FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

De ce mai stã Lãcãtuș?

«11011121314»
Joga Bonito08.10.2008 21:06

Sa inteleg, Piece, ca tu si Adita lucrati in echipa? :)

 

Pana la urma rezultatul ramane scris in analele istoriei, iar jocul cu 10% mai imbunatatit fata de ceilalti predecesori.

oop08.10.2008 22:16
(...) Andone si Dan Petrescu nu sunt ultimii antrenori de pe lumea asta asa incat sa nu avem de unde alege.Ca finantatorul/creditorul nu are interes sa puna un antrenor de valoare asta e alta problema.

Pai daca 'finantatoru nu are interes' atunci ... ce fel de antrenor va fi cel care-l va inlocui pe Lacatus ?

Refuz sa cred ca nu stii profilul de antrenor dorit de Becali ... Doar ii place asa de mult sa se bage in alcatuirea echipei si sa aduca jucatori peste capul antrenorilor,"pariurile" lui ... spune-mi un antrenor cu 'pretentii' care ar inghiti asa ceva!

 

Eu nu sunt pentru demiterea/demisia lui Lacatus,cel putin nu acum - e clar ca nu ar folosi la nimic,dar trag un semnal de alarma ca se face 1 an de cand a preluat echipa si nu se vede o imbunatatire in joc,cu toate ca are un lot bun.In cazul in care nu iesim bine din luna noiembrie,imi pare rau pentru el.

Ce inseamna 'nu iesim bine din luna noiembrie' ? Cu exceptia meciului de cupa mai sunt 7 etape de campionat + meciurile din CL. Ce ar trebui sa faca Lacatus in cele 7 etape de campionat ? Sa castige 21 de puncte ? Lasati exprimrile eliptice si precizati clar CATE puncte trebuie sa castige Steaua pentru ca noi, expertii, 'sa-l mai lasam' pe Lacatus la carmsa Stelei.

Probabil incerci sa fii ironic,dar cinstit vorbind nu prea iti iese.De dragul conversatiei incearca sa reprimi astfel de tendinte ...

Te-ai uitat peste programul lunii noiembrie?

54673623imaginepk5.jpg

7 meciuri tari(+ 1 de cupa probabil neglijat dupa cum avem 'bunul' obicei) in 30 de zile.Tinand cont ca inca nu suntem in stare sa jucam cum trebuie un meci de UCL probabil nu o sa avem mai sperante e la meciurile cu Lyon si Bayern,asa ca meciurile din campionat vor trece pe primul plan ...

In afara de CFR,vom juca cu toate contra-candidatele la titlu + deplasare la Craiova(unde scoatem greu puncte).Inainte de astea avem o deplasare la Galati,un meci foarte greu si el.Meciul cu Dinamo e de 6 puncte,daca spurcatii vor castiga(nici nu vreau sa ma gandesc la asta) se vor distanta nepermis de mult.

Personal eu m-as multumi daca am pastra distanta de 4 puncte,dar sper sa iasa mai bine.

 

Repet pentru a mia oara,nu am spus sa plece Laca,nu m-a deranjat numarul de puncte aduse pana acum,ci jocul prestat

 

Adrian09.10.2008 00:05

Si totusi, domnule peste de congo, 1-0 cu Galata e performanta?

 

Inainte la astia le dadeam cate 4.Acum e performanta daca le dam 1.

interesant.

 

p.s.

tot nu mi-ai zis daca sunt slabi sau nu jucatorii Stelei.

 

dee09.10.2008 04:50

@Adrian

antrenorul nu pleaca atunci cand jocul prestat ne zgarie retina, pleaca atunci cand nu are rezultate, cand nu-si indeplineste obiectivele. Momentan, Lacatus nu are de ce sa renunte! Problema e ca la Steaua,ca la oricare echipa care isi doreste performanta, timpul se contracta, in loc sa-si urmeze calea fireasca de evolutie si o data cu timpul si rabdarea noastra.

 

@Marius

1. Lacatus a preluat echipa din mers, cu un deficit mare de puncte fata de CFR.

2. 1pct sau 2pct pierdute in CL nu reprezinta un obiectiv ratat, o eventuala necalificarea in primavara europeana DA!

3. nici mie nu-mi place cum arata echipa, insa am rabdare sa nu-l combat pe antrenor pana la finalul turului.

4. lucrurile bune se petrec atunci cand te astepti mai putin, asa ca "rabdare si tutun dupa posibilitati" :)

Marius09.10.2008 04:53

Lacatus a pierdut un campionat care trebuia sa fie al nostru. punct. restul e can-can. locul doi e pentru looseri. la fel si un punct sau doua in grupele Ligii.

DanStan09.10.2008 05:49

A, si daca aia de care si-au batut joc Elfsborg si NEC vor castiga titlul va insemna ca nu mai sunt looseri ? Va insemna cumva ca au valoare ?

LARI09.10.2008 06:19
Lacatus a pierdut un campionat care trebuia sa fie al nostru. punct. restul e can-can. locul doi e pentru looseri. la fel si un punct sau doua in grupele Ligii.

 

Cine a zis ca editia trecuta de campionat trebuia sa fie a noastra? Asa gandeai si dupa ce-am mancat bataie pe "Ion Moina"?

La meciul cu Dinamo, pana sa dea aia 2 goluri, Dica a ratat de doua ori singur-singurel cu portarul, iar la 2-1 am mai avut 2 ocazii mari, ratate cu seninatate. Asta ca nu mai spun ca Radoi a facut un meci slab atunci.

 

Nu cred ca Lacatus e singurul vinovat de acel esec din Groapa.

 

JDERUL09.10.2008 06:51

Lacatus a pierdut campionatul trecut ? Atunci cine a recuperat punctele care ne desparteau de locul intai? Jiji? Daca banii lui Jiji au realizat acezst lucru,atunci de ce nu a mers pana la capat si nu a cumparat tot? Comparati va rog loturile care au evoluat in returul campionatului trecut si lotul actual al Stelei. Sunt diferente? Cand au venit la echipa noii titulari? A avut Lacatus timp sa coaguleze relatiile de joc? In conditiile in care se joaca la interval de trei zile credeti ca are Lacatus timp sa faca experimente? In campionatul intern toti vor sa bata Steaua pentru glorie dar si pentru a raspunde solicitarilor FRF de a-i face jocurile care se pare ca a decis: anul acesta camponi vor fii maidanezii! Si pentru ca supararea mare provine de la acest nefericit 1-1 cu otopeniul as vrea sa ne amintim cu totii de cum si-a aparat aceasta echipa sansele in jocul cu javrele si de prestatia pe care au avut-o in meciul cu noi.Nu am vizionat integral meciul fiind ocupat cu sarbatorirea unui eveniment familial deosebit (fiul cel mare fiind admis ca doctorand in stiinte economice la Institutul Economic al Academiei Romane) dar putinele fragmente vizionate m-au edificat asupra celor ce se intamplau in teren.

Cu Bayern intr-adevar am intrat timorati in teren dar cu putina sansa cred ca puteam termina la egalitate. Golul a fost inscris regulamentar. La Firenze numai ghinionul ne-a privat de o victorie la scor. Daca vrea cineva sa-si reaminteasca,dupa tragerea la sorti am spus ca avem una dintre cele mai grele grupe. In plus,Steaua reprezinta un nume in Europa.Pe noi toti ne iau in serios.

Comparam si meciurile CFR-ului? Ei nu spuneau nimic Europei.La Roma au fost tratati cu indiferenta cu toate ca echipa romana traversa o eclipsa de forma si care,in treacat fie spus ce performante recente are in cupele europene? Poate acel Chelsea-Roma 7-1 ne spune ceva! Iau intrat 2 lui Culio si meciul a fost jucat. Meciul de la Cluj cu Chelsea? ,,Englezii" dadeau impresia ca sunt la un antrenament cu public.In prima parte a reprizei a doua CFR-istii au pus piciorul pe minge mai putin decat copiii de mingi. Le-a iesit insa jocul din aparare. Daca intra sutul lui trica puteam spune ca au avut un noroc fantastic. Daca insa,din intamplare, marcau CFR-istii in prima repriza atunci cred ca asistam la un adevarat carnagiu.Se trezeau din letargie ,,englezii"si-i mototoleau rau de tot. Sa nu ne miram daca CFR va ramane cu aceste 4 puncte. Si noi daca nu bateam pe Kiev cu 4-1 cred ca faceam mai multe puncte in anul acela(cu conditia ca la Madrid sa nu fii jucat Banel).

Daca la toate acestea adaugam si valoarea de piata a jucatorilor transferati credeti ca alt antrenor putea face minuni? Nici eu nu sunt multumit de jocul echipei . Mi-ar fii imposibil sa fiu multumit dupa ce am vazut la lucru ECHIPA DE AUR a Stelei dar, sa fim rezonabili. Orice component al acelei echipe ar valora astazi peste 10-15 milioane de euro.

joseph09.10.2008 09:00
Lacatus a pierdut un campionat care trebuia sa fie al nostru. punct. restul e can-can. locul doi e pentru looseri. la fel si un punct sau doua in grupele Ligii.

ziaristule... fan can-can... ai visat tu anul trecut ca e titlul nostru de esti asa pornit? sau ai ghicit in cafea? daca voi nu sunteti in stare sa realizati limitele echipei cu anumiti jucatori si cu ciobanul patron... nu trebuie sa faceti gura ca nesimtitii. inainte sa vina Lacatus, unde eram noi? pe ce loc bai desteptilor si la ce diferenta??? ok, o sa imi ziceti ca a fost un retur special... si automat va intreb daca de conditii speciale a beneficiat doar Lacatus... ca imi aduc aminte de un meci de la care am plecat toate grupurile din peluza ca alunecau fundasii adversi ca pe gheata, numai sa dam si noi un gol.

 

iar cel cu argumentele... esti foarte amuzant cum te zbati sa obtii ceva ce ti-a fost insirat de mai multe ori in cursul celor 15 pagini... si mai dai si raspunsuri de genul <pe turci ii calaream inainte, trebuia sa le dam 4>. poate ca ai uitat unele performante ale fotbalului turc... in ultimii ani.

 

carcotasi si comentatori... asta sunteti majoritatea. sa veniti la meciuri si in deplasari sa sustineti echipa, sa incercati sa faceti ceva in mod direct, nu... voi va multumiti sa studiati sistemul de joc. unde dracu erati cand s-a incercat o actiune care era chiar 100% benefica Stelei... si anume debarcarea oierului? unde erau toti aparatorii ideilor steliste? ce era linistea aia la tribune, cand peluzele au avut ocazia sa incerce ceva?

 

multi sunt sclavii performantelor si mi-e scarba sa ma gandesc ca si-ar dori un campionat "special", orice numai sa nu terminam iar looseri pe 2. mai bine looser si demn, mandru de valorile mele ca stelist. sa fiti voi vesnic campioni.

MoWeed09.10.2008 09:33
Lacatus a pierdut un campionat care trebuia sa fie al nostru. punct. restul e can-can. locul doi e pentru looseri. la fel si un punct sau doua in grupele Ligii.

Mda, Lacatus singur l-a pierdut. Nici nu au contat cele 8 puncte diferenta dintre CFR si noi la finalul. turului. A castigat cat s-a putut , a recuperat din handicap dar nu am reusit sa castigam campionatul. Din punct de vedere al punctelor obtinute, returul trecut a fost unul din cele mai bune din ultimii ani.

Inteleg ca doare infrangerea cu spurcatii, dar sa gandim macar cat de cat obiectiv.

Protasov09.10.2008 09:57
Lacatus a pierdut un campionat care trebuia sa fie al nostru. punct. restul e can-can. locul doi e pentru looseri. la fel si un punct sau doua in grupele Ligii.

ziaristule... fan can-can... ai visat tu anul trecut ca e titlul nostru de esti asa pornit? sau ai ghicit in cafea? daca voi nu sunteti in stare sa realizati limitele echipei cu anumiti jucatori si cu ciobanul patron... nu trebuie sa faceti gura ca nesimtitii. inainte sa vina Lacatus, unde eram noi? pe ce loc bai desteptilor si la ce diferenta??? ok, o sa imi ziceti ca a fost un retur special... si automat va intreb daca de conditii speciale a beneficiat doar Lacatus... ca imi aduc aminte de un meci de la care am plecat toate grupurile din peluza ca alunecau fundasii adversi ca pe gheata, numai sa dam si noi un gol.

 

iar cel cu argumentele... esti foarte amuzant cum te zbati sa obtii ceva ce ti-a fost insirat de mai multe ori in cursul celor 15 pagini... si mai dai si raspunsuri de genul <pe turci ii calaream inainte, trebuia sa le dam 4>. poate ca ai uitat unele performante ale fotbalului turc... in ultimii ani.

 

carcotasi si comentatori... asta sunteti majoritatea. sa veniti la meciuri si in deplasari sa sustineti echipa, sa incercati sa faceti ceva in mod direct, nu... voi va multumiti sa studiati sistemul de joc. unde dracu erati cand s-a incercat o actiune care era chiar 100% benefica Stelei... si anume debarcarea oierului? unde erau toti aparatorii ideilor steliste? ce era linistea aia la tribune, cand peluzele au avut ocazia sa incerce ceva?

 

multi sunt sclavii performantelor si mi-e scarba sa ma gandesc ca si-ar dori un campionat "special", orice numai sa nu terminam iar looseri pe 2. mai bine looser si demn, mandru de valorile mele ca stelist. sa fiti voi vesnic campioni.

 

 

 

Meci de meci trebuie strigat impotriva nesimtitului. Eram la tr 2 cand m-am apucat de unul singur sa strig si mi s-a atras atentia. Vreau sa aud si eu o data tot stadionul strigand. Pentru o astfel de chestie, sunt convins s-ar umple stadionul. Astept cu nerabdare un stfel de moment.

Adrian09.10.2008 11:22

Voi sunteti cam batuti in cap.

Pe cuvantul meu.

 

Ce conteaza ca au fost 8 puncte sau 13 sau 20?

In penultima etapa Steaua era pe primul loc si avea meci la dinam0.

Ce a facut?

A fost umilita de echipa cu cel mai slab antrenor din Liga si a pierdut titlul.

Punct.

c.ronaldo1709.10.2008 11:56
Ce rabdare sa aiba romanii cu Lacatus? Lacatus sta la Steaua pentru ca are rezultate! Din acest motiv rezista inca in acest loc.

 

Zi-mi un rezultat.

 

1.Calificare in fata celor de la Galatasaray.

2.Daca sezonul incepea cand a fost Lacatus pus antrenor, atunci Steaua era campioana fara probleme.

3.1-0 cu Dinamo in Ghencea.

Adrian09.10.2008 13:03

Mi-ai zis 3 rezultate din care unul nu e nu stiu ce(cel cu galata), al 2lea e fantezie(daca si cu parca) si al 3lea e intr-adevar un rezultat bun.

 

Deci, in afara de 1-0 acasa cu dinam0, Lacatus nu a facut nimic.

 

Si totusi, parca pierderea titlului in fata lui talnar cantareste mai mult decat acel rezultat.

maye09.10.2008 13:06
Ce rabdare sa aiba romanii cu Lacatus? Lacatus sta la Steaua pentru ca are rezultate! Din acest motiv rezista inca in acest loc.

 

Zi-mi un rezultat.

3-1 cu chefere

Adrian09.10.2008 13:07

Daca si cefereul a ajuns echipa importanta...

sabin130709.10.2008 13:15

Adriane, ce rezultate trebuia sa aiba Lacatus pana cum? 5 campionate, 7 cupe si 3 CL?

 

A luat Steaua anul trecut din rapa si a adus-o aproape de campionat, ca sa ai tu acum de ce sa ii scoti ochii ca nu a si castigat. Cum sa nu conteze cate puncte erau distanta? Vorbim de puncte, distanta recuperata; nici astea nu mai au nici o importanta?

 

Calificarea cu Galata nu mai are nicio semnficatie, este un kkt si asta acum. Mai da-o draq. Ne apucam iar sa numaram victorii, egaluri si infrangeri.

 

Dar la victoria cu javrele? E un nesimtit ca nu i-a batut cu 7-0. Gasim la orice de comentat, nu-i greu.

 

Ca vorbim de joc e una, inteleg, dar acum batem apa in piua cu rezultatele? Lasa omule sa treaca timpul, ca suntem pe campii acum cu discutiile astea.

c.ronaldo1709.10.2008 13:16

Calificarea in UCL nu este o performanta, mai ales in fata celor de la Galatasaray? Pf.

Adriane, Steaua de astazi nu mai este cea din 86`, chiar daca cu totii ne-o dorim. Pentru a deveni o echipa mare pe plan european, trebuie sa incepi de jos. Azi bati Galata, maine Fiorentina. Trebuie sa incepi sa treci de grupe etc. etc. Mi-e greu sa cred ca va mai lua vreo echipa romaneasca Liga Campionilor, fie si in 100 de ani. Asa ca o calificare in Liga in fata Galatei eu zic ca este o performanta totusi. Nu una imensa.

 

Al 2-lea rezultat reprezinta faptul ca Steaua sub comanda lui Lacatus este cu o clasa peste tot ce se afla acum in Romania, cel putin dpdv al rezultatelor.

MoWeed09.10.2008 13:22
Si totusi, parca pierderea titlului in fata lui talnar cantareste mai mult decat acel rezultat.

Dar faptul ca a ajuns in postura de a se bate la titlu dupa un tur in care multi se gandeau serios cum vor fi meciurile din Intertoto nu conteaza deloc?

Calificarea cu Galata este un rezultat foarte bun, daca tinem cont de diferenta dintre loturile celor 2 echipe la momentul actual

dee09.10.2008 13:29

Ce obiective poate avea un antrenor la Steaua?

Cupa, Campionatul,accederea in grupele CL, depasirea fazei grupelor CL.

Ce obiective a avut Lacatus in momentul in care a preluat echipa?

-cupa - Steaua era deja eliminata

-campionatul- compromis in proportie de 90% cand a preluat echipa

-accederea in grupele CL- obiectiv indeplinit

-depasirea fazei grupelor- obiectiv care se poate inca realiza.

Am mai spus-o, un antrenor nu va pleca din cauza unor jocuri mai mult sau mai putin reusite, va pleca in momentul in care nu-si va putea respecta angajamentul luat la preluarea echipei.

 

Pe bune de inteleg ce sens are disputa asta pro/conta Lacatus. Puteti sa-l disecati la sfarsitul turului, cand se pot trage concluzii obiective, insa nu acum.

bodanelu09.10.2008 13:56

@dee obiectivul este accederea in grupele CL.

Adrian09.10.2008 14:10
Adriane, ce rezultate trebuia sa aiba Lacatus pana cum? 5 campionate, 7 cupe si 3 CL?

 

Doar un campionat.

 

Calificarea in UCL nu este o performanta, mai ales in fata celor de la Galatasaray? Pf.

Adriane, Steaua de astazi nu mai este cea din 86`, chiar daca cu totii ne-o dorim. Pentru a deveni o echipa mare pe plan european, trebuie sa incepi de jos. Azi bati Galata, maine Fiorentina.

 

Exact, azi bati Valencia, maine pe Betis, poimaine pe Galata.

E un lucru normal, nu o performanta.

 

 

Dar faptul ca a ajuns in postura de a se bate la titlu dupa un tur in care multi se gandeau serios cum vor fi meciurile din Intertoto nu conteaza deloc?

Calificarea cu Galata este un rezultat foarte bun, daca tinem cont de diferenta dintre loturile celor 2 echipe la momentul actual

 

S-a mai vorbit despre acea revenire.Sa nu ne ferim sa recunoastem ca ea s-ar fi putut datora si "indirectelor" lui Gigi.

p.s. De ce ai asa parere proasta despre jucatorii Stelei?

La nivel de portari si aparare suntem cu mult peste Galata.Si nici in ceea ce priveste mijlocul nu stam rau.

Singurul capitol unde ei au jucatori mai buni e atacul.Nonda e intr-adevar la ani lumina distanta fata de ce avem noi.

MoWeed09.10.2008 14:18

Adriane, sunt de acord ca jucatorii nostri defensivi sunt foarte buni, dar cel putin pe hartie, echipa turcilor este peste a noastra.

Eu consider ca eliminarea unei echipe mai bine cotate pe piata de transferuri si cu un buget superior este o performanta

c.ronaldo1709.10.2008 14:21

Mor cand vad ca atunci cand nu mai aveti argumente in a da in Marius Lacatus incepeti cu aberatii "butoanele lu` Jiji". Voi va auziti ce spuneti?

 

"Butoanele lu` Jiji"? Daca era asa, atunci bateam fara probelem UTA. Ce s-ar fi intamplat daca la 1-1, intra in poarta ghiuleaua aia celor de la UTA de la mijlocul terenului aproape, care a lovit bara? Acolo ce-a fost, a vorbit Jiji cu vantul sa duca mingea-n bara? Si tot butoanele lui Jiji au bagat golul in minutul 92?

 

La Iasi de ce nu am castigat daca au fost butoanele lui Jiji? De ce? Pentru ca era abia startul si inca nu se umblau?

 

La Galati, Jula a fost la un pas de a deschide scorul, bara in min 40. Golul Stelei a venit in min 80. Iar butoanele? Va mai aduc aminte ce declara tot Galatiul inainte de meci?

 

Cu Timisoara de ce am facut 1-1 doar? Butoane? Aaa, aia sunt anti-Steaua, il au acolo pe nea` Iancu... Aia nu dau meciurile Stelei. Pai atunci la Craiova cum de am castigat? Au fost iar butoane, oare se vinde Mititelu in fata Stelei? Daca intra bara lui Costea? a?

 

Cu Unirea Urziceni? Oare se vinde Dan Petrescu? Si daca e asa, atunci castigam si noi de la pauza, nu in min 83.

 

Incercati SA GANDITI! Dupa cum spunea cineva, candva: Unii dintre noi nu il meritam pe Lacatus!

 

 

Adrian09.10.2008 14:21

Pe hartie si noi eram mai buni ca Otopeniul.

 

C.Ronaldo: Pandurii,Buzaul,Mioveni.

Si daca te gandesti si la faptul ca Pandurii si Mioveniul au scos 4 puncte de pe cefere...

«11011121314»