Alo ! Suporteri stelisti (o parte din ei) reveniti-va ! De cand a inceput acest campionat vad ca Lacatus a devenit cea mai mare problema a Stelei.Este incredibil cu cate insistenta se aduce in discutie plecarea lui Lacatus si aducerea altui antrenor ca solutia salvatoare.In primul rand sa salveze ce ? S-a compromis acest sezon ? Nici vorba, Steaua e in carti in campionat iar in UCL exista sanse (si practice si teoretice) pentru ocuparea locului 3 sau 2.Stiu, ce-i care critica prestatia lui Lacatus pun mai presus jocul echipei, de care nu sunt multumiti.Vina pentru jocul Stelei, care nu a ajuns la nivelul celui din anii '80, nici macar la nivelul celui din vremea lui Protasov este, dupa aceste pareri, evident Lacatus, care nu aseaza echipa in teren cum trebuie.
Sigur, fiecare are dreptul sa-si exprime parerile.Ele pot si chiar e corect sa fie si diferite.Mai ales ca, in mod evident, Lacatus nu este cel mai bun antrenor din lume.Nu are cea mai mare experienta si face si greseli, nu este perfect.Asta e clar.Dar de aici si pana la a vedea in Lacatus cea mai mare problema, fiindca despre el se discuta cel mai mult pe acest forum, e cale lunga.
Inainte de problema (?) Lacatus exista problema Becali si problema mentalitatea jucatorilor.Astea nu le vedem ? De Becali s-a tot discutat si aici parerile tuturor coincid.Dar, nu-i asa, asta e o problema fara rezolvare, asa ca hai tot pe Lacatus…Mentalitatea jucatorilor ? Avem cel mai bun lot, de jucatori nu ne putem atinge.Singura lor vina e ca nu sunt pusi sa joace pe patratica de teren pe care trebuie...
Sa fim seriosi (si lucizi) ! Pai aici e marea problema (lasandu-l deoparte pe Becali, care e constanta ghinionista si n-ai ce-i face) ! Nu avem nici pe departe lotul de jucatori care sa produca acel joc spectacol dupa care tanjim toti.Transferurile din vara, desi mult trambitate, nu au adus practic nici un mare plus.Toja, chiar daca nu si-a gasit locul (pe stanga sau in centru) pana acum, se dovedeste o mare deziluzie.A promis mult dar a aratat putin pe teren.Bogdan Stancu, la fel,.o dezamagire vorba lu' nea Gigi).Szekely, un joc inca inconstant, la fel ca si Semedo.Arthuro, Kapetanos, mai are rost sa discutam ? Analizand deci cu luciditate, in afara defensivei, nu prea avem cu ce ne lauda cu actualul lot de jucatori.Evident prin prisma pretentiilor noastre privind un joc spectaculos, fiindca altfel se pot obtine niste rezultate rezonabile cu acest lot, ceea ce s-a si intamplat pana acum.Lipsesc in continuare acei mijlocasi ofensivi si atacanti de valoare, care sa imprime spectacol si eficienta jocului Stelei.
Asta e realitatea, ce poate fi constatata cu destula usurinta, daca privim lucrurile cu obiectivitate si luciditate, si reusim sa depasim starea de nemultumire datorata faptului ca in anii '86 luam Cupa campionilor iar acum ne impiedicam de Otopeni...
Asta e mentalitatea acestor jucatori, care nu se pot concentra in acelasi mod cu Otopenii, asa cum au facut-o cu cateva zile in urma cu Fiorentina.Si care nu pot trata Bayern sau Real Madrid ca pe o echipa formata tot din 11 jucatori pamanteni, nu 11 extraterestrii.
Daca aveam pretentia ca sarcina lui Lacatus era sa le schimbe intr-un an mentalitatea acestor jucatori, atunci da, sa-l dam afara ! Dar, atentie, nici Zenga nici Protasov nu au reusit acest lucru, adica sa schimbe mentalitatea jucatorilor.
In rest, un articol subtil, obiectiv, demn de apreciat.