FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Laca, noi cand atacam?

«123456»
DelPiero1018.09.2008 12:39
Toti antrenorii din epoca becali au fost si vor fi fara personalitate si aserviti patronului. Daca suntem de acord ca peste se impute de la cap, de ce tirul e doar (sau preponderent) inspre Lacatus? Asta nu inteleg eu cel putin. Mi se pare ca sunt prea multi cei care uita de elemtentul imputit...

Pentru ca,sincer,nu prea avem ce sa-i facem lui Becali!Toti stelistii adevarati il urasc pe cioban...poate va crapa intr-o zi,altfel nu vad alta cale sa scapam e el...

Adrian18.09.2008 13:02

Sabine, Hagi si-a dat anul trecut demisia.

Si-a dat?

Si-a dat.

De ce?

Pt ca se baga ciobanasul peste el.

Si nu numai ca si-a dat demisia.

Dar a si intrat in conflict cu ciobanasul pt ca nu l-a ascultat.

 

Hagi a facut un singur compromis la Steaua: Badoi titular pe postul de fundas dreapta cu Slavia praga.

Si dupa acest compromis si-a dat demisia.

 

Nu trebuie Lacatus sau altul sa isi planga de mila.

Trebuie doar sa fie corect cu noi si sa ne spuna cum sta treaba.Nu sa se umileasca fiind sclav la cioban, umilindu-ne in acelasi timp si pe noi.

 

 

 

Mikutule.

Ca sa iti raspund la intrebari.

1.Daca Lacatus zice aia si becalii il da afara o sa isi puna pe toata lumea in cap, nu doar pe suporterii Stelei.

Si vin alegerile...

2.Nu stiu daca ar veni Protasov inapoi.Eu zic ca Liga Campionilor e totusi destul de atragatoare.

dani p18.09.2008 13:10

Pai pe cine ati vrea voi antrenor? Degeaba il strigat pe Laca pe stadion daca il criticati aici...

SSK18.09.2008 13:14

@andy, Adrian, ceilalti

 

Comiteti o eroare de logica. Dati exemplu meciul Valencia, Betis, Kiev si intrebati de ce ne-am autodepasit atunci si acum nu. Pai simplu, daca am bate constant si pe Real si pe Bayern si pe Lyon am lua noi Liga, nu ei. Autodepasirea de-aia e autodepasire, ca intervine rar si in conditii exceptionale. Daca am juca in mod curent de un asemenea nivel incat sa batem "greii" din Liga, s-ar chema ca am ajuns la acelasi nivel cu ei, nu ca ne autodepasim!

 

Din pacate, cadeti intr-o capcana destul de perfida. Steaua este o echipa mare doar in sufletele noastre si atunci cand o comparam cu pleava de pe la noi. Sa sustii ca Steaua este o echipa mare in Europa si ca ii este la indemana sa bata echipe ca Bayern, Arsenal sau Lyon nu inseamna sa aperi spiritul aceste echipe, ci pur si simplu sa fii nerealist.

 

In general, din [...] nu iese bici.

sabin130718.09.2008 13:17
Sabine, Hagi si-a dat anul trecut demisia.

Si-a dat?

Si-a dat.

De ce?

Pt ca se baga ciobanasul peste el.

Si nu numai ca si-a dat demisia.

Dar a si intrat in conflict cu ciobanasul pt ca nu l-a ascultat.

 

Hagi a facut un singur compromis la Steaua: Badoi titular pe postul de fundas dreapta cu Slavia praga.

Si dupa acest compromis si-a dat demisia.

 

Nu trebuie Lacatus sau altul sa isi planga de mila.

Trebuie doar sa fie corect cu noi si sa ne spuna cum sta treaba.Nu sa se umileasca fiind sclav la cioban, umilindu-ne in acelasi timp si pe noi.

 

Cum a spus si DelPiero10, noi toti suntem impotriva lui Becali si cam singura solutie sa scapam de ele sa crape (eu aici as propune macar sa-l facem sa se simta dusman in Ghencea, pasivitatea noastra e complice). Da-mi voie sa ma intreb daca Lacatus nu se gandeste la fel. Daca e si el convins ca ¨there is becali, there is no coach¨ dar totusi spera ca va gasi calea sa-si impuna punctul de vedere, si sa faca o Steaua cu un joc meci de meci spectaculos, ofensiv, concretizat pe tabela, care sa-l implineasca pe el ca antrenor si sa ne multumeasca si pe noi, milioane de stelisti care iubim Steaua cum si el o iubeste? Sunt prea ludic? Daca face un compromis intelegi ce inseamna acest compromis? Ok, nu sacrificam Steaua pentru simboluri, dar sa plece Lacatus si cine sa vina? Ce rezolvam? Nu vad continuarea daca de maine dimineata nu mai este Lacatus. Tu o vezi?

MoWeed18.09.2008 13:26
@andy, Adrian, ceilalti

 

Comiteti o eroare de logica. Dati exemplu meciul Valencia, Betis, Kiev si intrebati de ce ne-am autodepasit atunci si acum nu. Pai simplu, daca am bate constant si pe Real si pe Bayern si pe Lyon am lua noi Liga, nu ei. Autodepasirea de-aia e autodepasire, ca intervine rar si in conditii exceptionale. Daca am juca in mod curent de un asemenea nivel incat sa batem "greii" din Liga, s-ar chema ca am ajuns la acelasi nivel cu ei, nu ca ne autodepasim!

 

Din pacate, cadeti intr-o capcana destul de perfida. Steaua este o echipa mare doar in sufletele noastre si atunci cand o comparam cu pleava de pe la noi. Sa sustii ca Steaua este o echipa mare in Europa si ca ii este la indemana sa bata echipe ca Bayern, Arsenal sau Lyon nu inseamna sa aperi spiritul aceste echipe, ci pur si simplu sa fii nerealist.

 

In general, din [...] nu iese bici.

Cred ca e cel mai lucid comentariu de pe acest topic

Adrian18.09.2008 13:29

Stau si ma gandesc oare lu' Anorthorsis de ce nu ii zice nimeni ca e echipa mica.

 

Lu' Zenit de ce nu i-a zis nimeni anul trecut cand batea cu 4-0 pe Bayern ca e echipa mica?

Si nu ma luati cu faze de genu':"pai zenit e echipa mare".

Ca daca va intrebam anul trecut daca stiti vreun jucator de la Zenit cred ca in cel mai bun caz as fi primit un singur raspuns:Arshavin.

Si nici ala.

 

Varzalaii aia de la zenit de care nu a auzit nimeni cum naiba de au ajuns in finala cupei UEFA si cum naiba de au castigat-o?

 

Pai ce jucatori cunoscuti aveau aia?

Pogrebnyak?Nici nu stiti cum arata.

Denisov?Nici nu stiti ce numar are pe tricou.

Dar pe Zyrianov il stiti?

 

Erau necunoscuti fratilor.

Nimeni nu stia de ei.

 

Numai ca a venit Advocaat, a facut o echipa si a avut rezultate.

 

Pacat ca nu le-a zis nimeni ca sunt o echipa mica.

sabin130718.09.2008 13:30
@andy, Adrian, ceilalti

 

Comiteti o eroare de logica. Dati exemplu meciul Valencia, Betis, Kiev si intrebati de ce ne-am autodepasit atunci si acum nu. Pai simplu, daca am bate constant si pe Real si pe Bayern si pe Lyon am lua noi Liga, nu ei. Autodepasirea de-aia e autodepasire, ca intervine rar si in conditii exceptionale. Daca am juca in mod curent de un asemenea nivel incat sa batem "greii" din Liga, s-ar chema ca am ajuns la acelasi nivel cu ei, nu ca ne autodepasim!

 

Din pacate, cadeti intr-o capcana destul de perfida. Steaua este o echipa mare doar in sufletele noastre si atunci cand o comparam cu pleava de pe la noi. Sa sustii ca Steaua este o echipa mare in Europa si ca ii este la indemana sa bata echipe ca Bayern, Arsenal sau Lyon nu inseamna sa aperi spiritul aceste echipe, ci pur si simplu sa fii nerealist.

 

In general, din [...] nu iese bici.

Conditii exceptionale pentru a ne autodepasi:

-becali doarme bine si sa viseaza nimic

-antrenorul intelege ce joaca adversarul si ce raspuns trebuie sa ii dea cu ce jucatori are la dispozitie

-jucatorii intra pe teren cu gandul ca se poate, cu tupeu, spirit de sacrificiu, si cu ideile de mai sus ale antrenorului intelese foarte bine.

Din pacate e probabilitate cam mica sa se intersecteze aceste trei conditii.

Marius18.09.2008 13:32
Sunt, intr-o oarecare masura, de acord cu unele precizari din articol.

 

Nu am inteles mutarea lui Toja central, mai ales ca nu am vrut sa cred toate zvonurile din presa, care mentionau ca e "mutarea in plic" sugerata de Becali. N-am inteles titularizarea lui Arthuro, care nu joaca nimic de cateva etape (vreo 5-6, asa), cand Bogdan Stancu s-a dovedit cu mult mai multa "priza" la gol.

 

Nu in ultimul rand, n-am inteles schimbarile. Ovidiu Petre defensiv in locul lui Toja, Kapetanos (la fel de nul ca Arthuro) in locul lui Szekely, si toate astea dupa minutul 75, cand s-a vazut clar din prima repriza ca jocul nostru nu merge.

 

Eu propun sa nu ne mai prezentam in CL, sau sa bagam juniorii (sau vorba unui clasic, sa vindem locul). De 3 ani aud aceeasi placa - sunt echipe mult mai bune, bugete mult mai mari, jucatori mai valorosi. Nimeni nu contesta asta, dar cum jucatorii s-au putut autodepasi in atatea meciuri, ma asteptam sa incerce asta si azi. Si un 1-1, alaturi de 2-2ul de la Lyon, nu era un rezultat slab. Nu am vazut nimic din acea inversunare, daruire, moarte pe teren cu adversarul de gat...doar niste jucatori debusolati, pe posturi noi pentru ei, care stiau parca rezultatul de la inceput si asteptau doar fluierul final pentru celebrele declaratii gen "si-au dorit mai mult victoria".

 

Dar vai,

 

E tu Brutus?

 

Sunt de-a dreptul consternat si siderat, ambele amandoua in acelasi timp! :ohmy:

MoWeed18.09.2008 13:33

Adriane, Zenit este echipa Gazprom; teoretic are resurse finaciare nelimitate.

In ultimii ani au investit masiv in juniori si au creeat cel mai puternic centru de juniori din Rusia(nu degeaba Rusia a ajuns in semifinale la Euro, investitia si rabdarea celor de la Zenit a avut un rol major in aceasta performanta).

Daca jucatorii iti erau necunoscuti, asta nu inseamna ca erau varzalai. Pai capitanul lor Tymosciuk a fost cumparat cu vreo 20 de milioane de la Sahtior. Numai o echipa mica putea face astfel de transferuri nu?

 

Adrian18.09.2008 13:39

Au dat 20 de milioane pe Timosciuk, si?

Radoi e de 10 ori peste ala.

 

Au bagat bani in tineri.

Si?

Ia uita-te cati jucatori de sub 21 aveau anul trecut titulari.

 

Nu frate, hai sa nu ne mai ascundem dupa deget.

Aia au jucatori buni, intr-adevar(era o ironie faza cu varzalaii).

Dar erau necunoscuti.Atunci erau considerati slabi.

De abia acum sunt considerati buni.

Doar cu Timosciuk si Arshavin nu castigi o cupa continentala.

 

Meritul e in totalitate al lui Advocaat.El a facut echipa.

El a maturat pe jos cu Bayern.

RedStar18.09.2008 13:40

Adriane, du-te tata si te plimba. M-am lamurit si cu tine. Te auzi ce spui? Cine sunt varzalaii de la Zenit? Aia care au luat Cupa UEFA si Supercupa invingand-o pe Manchester.

Si daca ai mai stii si tu ceva din fenomenul fotbalistic european, la care esti bata, ai cunoaste ca in Rusia se joaca campionat primavara - toamna, si ca o echipa ruseasca are un lot mult mai omogen fiind spre sfarsitul campionatului.

 

Stai jos, patru.

SSK18.09.2008 13:40

In plus, DA - Zenit este inca o echipa mica! Sa-i vedem 2-3 ani la rand in sferturile Ligii si mai vorbim. Asa, cu victorii pe ici pe colo nu se face primavara.

 

De Anorthosis nici n-are sens sa vorbim.

MoWeed18.09.2008 13:43

De acord ca antrenorul a avut un mare merit, dar sunt jucatori la Zenit mult superiori celor de la Steaua, de aceea comparatia nu prea merge.

Ei au ajuns sus pentru ca au avut o strategie in adevaratul sens al cuvantului; au avut rabdare cu jucatorii rusi(in mare crescuti de ei). La Steaua pana nu va pleca Becali nu vom putea vorbi de o strategie coerenta pentru viitor.

 

sabin130718.09.2008 13:44
Stau si ma gandesc oare lu' Anorthorsis de ce nu ii zice nimeni ca e echipa mica.

 

Lu' Zenit de ce nu i-a zis nimeni anul trecut cand batea cu 4-0 pe Bayern ca e echipa mica?

Si nu ma luati cu faze de genu':"pai zenit e echipa mare".

Ca daca va intrebam anul trecut daca stiti vreun jucator de la Zenit cred ca in cel mai bun caz as fi primit un singur raspuns:Arshavin.

Si nici ala.

 

Varzalaii aia de la zenit de care nu a auzit nimeni cum naiba de au ajuns in finala cupei UEFA si cum naiba de au castigat-o?

 

Pai ce jucatori cunoscuti aveau aia?

Pogrebnyak?Nici nu stiti cum arata.

Denisov?Nici nu stiti ce numar are pe tricou.

Dar pe Zyrianov il stiti?

 

Erau necunoscuti fratilor.

Nimeni nu stia de ei.

 

Numai ca a venit Advocaat, a facut o echipa si a avut rezultate.

 

Pacat ca nu le-a zis nimeni ca sunt o echipa mica.

 

Anorthorsis au facut un meci exceptional pentru ei de spre care vorbea SSK.

 

Advocaat si Zenit nu cred ca au avut element-becali in frunte. De asemenea as mai fi curios ce buget a avut Zenit anul trecut. Pogrebnyak daca nu ma insel joaca foarte bine si in nationala Rusiei. Zyrianov si Denisov sunt foarte buni, dar probabil isi permit sa le plateasca salariile (cat or fi alea).

 

Si cred ca echipele astea mici au fost constiente ca sunt echipe mici, nu trebuia sa le spuna nimeni. E normal. Doar ca pe teren 90 de minute trebuie sa uiti ca esti echipa mica, altfel nu vei putea face meciuri de exceptii ca o echipa mare (e conditie necesara).

Adrian18.09.2008 13:46
Adriane, du-te tata si te plimba. M-am lamurit si cu tine. Te auzi ce spui? Cine sunt varzalaii de la Zenit? Aia care au luat Cupa UEFA si Supercupa invingand-o pe Manchester.

Si daca ai mai stii si tu ceva din fenomenul fotbalistic european, la care esti bata, ai cunoaste ca in Rusia se joaca campionat primavara - toamna, si ca o echipa ruseasca are un lot mult mai omogen fiind spre sfarsitul campionatului.

 

Stai jos, patru.

 

Altu' care nu a prins ironia.

Cititi bai oamenilor tot!!!

 

Ce face ma?

E mai omogen ce, cand?

 

Daca ai stii si tu cat de cat fotbal european, ai stii ca in Rusia astia sunt obligati sa foloseasa juniori in echipa.Sunt obligati sa foloseasca doar un anumit numar de straini.Etc,etc.

Se duce dracului omogenitatea.

Mi-ai zis ca joaca primavara-toamna.Asta stie toata lumea.

Ca nu ii cam tine pe aia sa joace fotbal in mijlocul iernii siberiene.

 

Stii insa care e problema cu sistemul asta?

 

Cand joci in primavara europeana, pornesti la drum neavand nici un meci oficial in picioare.

 

Asta e o problema destul de mare.

 

 

SSK

Cate cupe trebuie sa castigi la rand ca sa fii o echipa mare?

P.S. Arsenal nu are nici o cupa europeana din cate stiu.E o echipa mica?

 

MoWeed

Daca te intrebam anul trecut ce echipa are jucatori mai buni, Steaua sau Zenit, ce ai fi zis?

 

Sabin

Jocul de la Zenit i-a propulsat pe aia la nationala.

Nimeni nu iti poate spune ce poti si ce nu poti face.Daca vrei, daca muncesti, daca tragi tare, poti face orice.

MoWeed18.09.2008 13:51

Adrian

 

As fi zis Steaua, dar pentru ca eu sau tu nu auzisem de ei nu inseamna ca automat erau niste jucatori slabi. Jucatorii de la Zenit sunt peste jucatorii Stelei chiar daca am auzit noi de ei sau nu.

Valoarea nu se masoara in cat de cunoscuti sunt unii jucatori, ci dupa ce arata pe teren!!

Marius18.09.2008 13:53

Dupa cum n-ati observat, pana acum m-am abtinut in a scrie ceva despre acest meci. De ce? As putea spune ca pentru mine nu a fost o surpriza, nici rezultatul si nici maniera de joc.

 

Candva, dupa "dubla" cu Galata, am scris ca meciurile alea au fost castigate de echipa, de determinarea si emulatia existenta in joc, nu de tactica antrenorului (si vai, cat a sughitat mama atunci :) ). Dupa Bayern suntem in aceeasi situatie. Nu a mai existat determinarea din preliminarii (deh, suntem cu sacii - de bani - in caruta, ne lauda presa etc.) si ne-am luat-o peste bot, in binecunoscutul stil al Stelei.

 

Cine spune ca meciul de miercuri nu a semanat cu cele cu Lyon, Real sau Sevilla, se inseala. A fost exact aceeasi atitudine a fotbalistilor, indiferent ca ei se cheama Dica sau Dayro, Golanski sau Ogararu...

 

Ce vreau sa spun? Meciul de aseara l-au pierdut fotbalistii si indolenta lor, nu Lacatus. Exact cum "dubla" cu turcii a castigat-o determinarea jucatorilor, nu Lacatus. Dar parca e mai bine ca la victorii sa avem un "vinovat" iar la infrangeri sa dam vina pe lipsa valorii fotbalistilor...

 

Hai, s-avem bafta si sa ne vedem pe stadion.

 

Adrian18.09.2008 13:53
Valoarea nu se masoara in cat de cunoscuti sunt unii jucatori, ci dupa ce arata pe teren!!

 

Punct!

 

(si cred ca merge si la antrenori, nu doar la jucatori)

sabin130718.09.2008 13:58

@Adrian

 

Pai da, si daca aia joaca in nationala Rusiei ti se pare ca Zenit este o echipa asa mica sa o pui langa Anorthorsis? Daca mentinem rapoart facem un tabel, cuantificam ¨autodepasitul¨. Ce inseamna pentru cutare echipa sa se autodepaseasca si de la ce nivel trebuie sa plece echipa pe care o invinge ca sa se cheme ca s-au autodepasit, cate meciuri consecutive bune trebuie sa faca pentru a se considera deja echipa mare nemaifiind ¨autodepasire¨ si tot asa..

joseph18.09.2008 14:01

mi-e scarba de multi de pe aici. de fiecare data cand n-o sa mai gasesc puterea sa sustin Steaua o sa ma gandesc cat de mult va desconsider si poate chiar va urasc pe voi

Tupac Amaru18.09.2008 14:02

Eu mi-am luat-o dupa meciul cu Galatasaray, cand mi-am ridicat in cap 9/10 dintre useri pentru ca am spus ca nu avem echipa. Nu avem de fapt antrenor si nici conducatori.

Intrebarea mea este urmatoarea:

ce dracu cautam in LC cu mentalitatea asta de cacaciosi?

tavyto18.09.2008 14:04

mie unul mi sa parut bun articolul acesta cu miic exceptii.cu sistemul de joc e clar ca are MARE dreptate si tin sa-l felicit.cred ca Steaua ar trebui sa foloseasca un 4-4-2(cu Bogdan Stancu alaturi de arthuro) sau 4-1-3-2(cu Ov.Petre sau Tiago inchizator) si ceva sigur s-ar mai rezolva in jocul Stelei.

Marius18.09.2008 14:04
mi-e scarba de multi de pe aici. de fiecare data cand n-o sa mai gasesc puterea sa sustin Steaua o sa ma gandesc cat de mult va desconsider si poate chiar va urasc pe voi

 

Tu oricum esti un adevarat, in adevaratul sens al cuvantului adevarat. Adevarat nu?

Tupac Amaru18.09.2008 14:05
Dupa cum n-ati observat, pana acum m-am abtinut in a scrie ceva despre acest meci. De ce? As putea spune ca pentru mine nu a fost o surpriza, nici rezultatul si nici maniera de joc.

 

Candva, dupa "dubla" cu Galata, am scris ca meciurile alea au fost castigate de echipa, de determinarea si emulatia existenta in joc, nu de tactica antrenorului (si vai, cat a sughitat mama atunci :) ). Dupa Bayern suntem in aceeasi situatie. Nu a mai existat determinarea din preliminarii (deh, suntem cu sacii - de bani - in caruta, ne lauda presa etc.) si ne-am luat-o peste bot, in binecunoscutul stil al Stelei.

 

Cine spune ca meciul de miercuri nu a semanat cu cele cu Lyon, Real sau Sevilla, se inseala. A fost exact aceeasi atitudine a fotbalistilor, indiferent ca ei se cheama Dica sau Dayro, Golanski sau Ogararu...

 

Ce vreau sa spun? Meciul de aseara l-au pierdut fotbalistii si indolenta lor, nu Lacatus. Exact cum "dubla" cu turcii a castigat-o determinarea jucatorilor, nu Lacatus. Dar parca e mai bine ca la victorii sa avem un "vinovat" iar la infrangeri sa dam vina pe lipsa valorii fotbalistilor...

 

Hai, s-avem bafta si sa ne vedem pe stadion.

 

Asa este. Lacatus n-are nici o vina. De fapt are numai merite. Toti suntem vinovati pentru rezultatul de aseara, iar de Lacatus nu trebuie sa mai zicem nimic rau, niciodata.

 

Mariuse, Lacatus este principalul vinovat! Nu el trebuie sa motiveze jucatorii?

«123456»