!!!tu ori nu esti stelist ori esti prost!!!du-te mai bine si lustruieste-i pantofii lui Jiji si scuteste-ne de comentarii stupide cum a fost acesta!!!

Sigur esti destept ca ai observat.

Spunea @Adrian pe alt topic despre faptul ca si Berlusconi facea la fel.Si iti mai spun eu ca si Kokalis de la Olympiakos impune jucatori la echipa.Si mai sunt astfel de cazuri la Dinamo, Arges,Craiova sau Vaslui.Diferenta e ca Becali macar recunoaste public asta.In rest problema e mai complexa decat o vezi tu,care pari a fii un simplu membru al gloatei si nu poti in general numi pe cineva prost deoarece nu-ti impartaseste punctul de vedere,dar asta e si o problema de educatie.

redondo22.10.2008 16:37

@ssilviu19 despre faptul daca sunt stelist sau nu - iti voi comunica aici ceva.

Eu sunt din Craiova si sunt bun prieten cu baiatul doctorului lui Dinamo,Batineanu.Acesta a fost medicul Craiovei pana in 2002 cand Netoiu a luat tot ce se putea de la Craiova si s-a dus la Dinamo.In martie 2004,prietenul meu mi-a zis sa mergem la Dinamo-Steaua caci avea bilete la oficiala.Am plecat cu trenul spre Bucuresti urmand ca dupa meci sa mergem inapoi cu masina doctorului.Daca nu va amintiti meciul va spun eu.Neaga a egalat la 1 in min 90 si strangeam pumnii in buzunar de bucurie,insa in min 94,gol Dinamo si a trebuit sa vad cum urlau toti la oficiala.Dupa meci am fost sa-l luam pe doctor din vestiarul lui Dinamo si atunci cand trebuia sa plecam,a venit Sensei (tatal lui Marius Niculae) si a spus ca nu putem pleca deoarece toata lumea merge sa sarbatoreasca la 2 Cocosi.Fiind cu masina lor a trebuit sa merg si eu.Borcea era intr-un moment de mare euforie si venind la masa noastra,doctorul m-a prezentat.Auzind ca sunt student la medicina si crezand ca sunt dinamovist impreuna cu doctorul mi-au propus sa preiau dupa terminarea facultatii si efectuarea unui curs de medicina sportiva, o echipa de copii a clubului si sa invat de la Batineanu meseria reala.Salariul era destul de bun dar mai erau si prime.La fiecare meci castigat doctorul avea 70% din prima jucatorilor,iar eu as fii avut 15% (fiind vorba de Dinamo,cred ca totusi castiga destul de des).Am refuzat si sunt rezident la Craiova pe salariu de 1000 RON lunar. Asa ca judeca tu daca nu sunt stelist.

revivo22.10.2008 16:39

Pe tine Marius te vom iubi NECONDITIONAT.

scotty22.10.2008 16:50

era de asteptat ca Laca sa plece cu asemnea dobitoci in conducere nu poti sa lucrezi...cel mai bine e sa plece ciobanu ala in MM de distrus....o sa vina alt antrenor o sa pateasca la fel si asa mai departe...o sa ajungem sa nu mai avem pe cine pune sa antreneze:|

revivo22.10.2008 16:54

pentru toti contestatarii lui Lacatus: sunteti multumiti acum?

sunteti mandrii de voi.

 

Am ajuns iar ca noi stelistii sa dorim insuccesul echipei.

Pacat. Poate eu exagerez.

Dar Steaua asta nu e Steaua mea.

Nu fara Lacatus.

redondo22.10.2008 16:55
pentru toti contestatarii lui Lacatus: sunteti multumiti acum?

sunteti mandrii de voi.

Pai si ce puteam face daca echipa nu juca nimic? Lacatus este un simbol al Stelei si va ramane mereu desi nu e singurul care si-a dat sufletul pentru aceasta echipa,dar ca antrenor te supui acelorasi legi care sunt in aceasta meserie de cand s-a inventat fotbalul : echipa merge prost - antrenorul plateste.

Ce legatura are cu faptul ca esti multumit sau nu?

stelist4ev3r22.10.2008 16:58

Jiji a mai distrus un fost jucator iubit de noi ....pana cand? daca vroia performanta cu adevarat aducea jucatori de valoare nu niste jucatori care habar nu au sa dea o pasa , sa nu mai zic de un dribling (e un vis daca dribleaza) ...zicea sa il schimbe pe arthuro si pe Semedo la pauza ...cu cine sa ii schimbe? cu kapetanos si toja? ia bagat si au stricat si mai rau meciul!!

asta este iara o tentativa reusita a asa zisului nostru patron care cica doreste binele echipei , de a mai distruge o stea

steaua_campioana22.10.2008 16:58

Ciobanule lasa-ne si du-te de aici cu toti prostii tai.Zice ca Semodo e cel mai tare acum 2 luni si acum nu stie cum sa scape de el.Nu-l vrea pe Arthuro,dobitocule cine a dat golu` , fa-te tu ma antrenor si daca nu iei toate trofeele posibile.... cand o sa vina alt patron poate ca putem sa vedem Steaua-Manchester 3-0 sau altele da cu tine vedem 2-0 cu Sportu si cu Galati. Ce ai avut ma cu Lacatus?Parca ieri ziceai ca Hagi e vaide mama lui si acuma ca e zeul soarelui...Esti calic. Si care e jucatorul ala mai bun ca C.Ronaldo si Ronaldinho la un loc pe care zici ca-l aduci de 3-4 ani? Numai zice tu de vinovati ca tu esti singurul, lasa-ne si nu te mai intoarce boule!!! :steag_cruce_invers:

UnitedRooney22.10.2008 17:00
:steag_cruce_invers:Lacatus... AI FOST, ESTI SI VEI FI UN MIT, UN IDOL, O LEGENDA, O ONOARE, UN SIMBOL PENTRU TOATA SUFLAREA ROS-ALBASTRA SI PENTRU Steaua!

LA URMATORUL MECI IN Ghencea, CATE O LACRIMA VA CURGE DIN OCHII FIECARUI SUPORTER SI VA INUNDA GAZONUL SI INIMILE CELOR CE TI-AU VRUT RAUL SI TE-AU FACUT SA PLECI!

Steaua NU VA MAI FI NICIODATA CEEA CE A FOST CU TINE SI LANGA TINE! PARCA CEVA DIN Steaua S-A RUPT ODATA CU PLECAREA TA!

CEL PUTIN EU SI CRED CA FOARTE MULTI SUPORTERI TE VOM IUBI MEREU SI PENTRU NOI TU INSEMNI SIMBOLUL Stelei!!!

Gigi VEI REGRETA ENORM PLECAREA LUI SI ACEST BLESTEM TE VA URMARI ORIUNDE PANA CAND ACEASTA Steluta A NOASTRA VA "APUNE"!

"7 PENTRU Steaua SI Steaua PENTRU 7"

"ASA VA FI MEREU, DE-ACUM PANA LA MOARTE"

 

 

:steag_cruce_invers:

 

 

ori erai beat cand ai scris asta...ori esti dus :)))

clausblaus22.10.2008 17:07

Cu parere de rau trebuie sa recunoastem ca vina a fost in totalitate a lui Laca.Dupa cum am mai spus Marius avea marele avantaj de a fi iubit si respectat de suporteri si implicit se bucura de suportul acestora,astfel ca ar fi putut schimba ceva ridicand capul.El insa a ramas in pozitia "aplecat"si uite unde s-a ajuns.Indiferent cine va veni antrenor la Steaua,nu va putea face treaba din pozitia CAPRA.Parerea mea.Cat despre afirmatia unui coleg de suferinta cum ca si alti patroni se baga la echipa.......nu se va putea compara niciodata in viata idiotul de becali cu Berlusconi!Alti patroni au zeci de ani in fotbal si mai inteleg cate ceva din acest fenomen.

 

Ciobanule lasa-ne si du-te de aici cu toti prostii tai.Zice ca Semodo e cel mai tare acum 2 luni si acum nu stie cum sa scape de el.Nu-l vrea pe Arthuro,dobitocule cine a dat golu` , fa-te tu ma antrenor si daca nu iei toate trofeele posibile.... cand o sa vina alt patron poate ca putem sa vedem Steaua-Manchester 3-0 sau altele da cu tine vedem 2-0 cu Sportu si cu Galati. Ce ai avut ma cu Lacatus?Parca ieri ziceai ca Hagi e vaide mama lui si acuma ca e zeul soarelui...Esti calic. Si care e jucatorul ala mai bun ca C.Ronaldo si Ronaldinho la un loc pe care zici ca-l aduci de 3-4 ani? Numai zice tu de vinovati ca tu esti singurul, lasa-ne si nu te mai intoarce boule!!! :steag_cruce_invers:

Ce pretentii poti sa ai de la un incult parvenit?Se stie de mult timp ca este labil psihic!!!Nici el nu stie ce vrea.....daca vrea ceva!

bebeto22.10.2008 17:07

cel mai tare articol pe care l-am citit vreodata intr-un ziar sportiv:

 

,,Becali, tu cînd pleci?

October 22nd, 2008 | Fotbal intern

 

Lãcãtuș a renunțat, dar demisia antrenorului nu rezolvã criza Stelei

 

"Lãcãtuș e vinovat". Da, știm clișeele fotbalului. 2-0 e cel mai periculos scor, antrenorul e culpabil dacã echipa pierde. Axiomã din Ghencea: Patronul nu greșește niciodatã, are întotdeauna dreptate. Gigi Becali e un camarad de nãdejde. Nu te salveazã de la înec, privește cum te scufunzi. Dupã potop, îți construiește o casã, dar și-o trece pe numele lui.

Da, Lãcãtuș e vinovat. Pentru cã a venit cu inima deschisã la Steaua, deși știa ce pãtimise Hagi. Cã a fost scutul tãu, Gigi, în fața suporterilor, ce cred în spiritul Stelei și nu în spiritul de turmã. Lãcãtuș poate fi blamat pentru cã tribuna îl iubește, iar pe tine doar te acceptã. Fosta extremã e criticabilã pentru cã jucãtorii sînt nemulțumiți cã i-ai pãcãlit la bani. Tehnicianul poate fi pus la zid pentru cã Toja nu e mijlocașul salvator pe care l-ai vãzut tu pe casetã, pentru cã Semedo, feblețea ta, e doar un iepuraș speriat de minge, pentru cã finul tãu, Rãdoi, și-a pierdut omul din marcaj.

 

Antrenorul poate fi acuzat pentru cã tu,marele bogãtaș, împãratul din Pipera, susții Steaua doar cu banii ce vin din Liga Campionilor, cã echipa e ruptã în fund dupã ce ai îmbrãcat-o de la solduri. Lãcã meritã sã fie batjocorit pentru cã a încercat sã fie el antrenorul mãcar pentru o searã și nu o marionetã ghidonatã din lojã.

 

Lãcãtuș a renunțat ieri. Un gest demn dupã ce Steaua a fost ciuruitã în propriul fief. "Ce, a murit cineva?", a comentat Becali. Da, iluzia cã un simbol poate fi și un mare antrenor. Dupã Balaci la Craiova sau Dobrin, la Pitești, Lãcãtuș a eșuat în Ghencea. Da, pentru asta e vinovat. Cã a coborît de pe soclu și a devenit muritor. Cã s-a oferit naiv pradã hienelor, cã a fost lapidat de cei care-i juraserã credințã. Cã a rezistat pe bancã pînã la final și nu a pãrãsit stadionul, la 3-4, ca și patronul.

 

Cînd a preluat Steaua, Gigi Becali recunoștea cã nu se pricepe la fotbal, cã nu este un suporter al "roș-albaștrilor". Nu știa cine a bãtut penaltyurile la Sevilla, nu cunoștea palmaresul Stelei, habar nu avea ce echipã a învins "Regele", în Supercupã, la Monte Carlo. Între timp a devenit specialist. Þine Cupa Campionilor în birou, pe dulap, iar pe Lãcãtuș, Balint și Hagi i-a atacat murdar, pe la spate.

 

Plecarea "Fiarei", bucuria patronului. Becali a mimat suferința în fața presei. Cu o mînã i-a dat brînci lui Lãcãtuș în prãpastie, cu cealaltã își fãcea cruce cã a scãpat de el. Demisia antrenorului nu este panaceul pentru boala Stelei. Virusul ce o vlãguiește de puteri stã pe jilț, la palat.´'' FORNADE gsp

 

klassen22.10.2008 17:16

 

 

Demisie de salon

 

Daca cineva mai crede ca suntem niste imbecili, se inseala amarnic. Becaliada indreptata

clar si fara dubii impotriva lui Lacatus , a izbutit . Producatorii de lapte si iaurt isi freaca mainile. Numai ca in aer pluteste fara tagada un miros intepator de zer. Altminteri (bineinteles daca este adevarat, caci eu n-am fost la meci ), cum a fost posibil ca suporteri ai echipei sa ajunga la vestiare?

Pai va spun eu cum: cu cardasia trupelor conduse de cine ? Ati ghicit. De nimeni altul decat Smarandescu. Lacheul caruia seful i-a deschis firma de protectie si paza . Deci nici bastonarul nu este strain de cele intamplate . Si Laca, omul Steaua , a cedat. Oricum, altfel ar fi fost DAT AFARA. Sincer, sunt suparat pe Lacatus. Prin demisia sa i-a facut jocul oierului . Si nu se merita .

fansteaua4622.10.2008 17:16

Becali : "La inceput, ma voi implica mai mult la echipa, il ghidonez pe Dorinel!" :gathering:

4_ever_steaua22.10.2008 17:17

orice protest impotriva creaturii intitulata becali va fi un insucces..pe el nu il intereseaza ce vor suporterii...el va face fix invers ca sa ne enerveze pe noi,el nu realizeaza ca face rau echipei,cand va pleca din Ghencea figurantul asta,abia atunci Steaua va fi Steaua pe care o cunosteam noi,pana atunci oaia asta isi va pune amprenta pe fiecare meci...MORI,JAVRA!

mdionis22.10.2008 17:18
tot raul de la Steaua porneste de la ciobanul ala imputit!!!toti oamenii de pe forum realizeaza ca Jiji este cel care distruge Steaua si vii tu acum si ne zici ca"nu putem trai pe acelasi pamant cu becali"!!!

Sigur esti destept ca ai observat.

Spunea @Adrian pe alt topic despre faptul ca si Berlusconi facea la fel.

 

N-are nici cea mai mica importanta ce spunea user-ul Adrian. Conteaza faptele. Berlusconi nu i-a facut niciodata echipa lui Sacchi, Lippi sau Ancelotti si nici nu i-a dat indicatii pretioase antrenorului sub semnul "faci cum spun eu sau zbori". Berlusconi a ramas celebru pentru o partida cu Inter in care i-a transmis la pauza lui Ancelotti ca i-ar placea sa vada trei atacanti in teren, iar in repriza a doua Milan a intors rezultatul in favoarea sa cu formula propusa ne-ultimativ si adoptata tempestiv de Carletto. Altminteri el nu se baga peste antrenor, chit ca la fotbal se pricepe cat de cat (oricum, incomparabil mai mult decat ciobanul sef). In orice caz, nu a formulat critici de toata mizeria la adresa jucatorilor si antrenorilor cand echipa mergea prost: Berlusconi este un ticalos fara pereche insa stie sa faca treaba si sa nu puna presiune inutil pe oameni.

Chestia cu impusul jucatorilor este iarasi o exagerare: Berlusconi poate sa spuna din cand in cand ca si-ar dori sa il vada jucand ceva mai des pe Sheva, insa asta nu inseamna ca Ancelotti gata il si baga titular neintrerupt (de fapt, apare mai mult pe final de meci, daca apare...).

 

Si iti mai spun eu ca si Kokalis de la Olympiakos impune jucatori la echipa.

 

Admitand ca asa ar fi, faptul ca exista niste patroni tembeli care nu stiu pana unde se intinde domeniul lor de competenta nu transforma impusul jucatorilor la echipa in stare de normalitate.

Ca veni vorba: ce mari performante internationale a obtinut Olympiakos sub inteleapta conducere a maretului sau carmaci?

 

Si mai sunt astfel de cazuri la Dinamo, Arges, Craiova sau Vaslui.

 

... toate exemple unul si unul, demne de urmat si cu rezultate pe masura, nu-i asa?!

 

Diferenta e ca Becali macar recunoaste public asta. In rest problema e mai complexa decat o vezi tu, care pari a fi un simplu membru al gloatei si nu poti in general numi pe cineva prost deoarece nu-ti impartaseste punctul de vedere, dar asta e si o problema de educatie.

 

Exprimarea poate fi inadecvata, insa rationamentul conform caruia existenta reala sau nu a altor exemple de anormalitate in lumea fotbalului ar legitima chipurile anormalitatea merita un cartonas rosu. Tipul de rationament propus mai sus este similar cu a vedea un betiv care urineaza pe trotuar si a deduce din asta ca, in definitiv, e in regula sa urinezi pe trotuar (ca tot vorbeam de educatie).

Asa cum am mai mentionat si in alte ocazii (si nu numai eu am observat aceasta), problema esentiala la Steaua este gestiunea complet neprofesionista a ciobanului sef, celelalte probleme sunt consecinte ale problemei esentiale, sunt simptome ale maladiei numita "George Becali la Steaua". Tratamentul simptomelor nu poate rezolva problema esentiala.

stelist4ev3r22.10.2008 17:24
orice protest impotriva creaturii intitulata Becali va fi un insucces..pe el nu il intereseaza ce vor suporterii...el va face fix invers ca sa ne enerveze pe noi,el nu realizeaza ca face rau echipei,cand va pleca din Ghencea figurantul asta,abia atunci Steaua va fi Steaua pe care o cunosteam noi,pana atunci oaia asta isi va pune amprenta pe fiecare meci...MORI,JAVRA!

 

ce sanse crezi ca sunt sa plece din Ghencea? poate doar prin revolutie da nici atunci nu cred ...a si zis ca nu va renunta niciodata (din pacate) la Steaua , si daca o va face ...va ceda totul neamurilor lui!!! nepotilor mai exact

acum ne putem exprima liberi pe stadion impotriva lui macar , inainte taceam din respect pentru Laca

4_ever_steaua22.10.2008 17:29

@stelist4ev3r

 

sanse? 0 ...acest om se va duce cu Steaua si in mormant...un om tampit,doar el,becali

 

 

stelist4ev3r22.10.2008 17:39

daca ne uitam in trecut , cel mai vinovat pentru venirea lui Becali la Steaua este Hagi , daca el nu ii dadea acei bani sa cumpere Steaua , poate acum nu erea asta patronul Stelei si ne erea mai bine

 

4_ever_steaua22.10.2008 17:44

@stelist4ev3r

 

de multe ori spunem `poate` si `daca`..dar in prezent..este si deocamdata nu putem decat sa`l injuram de familionul lui

mdionis22.10.2008 17:47
daca ne uitam in trecut , cel mai vinovat pentru venirea lui Becali la Steaua este Hagi , daca el nu ii dadea acei bani sa cumpere Steaua , poate acum nu erea asta patronul Stelei si ne erea mai bine

 

Hagi nu i-a dat bani oierului sa cumpere Steaua. Hagi i-a dat niste bani inainte, oierul a facut cu ei tot felul de afaceri la limita legii, i-a inmultit in cativa ani si a putut sa cumpere actiuni la Steaua. Hagi s-a opus atat cat putea el la data respectiva preluarii clubului de catre cioban, insa nu putea face nimic.

 

twetwet22.10.2008 17:49

@klassen

 

"Daca cineva mai crede ca suntem niste imbecili, se inseala amarnic. Becaliada indreptata

clar si fara dubii impotriva lui Lacatus , a izbutit . Producatorii de lapte si iaurt isi freaca mainile. Numai ca in aer pluteste fara tagada un miros intepator de zer. Altminteri (bineinteles daca este adevarat, caci eu n-am fost la meci ), cum a fost posibil ca suporteri ai echipei sa ajunga la vestiare?"

 

au ajuns la vestiare si au facut ce? s-au luat de jucatori?

 

chiar nu stiam de chestia asta

 

 

d1ZZY22.10.2008 17:58

singurul care ar trebui sa plece de la Steaua e ciobanasul asta de Jiji. dak am ajuns ca la o echipa ca Steaua, numele mari ale echipei gen Lacatus, Hagi sa fie tarate in noroi de rechini gen Gigi Becali si varul Giovani atunci e grav. Nu stiu ce avem sa-i reprosam lui Lacatus, vrei sa faci meciuri mari dar nu ai cu cine, jucatori gen Semedo, Toja, Arthuro care au fost adusi cu surle si trambite nu au dovedit nimic. Dar cum scria un ziar azi mentalitatea jucatorului roman, cum este in avantaj cum se pune cu fundul in poarta. JOS DICTATURA CIOBANULUI, Gigi RUSINE tu consideri echipa de suflet a 6 mil de romani o jucarie. Cu un personaj ca Becali aproape ca imi este rusine sa mai zis ca sunt stelist. Lacatus TE IUBIM :steag_cruce_invers:

stelist4ev3r22.10.2008 18:01

Gigi Becali: "Asearã îmi venea sã dau cu capul de geamul mașinii și înjuram singur"

Patronul Stelei, Gigi Becali, a declarat, in aceasta seara, ca nu i se pot reprosa lui Marius Lacatus rezultatele nefaste din campionat si a mentionat ca tehnicianul s-a plans ca trebuie sa demisioneze din cauza jucatorilor.

"Am spus tot timpul ca scaunul lui Lacatus nu e amenintat. Niciodata nu am avut obiectiv primavara Ligii Campionilor. Sa fie responsabil pentru ce? Ce, sunt proaste rezultatele din campionat? Am vorbit cu Mirel si mi-a zis: <<Bai, nașule, imi pare rau de el, pentru ca ne-a spus ca pleaca de la Steaua din cauza noastra, nu a lui. El ne-a spus sa inchidem jocul, sa nu pierdem mingea, iar noi nu am facut asta>>. Eu i-am spus lui Lacatus asa: <<Marius, in momentul cand un antrenor spune ceva si jucatorii nu inteleg si nu fac, e vinovat tot antrenorul>>", a explicat Becali la B1TV.

 

Ca sa scape el , acum da vina pe jucatori???

Acum la bagat pe Radoi la inaintare sa ii sara lumea in cap lui , nu sa sara pe Jiji

 

:steag_cruce_invers:

La meciul cu buzaul tot stadionul sa cante numele lui Marius Lacatus , sa moara Jiji de ciuda !!!! sa aratam ca orice ar fi il vom iubi pe Laca ...si ca nu ia iesit ce sia propus ca sa il uitam pe Laca

dr.adrian922.10.2008 18:26
:steag_cruce_invers:

La meciul cu buzaul tot stadionul sa cante numele lui Marius Lacatus , sa moara Jiji de ciuda !!!! sa aratam ca orice ar fi il vom iubi pe Laca ...si ca nu ia iesit ce sia propus ca sa il uitam pe Laca

 

sa se strige Jiji LASA-NE!!!

emmynem22.10.2008 19:11

vreti sa protestati ? ? ? nu mai veniti la stadion !!! un stadion gol timp de un an o sa l faca pe cioban sa si taie venele !!! sa i lasam toti veri , nepotii si bodigarzi lui sa stea in galerie !!!

«134567»