Nu o sa va zic decat ca un antrenor sfinteste locul(sau nu daca e incompetent) si asta e si mai valbail in cazul unui SELECTIONER. Piturca este un antrenor nu limitat,ci foarte limitat care stie cum sa abordeze o campanie de calificare(a calificat nationala de 2 ori pana acum la turnee finale),adica stie cum sa blocheze adversarul cat sa castige sau sa faca egal si sa punctele. Are o anumita meschinarie daca pot spune asa in tactica sa ceea ce-i permite sa scoata ceva dintr-o echipa pe moment insa nu pe termen lung. Pe termen lung nu va rezista tocmai datorita mentalitatii sale ca antrenor.
Pe piti il stim cu totii din perioada Steaua si nici nu vreau sa-mi aduc aminte cat de previzibil devenise jocul Stelei,ba chiar in singurul sezon in care a reusit piti cu chiu cu vai sa castige un campionat,echipa a castigat in ultimele etape numai cu 1-0. Piturca poate sa-ti revitalizeze o echipa pe moment dar incet incet o va distruge. E un antrenor inchis,nu accepta noutati cu usurinta si ce e mai rau e k are o tactica fricoasa(chiar daca nu o recunoaste) si are anumite fixatii bolnave cu anumiti jucatori mediocri gen tamas,coccis,codrea,m.niculae,fl.Petre,,d.niculae(doamne ce distrus).
Jumatate din jucatorii care au intrat cu lituania au intrat pe teren din motive stiute doar de piti-barbut,deci din start am pornit cu un handicap. Cu o echipa mica precum lituania(si e o echipa mica orice ati spune) am inceput cu 4 fundasi,sapunaru,tamas,Goian,Stefan si alti 2 fundasi reprofilati in mijlocasi,Radoi si contra. Piti a inceput practic cu 6 oameni defensivi ca profil iar aia 4 care trebuiau sa asigure ofensiva au fost....nici nu mai zic cum au fost k s-a vazut.
Tactica sa "geniala" a fost sa bubuim mingea in fata desi acolo era oameni de peste 1,85 pentru k in echipa de fotbal a Lituaniei intra baietii aia care nu erau destul de buni pentru baschet. E la mintea cocosului k trebuie sa-i joci pe jos insa cine sa gandeasca pentru noi,nu-i asa? La meciul asta era bun un lazar,costea,Adrian Cristea,mara,pe scurt un mijlocas care sa faca si faza ofensiva,pentru k ce naiba,jucam cu LITUANIA,nu cu Barcelona,ci cu lituania.
In afara de selectia gresita,ceea ce ne-a omorat a fost alcatuirea mijlocului. Miscare cu Radoi o inteleg dar ce cauta Gurita si Dica mijlocasi? Gurita e produs expirat de demult si s-a vazut asta si ieri,n-a facut nimic pe partea sa in ofensiva iar in aparare a fost o gluma. Aici Piturca a sacrificat un mijlocas bun(lazar cel mai probabil) doar k sa-l puna pe Gurita in teren,chiar daca acesta nu juca pe postul sau. Pe teren sa fie k vorba aia,are experienta,nu?
La Dica e aceeasi poveste de la Steaua,pe Dica nu-l joci la mijloc tocmai pentru k e incet si pentru k nu face faza defensiva. Dica ar fi trebuit sa joace in spatele lui Marica,insa ce sa-i faci piti are damblaua lui.
Din aceasta alcatuire a mijlocului s-a distrus orice idee de joc. Dica era prea incet k sa combine cu bosorogul de contra sau cu panaramele din fata,iar contra se impleticea pe la mijlocul terenului iar acesti 2 jucatori practic nu au facut deloc faza defensiva. Astfel Radoi a ramas singur sa tina mijlocul si bineinteles k nu a facut fata,ba chiar de multe ori a mers inapoi catre defensiva vazand ca ramane degeaba la mijloc. Antrenorul Lituaniei l-a facut muci pe Piti din punct de vedere tactic si asta spune totul despre valoarea lui piti.
Unii s-a plans ca vai lor le-a intrat totul si k au avut bulan.Gresit. Daca le intra totul ne dadeau vreo 5-6 goluri. Noi am avut fix 2 faze clare de gol,bara lui Dica si sutul lui Marius niculae peste poarta. Atat. Raportul ocaziilor a fost cam 2-6 si ne-au dat 3 goluri,eu zic k am scapat ieftin. Am ajuns rau de tot fratilor.
Pe langa jocul mizerabil care ar face orice suporter al nationalei sa tremure cu gandul la meciurile viitoare mai avem si caractere mizerabile pe langa nationala,si aici nu vorbesc neaparat de FRF-isti si LPF-isti ci chiar de antrenorul nationalei si de cativa jucatori,jucatori din pacate cruciali pentru nationala care ar trebui sa dea un exemplu insa ei se comporta cel mai de rahat. Ii dau dreptate pentru prima oara lui Iancu,intr-adevar nationala inseamna bani,femei,poker si zero respect fata de suporteri. Desi atmosfera la Cluj nu a fost grozava cum isi permite un anume jeg pe numele sau tamas sa acuze suporterii k nu i-au mai incurajat. Si cand ma gandesc k unii imbecili spuneau k doar in Bucuresti sunt primiti ostil. Bai nesimtitilor nu ajungeti nici la glezna nationalei lui Hagi si Popescu si mai aveti tupeul sa comentati. Cum ati vrea sa va primeasca lumea cand dau bani pe bilet si vad fix 2 faze de gol ale noastre in 90 de minute? Mai bine mergeau sa vada un meci intre echipe de cartier k erau mai multe faze de poarta. Ah,sa nu uit,bai tamas k sa stii si tu,oamenii aia au aplaudat pentru k o echipa le-a oferit goluri si din pacate nu era cea a Romaniei.
Nationala nu mai inseamna nimic in ziua de astazi pentru Romania,asta e adevarul. E doar o sleahta de mediocri ingamfati sau incompetenti inconjurati de niste corupti si ce e cel mai rau,Nationala nu mai are spirit,nu mai are zvac. Daca aveau onoare ieri incercau sa dea macar un gol pentru oamenii aia care au venit la stadion insa ei au dormit in continuare in ghete si au admirat modul in care baciul lituanian ne dadea lovitura dupa lovitura.
Vorba unui prieten,noroc ca exista Steaua.
CIOBANE PLEACA DIN Ghencea!!!
FORZA Steaua!!!
Intotdeauna superiori.