"Încă un străin la Steaua
Corina Marinaş, Răzvan Rotaru, Dan Udrea
"Pînă la începutul returului vom mai aduce unul sau doi jucători străini", a anunţat MM Stoica vinerea trecută. Patronul Stelei, Gigi Becali a fost şi mai explicit. "Era vorba despre doi străini, dar în cele din urmă a rămas doar unul singur. Transferul e aproape realizat", a spus Becali.
Jucătorul care va ajunge în Ghencea în această săptămînă se numeşte David Carney, e australian, are 22 de ani şi evoluează ca mijlocaş central. El joacă la Sydney United şi săptămîna trecută a fost anunţat de selecţionerul echipei naţionale a "cangurilor", olandezul Guus Hiddink, că este convocat în premieră la lot pentru meciul din această săptămînă cu Bahrain.
Ieri dimineaţă, Carney, unul dintre cei mai în formă jucători din campionatul Australiei, a disputat returul semifinalei campionatului de la Antipozi împotriva lui Adelaide. A fost titular, a evoluat 71 de minute, a încasat un cartonaş galben şi echipa sa, Sydney, a cîştigat cu 2-1, după ce în tur fusese 2-2, obţinînd calificarea în finală. Carney nu va putea juca pentru Steaua în Cupa UEFA, pentru că 31 ianuarie a fost data limită la care lotul roş-albaştrilor trebuia trimis la forul european.
La 17 ani juca la Everton
Carney a fost în atenţia cluburilor din Europa încă de cînd era junior. În urmă cu 5 ani şi jumătate, pe cînd avea doar 17 ani, a fost transferat de Everton, el aflîndu-se în lotul grupării din prima ligă din Anglia timp de 3 ani, după care a plecat să joace în diviziile inferioare la Oldham Athletic şi Halifax Town. Înainte de a se întoarce în Australia, a mai evoluat un sezon în Liga a doua scoţiană, la Hamilton Academical. "Am luat o decizie bună de a reveni în ţara mea, unde joc de plăcere. Nici în cele mai sălbatice vise nu credeam că o să ajung în echipa naţională", a declarat Carney.
Cifrele lui Carney în acest sezon
- a jucat în 22 de partide, în 20 fiind titular
- a evoluat în total 1.802 minute
- a dat 6 goluri şi 6 pase de gol
- a şutat de 28 de ori pe spaţiul porţii şi de 52 de ori spre poartă
- de 8 ori a fost semnalizat în ofsaid
- a comis 26 de faulturi, a încasat 3 cartonaşe galbene şi nu a fost eliminat niciodată
Oli l-a remarcat la Antena 1
Cosmin Olăroiu l-a observat pe Carney în meciurile de la Campionatul Mondial al cluburilor, competiţie desfăşurată în prima jumătate a lunii decembrie 2005. Partidele au fost transmise atunci în direct de Antena 1 şi Oli l-a remarcat pe australian, care a fost titular în ambele jocuri disputate de echipa sa, FC Sydney United, 0-1 cu costaricanii de la Deportiva Saprissa şi 1-2 cu egiptenii de la Al Ahli.
"Este foarte puternic"
Australianul Ryan Griffiths, atacantul lui FC Naţional, consideră că experienţa mijlocaşului David Carney va fi de mare ajutor echipei din Ghencea. "David este un jucător puternic de piciorul stîng, foarte rapid şi tehnic. Ar fi un cîştig pentru Steaua atît în cupele europene, cît şi în Divizia A. Are experienţa campionatului Angliei, unde se joacă mai bărbăteşte, iar la Sydney este un om de bază în echipă. Un fotbalist foarte activ pe parcursul meciului, care înscrie goluri şi dă multe pase de gol. Faptul că a fost chemat la «naţională» de selecţionerul Guus Hiddink spune multe despre valoarea lui", a explicat Griffiths.
"David Carney este în mare formă. În acest moment e între primii 7-8 jucători din campionatul Australiei şi evoluţiile lui din ultima vreme ne-au obligat să-l convocăm la echipa naţională"
Arnold Graham, secundul lui Guus Hiddink la "naţionala" Australiei "
Sursa: GSP
Sa vedem daca acesta este jucatorul in cauza.