Lacatus nu va demisiona, nu-i sta in gene chestia asta
, iata de ce:
"Am spus de o sutã de ori cã Lãcãtuș e praf ca antrenor. A fost un fotbalist excelent, dar cu antrenoratul n-are nici o treabã.
Pentru ce a fãcut ca jucãtor la acest club, jos pãlãria. Ca antrenor, Lãcãtuș n-are ce cãuta la Steaua. Nici la UTA nu avea ce cãuta, poate pe la Inter Gaz ar face ceva treaba, dar nu sînt sigur. Lãcãtuș nu are nici un pic de personalitate, din moment ce e marioneta lui Becali și face ce zice el. Ce spune șeful aia face. I-a dispãrut personalitatea lui Lãcãtuș!", a spus Ioan Sdrobiș.
Un fost jucãtor al Stelei a povestit pentru GSP: "Cînd a venit Lãcãtuș la echipã a încercat sã-și facã meseria. Mergeam la IDM sã ne relaxam înaintea meciului, iar el lua pe fiecare titular deoparte și discuta. Ne spunea cum sã jucãm, ne dãdea detalii despre adversar ... Dupa cîteva etape, obiceiul lui a dispãrut, iar fotbaliștii au început sã glumeasca pe seama lui: "N-a venit "recomandata"". "Recomandata" era hîrtia cu primul 11 trimisã de Gigi Becali. Astfel, Lãcãtuș nu mai putea sã facã discuțiile individuale pentru cã risca sã vorbeascã unui fotbalist pe care el îl vedea titular, iar pe hîrtia de la Gigi nu era. În majoritatea cazurilor, Gigi Becali fãcea echipa
Da nu-i nimic, pustime, hai! La-ca-tus! La-ca-tus! La-ca-tus! Fostul mandru purtator de insigna
dinamovista asteapta... alegerile.