FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

De ce mai stã Lãcãtuș?

«18910111214»
Piece of Mind07.10.2008 20:03
Cum ar fi respectul si rabdarea pentru un om care ti-a adus nenumarate bucurii?

 

Cu precizarea ca le-a adus din postura de fotbalist! Dubla cu Galata pentru mine nu conteaza, e prea mare insatisfactia cauzata de ratarea titlului pe Dinamo.

 

In fine, sa mai avem rabdare cu Lacatus pana la final de tur, dupa care putem trece la analize serioase.

MoWeed07.10.2008 20:08
Cu precizarea ca le-a adus din postura de fotbalist! Dubla cu Galata pentru mine nu conteaza, e prea mare insatisfactia cauzata de ratarea titlului pe Dinamo.

Pai Adrian zicea ca sunt lucruri mai importante decat fotbalul; eu vorbeam despre respectul si rabdarea pentru omul Lacatus, nu pentru fotbalistul Lacatus. Pentru ca oricum o dai, tot acelasi om e....

bodanelu07.10.2008 20:14
In fine, sa mai avem rabdare cu Lacatus pana la final de tur, dupa care putem trece la analize serioase.

si nu ar fi mai bine sa incetam macar pana atunci? sa nu mai strigati Lacatus e praf etc?

 

Marius07.10.2008 20:15

mda... interminabilele discutii... e clar ca n u vom ajunge niciodata la un consens...

MoWeed07.10.2008 20:16
si nu ar fi mai bine sa incetam macar pana atunci? sa nu mai strigati Lacatus e praf etc?

Nu cred ca asa ceva se va intampla prea curand; sunt unii care dau impresia ca asteapta sa ia Steaua bataie pentru a-l ataca pe Lacatus

Yoyoyoi07.10.2008 20:24
sunt unii care dau impresia ca asteapta sa ia Steaua bataie pentru a-l ataca pe Lacatus

nici chiar asa... te rog frumos. Astia unii fac asta chiar si cand castiga Steaua :laugh:

DanStan07.10.2008 20:51
Nu ma lua-ti de marlan dar dupa 1-1 chinuit cu Otopeni, nu am putut sa dorm in noaptea aia.

Am impresia ca e al 2 gol pe care l-a dat Otopeniul in campionat.

 

CS Otopeni are golaveraj 10 - 21. Sigur e al doilea gol. Da' fiindca l-au marcat Stelei se inmulteste cu 9.

 

 

Steaua trebuie sa bata tot.

 

Mda, nici echipa lui Jenei nu 'batea tot'. Concluzia : Jenei era un antrenor slab, ba chiar unul din cei mai slabi antrenori din tara daca e sa fim realisti. Sau ... nu ?

 

Oricum, cerinta e imposibila. Astea-s ciobanisme. Oricine are cat de cat habar de fotbal realizeaza ca intre 'vom castiga 12 puncte in urmatoarele 4 meciuri de CL' si 'Steaua trebuie sa bata tot' nu e nici o diferenta. Cine inghite ciobanismele probabil va inghiti si afirmatia asta.

maye07.10.2008 20:54

@Adrian

 

 

Steaua nu joaca exceptional si Steaua joaca tot asa de cand a venit Lacatus.

Atunci, te intreb, de ce esti asa de sigur ca o sa creasca?

De fapt, ce te face sa crezi ca o sa creasca?

 

Imi zici de Barcelona.

Pai ce vrei?

Sa nu ma supar ca luam bataie de la Otopeni(consider meciul o infrangere) in speranta ca vom zdrobi buzaul?

Da' ce?

Steaua e o echipa de pluton?

Steaua trebuie sa bata tot.

 

Vrei sa ma uit la meciurile Stelei din vremea lui Hagi si sa le compar?

Pai nu e un joc corect.

Pe Lacatus nu il lucreaza nimeni.

 

Am dat exemplul barcelonei doar ca sa scot in evidenta ca nu numai Steaua se impiedica de echipele mici...toate echipele se impiedica de echipele mici..de ce sunt sigur ca echipa o sa creasca?...vad in joc..sincer...Steaua mai leaga doua pase ,crede-ma in alt era nu o facea...si cred ca o sa creasca pentru ca o sa creasca si jucatorii odata ce o sa se cunoasca intre ei...

corect ca Steaua trebuie sa bata tot...dar n`o sa bata niciodata tot..pentru ca acei jucatori pe care unii ii hulesc,pe care unii ii iubesc, nu sunt roboti...eu n`am auzit echipa fara infrangere...zici ca nu e corect sa compar meciurile sub Hagi cu cele sub Lacatus...pai uite in ultima parte a mandatului sunt foarte de acord cu tine..Hagi a fost lucrat..dar in prima parte a mandatului Hagi nu cred ca a fost lucrat...si jocul Stelei merge mai bine decat acea perioada...

te inteleg ca vrei ca Steaua sa straluceasca si sa spulbere...te inteleg pentru ca asta vreau si eu...dar Steaua nu joaca singura...eu stiu ca Steaua o sa creasca si sper din toata inima sa imi dai dreptate si sa sarbatorim amandoi si toti de aici inca un titlu...noroc:)

 

 

@Adrian

 

Am dat exemplul barcelonei doar ca sa scot in evidenta ca nu numai Steaua se impiedica de echipele mici...toate echipele se impiedica de echipele mici..de ce sunt sigur ca echipa o sa creasca?...vad in joc..sincer...Steaua mai leaga doua pase ,crede-ma in alt era nu o facea...si cred ca o sa creasca pentru ca o sa creasca si jucatorii odata ce o sa se cunoasca intre ei...

corect ca Steaua trebuie sa bata tot...dar n`o sa bata niciodata tot..pentru ca acei jucatori pe care unii ii hulesc,pe care unii ii iubesc, nu sunt roboti...eu n`am auzit echipa fara infrangere...zici ca nu e corect sa compar meciurile sub Hagi cu cele sub Lacatus...pai uite in ultima parte a mandatului sunt foarte de acord cu tine..Hagi a fost lucrat..dar in prima parte a mandatului Hagi nu cred ca a fost lucrat...si jocul Stelei merge mai bine decat acea perioada...

te inteleg ca vrei ca Steaua sa straluceasca si sa spulbere...te inteleg pentru ca asta vreau si eu...dar Steaua nu joaca singura...eu stiu ca Steaua o sa creasca si sper din toata inima sa imi dai dreptate si sa sarbatorim amandoi si toti de aici inca un titlu...noroc:)

 

 

scuza ca am uitat sa sterg ce ai spus u:)

Adrian07.10.2008 23:32

Fratilor, nu stiu daca v-ati uitat pe calendarul fotbalistic al acestui sezon dar, in caz ca nu ati facut-o, trebuie sa va uitati.

 

Veti vedea ca ne asteapta o luna noiembrie foarte grea.

Daca in aceasta luna noiembrie Steaua clacheaza, s-a dus dracului tot campionatul.

 

Asa ca s-ar putea ca sfarsitul turului sa fie prea tarziu pt a mai schimba ceva.

 

Ar fi al 3lea an fara titlu.

 

p.s.

oricum, daca Steaua prinde locul 2, Lacatus nu pleaca.

bodanelu08.10.2008 04:52

@Adrian, pe vremea lui Piturca ai avut rabdare 4 ani?

Virgil08.10.2008 06:35

Lacatus e de un an la Steaua. Sa mai stea 3-4 ani si apoi sa-l judecam. Pentru toti cei care se substituie patronului, le amintesc ca o echipa omogena, cu un anumit stil de joc, cu mari sanse de a castiga campionatul si de a face o figura frumoasa in Europa, se face in 4-5 ani.

 

Pentru cei care se plang ca Steaua a pornit pe al treilea an de cand nu castiga campionatul, am sa le dau o veste buna. Au fost perioade si mai mari. Daca v-as spune ca intre 1978 si 1985 nu am mai pupat niciun titlu ati fi surprinsi?

 

Asa ca, lasati omul in pace, sa-si vada de treburile lui si incurajati-va echipa. La bine si la greu. Schimbarea regilor, bucuria nebunilor.

 

Iata mai jos anii in care Steaua a castigt campionatul si antrenorii care au reusit sa obtina cel mai important trofeu al campionatului national:

 

23 trofee

 

2006 (Cosmin Olãroiu) - 2005 (Walter Zenga) - 2001 (Victor Pițurcã) - 1998 (Mihai Stoichițã) - 1997 (Dumitru Dumitriu) - 1996 (Dumitru Dumitriu) - 1995 (Dumitru Dumitriu) - 1994 (Emerich Jenei) - 1993 (Anghel Iordãnescu) - 1989 (Anghel Iordãnescu) - 1988 (Anghel Iordãnescu) - 1987 (Anghel Iordãnescu) - 1986 (Emerich Jenei) - 1985 (Emerich Jenei) - 1978 (Emerich Jenei) - 1976 (Emerich Jenei) - 1968 (Stefan Kovacs) - 1961 (Stefan Onisie) - 1960 (Stefan Onisie) - 1956 (Stefan Dobay) - 1953 (Gheorghe Popescu) - 1952 (Gheorghe Popescu) - 1951 (Gheorghe Popescu)

Adrian08.10.2008 07:27
@Adrian, pe vremea lui Piturca ai avut rabdare 4 ani?

 

 

:))

Ahahahhahahahah

 

ahahahahahahhahhahahahahahhahahahha

 

ahahahahahhaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaahahaha

:))

 

 

Avai...

 

Rad cu lacrimi.

De vreo 5 minute tot rad :))

 

Hai cauta vreun post de-al meu despre selectioner :))

Deduci tu de acolo raspunsul.

 

 

Virgile, mergi tu la o echipa mare din lumea asta si zi-le ca 3-4 ani trebuie sa stea fara trofee ca numai asa se poate forma o echipa omogena, sa vezi cat de tare se sparg aia in ras.

steado08.10.2008 07:42
Veti vedea ca ne asteapta o luna noiembrie foarte grea.

Daca in aceasta luna noiembrie Steaua clacheaza, s-a dus dracului tot campionatul.

Asa ca s-ar putea ca sfarsitul turului sa fie prea tarziu pt a mai schimba ceva.

p.s.

oricum, daca Steaua prinde locul 2, Lacatus nu pleaca.

 

Adrian,

Din ceea ce afirmi rezulta ca, dupa parerea ta, ar fi utila o schimbare a antrenorului Lacatus acum, inainte de meciurile grele din luna noiembrie.Adica exact intre doua meciuri cu Dinamo si Lyon, probabil, nu ?

Pai indiferent ce parere am avea despre Lacatus, cum crezi ca ar fi benefica o astfel de schimbare exact in punctul culminant al acestui sezon ? Nu crezi ca (presupunand prin absurd ca s-ar intampla asa ceva) asta ar destabiliza complet atmosfera din cadrul echipei si ar determina in mod sigur dezastrul ?

 

Despre Lacatus nu are rost sa discutam acum, dupa parerea mea, in ciuda nerabdarii unora (care probabil nu constituie nici pe departe o opinie majoritara) de a-l vedea schimbat din functia de antrenor al Stelei.

De ce nu au rost aceste discutii acum ? Iata cateva motive care, consider eu, sunt foarte justificate :

 

 

- Asa cum chiar tu ai remarcat, suntem in perioada de foc a acestui sezon, cu niste meciuri foarte importante.Schimbarea antrenorului (oricine ar fi el) ar avea consecinte dezastruoase, cum am spus.

- La ora actuala exista o atmosfera buna la echipa, nu sunt conflicte (cel putin nu evidente) intre patron-antrenor-jucatori-suporteri.Sa ne amintim ce era inaintea venirii lui Lacatus.Chiar daca nu este, probabil, cel mai experimentat si bun din punct de vedere profesional antrenor (si aici se pot purta discutii nesfarsite), Lacatus a reusit un lucru foarte important, sa aduca ceva din mentalitatea unui adevarat stelist si sa insufle acest lucru jucatorilor.Nu mi se pare putin lucru.

- Daca am ajunge in situatia de a schimba antrenorul nu am avea nicio varianta viabila la ora actuala.Dan Petrescu, numele cel mai vehiculat, nu s-a remarcat prin niste performante rasunatoare pana acum.Sigur, Urziceniul nu e Steaua (cum zicea si nea Jiji), dar din cate imi amintesc nici la Rapid nu a avut niste rezultate excelente.Chiar la ora actuala, iata, Urziceniul pierde acasa de vreo

trei meciuri si, daca am fi carcotasi, am zice ca de vina e Dan Petrescu.Dan Petrescu este un temperament vulcanic, mult mai putin autocontrolat decat actualul Lacatus, astfel ca exista destule probabilitati sa intre in conflict cu patronul, in primul rand.Mai mult, in acest sezon competitional, Dan Petrescu nici nu ar putea antrena o alta echipa din Liga I, conform regulamentelor actuale.

Un alt stelist invocat este Boloni.Cred ca este evident ca in acest moment nici nu se pune problema ca el ar putea renunta la Liege si ar veni la Steaua, mai ales ca este cunoscut conflictul sau cu Becali (dupa cum se vede multe sau toate se invart in jurul lui Becali).

- Analizand prin prisma rezultatelor, fiindca pana la urma asta e masura capacitatilor si performantelor unui antrenor, nu putem sa-i reprosam prea multe lui Lacatus.In campionat avem o situatie multumitoare, e nevoie doar de o victorie cu Dinamo ca sa fim complet satisfacuti.In UCL avem, la acest moment, sanse nu numai teoretice de a ne califica din grupe, ceea ce ar insemna o performanta excelenta.Sigur, ne doare jocul, dar chiar si jocul echipei marcheaza o evolutie favorabila, desi este inca departe de ceea ce ne-am dori.Dar aici as pune mult mai multe pe seama jucatorilor, care unii nu au forma corespunzatoare pentru o evolutie constanta desi ar putea mult mai mult, iar altii atata pot.

- Lacatus iubeste Steaua.Spre deosebire de noi astia care stam si chibitam pe aici si deasemenea iubim Steaua, el are si posibilitatea sa antreneze aceasta echipa, ceea ce noi nu o sa avem niciodata.Noi pierdem din vedere un lucru important : fotbalul nu se joaca numai cu mintea, pe hartie, cu diverse scheme si mutarea jucatorilor pe patratele ca la sah.E nevoie si de suflet, care de foarte multe ori poate insemna totul.Iar Lacatus pune mult suflet.

- Lacatus are cred destul bun simt si iubeste prea mult acest club ca sa nu plece singur atunci cand va simti ca lucrurile nu merg bine din cauza lui, sau, pur si simplu, e momentul unei schimbari.Nu stiu de ce dar de acest lucru sunt cel mai sigur.

Adrian08.10.2008 09:14
Adrian,

Din ceea ce afirmi rezulta ca, dupa parerea ta, ar fi utila o schimbare a antrenorului Lacatus acum, inainte de meciurile grele din luna noiembrie.Adica exact intre doua meciuri cu Dinamo si Lyon, probabil, nu ?

Pai indiferent ce parere am avea despre Lacatus, cum crezi ca ar fi benefica o astfel de schimbare exact in punctul culminant al acestui sezon ? Nu crezi ca (presupunand prin absurd ca s-ar intampla asa ceva) asta ar destabiliza complet atmosfera din cadrul echipei si ar determina in mod sigur dezastrul ?

 

 

Ai inteles perfect ce zic eu.

Dar trebuie sa mai adaug ceva.

Din punctul meu de vedere CL-ul e 0.

Ma rog, nu 0, dar nu asa de important.

Campionatul si Cupa sunt mult mai importante.

 

Echipa ar trebui sa se concentreze pe campionat astfel incat, dupa luna noiembrie, noi sa fim pe primul loc sau macar sa obtinem maxim de puncte din aceste intalniri.

 

Am zis-o inca de la inceputul campionatului.

dinam0 e favorita clara anul asta!

E favorita pt ca e ultimul an in care mai putem trimite o echipa direct in grupele CL.

 

Cat despre atmosfera si alte treburi, am observat ca la Steaua banul face atmosfera.

Asa ca, nu imi fac griji de atmosfera in caz ca vine un antrenor competent care sa ne duca pe primul loc.

sabin130708.10.2008 09:34

@Adrian

Cred ca pleci de la premisa ca sunt niste jucatori fabulosi, de aici deriva si asta cu ¨antrenorul competent¨. De parca ar creste valoarea lotului acesta intr-o zi cat altele in 10. Lotul nu este complet, lipseste o piesa importanta, s-a tot dezbatut asta. Iar timpul pentru formarea echipei inchegate tine in primul rand de timp (culmea), plus ceilalti factori becalieni si abia apoi vine pe aceasta scara competenta staffului tehnic.

Argumentul ¨timp¨ le cam anuleaza pe celelalte.

Protasov08.10.2008 09:42

@steado

@Adrian

 

In felul vostru aveti amandoi dreptate si imi place sa vin intr-un loc unde oameni asemeni mie, care tremura la fiecare atingere de balon in Ghencea, discuta.

 

Adrian spune asa: avem in sfarsit lot! sa nu ne mai multumim cu putin! sa indraznim mai mult! Asadar la prima vedere ai putea spune ca uite a venit conjuctura aceea favorabila, inca ii avem pe Goian si Radoi, hai sa dam lovitura! Are dreptate intr-o oarecare masura dar nu pana la capat. De ce nu? Pentru ca acest lot e dezechilibrat. Dublam sau triplam posturi pe care aveam deja rezerve tari iar in posturile deficitare nu aducem pe nimeni. Este adevarat ca s-au cumparat multi jucatori.

Acum insa, dupa 9 etape, 3-4 ture prin CL incepem sa vedem ca sunt investii nu neaparat in jucatori fara valoare, dar care-s tineri si au nevoie de timp sau in jucatori, totusi, de mana a 2-a obisnuiti cu ritmuri mai latino.Si nu vreau sa reiau argumentarile aici. CL nu e 0 ci este singurul indicator adevarat al calitatii jocului. Daca nici ajunsi acolo nu incercam sa jucam fotbal este cazul sa lasam nasul in pamant.

Daca banii ar insemna tot cu Galata si Bayern ar fi trebuit sa luam o diferenta de goluri egala cu disproportia bugetelor.

 

Steado spune ca Lacatus nu a aratat pana acum ca este un antrenor genial-sigur ar fi invins Bayern daca ar fi fost asa- dar mai are timp sa o faca. Eu spun ca Lacatus a avut cateva momente de inspiratie, le pot si enumera si fara acelea nu am fi fost aici. Asta in conditiile in care finantatorul se amesteca fara logica si in mod grosolan la echipa.

 

Eu zic ca stam mai bine decat ma asteptam eu la inceputul campaniei. Nu sunt pe deplin multumit dar am mare incredere in Lacatus. Nu uitati singurii antrenori care au adus performanta adevarata la Steaua au fost stelisti sadea: Ienei, Iordanescu si chiar Titi. Eu cred ca lui Lacatus ii sunt permise cateva momente de cadere daca Doamne fereste acestea vor aparea. Asa cum spune Steado nu exista nici un motiv logic, plauzibil pentru o astfel de discutie acum. Asadar ce contestam noi? Ce discutie este aceasta daca pe undeva pana la capat suntem de acord?

steado08.10.2008 09:51
Ai inteles perfect ce zic eu.

Dar trebuie sa mai adaug ceva.

Din punctul meu de vedere CL-ul e 0.

Ma rog, nu 0, dar nu asa de important.

Campionatul si Cupa sunt mult mai importante.

Mersi de raspuns Adrian, asta inseamna si ca ai citit ce am scris si ai acordat atentie.Nu sunt insa de acord cu parerea ta ca CL-ul e 0, sau oricum putin important.

Pai de ce crezi ca se lupta orice echipa sa castige campionatul ? Sau, ca sa vorbim la obiect, de ce s-ar lupta Steaua ca sa castige campionatul ? O fi vitrina clubului cam goala de trofee ? Nu.Castigarea campionatului reprezinta mult mai mult decat satisfactia de a castiga un trofeu intern.Este rampa de lansare in competitia cea mai importanta inter-cluburi, unde orice echipa doreste sa ajunga, adica in CL.Acolo este locul select unde chiar poti sa insemni ceva pentru lumea fotbalistica.Unde iei contact cu fotbalul adevarat si te poti compara.Altfel castigarea campionatului mi se pare mai mult o chestie de orgoliu.Nu vreau sa aduc in discutie banii presupusi de accederea in CL.

Vad asadar castigarea campionatului doar ca o etapa necesara pentru accederea in CL.In acest sens, da, e important sa castigam campionatul.Dar mult mai important e sa ajungem sa devenim o echipa importanta in Europa, adica in CL, ceea ce inseamna sa ajungem cel putin pana in sferturi (pardon, patrimi !) in aceasta competitie.Asta trebuie sa fie obiectivul Stelei fiindca nu o sa uitam niciodata ca am castigat CCE ! Degeaba castigam campionatul si cupa daca in CL suntem ciuca batailor si facem 1-2 puncte.Nu ma prea incalzeste !

Cat despre oportunitatea plecarii lui Lacatus si venirea unui antrenor mai competent doar timpul ne va da raspuns.Si probabil cat de curand se va vedea cine are dreptate : contestatarii sau sustinatorii lul Lacatus.Pana atunci sa mai asteptam putin si sa sustinem echipa.Nu cred ca avem altceva mai bun de facut !

Virgil08.10.2008 10:14
@Adrian, pe vremea lui Piturca ai avut rabdare 4 ani?

 

Virgile, mergi tu la o echipa mare din lumea asta si zi-le ca 3-4 ani trebuie sa stea fara trofee ca numai asa se poate forma o echipa omogena, sa vezi cat de tare se sparg aia in ras.

 

A spus el ceva de 3-4 ani? E Steaua o echipa de talia Realului, Barcei, Bayern-ului, Manchesterului si eu nu stiu?

Sa fim seriosi, la momentul acesta Steaua e o echipa care ar ajunge cu greu in semifinalele UEFA Cup. Campionatul e pe an ce trece mai greu. Daca la inceputul ultimului deceniu din mileniu, existau doar doua candidate la titlu, Steaua si Dinamo, pe masura trecerii timpului au mai aparut Rapidul, CFR-ul, Timisoara si Urziceniul. Un sextet din care fiecare echipa are procentul ei de a lua potul.

 

Unele cu arbitri si cu membrii federali, Dinamo si CFR, altele cu presiune pusa pe federatie si pe arbitri, asa cum e Timisoara...

 

Dar spune prietene din Alba, tu esti perfect, esti multumit pe deplin de tine? Si daca nu, obisnuiesti sa te autocritici si sa incerci sa schimbi ceva in viata ta?

 

Eu am inteles foarte bine ca stilul tau e sa fii mereu razvratit, niciodata multumit, sa fii bagat in seama, sa fii injurat pentru toate strambele pe care le bagi. Cel putin in gand.

Asa esti in viata de toate zilele? Forumul e doar o posibilitate de a-ti refula frustrarile?

 

Cand doi oameni iti spun ca gresesti, dar sunt mult mai multi, nu crezi ca ar trebui sa gandesti mai mult inainte de a scrie la primul impuls?

 

Daca nu, e grav. Fa-ti rost repede de un psihiatru.

bodanelu08.10.2008 10:20
@Adrian, pe vremea lui Piturca ai avut rabdare 4 ani?

Avai...

 

Rad cu lacrimi.

De vreo 5 minute tot rad :))

doar am intrebat.. nu postai pe forum la vremea accea ca sa stiu daca ai avut rabdare sau nu...

DanStan08.10.2008 11:44
Cat despre atmosfera si alte treburi, am observat ca la Steaua banul face atmosfera.

Asa ca, nu imi fac griji de atmosfera in caz ca vine un antrenor competent care sa ne duca pe primul loc.

 

 

Deci CFR a ajuns pe primul loc numai pentru ca Andone e competent ? Daca e atat de competent de ce CFR era la plecarea lui pe locul 5 ? Ar fi oare cazul ca Andone sa fie adus la Steaua ?

 

Dan Petrescu e competent ? Se poate afirma ca Sportul si Urziceniul sunt prea mici pentru a castiga titlul de campioana. Dar Dan Petrescu a antrenat o echipa de top in Polonia, Wisla Cracovia. A preluat echipa in octombrie 2005. Wisla era campioana sezonului precedent. Sub conducerea lui Dan Petrescu Wisla a fost eliminata in sferturile cupei si s-a clasat pe locul 2 in campionat. E Dan Petrescu incompetent deoarece n-a castigat titlul si cupa ?

vios2608.10.2008 11:52

Constat cu parere de rau ca pe forumul nostru sunt numai si numai discutii contradictorii.Preluam ce a spus unul si pac ii dam in cap ca ce a scris ala asa. Numai mistouri proaste si discutii aiurea "Lacatus trebuie sa mai stea 1 an sau 2 sau 9." Ce conteaza cat mai sta?

Important e ca in ultimul timp vorbim de placere doar despre dubla cu Galata si ATAT. Hai sa mai vorbim si despre altceva. M-ati obsedat cu Lacatus. Si daca vreti o parere personala cred ca Laca nu va mannca soriciul de Craciun la Steaua.

oop08.10.2008 12:17
Cat despre atmosfera si alte treburi, am observat ca la Steaua banul face atmosfera.

Asa ca, nu imi fac griji de atmosfera in caz ca vine un antrenor competent care sa ne duca pe primul loc.

 

Deci CFR a ajuns pe primul loc numai pentru ca Andone e competent ? Daca e atat de competent de ce CFR era la plecarea lui pe locul 5 ? Ar fi oare cazul ca Andone sa fie adus la Steaua ?

 

Dan Petrescu e competent ? Se poate afirma ca Sportul si Urziceniul sunt prea mici pentru a castiga titlul de campioana. Dar Dan Petrescu a antrenat o echipa de top in Polonia, Wisla Cracovia. A preluat echipa in octombrie 2005. Wisla era campioana sezonului precedent. Sub conducerea lui Dan Petrescu Wisla a fost eliminata in sferturile cupei si s-a clasat pe locul 2 in campionat. E Dan Petrescu incompetent deoarece n-a castigat titlul si cupa ?

nu vad ce legatura are ce spui tu cu ce ai citat acolo ... Andone si Dan Petrescu nu sunt ultimii antrenori de pe lumea asta asa incat sa nu avem de unde alege.Ca finantatorul/creditorul nu are interes sa puna un antrenor de valoare asta e alta problema.

 

Vizavi de rezultatele lui Dan Petrescu la Wisla nu esti informat corespunzator.El a preluat echipa la 1 ianuarie 2006(deci nu e responsabil de eliminarea din cupa) si din cele 13 meciuri ramase din sezon a scos 31 de puncte(10-1-2,dupa ce dupa primele 17 meciuri Wisla avea 34 de puncte),pierzand campionatul la 2 puncte diferenta fata de Legia.

 

Eu nu sunt pentru demiterea/demisia lui Lacatus,cel putin nu acum - e clar ca nu ar folosi la nimic,dar trag un semnal de alarma ca se face 1 an de cand a preluat echipa si nu se vede o imbunatatire in joc,cu toate ca are un lot bun.In cazul in care nu iesim bine din luna noiembrie,imi pare rau pentru el.

Vad ca unii cer 3-4 ani de rabdare,hai sa fim seriosi termenul e de domeniul SF-ului pentru fotbalul actual.Sunt curios daca acele persoane au avut aceeasi rabdare cu Oli sau cu un alt antrenor ... nu cred ca stima,respectul,dragostea fata de un fost mare jucator al Stelei ar trebui sa ne intunece gandirea,pentru ca pana la urma toti vrem acelasi lucru : binele Stelei.

sabin130708.10.2008 12:42

@oop

 

Numai la noi e de domeniul SF´ului sa atepti 2-3-4 ani cu un antrenor dupa ce ii dai un lot (nici lotul asta complet, destul de important). Daca in campionatul romanesc se schimba cate 5 antrenori la 3 etape nu inseamna ca e si normal. Cand spun asta nu ma gandeasc neaparat la Guy Roux care a stat vreo 40 de ani la Auxerre sau la Ferguson cu vreo 20 la MU.

 

Care 1 an? A inceput anul asta cu tot lotul asta valid si a avut numai meciuri oficiale la rand? Analizati niste lucruri relative cu o precizie de chirurg. Absurd.

¨Ca finantatorul/creditorul nu are interes sa puna un antrenor de valoare asta e alta problema.¨ Adica noi acum facem o concesie simbolului si il lasam asa si pe el sa se joace, ca noi stim ca nu are valoare? Vezi-ti de treaba in privinta asta. Dan Petrescu nu e antrenor de echipa mare, mereu sub presiune din toate partile, deocamdata a demonstrat ca nu face fata meciurilor decisive.

Stim numai sa tragem semnale de alarma, sa fixam scadente ca niste analisti reci si duri ce suntem.

Mai ai schimba discul cu ¨nu cred ca stima,respectul,dragostea fata de un fost mare jucator al Stelei ar trebui sa ne intunece gandirea¨ ca e expirat, nu crezi? Tu ai incetosata privirea daca nu vezi nici o imbunatatire in joc, ori obisnuiesti sa tragi concluzia din cateva exemple.

 

 

Ba suntem, ba nu suntem, ba mai coafata, ba mai fardata. Asumati-va si voi parerile si nu o mai dati dupa cires.

Ando08.10.2008 13:56

Suntem ¨fani Steaua¨, Steaua inseamna Lacatus, prin inductie suntem ¨fani Lacatus¨ daca vrei tu.

 

Conform logicii de mai sus ar trebui sa il votam pe Becali?

Adrian08.10.2008 14:12

In momentul de fata CL nu poate fi castigat.

Si nici nu se doreste asta din partea Stelei.Cei de la Steaua vor doar banii din CL.

 

Asa ca, decat sa o tot lungim, mai bine ne axam pe campionat si in CL jucam relaxati.

«18910111214»