Mai greu o sa-ti fie la etapele din mijlocul saptamanii.
Oricium se pare ca ii va obliga sa vanda...
Mai greu o sa-ti fie la etapele din mijlocul saptamanii.
Oricium se pare ca ii va obliga sa vanda...
cine?
@Marius
Scandalul GSP TV continuã: dupã ce Consiliul Național al Audiovizualului a amenințat marți cã va cere Guvernului sã treacã Liga I pe lista evenimentelor de importanțã majorã dacã GSP TV nu va ajunge la 70% dintre români, Dumitru Dragomir, președintele Ligii, susține pentru Cotidianul cã mãsura era trecutã, oricum, în caietul de sarcini, semnat de consorțiul Antena 1 și RCS&RDS.
Inițiativa CNA a venit în urma numeroaselor reclamații de la telespectatori, deranjați cã furnizorul de cablu la care sunt abonați nu are în grilã GSP TV, postul care transmite majoritatea partidelor din Liga 1 și care emite, momentan, doar pe platformele RCS&RDS.
Mah, din cate am aflat si eu zilele astea, nu prea au cum sa-i oblige sa vanda. Faza cu "evenimente de importanta majora" e apa de ploaie. Nu-i vor obliga sa vanda, doar ca le vor permite celorlalte televiziuni sa difuzeze imagini de la meciuri si in afara emisiunilor informative si fara o limita de timp (in mom. asta, televiziunile au voie sa difuzeze doar x minute si doar in timpul jurnalului de stiri).
De vandut, vor sa vanda astia de gesepe pentru ca si-au dat seama ca si-au luat-o in freza. Audienta au undeva pe la 2% la derby-uri si mult mai putin la meciurile obisnuite. Din cate am auzit, au propus upeceului sa le dea meciurile moca, cu conditia ca upece sa plateasca o treime din banii catre LPF (vreo 23 mil). Acum se negociaza, cert e ca RSC&RDS si-a luat o mare, mare teapa
In contract scrie ca daca pana la etapa a 7-a gsptv nu este disponibil pentru macar 60% din abonati contractul se anuleaza si LPF pastreaza tot avansul. Deci teapa mare pentru felix. In plus, se aude ca cei de la LPF au sfatuit upc sa nu ajunga la o intelegere pentru acest lucru. Ca sa se faca alta licitatie! Cu alte cuvinte... nu va grabiti sa treceti pe digi ca s-ar putea sa nu mai fie nevoie.
Personal, singurul lucru care ma deranjeaza la gsptv e ca nu televizeaza o parte din meciuri.
romanu nostru e obisnuit cu mocca! de la parastas pan la custodie daca pot sa ma exprim asa. si de ce spun eu asta. nu de mult si daca nu gresesc in luna iunie o alianta castiga drepturile de transmisie a ligii de fotbal. timpu trece, Liga porneste si romanu se pomeneste (aproximativ 50%) din populatia tarii) ca numai vede la TV, Liga lui mitica. aoleu mancati-as gura ce ne facem? de la strigatul disperarii mocca si pan la parlamentarii de rahat nu a mai fost distanta decat de un bat de chibrit si uite cum fotbalul devenii problema nationala. populisti cum santem si in goana dupa voturi in nemernicia noastra numai conteaza ca unii au platit iar altii nici macar nu s-au sinchisit.. acum trebuie sa vada toata lumea. urla upc, dolce stramba din nas, boom sant in moarte clinica , akta cade de pa satelit iar focus se muta intr-un sopron, toti vor...dar nu va suparati boieri, vrem mocca.
nu pun in discutie cum s-a desfasurat licitatia ci faptul in care prin presiuni populiste se incearca difuzarea fotbalului de catre toti operatorii TV fara a se mai lua in calcul faptul ca unii au licitat o suma de bani ca sa castige aceste drepturi.
cel mai prost prim-ministru al Romaniei post decembriste, spunea ca sportul nu este o prioritatete atunci cand a fost investit. ia zi, ba citroiceanule cum e cu fotbalul, sportul in general!?
In contract scrie ca daca pana la etapa a 7-a gsptv nu este disponibil pentru macar 60% din abonati contractul se anuleaza si LPF pastreaza tot avansul. Deci teapa mare pentru felix. In plus, se aude ca cei de la LPF au sfatuit upc sa nu ajunga la o intelegere pentru acest lucru. Ca sa se faca alta licitatie! Cu alte cuvinte... nu va grabiti sa treceti pe digi ca s-ar putea sa nu mai fie nevoie.
Personal, singurul lucru care ma deranjeaza la gsptv e ca nu televizeaza o parte din meciuri.
si oare nu e manevra militianului de Dragomir? stie el ce stie...
personal, nu-ti dau dreptate. In sezonul trecut, fiind mai multe televiziuni si nu era scandalul RCS/Antena1-LPF, programul televizarilor era facut bine. acum, sa le puna bete in roate celor de la rcs, Dragomir face programul dupa bunul plac, aducand audiente scazute...
decat sa va chiniuiti cu TV'ul mai bine haideti ma la ishi cat e de mult de la buc pana'n iashi?doar 500 km:)
care merge maine in deplasare dati un add pe andrei_ronaldinho3001 ![]()
@bodanelu
Exact, Mitica a incercat initial sa anuleze licitatia. Cand si-a dat seama ca nu se poate, a incercat sa-i stranga cu usa punand mai multe meciuri in acelasi timp. Nu s-a gandit ca RCS-RDS pot sa faca 3 GSPTV-uri.
Vazand ca nu au renuntat inca, incearca sa-i stranga cu usa dar nu cred ca ii va fi asa usor. Si Felix e un comunist batran invatat cu toate smecheriile, asa ca presimt o lupta dura
pt ce sa existe o lupta dura!? s-a licitat, s-a castigat! ura si la gara! doat tribunalul mai poate desface aceasta hotarare. bine ca nu a castigat boom TV sau focus TV aceasta licitatie. nu am nimic cu numitele sociatati dar lucrand in domeniu va spun ca ar fi fost vai si amar de noi.
ce noroc pe mine ca am toate GspTV`urile, bine zice horse, vai de noi daca BOOM castiga ..
Pe vremea cand jucam eu nu aveam prea multe meciuri date la TV pentru ca nu era audienta. Acum motivele sunt diametral opuse. Ciudat. Ce ti-e si cu schimbarea asta rapida de tehnologie
Transmisiunile gsp sunt de toata jena.Amatorism in adevaratul sens al cuvantului...
PS Ce gol da Curtean de la mai bine de 30 de metri!
Gaz-Timisoara 2-1!
LE:A mai dat doua acelasi Curtean.4-1 pt Medias.
Un jucator de urmarit acest Curtean de 21 de ani...
Transmisiunile gsp sunt de toata jena.Amatorism in adevaratul sens al cuvantului...PS Ce gol da Curtean de la mai bine de 30 de metri!
Gaz-Timisoara 2-1!
LE:A mai dat doua acelasi Curtean.4-1 pt Medias.
Un jucator de urmarit acest Curtean de 21 de ani...
Am urmarit si eu meciul si am ramas surprins de acest jucator.3 goluri de toata frumusetea.
Ar fi pacat sa ramana la Medias..
A picat cool-TV-ul? :-s
@weeezer
Se pare ca da. Mai poti vedea meciul aici.
Mda... ms
eu stiam doar de cool-TV da e bn sa mai fie unu ca pe cool mai pica serverul sau nush ca nu merge mereu ![]()
@weeezer
Se pare ca da. Mai poti vedea meciul aici.
Acolo m-am uitat pana la urma aseara, dar diferenta de calitate mi se pare destul de mare, in favoarea "cool-ului" ![]()
Sunt fana Steaua de cand ma stiu.....................iar acum din pacate nu am posibilitatea sa ma uit la meciurile echipei mele favorite................din cand in cand o mai vad pe antena 1,dar f rar.Sper ca aceasta problema sa se rezolve,iar fanii acestei iubite echipe sa aiba sansa sa o vada jucand............iar mie nu-mi ramane decat sa le urez multa bafta pe miecuri
Se pare ca nu se mai vede nici acolo... sau doar la mine?
Daca ai o conexiune buna la internet, arunca o privire mai sus. Poti sa vezi meciurile Stelei, atunci cand site-urile functioneaza.
Sa speram ca se va rezolva problema cat de curand, desi UPC executa ordinele lui Dragomir.
@weeezer: Momentan merge brici pe Cool-TV.
Sunt 2-3 servere de Sopcast care fac streaming online.
Toate celelalte site-uri folosesc aceste servere si, cand acestea pica, orice site devine inutil.
Sper si eu sa se rezolve cu GSP'urile astea.M'am saturat sa ma chinui sa vizionez un meci pe net...
Am inteles ca ar fi discutii si cu Dolce. Doamne-ajuta!
Am urmarit aseara Fanatik pe Telesport si de acolo am inteles ca Dragomir lea dat termen 15 Septembrie celor de la RCS/RDS sa faca minim 60% acoperire in Romania, altfel se va rupe contractul si va fi alta licitatie.
Si de aceea nu ar cumpara UPC drepturile, pentru ca RCS o sa intre in criza de timp si o sa dea foarte ieftin GSP-ul sau chiar gratis la UPC numai sa faca acoperirea.
Dar acum s-ar putea ca UPC sa refuze si gratis si sa le ceara bani celor de la RCS sa bage GSP-ul.
Deci este o mare incurcatura, care sper sa se rezplve! Si UPC sa difuzeze pana la urma GSP sau daca o sa fie alta licitatie sa fie ca anii trecuti si meciurile sa se vada la TV! ![]()