Conform RTV, investitia de 102 milioane de euro facuta de consortiul Antena 1 si RCS-RDS nu se justifica dupa prima etapa din Liga I. Toate partidele transmise sambata si duminica au facut audienta cat jumatate dintre cei care au vizionat amicalul Stelei cu AS Roma.
Sambata, spre exemplu, audienta GSP TV si a celorlalte clone a fost sub orice asteptari, lider negativ fiind confruntarea dintre FC Arges - Poli Timisoara, urmarita doar de 11.000 de telespectatori.
In acest clasament au urmat meciurile Universitatea Craiova – Poli Iasi (30.000), Rapid – Gloria Bistrita (cu o medie de 70.000) si FC Brasov – Unirea Urziceni (cu un maxim pe final de 170.000).
In schimb, amicalul Stelei de pe Pro TV, disputat sambata la concurenta cu Rapid –Bistrita si FC Arges- Poli Timisoara, a fost urmarit in medie de 800.000 de telespectatori, facand audienta mai mare decat toata Liga I la un loc. "Meciul Steaua – AS Roma a reusit sa aduca in fata micilor ecrane in minutul de maxima audienta inregistat la ora 22.33 peste 1.300.000 de telespectatori din mediul urban. In acel minut, varful de audienta inregistrat pe publicul din mediul urban a fost de 11,5 puncte de rating si 30,9% cota de piata, in timp ce Antena 1 obtinea doar 1,7 puncte de rating si 4,7% cota de piata.
Tot de aproape patru ori mai mare a fost si audienta inregistrata in minutul de maxima audienta (22.33) pe publicul comercial din mediul urban cu varste cuprinse intre 18 si 49 de ani", se precizeaza intr-un comunicat al trustului MediaPro. Pana ieri dupa-amiaza, nici unul dintre ceilalti operatori de televiziune (UPC, Boom, Dolce, Max TV, FocusSat etc.) nu a cazut la un acord cu RCS-RDS pentru a prelua partidele din Liga I. Situatia este una ingrijoratoare, existand posibilitatea ca situatia sa se reglementeze abia peste trei, patru etape.