FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Steaua - Lyon, 3 - 5

«15678910»
sabin130721.10.2008 23:06
Pentru cine am ajuns eu sa`mi consum noptile... pt tziganu de Banel , pt impresaru de Ghionea care se crede mare fotbalist , pt arthuro care face parada modei pe teren ..pt idiotu de becali care din miliardele alea ale lui nu e in stare sa bage si el ceva bani in jucatori si sa aduca un antrenor klumea.. sa lase draq imaginea !! pacat asta ne e soarta noastra a romanilor..cine dracu ne`a blestemat in halu asta?? ca nu am omorat pe nimeni dc aveam soarta asta mereu de looseri"?

iti zic eu daca aveam un antrenor strain altfel era treaba

Antrenorul asta strain ce ar scoate din ¨tziganu de Banel¨, ¨impresaru de Ghionea care se crede mare fotbalist¨, ¨arthuro care face parada modei pe stadion¨, si in conditiile de lucru puse la dispozitie de ¨idiotu de becali care din miliardele alea ale lui nu e in stare sa bage si el ceva bani in jucatori¨?

xray_rom21.10.2008 23:15

O seara trista. Daca era 4-0 sau 5-0 si noi marcam, poate ca nu am fi avut acest gust amar.

Totusi, dincolo de aparente, acest meci a marcat o istorie post decembrista pozitiva!

Este pentru prima data cand in fata unei echipe de urna 1-2 realizam niste premieri:

1) Ii dam 3 goluri;

2) Obtinem o diferenta temporara de 2 goluri;

3) Conducem aproape 70 min.

 

A fost, dupa meciul de la Kiev, cea mai buna prima repriza acasa din istoria participarii in grupele CL.

Pana acum a fost mult mai bine decat in precedentele participari, dar mult prea putin fata de dorintele noastre.

 

Am fost ca un alergator care se desprinde detasat, dar se sufoca si abandoneaza pe ultimii metri.

Pacat ca nu am fructificat suficient balbele lor din aparare, unde mai era o paine de mancat.

Pacat ca am oferit cu nonshalantza spatii largi fortei lor ofensive deosebita de parca jucam cu Otopeniul.

 

De ce s-a terminat 5-3?Sunt multe de spus.

Ma opresc in a ma limita doar la cateva chesti care au pus cirese pe tort:

1) Armosfera incarcata de la echipa in ajunul meciului;

2) Lipsa de experienta in astfel de competii ale jucatorilor straini: Dayro, Semedo, Toja si Arthuro. Emotia le-a turnat plumb in picioare si ceata pe minte. Asa cum nici CFR-ul nu a reusit sa-si sudeze o echipa decat in aprox 2 ani, asa nici aceasta echipa nu "renaste" peste noapte.

3) Mult trambitatele primeniri din iarna sub patronajul lui Ioan Becali, au tensionat suplimentar.

Inclin sa cred ca prezenta/implicarea lui Ioan Becali la Steaua este de rau augur. Omul asta nu are mana buna!A dat chix si la Rapid si la Dinamo. Se lauda ca aduce el jucatori...si Steaua va sparge norii. De ce nu a facut-o pana acum la Dinamo??I-a umplut si pe aia de petarde!

 

In rest, un meci in care echipa a trecut de la extaz la agonie si in care drumul jucatorilor dintre "eroi" si "trompete" a fost de cateva minute! "Boro" de Ghencea reloaded!

 

Nu cautati vinovati sau tzapi ispasitori!Nu pentru ca nu sunt!

E si greu cand joci cu o superputere ca Lyonul, care domina de 7 ani Franta si sa nu gasesti usor vinovati! Dar ... e mult mai greu sa gasesti calea/solutia spre victorie in fata unei echipe la care un jucator este evaluat la cat este valoarea de piata(umflata de Becali) a intreg clubul Steaua... si e enorm de greu de suportat sa stii ca ai avut 2-0, 3-2 si apoi pierzi cu 5-3 ...

 

Nimic nu mai e de facut, cel putin pana in iarna. Important este sa-si revina psihic dupa aceasta infrangera=victorie scapata printre degete si sa nu o apucam pe tobogan ca Rapidul. Dupa Boro nu si-au mai revenir cateva luni!

Unii cred ca nici acum!

Matteo21.10.2008 23:16

miliardele imaginare..retardatu nu are bani, daca ar avea nu ar fi atat de obsedat de ei, lui ii e gandul doar la bani nu la performanta .

 

cat despre antrenor ..mai rau de atat nu se poate, deci logic si de bun simt ajungem la concluzia ca un antrenor strain care nu are mentalitate de looser si stie si ceva meserie ar putea doar sa aduca imbunatatiri echipei.

 

 

leoc98021.10.2008 23:18

 

Brazilienii aia care l-au laudat dupa Brazilia-Columbia sunt niste dobitoci care nu stiu fotbal, asa-i Laca?

 

Are mica vina de a-i sari mingea din picior ca din bordura. Atat. In rest, discutii...

 

 

Asa am auzit si eu, ca a fost omul meciului... dar dupa cum l-am vazut azi, tare-mi e ca acolo se lucreaza pe sistemul patentat la noi de nea lucea mucescu -"ghiata de haur"

xray_rom21.10.2008 23:40
Golul a venit dintr-un corner nu din faza de atac prelungita si dupa minute bune de dominare stelista.

 

Sa fim seriosi.

Steaua a intrat pe teren cu gandul de a nu lua gol.

A marcat la o gresala de marcaj a Lyonezilor.

A marcat iar la alta gresala de marcaj.(amandoua arata cat de slaba era de fapt apararea francezilor si ce prosti am fost ca nu am presat)

Si la 2-0 s-a retras in aparare.

 

3-2 a venit tot dintr-o gresala de marcaj.

 

Dupa pauza, Puel a vorbit cu elevii lui, le-a zis ce si cum, le-a zis cum sa stea la cornere si cum sa atace.

Lacatus probabil si-a aranjat parul pt ca nu s-a schimbat nimic in jocul Stelei dupa pauza.

Rezultatul s-a vazut.

Hai sa fim seriosi si sa nu majim la nervi cu rahat si ce a fost bun in meciul asta!

Ce? Golurile lor nu au fost tot din greseli fragrante de marcaj?

Exceptand golurile din 11 m sau lovituri libere, toate golurile au la baza o lipsa de marcaj!

La golurile primite de noi, absenta marcajului a fost cat roata carului!

ebonyc21.10.2008 23:42

am asteptat prima schimbare a lui Lacatus. am vazut ca il introduce pe Ghionea si am spus clar si raspicat: vom pierde!!! echipa mergea destul de bine. niciodata in niciun meci nu se schimba cuplul de fundasi centrali pe parcursul meciului mai ales atunci cand conduci cu 3 la 2. niciodata in fotbal nu se face asa ceva. mai ales sa introduci un fundas atat de lent si de slab (lent ca de obicei si slab in ultiam perioada). desi il sustineam pe toja totusi dupa seara asta m-am lamurit ca are nevoie de meciuri la echipa a doua momentan si dupa finalul turului trebuie sa mai discutam despre el. dupa ce s-a facut 4-3 Lacatus statea impasibil pe banca. nu spunea absolut nimic. nicio indicatie tactica, nicio incurajare. haosul de pe teren se datoreaza antrenorului!! e prima data cand il critic vehement pe Lacatus,dar si-o merita. bine spunea multa lume ca nu avem antrenor. asa este. ma rog poate avem persoana care face antrenamente cu ei dar nu avem tactician. este un antrenor scolit la terasa din colt in fata televizorului. parca nu a pasit niciodata pe terenul de joc. da senzatia ca oricine ar fi in locul lui ar face mai multe decat el. imi pare rau de Laca dar m-am lamurit si eu: NU ESTI ANTRENOR MARE! cel putin nu inca. fiecare are de invatat si poate intr-o zi vei ajunge mare. dar momentan e de rau. si intrebarea este: daca nu Laca atunci cine sa antreneze Steaua? credeti ca va pune androbitocu de Gigi un antrenor capabil? singurii antrenori capabili au fost adusi de Meme: Zenga SI Protasov! Gigi nu are cunostintele necesare sa aduca antrenor cu atat mai mult cu cat un antrerno nu-l poti urmari pe DVD.

 

Laca te iubim,dar nu ne forta sa te uitam!

xray_rom22.10.2008 00:15
Uite, ba, ce zice patronul vostru iubit!

 

"Cum sã mai revinã cineva vreodatã de la 2-0 în fața lui Becali?"

 

"Se vedea cã nu mai puteam înscrie, dar cred cã Lãcãtuș vroia sã batem cu 5-0!Nu te retragi la 2-0, de ce nu o faci la 3-2. Se vedea clar cã nu mai putem înscrie. Dacã vezi cã nu poți, atunci ce faci? Te aperi! Dar Lãcãtuș n-a înțeles acest lucru. Dupã ce am dat trei goluri cu noroc, nu știu ce a fost în mintea lui Lãcãtuș, cã se vedea clar cã noi nu ma puteam marca. Ce vroia el, sã batem cu 5-0?!"

 

"Hagi nu ar fi pierdut meciul ãsta niciodatã. Nici eu nu-l pierdeam, pãi cum sã nu te retragi și sã aperi rezultatul?"

 

"ªi ce sã caute Toja sã intre? Pãi la ce mai aveam nevoie de el, când trebuie sã ții de rezultat? Aveam nevoie de jucãtori care sã ținã mingea și Lãcãtuș a fãcut schimbãrile astea. E rușinos!"

 

"Nu mai am ce vorbi cu Lãcãtuș! Nu o sã îl dau afarã, așa cum am mai spus! Dar îl las sã facã ce vrea el, pânã se va îneca singur! "

 

Asa ca stati linistiti, Lacatus are zilele numarate la Steaua!

 

A, si Dan Petrescu nu poate sa vina, pentru ca a mai antrenat anul astao echipa de divizia 1. Pot sa vina insa Olaroiu sau Piturca!

 

Mda...Ceea ce prevedeam acici pe site cu o zi inainte de meci, ca daca luam bataie o luam pe urmele Rapidului, se pare ca se va intampla...Nu numai jucatorii sunt facuti de kkoa, public, acum si Lactus... sa fie tacamul complet la o atmosfera desprinsa din telenovelele lui Copos!

Acum se vede cine ordona "retragerea" in aparare.Nu Oli sau Lacatus ...

O vom zbarci si campionatul asta!:(

 

Adrian22.10.2008 01:01
Hai sa fim seriosi si sa nu majim la nervi cu rahat si ce a fost bun in meciul asta!

Ce? Golurile lor nu au fost tot din greseli fragrante de marcaj?

Exceptand golurile din 11 m sau lovituri libere, toate golurile au la baza o lipsa de marcaj!

La golurile primite de noi, absenta marcajului a fost cat roata carului!

 

 

Diferenta dintre noi si ei a fost faptul ca noi am avut vreo 5 ocazii si am dat 3 goluri.

 

Ei au avut n ocazii si au dat doar 5.

 

 

Ei au gresit, noi asa jucam de obicei.

 

Aici e diferenta!

revivo22.10.2008 02:53

Iar il judecati pe Lacatus dupa declaratiile ciobanului.

N-are nici o vina Lacatus.

Diferenta de valoare dintre Lyon si Steaua e prea mare. Asta e singura explicatie reala a infrangerii.

 

AlexV22.10.2008 03:46
Iar il judecati pe Lacatus dupa declaratiile ciobanului.

N-are nici o vina Lacatus.

Diferenta de valoare dintre Lyon si Steaua e prea mare. Asta e singura explicatie reala a infrangerii.

Clar n-are vina. El e doar antrenor si singura li responsabilitate este sa se bucure cand dam gol.

Tupac Amaru22.10.2008 03:55

Recunosc ca m-am inselat, la primul gol al francezilor am zis ca se incheie 5-2 pentru ei.

Lyon era o echipa de batut aseara, CFR Cluj ar fi facut-o, dar acolo Paszkany e doar finantator, n-are pretentii de antrenor.

Iarasi imi spuneti ca va place Nicolita. Ma fratilor, el este simbolul neputintei jucatorilor stelisti, asa cum Lacatus e simbolul antrenorului care vrea si nu poate, iar Becali, simbolul celui care are impresia ca stie, dar in realitate e cauza tuturor relelor de la echipa.

 

In fine, ma opresc aici. Sa aduni umilinta dupa umilinta e deja prea mult.

neli22.10.2008 04:51

cu tot respectu pentru Lacatus dar ... nu a gestionat bine meciul...

fotbalistii sunt vai mama lor, strainii joaca doar la nationala lor, fara bani joaca mai bine, ar trebui sa fac munca in folosul suporterilor(fara bani), aerele lor de mare vedeta si ca ii curteaza marile echipe... sa-i puna femei de serviciu ...

redondo22.10.2008 04:58
De ce a primit Toja 3?

 

Ce vina are el ca e folosit la Steaua mijlocas dreapta sau oriunde altundeva decat acolo unde stie, pe stanga?

 

Brazilienii aia care l-au laudat dupa Brazilia-Columbia sunt niste dobitoci care nu stiu fotbal, asa-i Laca?

 

 

P.s.

 

Acelasi lucru si pt restul jucatorilor folositi pe alte posturi decat acolo unde stiu.

Daca nici acum nu te-ai convins de acest Toja...crede-ma ca si mie imi pare rau dar baiatul nu e de Steaua.Mai lasati-ma cu postul lui ca din banda stanga a pornit egalarea si implicit dezastrul,cand a trecut pe sub o minge.

 

Ic3MaN22.10.2008 05:05

Fratilor nu mai spunseti ca am fost umiliti aseara ca nu e asa.Lacatus a gresit,jucatorii au gresit si mai grav(golul 2 Radoi aluneca si il lasa pe ala singur,golul 3 Petrica se complica cu ea in spate si raman aia vreo 5 contra 3,iar golul 4 ai nostri vor sa iasa la offside si Radoi il lasa pe benzema solo.asta e.la fazele astea ce vina are Laca.vina lui e ca trebuia sa le zica ca juninho da pe interior la prima bara loviturile libere.o data am luat-o,o data am scapat).In rest ce mai Petre Marin e prea batran,dar altu nu avem momentan;Semedo prea fricos("pe Semedo doar odata il face mama lui he he he"),toja parca e de pe alta planeta si arthuro e varza.astia sunt jucatorii adusi cu surle si trambite de Gigi.Acum Gigi se ia de Laca ca nici o echipa din lume nu te mai bate de la 3-2 la pauza.se vede ca el nu prea se uita la fotbal.un singur ex.care imi vine acum in minte:finala euro 2000 1-0 pt italia min 90.egaleaza franta in prelungiri si in min.110 trezeguet gol de aur cupa merge la paris.Si era finala!! Gigi esti un prost,un nesimtit,un cioban.Macar taci dracu din gura ca tu esti singurul vinovat.iti place sa iti primesti laudele doar la victorii,sa te urci pe masina in parcare sa te aplaude toti si acum la 3-4 fugi ca un misel.asta est nu altul.nu te mai ascunde dupa deget.

Eu unul nu sunt suparat.decat sa jucam ca anul trecut si sa o luam 1-0,2-1 si sa tragem 6 suturi pe poarta in 6 meciuri mai bine asa.Adica mai da si noi gol mai speram,mai luam ne mai cade moralul,dar macar traim niste meciuri frumoase.repet daca nu faceam gresli majore in aparae(in mod normal Radoi nu joaca asa slab ca aseara)putem spera la mai mult.

Hai sa mergem la Lyon si sa-i batem la ei acolo sa-i lasam cu gura cascata.hai ca se poate.

STELIST PANA LA MOARTE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Tupac Amaru22.10.2008 05:06

Cel mai bun jucator din ultimii 10 ani de la Steaua, Janos Szekely (nu radeti, daca nu v-ati convins inca o veti face in curand), a fost aseara doar rezerva.

Au fost titulari Lovin (baiatu, e usor malnutrit, nu va suparati) si "bicicleta", o aparitie pe cat de pitoreasca, pe atat de inutila, ca de obicei.

 

Imi poate spune si mie cineva care este motivul?

Ic3MaN22.10.2008 05:08
De ce a primit Toja 3?

 

Ce vina are el ca e folosit la Steaua mijlocas dreapta sau oriunde altundeva decat acolo unde stie, pe stanga?

 

Brazilienii aia care l-au laudat dupa Brazilia-Columbia sunt niste dobitoci care nu stiu fotbal, asa-i Laca?

 

 

P.s.

 

Acelasi lucru si pt restul jucatorilor folositi pe alte posturi decat acolo unde stiu.

Daca nici acum nu te-ai convins de acest Toja...crede-ma ca si mie imi pare rau dar baiatul nu e de Steaua.Mai lasati-ma cu postul lui ca din banda stanga a pornit egalarea si implicit dezastrul,cand a trecut pe sub o minge.

 

 

mai lasati pe toja.daca ar fi jucator de clasa ar sti sa faca un stop simplu si pe partea dreapta a terenului,sau ar da o pasa de 5 m buna,ca doar acolo nu e iarba de 3 m si in stanga de 3 cm.a fost praf aseara si cu asta basta

84ava22.10.2008 05:59
Lacatus oricum era pe faras asa k sa nu va mire o demitere a sa in curand,poate chiar dupa dubla cu dinamu si crapid.

Am avut deja vu cand l-am auzit pe cioban la sport.ro,a fost aproape identic speech-ul sau cu cel din situatia lui Hagi minus toate injuriile. Lacatus nu este antrenor de Steaua insa nici nu avem post de antrenor aici ci numai postul de secund glorificat al lui becali. Lacatus nu are valoare mometan si ma indoiesc k ar face treaba si cu jucatori buni d-apoi cu panaaramele astea de acum. Astazi doar zapata,Radoi,Goian,Ogararu,ov Petre si poate Dayro ar avea note de trecere,restul au fost un mare 0. Adaugati in aceasta ecuatie diferenta de valoare dintre noi si Lyon si un antrenor fara experienta si veti vedea catastrofa din aceasta seara.

 

Am mai observat k se mai vorbeste pe acest forum de pierderea identitatii Stelei. Steaua a inceput incet incet sa-si piarda identitatea de cand a venit becali,doar culorile si fanii au mai ramas din Steaua. Steaua insemna lupta,joc in viteza si rezultate. Steaua de azi inseamna frica(frica de rezultat de adversar,de jocul prea ofensiv etc),mediocritate,joc mizer si multumirea cu putin. D-asta foarte putini oameni se identifica cu aceasta echipa in aceste vremuri. Majoritea stelistilor sunt cei de pe vremuri,fie din anii 70',80'90' sau mai tineri care au vazut semifinala UEFA.

 

Va marturisesc k daca eram copil in aceste vremuri in nici un caz n-as fi ales Steaua k echipa mea preferata. Eu am devenit stelist cand avem vreo 7 ani si am vazut primul meci de fotbal la TV(nu mai tin minte cu cine juca Steaua) si era o echipa ros-albastra care ataca in viteza,juca frumos si marca multe goluri. L-am intrebat pe tata cum se cheama acea echipa si le mi-a zis Steaua. De atunci mi-am zis k o sa fiu stelist,habar n-aveam de istoria echipei(dar am invatat intre timp),de traditie sau de palmaresul ei extraordinar si desi am mai vazut mai apoi echipe care sa joace la fel de bine(sau chiar mai bine) stiam k o sa raman ros-albastru pe viata.

 

Nu imi e rusine sa recunosc ca nu am fost pe stadion astazi tocmai pentru k am decis sa boicotez meciurile de CL ale echipei. Am fost in primul an de Cl la toate meciurile(facand destule sacrificii pentru bilete) si la 2 meciuri in al doilea an si mi-am dat seama cum sta treaba. La Steaua nu se vrea performanta in CL,exact cum nu se vrea performanta nici in Cupa Romaniei. Steaua,condusa de idiotul sef becali aduce o echipa de nici 15 milioane $ in teren k sa bata o echipa de vreo 150 milioane$. Fotbalul nu mai e k pe vremuri,trebuie sa bagi bani. Noi chiar ne-am depasit conditia dand 3 goluri,sunt echipe care baga de 3-4 ori mai mult decat noi(zenit,Kiev,sahtior,fenerbahce) si care nu se califica din grupe dar noi vrem marea cu sarea.

 

Steaua noastra sta undeva intr-o stare de criogenie si mai apare din cand in cand in momente magice gen deplasarea de la Kiev,adica din an in Paste. Stiti ce e trist? Multi stelisti ar fi zis k nu e nimic k am luat iar bataie acasa daca chefere nu se descurca atat de bine in CL pe sistemul fecali adica "ok,noi suntem varza dar macar sunt si ceilalti la fel de varza k noi". Au avut si ei bulan de o roma in degringolada si de o Chelsea venita in vacanta(vezi faza cu cazinourile) dar macar aia baga de 2 ori mai multi bani in becali si cumpara jucatori pe posturi deficitare iar acolo nu e loc de sentimentalisme cand e vorba de antrenor.

 

Eu vreau k Lacatus sa-si dea demisia doar k sa nu-l mai vad cum se umileste in curtea ciobanului. El nu are valoare pentru Steaua insa a picat in plasa ciobanului. Becali stie k Lacatus nu e un mare antrenor insa l-a folosit din 2 motive:

 

1)daca ii iesea pasenta se lauda ce inspirat a fost cu Laca si multumea si suporterii astfel inchizandu-le gura.

2)daca nu ii iesea(cum se intampla acum) il lasa pe Lacatus sa se dea cu capul de perete(obiectivul lui becali a fost atins,au venit milioanele din Liga),lasandu-l sa se descurce cu panaramele ce i-au fost aduse(un inchizator mediocru-thiago,un atacant de Liga a 2-a spaniola-arthuro,o speranta-Stancu si un atacant moca-kapetanos).

 

Lacatus va pleca sau va fi dat afara(probabil dupa meciurile cu crapid sau dinamu),suporterii vor injura cel mai important jucator din istoria noastra pentru k isi vor da seama k e un antrenor slab,iar ziarele ne vor spune cat de fraier a fost becali k a avut incredere in Lacatus. Vinovatii de la Steaua sunt in primul rand becali,apoi staff-ul si antrenorul(si mai ales echipa medicala care e varza) si jucatorii.

 

Sincer nici nu vreau sa stiu cine va fi urmatorul antrenor la Steaua,ba chiar propun desfiintarea acestui post la noi,sa antreneze becali si gata. Am zis-o acum doi ani,am zis-o acum un an si o spun din nou,ne asteapta vremuri grele si umilinte vor fi din plin,fie k vor fi in cupa,campionat sau CL.

 

CIOBANE PLEACA DIN Ghencea!!!

 

FORZA Steaua!!!

Intotdeauna superiori.

 

O radiografie perfecta,sunt 100% de acord cu ce ai scris aici.O singura rectificare: antrenor pan la urma tot o sa trebuiasca sa fie si cu cele mai multe sanse cred k e Dan Petrescu numai k,vezi tu ,eu sincer nu imi mai doresc sa vad oameni care au scris istorie pentru clubul asta terfeliti de un jeg de om.

Asta nu are nici pe departe banii despre care se scrie ca i-ar avea si nush cine draq il tine in spate de atata timp,de nu poate nimeni sa se atinga de el.

CIOABANE PLEACA DIN Ghencea!

zoloz200522.10.2008 06:07

si nu numai aseara ..in afara de primele 2 meciuri cand a venit, nu a mai jucat nimic..

a fost asteptat ca Mesia, dar ..inca nu s-a acomodat..:)

 

multumim si jucatorilor care au salutat SUD-ul la sfarsit, aceeasi ca intotdeauna..respect Ogararu

Joga Bonito22.10.2008 06:08
Fii atent ce scrie site-ul UEFA

 

"Lyon spirit sinks valiant Steaua"

 

Stii ce inseamna VALIANT?

 

Si e scris de Trevor Huggins, care nu cred ca e roman, dupa nume!

 

"DÉLICIEUSEMENT IRRATIONNEL"

L'Équipe

 

UN RÉGAL QUI RESTERA

Par Cédric ROUQUETTE

 

Puel ramène surtout dans ses bagages une victoire mémorable sur la pelouse du Steaua Bucarest (5-3), sa première cette saison en Ligue des champions, qui a le mérite essentiel.

 

MARCA sunt putini mai ironici si mai acizi cu noi, in rest celelalte ziare lauda prestatia noastra si spectacolul oferit.

Reptile1922.10.2008 06:12

Toja a fost cel mai varza a pierdut aproape toate mingile si nu i-a iesit absolut nimic nush ce se intampla cu el parca prima data cand a venit nu era asa pamant e venit de pe alta lume sa ne lase. Meciul asta l-am pierdut la mijlocul terenului unde n-am recuperat destul si rareori am legat mai mult de 3 pase. Iar CFR-ul nu cred ca ar fi pierdut acest meci pt ca au mijloc mult mai bun decat al nostru. Sa iei 5 goluri in Ghencea e dureros dar ce sa faci asta-i diferenta intre o masina de fotbal care a investit 50 de milioane si o echipa la care nu mai stii nici care e antrenorul si "finantatorul". Doar respect pentru Laca care l-a bagat pe Arthuro desi se pare ca atotstiutorul Jiji il vroia pe panarama de Kapetanos care numai cu stangu in dreptu si-o da. Daca ar fi ascultat intocmai indicatiile nu ar mai fi zis nimic Jiji dar cred ca pierdeam cu 5-0 si ne faceam de ras. I-a sa pleci tu Jiji cu tot cu Kapetanos al tau dati-as un sut s-ajungi in Grecia cu tot panarama aia de atacant . Hua Jiji scursura ghencei! Numai in Romania se poate ca un om ca Jiji sa devina cel mai bogat din tara in Franta nici vanzator de bilete la stadion n-ajungeai bai jiiji lasa-ne! Jiji lasa-ne!

Virgil22.10.2008 06:17

Oameni buni, inainte de a arunca povara infrangerii pe umerii cuiva, trebuie safim de acord ca subtirimea echipelor noastre de club in marile confruntari internationale, se datoreaza fotbalului romanesc.

Ei, ce are fotbalul romanesc, veti intreba. Pai aici e problema, ca nu are nimic. Nimic in comun cu fotbalul jucat in tarile cu fotbal puternic. Concret, nu e profesionist. E de un amatorism tulburator. In campionatul nostru nu se joaca la victorie, se joaca la mica ciupeala, cu calcule anterioare fiecarui meci. Acasa joci pe cartea victoriei orice ar fi, cu conditia sa nu intalnesti unul din granzi, cand te multumesti si cu un egal. Si daca o fi un esec, e scuzabil. Pai ne punem noi cu aia? In deplasare filozofia e aceeasi.

 

Se joaca prea defensiv, in ciuda notiunii a ceea ce inseamna jocul de fotbal am putea spune. Avem un fotbal mic, meschin.

Daca in fotbalul romanesc s-ar ajunge la un consens privind jocul eminamente ofensiv, in mod sigur ar exista o alta mentalitate, s-ar cauta tactici adecvate, jucatori potriviti pe posturile lor, s-ar lucra scheme la antrenament in functie de fiecare adversar, antrenorii s-ar specializa, ar citi mai mult, fotbalul ar creste in valoare. Implicit sponsorii ar cauta acest fotbal, salariile ar creste, pretentiile noastre in mod sigur.

 

Dar de unde nu e, nici Dumnezeu nu cere. Ce sa-i cerem bietului fotbalist roman, daca cei care il indruma nu-i insufla nimic in intelect pentru a fi mai bun, mai puternic, mai hot decat adversarul.

 

Rezultatul meciului de aseara se inscrie perfect in aceste observatii.

 

Lacatus? Lui ce sa-i ceri, daca patronul nu-i cere decat un lucru. Sa se califice chiar de pe locul 2 in CL. Intervin automultumirea, resemnarea, plafonarea.

 

Ieri seara Steaua a avut spirit de lupta, de invingator, de sacrificiu, a vrut foarte mult. Dar nu a putut tine pasul. Pentru ca fotbalul romanesc e un fotbal in intregime de amatori. Punct.

Reptile1922.10.2008 06:27

Gresesti Virgile exista o echipa in romanica care se ridica peste amatorismele Ligii 1 si nu este de Steaua din pacate. Uita-te la CFR la egalitate cu Chelsea in grupa lor si "favoriti" diseara.

UEFA.com:

'CFR favourites'

Yet toppling the impressive Romanian double winners has so far proved beyond both AS Roma and Chelsea FC. The Transylvanian debutants have taken instantly to life in Europe's élite club competition, collecting four points from their opening two fixtures and making Blanc wary. "They're favourites given their results," argued the former France captain. "Not many people knew about CFR before the draw but now everyone knows they must be taken seriously. They're well-organised and have many skilful individuals, especially in attack."

georgecristian22.10.2008 06:31
Golul a venit dintr-un corner nu din faza de atac prelungita si dupa minute bune de dominare stelista.

 

Sa fim seriosi.

Steaua a intrat pe teren cu gandul de a nu lua gol.

A marcat la o gresala de marcaj a Lyonezilor.

A marcat iar la alta gresala de marcaj.(amandoua arata cat de slaba era de fapt apararea francezilor si ce prosti am fost ca nu am presat)

Si la 2-0 s-a retras in aparare.

 

3-2 a venit tot dintr-o gresala de marcaj.

 

Dupa pauza, Puel a vorbit cu elevii lui, le-a zis ce si cum, le-a zis cum sa stea la cornere si cum sa atace.

Lacatus probabil si-a aranjat parul pt ca nu s-a schimbat nimic in jocul Stelei dupa pauza.

Rezultatul s-a vazut.

Hai sa fim seriosi si sa nu majim la nervi cu rahat si ce a fost bun in meciul asta!

Ce? Golurile lor nu au fost tot din greseli fragrante de marcaj?

Exceptand golurile din 11 m sau lovituri libere, toate golurile au la baza o lipsa de marcaj!

La golurile primite de noi, absenta marcajului a fost cat roata carului!

Eu cred sincer ca ai vazut alt meci! Golurile ca golurile, dar ratarile fara numar ale francezilor le-ai vazut? Orice actiune de atac a francezilor te ducea cu gandul la un nou gol in poarta noastra, atat de bine combinau in terenul nostru! Steaua parea incapabila sa tina/obtina mingea in repriza a 2-a, aceasta a fost cheia, nu "greselile de marcaj"!

 

Piece of Mind22.10.2008 06:34
MARCA sunt putini mai ironici si mai acizi cu noi, in rest celelalte ziare lauda prestatia noastra si spectacolul oferit.

 

Probabil ca sunt ironici.

 

Oricum, dincolo de valoarea extraordinara a francezilor, Lacatus a comis din nou cateva greseli inacceptabile la un asemenea nivel. Cand ai 2-0 in minutul 10 si 3-2 la pauza, este absolut inadmisibil sa pierzi finalmente cu 3-5.

 

Ghionea trebuia introdus mult mai devreme iar Radoi urcat la mijloc, Semedo a fost mana moarta tot meciul, ca si Arthuro, iar Dayro s-a zbatut aiurea in lateral, in loc sa fie in prima linie ca atacant. La cat de slabi au fost ieri stoperii francezi, plus portarul lor, trebuia sa invingem.

 

Toja mi se pare din nou din alt film si cred ca absenta lui Ochirosii din lotul nostru (ma refer la partidele de campionat) este de neacceptat.

 

Problema noastra ramane in esenta lipsa oricarui orizont tactic, golurile noastre picand absolut intamplator (o centrare si doua cornere). Nu am reusit nici o faza lucrata, nici o dezvoltare coerenta a jocului.

 

Mai nasol e ca suntem din nou subiect de misto national...

xray_rom22.10.2008 06:41
Hai sa fim seriosi si sa nu majim la nervi cu rahat si ce a fost bun in meciul asta!

Ce? Golurile lor nu au fost tot din greseli fragrante de marcaj?

Exceptand golurile din 11 m sau lovituri libere, toate golurile au la baza o lipsa de marcaj!

La golurile primite de noi, absenta marcajului a fost cat roata carului!

 

 

Diferenta dintre noi si ei a fost faptul ca noi am avut vreo 5 ocazii si am dat 3 goluri.

 

Ei au avut n ocazii si au dat doar 5.

 

 

Ei au gresit, noi asa jucam de obicei.

 

Aici e diferenta!

Nu au avut n ocazii.

(sursa site UEFA)

Steaua Lyon

3 Goals scored 5

4 Shots on target 10

4 Shots wide 9

0 Shots blocked 1

1 Yellow card 1

0 Red card 0

19 Fouls committed 9

7 Corners 2

4 Offsides 1

25' 6'' Ball. Poss. (time) 26' 10''

48% Ball. Poss. (%) 52%

 

Si apoi ce ai fi vrut? Ei pana in minult 70 au alergat dupa egalare.

Era normal ca ei sa fi atacat mai mult din moment ce aveam 2-0 in min 11!

Daca mai adaugi ca la pauza Becali i-a ordonat sa inchida jocul....ai explicatia completa!

Nici la cornere si nici la posesie nu am stat rau. Cornerele nu vin din senin si sunt si ele surse de ocazii!

 

Cel mai bun jucator din ultimii 10 ani de la Steaua, Janos Szekely (nu radeti, daca nu v-ati convins inca o veti face in curand), a fost aseara doar rezerva.

Au fost titulari Lovin (baiatu, e usor malnutrit, nu va suparati) si "bicicleta", o aparitie pe cat de pitoreasca, pe atat de inutila, ca de obicei.

 

Imi poate spune si mie cineva care este motivul?

 

Era accidentat si nerefacut complet. L-a tinut pe banca sa iasa la numar!

«15678910»