Stadion pe jumatate gol, un public cald si fariseu in acelasi timp, dar si un joc ingrozitor al tricolorilor, iata ingredientele unui adevarat dezastru. Infrangere rusinoasa pe teren propriu in fata "marii" echipe a Lituaniei.
Sigur, scuze exista, dar pentru modul in care a fost gandita aceasta partida, pentru neputiinta si lipsa de inteligenta a fotbalistilor romani nu prea exista intelegere. Nu se poate sa nu ai doua ocazii clare de gol intr-un meci pe teren propriu. Este inadmisibil sa vezi ca aceste centrari in careul adversarilor nu au niciun efect si tu sa le folosesti la nesfarsit. Nu se poate sa joci cu Radu Stefan, o leguma de fundas stanga in comparatie cu distrugatorul Nesu dar si cu Daniel Nicolae - cel mai slab jucator din istoria aripilor stanga ce au jucat pentru prima reprezentativa a tarii.
"Demisia" este un cuvant romanesc ce poate aparea pe fiecare stadion al tarii si probabil acest aspect nu a fost luat in considerare de oficialii fotbalului romanesc. Si s-a auzit si la Cluj, desi Bucurestiul era departe. Din nefericire pentru primii, ei nu sunt constienti ca acest cuvant poate defini si o stare de spirit, o dorinta, o necesitate. Cel mai probabil cel sacrificat va fi din nou antrenorul. Pe buna dreptate, dar ar fi cazul sa se adopte si alte masuri. Mircea Sandu acest cosmar alaturi de cancerul Dragomir trebuie sa dispara. Cu siguranta Prunea si Lupescu, aceste focare metastazice vor rezista pentru ca un ciolan nu trebuie scapat printre colti.
Atata vreme cat la echipa nationala regulile vor fi dictate de oligarhia betivilor si desfranatilor, iar jucatori ca Stancu, Ogararu sunt sacrificati din cauza pohtei gastii exilor si neodinamovistilor din vestiarul Nationalei, viitorul nu va suna bine deloc.
Lobont = nu a avut nicio vina la cele trei goluri, desi un Toldo, Canizares sau Buffon nu l-ar fi luat niciodata pe primul (in ciuda "imparabilitatii" sale);
Sapunaru = joc discret, un fotbalist care nu trebuie sacrificat si nici admonestat;
Goian = in nota intregii aparari. Aparent incredibil, a fost cel mai incisv "atacant" al echipei noastre la fazele fixe;
Radoi = joc bun, greseala la al doilea gol al oaspetilor. S-a vazut ca Mirel este obosit. Este de inteles acest aspect, mai ales ca atat timp cat Radoi a jucat, capitanul Stelei a urcat mereu in atac deoarece mijlocul nostru a fost falimentar;
Tamas = Caracter jegos, un jucator ce nu ar mai trebui sa joace in echipa Nationala. Mi-as fi dorit sa vorbesti pe teren Gabriele si sa lasi ziaristii in pace;
Radu Stefan = in echipa nationala de fotbal a Romaniei sunt bune si majoretele?
Contra = mai baiatule, dupa ce l-ai scos abuziv din primul unsprezece pe George Ogararu da dovada de bun simt si anunta-ti retragerea. Esti batran, viciat si conflictual;
Dica = singurul jucator care a incercat sa verticalizeze si sa tina capul sus. Din pacate, vechile probleme: lentoare, fragilitate;
Cocis = de la victoria impotriva Cehiei nu a mai jucat nimic pentru nationala. Sunt jucatori in Liga I care-i dau ceata;
D. Niculae = probabil cel mai slab meci facut vreodata, cu siguranta cel mai slab jucator de pe teren. Ochirosii e curat Zidane prin comparatie;
Marica = singurul tricolor care a aratat ca un fotbalist in aceasta seara;
Atac dinamovist = pentru fiecare leguma din atacul nostru - Bratu si M. Niculae, adversarii ne-au servit cate un gol in cea de-a doua repriza.
Antrenorul Piturca = fara indoiala ca la infragere se pot face inmormantari. Din eleganta si echilibru nu voi arunca cu pietre. Totusi, acest joc infiorator, climatul care domina vestiarul Nationalei ar impune o demisie de onoare. Iordanescu a fost un antrenor de cinci stele si a fost detronat pentru mult mai putin.
