Parerea mea:
Steaua are 3 probleme :
1-Becali(de la asta se trag toate)
2-antrenorul
3-unii jucatori
cand se va rezolva prima....sa speram,pana atunci...
Parerea mea:
Steaua are 3 probleme :
1-Becali(de la asta se trag toate)
2-antrenorul
3-unii jucatori
cand se va rezolva prima....sa speram,pana atunci...
MoWeed
avem mai multi jucatori care pot fi decisivi.Nu doar 2.
Ochirosii, Dayro, Stancu, Szekely.
Echipa trebuie construita in jurul lor!
Astia trebuie sustinuti de o aparare solida.Si daca sunt sustinuti de o aparare solida sunt 110% sigur ca o sa isi faca linistiti jocul.
Mai pui 2 mijlocasi la centru(Ov Petre si Plesan sau Thiago) si o sa vezi ce iasa.
p.s. cat despre volee, Banel a incercat unul la inceputul meciului.S-a vazut ce mare valoare are!
Ce rezultat ar fii avut meciul de astazi daca:
Frate, da in ritmul asta bine ca nu ne intrebi ce rezultat ar fi avut meciul de azi daca presedinte la Steaua era Ramon Calderon si ii aveam pe Casillas, Sergio Ramos, C Ronaldo, Fabregas, Torres si Stevan Gerrard. =)))))))))
Iti inteleg ironia fina dar,din pacate,fotbalul-live este cu totul altceva decat fotbalul-manager.Aici la rezultatul unui meci concura multi mai multi factori.Eu am amintit doar unii dintre ei.
@MoWeb
Ai dreptate in ceea ce priveste apararea.Cum sa mai fie ,,sigura"cand portarul ,,prinde muste",unul dintre stoperi nu stie unde sa se plaseze,iar fundasul lateral care il dubleaza este dezavantajat de mama natura in ceea ce priveste inaltimea?
Choli
ma imprumuti tu cu banii necesari?
ca sa faci scoala de antrenori trebuie sa platesti bine prietene.
e un club exclusivist din cate am vazut.
nu lasa ei pe oricine acolo.
Doamne fereste sa apara vreun antrenor care sa nu aibe trecut fotbalistic!!!
Ca daca e asa, atunci ce mai fac fostii fotbalisti?
Someri la 35 de ani?
Nu se poate.Antrenori!!!!
crede-ma ca pe langa bani iti mai trebuie si putin "dovleac". Dar nu este usor sa nu stii unde este stadionul in buc., sa fi stelist datorita performantei din '86, sa-ti dai cu presupusu' despre echipa si sa nu propui ceva viabil pentru a imbunatatii viitorul clubului tau? E usor sa scrii la tst, cum e cazul tau si a altuia....stie el care!
ba sunteti......
Parerea mea:Steaua are 3 probleme :
1-Becali(de la asta se trag toate)
2-antrenorul
3-unii jucatori
cand se va rezolva prima....sa speram,pana atunci...
si esti in stare sa propui ceva viabil pentru prima varianta? esti in stare?
Choli
ma imprumuti tu cu banii necesari?
Frate Adi, eu m-am gandit sa ma fac arbitru, da nu in Romania mancatizash, sa ma faca aia zdrente. Sa fiu sclavul sistemului ala de doi lei. Si oricum, in Romania trebuie sa fii jucat prin divizia A mi se pare, ca sa ajungi arbitru
. E o regula din asta tampita ...
Asa ca ma voi duce in Anglia si gasesc eu un club din ala din Liga a 7-a a lor, ca oricum e mai organizata decat Liga 1, cu echipe cu stadioane mai misto decat Vaslui, etc. Si incep si eu de acolo de jos, ma duc si le car prosoapele la jucatori, etc =)) si mai trag si eu un ochi pe schemele lor, ma bag incet incet in seama ... si cand ajung mare antrenor/scouter, vin eu te caut, iti dau si bani de Coverciano, facem treaba impreuna, le dam clasa lu Oli/Hagi/Lacatus =))
@AdrianUltras25
Din pacate nici unul din acesti jucatori nu joaca varf. Stancu ar fi o solutie, dar din cate am vazut azi este folosit ca mijlocas central.....
@JDERUL
Si asta nu e singurul dezavantaj al lui Petre Marin. Am observat ca de multe ori flancul stang al apararii noastre era descoperit dupa recuperarile vasluienilor. Se vede ca are o varsta si nu se mai poate replia la fel de repede. Dar pana revine Emeghara nu prea avem alte solutii....
@ Mo
Flancul a fost descoperit cand era Nicolita pe dreapta sau cand nu mai era in teren. Szekely si Ochirosii nu vin la dublaj. Nu e numai vina fundasului de banda.
choli
Stai linistit prietene.Stiu unde e Stadionul.Crezi ca doar pt ca esti din Bucuresti esti superior?
Crezi ca doar daca esti din Bucuresti esti stelist?
Nu imi place sa judec oameni prietene.Dar nu cred ca ai tu mai multe deplasari pt echipa ca mine.Si daca ai, foarte bine.Felicitari!Inseamna ca esti stelist adevarat.
Pana una alta, nu sunt stelist datorita performantei din 86.
Tin cu Steaua de la 3 ani, varsta la care nu stiam ce e aia CCE sau Campionatul Romaniei.
Tin cu Steaua pt ca e echipa Armatei si asta inseamna foarte mult pt mine.
Si pt ca e echipa Armatei, Steaua are o anumita datorie.
Datorie pe care eu vad ca nu si-o prea respecta in ziua de azi.
Si asta datorita patronului, a antrenorului, a jucatorilor, etc.
Poate ca nu sunt eu un specialist in ale antrenoratului dar nu cred ca trebuie sa fii Guus Hiddink ca sa vezi ca echipa nu joaca nimic!
bai choli, da tre sa ne dai tu test ca sa fim suporteri ai Stelei? oricum te fac si la "dovleac" si la ani de suferinta pentru Steaua, etc, dar asta nu e o conditie, e o lume libera prietene, da-ne voie sa ne credem absolut ce vrem noi, chiar si antrenori ai Stelei.
Barcelona si Real Madrid au milioane de suporteri in intreaga lume, nu toti pot fi implicati la echipa, asta e clar, desi printre ei sunt destui cu foarte mult "dovleac" ca sa te citez, si dispusi sa faca ceva pentru cluburile respective.
Eu sunt primul care as cumpara actiuni la Steaua si as plati cotizatie clubului, daca s-ar lista la bursa si ar fi transparenta.
Solutii viabile sa-l dai pe Gigi jos? Nu exista prietene, pentru ca el este produsul Romaniei si a majoritatii cetatenilor Romaniei. Este adulat, chiar daca niste elemente ca noi fac gargara pe saitul fcsteaua.ro. Intelegi?
@choli
daca stau bine sa ma gandesc Becali nu va parasi Steaua decat mort,asa ca ...
Cum se face ca pana si Rednic cu pocnitorile lui de Blay si Ze Kalanga ne-a dat 18 puncte avans. Cum se face ca Andone a mai luat niste titluri si cu Dinamo.
Hai, fratioare, mai da-o in ... tu vorbesti de dhinamo si ma intrebi cum ? Vezi ca si jijinho a incercat solutia caineasca. Si de ce nu i-a mers ? Pen' ca nu era programat sa castige. Pen' ca trebuiau sa castige baietii trigranitului.
Cum se face ca Olaroiu a fost CAMPION CU FC National INAINTE DE ULTIMA ETAPA, a pierdut titlul in ULTIMA ETAPA CU O ECHIPA CARE ACUM E IN DIVIZIA C FRATE !!!
Mde, cum se face ca in sezoanele urmatoare acelasi Olaroiu a reusit 'marea performanta' de a se clasa pe locurile 8, respectiv 7 ? Apoi cu poooli Timisoara ce-a facut ? Locul 6. Ghinion ...
Si cum dracu se face ca numai Lacatus si Hagi au ghinion ... !!!??? Peste tot pe unde se duc? Cum se face ca Hagi a avut ghinion si la galata si la Poli Timisoara? CUM MA CUM? ca eu sa mor daca inteleg ...
Lacatus nu e un mare antrenor. Am mai spus-o. Dar a veni cu idei cum ca simpla schimbare a antrenorului va transforma Steaua dintr-o echipa de locurile 3-5 intr-o candidata sigura la titlu e o utopie.
Da.Nesu face si el aceeasi greseala ca P.Marin:uita sa se mai replieze dupa urcarile in atac.In plus incearca sa compenseze aceasta lacuna prin faulturi la limita ,,rosului"si de aceea cred ca nu este folosit ca titular.
Steaua- FC Vaslui .........un meci cat se poate de rusinos .....este o dezamagire pentru toti stelistii,mai ales avand in vedere meciul cu AS ROMA,echipa care nu se compara cu FC Vaslui........eram foarte sigura de evolutia echipei,dar se pare ca a m-am inselat
.............meciul acesta nu difera deloc cu cele din sezonul trecut...........trebuie schimbat antrenorul ![]()
@Marius
Ma refeream la faptul ca Petre Marin era inca pe la mijlocul terenului cand vasluienii incercau sa centreze de pe partea lui. Nu se repliaza destul de repede si asta poate sa coste scump mai ales cand adversarul are jucator rapizi capabili sa speculeze spatiul liber ramas cand unul din fundasii centrali isi paraseste postul pentru a acoperi banda dreapta lasata libera....
Una e sa nu vina mijlocasul la dublaj si sa treaca de el in duel unu la unu, alta e sa lipseasca cu desavarsire de pe banda dreapta.
Asta nu inseamna ca nu-l consider pe Petre Marin un exemplu de profesionalism, dar vine o varsta in care mintea vrea dar picioarele nu mai asculta ca alta data....
radutheodor
Te astept cu bratele deschise si cu mana intinsa ![]()
Am si eu un var care pana anul trecut a fost arbitru.Zic a fost, pt ca nu mai este.
De ce nu mai este?
Pt ca trebuia sa fie promovat din c in b.Si s-a dus la Bucuresti sa faca ce trebuia sa faca si cand s-a intors, nu mai era arbitru.
Cand l-am intrebat de ce, mi-a raspuns ca nu are banii necesari ca sa plateasca promovarea si ca nici nu se merita.Ca cica era nevoie ca arbitru in b sa dea diurna observatorului.
Deci practic el arbitra pe gratis in b.
MoWeed
Dayro si Stancu trebuie sa joace amandoi atacanti.
Dayro nu a fost golgeter in Columbia jucand mijlocas.
Si Stancu la fel, nu a atras ochii cluburilor mari jucand mijlocas, asa cum a jucat astazi.
Daca joci cu 2 atacanti de inaltime medie(Dayro 179, Stancu 182), de viteza si ii pui cu fata la poarta si le dai pase pe jos, printre nu ai cum sa dai gres!!!
Marius
E intr-adevar o problema faptul ca Szekely si Ochirosii fac faza defensiva mai dezordonat.Dar acest lucru e o problema doar in momentul cand joci in cupe europene.Pt ca in campionat majoritatea echipelor stau cu fundul in poarta cand joaca cu Steaua.Nu prea urca fundasii lor laterali.
Si oricum, in timp, cei 2 pot invata sa faca si faza defensiva.
In meciul cu Roma am vazut cum Ochirosii s-a retras in aparare in momentul cand Nesu a plecat cu mingea la picior in atac.Deci mijlocasul stanga a devenit fundas stanga si invers.
@AdrianUltras25
Dar pentru ca Dayro si Stancu, 2 jucatori de talie medie sa fie varfuri ne-ar trebui si mijlocasi centrali capabili sa scoata adversari din joc prin dribbling, capabili sa faca un 1-2 in viteza...
Noua asta ne lipseste....
Lacatus nu e un mare antrenor. Am mai spus-o. Dar a veni cu idei cum ca simpla schimbare a antrenorului va transforma Steaua dintr-o echipa de locurile 3-5 intr-o candidata sigura la titlu e o utopie.
Dan, eu am spus-o intotdeauna: prima solutie perfecta ar fi plecare lui Gigi, Steaua sa incapa pe mainile unor oameni super potenti financiar, de preferinta straini (milardar rus, chinez, thailandez, american, dracu sa-l ia, nu ma intereseaza, atata timp cat face transferuri de 100 de milioane de euro, ca la Chelsea, Manchestery City, etc).
Dar asta e o utopie, nu?
Daca asta e o utopie, pe locul urmator ar fi schimbarea cu un antrenor bun. Daca s-a putut Zenga si Protasov, de ce nu s-ar mai putea la fel? Pentru ca nu mai este MM. Nu zic ca trebuie adus MM inapoi, dar zic ca daca a fost posibila era Protasov odata cu Gigi patron, inseamna ca s-ar mai putea si a doua oara.
Si da, cred ca daca ar fi schimbat Lacatus acum cu Arsene Wenger, in 5 etape am juca superb si am avea 90% sanse la titlu sezonu asta. Dar si asta e o utopie, nu?
Si atunci ce facem, stam cu Lacatus si ne bucuram cand mai batem si noi pe Buzau cu 5-0 si pe Urziceni in min 85 cu fault in atac? Si ne mai intristam si noi un pic cand ne cocoseaza Vaslui, U Cluj si Dinamo in groapa?
Ar mai exista varianta demiterii lu Laca, Argaseala si angajarea a circa 200 de profesionisti la club, manageri, scouteri, oameni de imagine, un antrenor bun si tanar, gen Razvan Lucescu, caruia sa i se dea credit 10 ani. Dar si asta e o utpoie, cat timp e Gigi, nu?
Deci hai sa jucam Football Manager si sa levitam. Ca la Football Manager 2008 eu am luat titlul 3 ani la rand, in 2009 am iesit din grupele Champions League si am eliminat pe Chelsea in 16-imi si l-am vandut pe Bogdan Stancu la Barcelona pe 20 de milioane de euro ! ![]()
Lacatus nu e un mare antrenor. Am mai spus-o. Dar a veni cu idei cum ca simpla schimbare a antrenorului va transforma Steaua dintr-o echipa de locurile 3-5 intr-o candidata sigura la titlu e o utopie.
Simpla schimbare a antrenorului e primul pas.
In locul lui aduci un antrenor de nivel european.Pe care il platesti cu bani buni.
Asta o sa aduca niste jucatori, pe care platesti bani buni.
Iar la jucatori o sa le dai salarii, tot bani buni.
Performanta poti face doar daca vrei.
Ori la Steaua acest lucru nu se vrea.
Daca s-ar fi vrut performanta, nu ar fi existat acel prag salarial si nici nu ar fi declarat patronul ca Lacatus e antrenor pe viata.
MoWeed
Ochirosii si Szekely pt asta sunt.Nu pt centrari.
Pt combinatii in viteza.
Ii pui pe amandoi sa iti atace careul, nu sa are benzile.
Daca ai un mijloc de tipul Ov Petre-Plesan, e foarte bine.
Defensiv esti asigurat si mai ai in Plesan un om care poate sa initieze contraatacuri cu pase pe josi pt cei 4 vitezisti.
Exista bineinteles riscul subtierii flancurilor dar daca ai jucatori inalti ca fundasi centrali(si noi avem) centrarile lor devin inutile.Plus ca multe echipe nu prea trimit ele fundasii laterali in atac cand stiu ca exista in propria jumatate 4 oameni de viteza si de tehnica care pot oricand sa te rupa!
bai choli, da tre sa ne dai tu test ca sa fim suporteri ai Stelei? oricum te fac si la "dovleac" si la ani de suferinta pentru Steaua, etc, dar asta nu e o conditie, e o lume libera prietene, da-ne voie sa ne credem absolut ce vrem noi, chiar si antrenori ai Stelei.
Barcelona si Real Madrid au milioane de suporteri in intreaga lume, nu toti pot fi implicati la echipa, asta e clar, desi printre ei sunt destui cu foarte mult "dovleac" ca sa te citez, si dispusi sa faca ceva pentru cluburile respective.
Eu sunt primul care as cumpara actiuni la Steaua si as plati cotizatie clubului, daca s-ar lista la bursa si ar fi transparenta.
Solutii viabile sa-l dai pe Gigi jos? Nu exista prietene, pentru ca el este produsul Romaniei si a majoritatii cetatenilor Romaniei. Este adulat, chiar daca niste elemente ca noi fac gargara pe saitul fcsteaua.ro. Intelegi?
In primul rand tu nu esti in stare sa platesti o amarata de cotizatie la AISS.
Apoi e o lume libera dar asta nu inseamna ca trebuie sa fiu de acord cu tine.
Ani de suferinta? sti tu ce inseamna sa suferi pentru Steaua? Stii tu de deplasari facute pe 2.000 lei vechi si cu 3 tigari cumparate la bucata. Stii tu ce este foamea si setea din dragoste pentru culori? Ai vazut moartea cu ochii tai?..deasemenea pentru culori? Stii tu ce am eu in dovleac?
stii tu cum era in peluza in 95-96? respirai tu acelasi aer si imparteai acelasi metru patrat in teren cu Tudorel Stoica la 2 ani? bunicul tau este sau a fost stelist, ia transmis pasiunea pentru Steaua lu taicatu' si el tie?
Si pe urma....DA PUTEM SCAPA DE Becali..TREBUIE SA SI VREM, SA AVEM SANGE IN NOI!!!
@cholidaca stau bine sa ma gandesc Becali nu va parasi Steaua decat mort,asa ca ...
DACA STAU SA MA GANDESC....AM PUTEA INCERCA CEVA, DAR DACA NU SE VREA....SI IL ADORATI....
cand eu scriam luna trecuta aici pe forum ca peluzele il injurau si tribunele le huiduiau m`ati luat la pietre...ati vzt ce a fost in spatele oficialei dupa meciu cu Roma?
) toata shleata de milogi adunata sa`l vada pe "nea` Gigi"
choli
Da prietene, nu sunt in stare sa platesc amarata de cotizatie.
Si stii de ce?
Pt ca sunt somer.Pt ca nu lucrez si deci nu am bani si mi-e si rusine sa ma duc sa le zic parintilor mei sa imi dea bani.
Nu e mult, ai dreptate, dar cand nu ai, si putinul ti se pare mult.
Si eu am facut deplasari, si mi-a fost foame, si nu am cumparat tigari pt ca nu fumez dar si eu era sa mor cand ma intorceam dintr-o deplasare.
Iar bunicul meu, fiind fost ofiter, e fan CCA!(ca numai despre CCA vorbeste cand compara actuala echipa cu ce era inainte.)
Iar tata e fan Steaua.
Iar eu...eu vreau sa cred ca sunt ULTRAS Steaua.
Nu esti singur prietene in lumea asta!
In primul rand tu nu esti in stare sa platesti o amarata de cotizatie la AISS.
Bine ma, o sa-i trimit banii Carminei, care e membrul nr 1 AISS, crezi ca asa e bine? Pai de ce consideri tu ca daca as plati cotizatia AISS, as ajuta defapt clubul Steaua?
Eu vreau sa platesc actiuni, banii sa se duca in contul clubului. 6 milioane de suporteri * 10 euro anual = 60 de milioane de euro anual buget. Si atunci iti permiti salarii mari, etc. Asta da, vreau, sunt de acord.
Si doi, "dovleacul" meu imi spune sa mor doar pentru Dumnezeu. Apoi pe locul doi imi iubesc sotia si copilul. Si aici ma opresc. Pentru Steaua nu o sa vad moartea niciodata cu ochii, iar asta nu te face mai suporter. Keep in mind, asta se cheama fanatism.
ok, desi posturile de genul "sunt cel mai mare stelist in viata" sunt interesante, propun sa ne ocupam de meciul FC Vaslui - Steaua Bucuresti, de acord?
choli
Da prietene, nu sunt in stare sa platesc amarata de cotizatie.
Si stii de ce?
Pt ca sunt somer.Pt ca nu lucrez si deci nu am bani si mi-e si rusine sa ma duc sa le zic parintilor mei sa imi dea bani.
Nu e mult, ai dreptate, dar cand nu ai, si putinul ti se pare mult.
Si eu am facut deplasari, si mi-a fost foame, si nu am cumparat tigari pt ca nu fumez dar si eu era sa mor cand ma intorceam dintr-o deplasare.
Iar bunicul meu, fiind fost ofiter, e fan CCA!(ca numai despre CCA vorbeste cand compara actuala echipa cu ce era inainte.)
Iar tata e fan Steaua.
Iar eu...eu vreau sa cred ca sunt ULTRAS Steaua.
Nu esti singur prietene in lumea asta!
EU NU AM NIMIC CU TINE SI NICI CU ALTII, nu vreau sa par nesimtit, va respect ca iubiti Steaua, respect orele petrecute in fata calc. sa va scrieti parerea despre Steaua, daca nu ati iubi Steaua nu ati face-o. DAR nu-mi place mentalitatea asta romaneasca ca una doua trebuie schimbat antrenorul. Tu stii ca Ferguson e de peste 20 de ani la Manchester? si ce Manchester a avut mereu perioade bune?, a castigat toate jocurile sau a jucat mereu fabulos?
LASATI ANTRENORUL SA AIBE CONTINUITATE, DOAR ASA VOR APAREA SI PERFORMANTELE!!!
In primul rand tu nu esti in stare sa platesti o amarata de cotizatie la AISS.
Bine ma, o sa-i trimit banii Carminei, care e membrul nr 1 AISS, crezi ca asa e bine? Pai de ce consideri tu ca daca as plati cotizatia AISS, as ajuta defapt clubul Steaua?
Eu vreau sa platesc actiuni, banii sa se duca in contul clubului. 6 milioane de suporteri * 10 euro anual = 60 de milioane de euro anual buget. Si atunci iti permiti salarii mari, etc. Asta da, vreau, sunt de acord.
Si doi, "dovleacul" meu imi spune sa mor doar pentru Dumnezeu. Apoi pe locul doi imi iubesc sotia si copilul. Si aici ma opresc. Pentru Steaua nu o sa vad moartea niciodata cu ochii, iar asta nu te face mai suporter. Keep in mind, asta se cheama fanatism.
NU....SE CHEAMA DRAGOSTE PENTRU Steaua!!!!
Iar cu actiunile ar trebui sa sii ca Steaua trebuie scoasa la bursa!
Choli
de 10 luni Lacatus are continuitate in Ghencea.
Practic a schimbat 3 echipe:cea facuta de Hagi, cea facuta de el in iarna si cea de acum.
Continuitate deci a avut.
Liniste mai multa decat au primit altii.
Comparatia cu Ferguson nu isi are rostul.De ce?
Pt ca in Anglia oricine poate oricand sa ia campionatul.
La noi e totusi un numar de echipe bine definit care pot emite pretentii in acest moment: 4!!!
Steaua e una din ele.
De cand a venit si pana acum, Laca nu i-a invatat nimic pe elevii lui.
Nu a adus nimic nou, nu a schimbat nimic.
Sistemul e tot acelasi.Rezultatele inca lasa de dorit.
Spectaculozitatea lipseste din joc.
Ce mai vrea Laca?
INca 10 luni?
Inca 2 echipe sa schimbe?
Mi-era frica sa nu inceapa o noua era Piturca.
Dar in momentul de fata mi-e frica doar de un lucru: S-ar putea sa dispara Steaua.