FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Janos Szekely

«1789101112»
Maye06.04.2010 11:36

5 luni? :blink:

red&blue_boy06.04.2010 22:21

Asa mult sta pentru problema de la menisc?...Sper sa revina mai repede.Pacat ca s-a accidentat...

Lari06.04.2010 23:58

Szekely a avut ieri cel mai greu meci al carierei. L-a disputat pe una dintre mesele de operatie ale Spitalului Militar din Bucuresti. Adversar i-a fost accidentarea gravă de la genunchiul drept, suferită saptamina trecuta Aliat i-a stat Ionuț Codorean, fost medic al Stelei, acum renumit chirurg de la "Militar" si cel care a dezvaluit cum a decurs interventia.

 

"I-am facut o anestezie doar de la briu in jos si, pe toată durata operatiei, Szekely a privit in monitor, practic si-a urmarit live interventia. A fost foarte curajos", a dezvaluit medicul, care a avut de rezolvat mai multe probleme in interiorul genunchiului fotbalistului roș-albastrilor.

 

Ce sarcină medicală a avut echipa de doctori? Refacerea meniscului intern rupt si o condromalacie situată la nivelul condilului femural extern. Tot Codorean traduce: "Leziuni mici la menisc, iar cartilajul femural i-a fost sectionat. Am fost nevoit să-i reconstruiesc cartilajul, să-i scot o parte din menisc", a zis medicul, care a adaugat că a recurs la citeva mici gauri date in osul genunchiului pentru a putea duce la bun sfirsit reconstructia zonelor afectate de accidentare.

 

"La finalul operatiei, Szekely se prezenta bine, a suportat bine totul, iar de acum va incepe recuperarea", a spus Codorean, care a dezvaluit si una dintre metodele la zi ale medicinii prin care incearcă să-l recupereze rapid pe stelist. "Îi vom face injectii cu plasmă", a spus chirurgul care, in momentul in care i-a deschis usa salii de operatie lui Szekely, i-a dat prima veste bună din ultima saptamină: "Operatia a fost o reusită".

 

45 de minute a durat interventia chirurgicală a lui Szekely, cit o repriză a unui meci de fotbal

 

"N-a fost o operatie complicată pentru că leziunile au fost mici, dar toată munca a fost migaloasă" - Ionuț Codorean, medic Spitalul Militar.

"Eu estimez că după 4 luni si jumatate din acest moment, Szekely va putea juca din nou fotbal. Mai devreme nu cred" + Ionuț Codorean, medic Spitalul Militar.

 

Cum va arata recuperarea

1. De azi va incepe primele exercitii de mobilitate ale genunchiului

2. Timp de 5-6 saptamini nu va avea voie să calce absolut deloc pe piciorul drept

3. Pină pe 6 iulie nu are voie să facă nici un fel de alergari

4. Din 7 iulie va relua alergarile usoare pe terenurile de iarbă

5. La jumatatea lui august va putea reveni la antrenamentele Stelei

6. La inceputul lui septembrie va putea bifa primele minute intr-un meci

7. Abia in octombrie-noiembrie ar putea juca un meci intreg

 

ANTECEDENTE NEGRE

Accidentarile grave i-au darimat pe stelisti

În ultimii 4 ani, in Ghencea au avut loc accidentari extrem de grave suferite de jucatori foarte importanti din lot, incepind cu Nesu si Oprita si terminind cu Dică si Radoi. În toate cazurile, jucatorii n-au mai revenit la nivelul pe care l-au avut inainte de accidentari.

 

Nume Perioada de absență Cum a revenit

 

Emeghara 21 luni (martie 2008 - decembrie 2009) A jucat foarte putin in ultimele 4 luni

Ov. Petre 6 luni (aprilie - octombrie 2009) A revenit sub nivelul lui, prestatiile din acest sezon la Steaua lasind de dorit

Plesan 5 luni (decembrie 2008 - mai 2009) N-a mai jucat la nivelul sau, aratat pină in 2006, cind era curtat de Galatasaray

M. Radoi 5 luni (august 2007 - ianuarie 2008) Nivelul lui a scazut, a prins doar un contract in Arabia Saudita iar prestatiile la "natională" au lasat de dorit

Oprita 6 luni (decembrie 2006 - iunie 2007) N-a mai jucat niciodată la nivelul de dinainte, ajungind acum la Petrolul, in Liga a II-a

N. Dică 4 luni (ianuarie - mai 2007) A jucat sub nivelul sau, fiind refuzat pe rind de Steaua, Catania si Iraklis Salonic

M. Nesu 3 luni (noiembrie 2006 - februarie 2007) A revenit la acelasi nivel, prinzind un transfer in Olanda, la Utrech

V. Iacob 4 luni (august - decembrie 2006) N-a mai revenit la acelasi nivel si după un an a fost dat afară de Steaua

 

20 la sută din meciurile Stelei din vara lui 2008, de cind a venit Szekely, adică 18 din 82, au fost ratate de mijlocasul galățean din cauza accidentarilor

 

Determinant in acest campionat

- a lipsit doar in 4 etape

- in cele 21 de meciuri a fost mereu titular si de 19 ori integralist

- a marcat 5 goluri, fiind al doilea golgeter după Kapetanos (12)

- a dat 5 pase de gol, fiind pe primul loc la acest capitol dintre toti stelistii

- a jucat 1.603 minute, fiind al 4-lea după Nicoliță, Kapetanos si Petre Marin

- are o medie a notelor GSP de 6,14, fiind al doilea după Kapetanos (6,35)

 

16 accidentati a avut Steaua doar in acest sezon, record absolut pentru echipele din Liga I

 

0 meciuri din cele 39 oficiale ale acestui sezon a fost tot lotul valid din punctul de vedere al accidentarilor

 

4 jucatori accidentati are Steaua in momentul de față: Szekely, Plesan, Artiom Karamian si Bicfalvi

 

De ce nu s-a operat in Italia

Pentru prima oară in ultimii ani, un jucator al Stelei care suferă o accidentare delicată la genunchi nu mai e trimis să se opereze in Italia, acolo unde au fost, printre altii, Radoi, Dica Ovidiu Petre, Emeghara, Nesu, Iacob. Motivul? Nici unul dintre fotbalistii care au mers acolo nu a revenit mai devreme decit diagnosticul initial si, pe deasupra, Ionuț Codorean, cel care l-a operat ieri, e unul dintre cei mai renumiti chirurgi in momentul de față, fiind prezent la toate Congresele Mondiale din lumea medicinii.

 

gsp

MoWeed07.04.2010 08:30

Pacat! Incepuse sa joace iar...

Maye07.04.2010 09:46
Pacat! Incepuse sa joace iar...

Nu e pacat!Doamne iarta-ma , dar ne usureaza misiunea. :)

David08.04.2010 19:35

Ba e pacat.Pute fi un jucator mare,la caracterul si talentul sau

blindica09.04.2010 20:50

Mie mi se pare c-a venit accidentarea chiar cand era cam nervos si ineficient in ultimele meciuri.

Moskopole10.04.2010 07:20

Ce mare talent mai e si Szekely? pentru 1.5 milioane de euro, astept sa dai 20 de centrari de gol intr-un an, 10 goluri, si sa faci tot jocul pe partea dreapta. Pai, ce, se compara asta cu un Fl. Dumitru, Carabas, Trica, Lutu? Nu vorbesc de Denis Serban , Militaru, s.a.

Cand il vad cum vocifereaza la fiecare faza, mereu nervos, cu o agresivitate din asta, in afara fazei, in afara luptei, care se traduce in tupeu las, si cand il mai vad si cu sprancenele alea pensate, inep sa-l regret pe Oprita. Nu o sa joace niciodata la nationala, e doua clase sub Torje, si e o teapa mare de tot.

Faptul ca a fost injurat de Becali, va face, pe unii dintre voi, sa-l apreciati. Halal merit! Cine n-a fost injurat de Becali?!

blindica10.04.2010 07:51

Lutu,Trica,Militaru,Denis Serban erau jucatori cu mai mare putere de libertate pe teren decat Janos.

Oprita nu a fost aripa dreapta cum este Janos,ci doar a fost reprofilat pe acolo fiindca nu mai avea loc in atac.

Cat despre 20 de centrari si 10 goluri,cred ca Janos este chiar la jumatate.Cel putin,are 5 goluri si aproape de 10 pase decisive.E favoritul nostru fie,doar si poate fiindca este peste Banel Nicolita,si intr-un picior jucand,suntem siguri ca va centra in careu lovitura de corner,va ridica mingea peste zid la o lovitura libera.

Si oare suntem siguri ca acela este pretul? Pe conducatori nu-i doare gura sa se laude c-au dat multi bani...

mountytoma13.04.2010 06:05
Ce mare talent mai e si Szekely? pentru 1.5 milioane de euro, astept sa dai 20 de centrari de gol intr-un an, 10 goluri, si sa faci tot jocul pe partea dreapta. Pai, ce, se compara asta cu un Fl. Dumitru, Carabas, Trica, Lutu? Nu vorbesc de Denis Serban , Militaru, s.a.

Cand il vad cum vocifereaza la fiecare faza, mereu nervos, cu o agresivitate din asta, in afara fazei, in afara luptei, care se traduce in tupeu las, si cand il mai vad si cu sprancenele alea pensate, inep sa-l regret pe Oprita. Nu o sa joace niciodata la nationala, e doua clase sub Torje, si e o teapa mare de tot.

Faptul ca a fost injurat de Becali, va face, pe unii dintre voi, sa-l apreciati. Halal merit! Cine n-a fost injurat de Becali?!

 

intr-o echipa care nu joaca nimic, e o performanta sa dai si astea 5 goluri si 10 pase de gol! daca Szekely ar fi jucat in echipa Stelei in care jucau si Fl Dumitru sau Carabas, ca Lutu si Trica sunt doar niste putzoi cu figuri de fotbalist in cap, deci daca juca in acea echipa, Szekely arata ce poate.

 

Oprita? un fotbalist al carui joc nu l-am inteles niciodata...

 

Banel - cel ce nu a fost injurat niciodata de Becali, probabil pentru ca e iubita handicapatului de la loja!

rezistenta_ultras20.07.2010 23:12

Victor Pițurcă a făcut 12 achiziții până in prezent, iar in scurt timp va putea avea la dispoziție un nou jucător de mare valoare. Janos Szekely s-a recuperat excelent după accidentarea suferită in aprilie și va reveni la antrenamentele echipei in mai puțin de o lună.

 

Mijlocașul s-a accidentat pe 1 aprilie, la un antrenament, când i-a fost afectat meniscul genunchiului drept. La câteva zile distanță, Szekely a fost operat, iar apoi a inceput calvarul recuperării.

 

Antrenamente la Bologna

După ce a efectuat o bună parte din recuperare in România, Janos a preferat să aleagă clinica Isokinetic din Bologna pentru a finaliza această etapă. Mijlocașul mai are de stat intre două și trei săptămâni in Italia, după care se va intoarce in țară pentru a se alătura lui Nicoliță și compania. În prezent, fotbalistul a inceput deja să lovească mingea, iar cei care au discutat cu el spun că recuperarea merge mai bine decât se așteptau medicii.

 

În august, pe teren

Imediat după intervenția chirurgicală la care a fost supus in aprilie, pronosticul dat de medici era unul dur: "Vei reveni in octombrie". Ambiția lui Szekely insă a fost maximă, iar recuperarea pe care fotbalistul a făcut-o a dat roade. După ce se va intoarce in România, Janos va mai avea nevoie de aproximativ trei săptămâni de antrenamente sub comanda lui Pițurcă pentru a putea evolua intr-un meci oficial. Mai mult, medicii din Italia, care l-au consultat in ultima vreme, spun că spre sfârșitul lunii august Szekely va putea să joace chiar un meci intreg.

 

Refuză orice declarație

De pe 1 aprilie și până in prezent, Szekely s-a ferit permanent de presă. Dacă inainte era unul dintre cei mai volubili steliști, mijlocașul s-a inchis ca intr-o cochilie in ultima vreme. A refuzat orice fel de interviu și le-a mărturisit apropiaților că, până nu se va antrena normal alături de colegii de la Steaua, nu vrea să apară deloc in presă cu declarații.

Lari20.07.2010 23:50

Umbla vorba ca Piti nu-l prea place.

red&blue_boy21.07.2010 16:07
Umbla vorba ca Piti nu-l prea place.

 

Exact,mi-e ca Janos n-o sa mai prinda echipa.Mai ales ca Banelinho e capitan... :dry:

bogdinho_AISS05.09.2010 13:17

Janos Szekely a dat dovada ca e stelist cand ciobanul a vrut sa-l trimita la Timisoara...Iancu ii oferea un salariu aproape dublu decat primea in Ghencea unde i se micsorase salariul...insa el a dat dovada de devotament total fata de Steaua...mai mult l-a infruntat si pe cioban in dese randuri si a trecut peste comentarii aiurea ale oierului...sper ca dupa refacere sa-si revina cat mai repede...

navodarean18.09.2010 22:12

Janos revine pe teren la meciul cu CFR Gaz Metan Craiova.

 

O sa joace 15-20 de minute... asa se-aude prin presa.

danimarcu29.09.2010 17:36

Ciobanul a inceput sa taie in carne vie si l-a trimis pe Janos Szekely la echipa a doua pe motiv ca a refuzat sa accepte o reducere salariala de 50%.

 

Patronul Stelei a asteptat in ultimele sapte luni un semn din partea lui Szekely, insa mijlocasul adus de la Otelul Galati nu a acceptat reducerea salariala.

 

Ba din contra, din acest sezon, salariul sau a crescut de la 200 la 250 de mii de euro pe an, motiv pentru Oierul sa urgenteze negocierile pentru diminuarea salariala.

 

Szekely nu a dorit sa-si reduca salariul si a fost trimis la echipa a doua inaintea meciului cu Napoli. El mai are o singura sansa, joi, cand a primit ultimul termen din partea patronului.

 

"Szekely este la echipa a doua, trebuie sa ii ajute pe cei de acolo. Toti jucatorii au semnat reducerile, au 10.000 pe luna acum. Szekely... stai, ca nu stiu ce, cu impresarul... Aici este vorba de gest, de respect fata de ceilalti. Este deja deranjant pentru ei ca Szekely sa aiba salariu dublu. Nu fac nici o negociere cu Szekely. Argaseala si Duckadam se ocupa de asta. Maine este ultima zi in care poate semna noul contract", a afirmat Oierul.

 

sursa :onlinesport

 

Nu te lasa Szekely calcat in picioare!

red&blue_boy29.09.2010 18:59

Si cat am asteptat sa revina Szekely...

Lari04.10.2010 00:56

"Szekely nu intelege că nu mai avem bani să ii platim salariul. Va sta la echipa a doua pană va veni singur să spună că acceptă reducerea contractului. Oricum, la iarnă i se va cauta echipa că altfel nu il mai putem tine. Szekely nu intelege că toti fotbalistii au acum salariul in jur de 120.000 de euro", au dezvaluit surse din cadrul conducerii roș-albastre.

 

37 de meciuri a disputat Janos Szekely pentru roș-albastri

 

1,5 milioane de euro le-a platit Steaua celor de la Otelul Galati pentru mijlocaș

 

6 goluri a marcat Szekely pentru Steaua

predatorpulse704.10.2010 05:28

Am si eu o intrebare:

 

Daca post-ul lui danimarcu e corect, cum dracu I s-a MARIT salariul lui szekely cu 50.000 de euro la inceputul anului? Cacatii astia nu stiau ca nu mai aveau bani?

 

Puneti-va in situatia lui janos. Ai un salariu foarte bun(200.000) si dupa o prestatie decenta in sezonul trecut ti se mareste cu inca 50.000 de coco. Vine sezonul in sine si esti anuntat ca practic accepti o scadere de salariu la aproape jumatate din suma asta sau pleci la echipa a doua. Pai iti vine sa-ti bagi picioarele in el de fotbal.

 

E ca si cum ai munci pe vreo 14 milioane pe luna, esti fericit ca ai primit o marire, acum iei 16, si te trezesti peste 2-3 luni ca muncesti pe 8-9. Ziceti-mi voi, nu iti vine sa te cari de la job-ul ala imediat?

 

Flic-flacurile astea cu salariile(si primele) jucatorilor arata mizeria si amatorismul de la club. Handicapatii astia habar nu au sa faca un buget clar si sa il respecte. De fapt, nici nu au cum pentru ca Steaua nu are o balanta corecta, ce tot vorbim, ciobanul nici macar nu e in acte la club. Bugetul nostru scade si urca dupa cum merg imobiliarele pentru ca restul firmelor ciobanasul le-a bagat in gard de mare biznismen ce este.

 

Afara, toate platile catre jucatori se fac la zi. De ce? pentru ca aia, au asociatii puternice si pot sa dea cluburile in judecata. De cate ori nu ati auzit la noi ca fotbalisti nu si-au mai luat salariile de 2-3 luni de zile. Ok, nu mor de foame, castiga de nspe ori cat noi insa e vorba de principiu nene. Ce fel de business esti daca nu iti poti plati angajatii la timp?

 

AG04.10.2010 06:09
"Szekely nu intelege că nu mai avem bani să ii platim salariul. Va sta la echipa a doua pană va veni singur să spună că acceptă reducerea contractului. Oricum, la iarnă i se va cauta echipa că altfel nu il mai putem tine. Szekely nu intelege că toti fotbalistii au acum salariul in jur de 120.000 de euro", au dezvaluit surse din cadrul conducerii roș-albastre.

 

37 de meciuri a disputat Janos Szekely pentru roș-albastri

 

1,5 milioane de euro le-a platit Steaua celor de la Poli Timisoara pentru mijlocaș

 

6 goluri a marcat Szekely pentru Steaua

 

nici presa nu il cunoaste pe jucator, janos a venit la Steaua de la Otelul galati, nu Poli..

 

Omdrem04.10.2010 06:40

Ar fi pacat sa pierdem un jucator ca Szekely, e cea mai buna extrema dreapta din Romania, e foarte rapid, tehnic, centreaza bine cu ambele picioare...ce poti sa-i mai ceri. Mai bine ar renunta la tiganu de Banel si sa-i dea salarul lu Szekely.

 

Il citez pe danimarcu: "Szekely, NU TE LASA CALCAT IN PICIOARE!"

Lari26.11.2010 23:59
ebonyc30.11.2010 10:40

Foarte interesanta emisiunea aceasta. Remarc 2 vorbe spuse de Andrei Vochin: "La unii trebuie sa fie cineva in spatele portii sa fructifice centrarile" si "Trebuie sa fii tehnic sa ratezi asa". Pacat ca Janos e considerat a 2-a varianta pe postul de mijlocas dreapta cand are concurenta cu unu care nu stie sa dea in minge. Se daruieste, a dat gol cu Rapid in UEFA, a jucat bine cu Betis, a dat foarfeca aia cu Gaz Metan,o fi baiat bun, dar si Raul a plecat de la Madrid cand n-a mai putut face fata,.

bogdinho'02.12.2010 08:50
Ar fi pacat sa pierdem un jucator ca Szekely, e cea mai buna extrema dreapta din Romania, e foarte rapid, tehnic, centreaza bine cu ambele picioare...ce poti sa-i mai ceri. Mai bine ar renunta la tiganu de Banel si sa-i dea salarul lu Szekely.

 

Il citez pe danimarcu: "Szekely, NU TE LASA CALCAT IN PICIOARE!"

 

A fost odata cum zici tu...acum ii este foarte greu sa isi mai revina , sunt prea multe jeguri ciobanesti in jurul sau !

:)

 

P.S : ar fi extraordinar sa redevina jucatorul care era la Otelul Galati , un fel de Cristiano Ronaldo al Romaniei :)

Lari23.03.2011 17:49
Am inteles si că Szekely a injurat stafful medical, că nu stiu ce nu i-a convenit. Ă'sta e mai cu mot dacă mai juca si fotbal nu se mai intelegea nimeni cu el. E incapățanat din ala, de pe la Frundo, Marko Belo, pe acolo. Nu a injurat pe cineva anume, dar oricum nu are voie să facă asta. Cand oi scapa si de el odata..Szekely va fi amendat mai rau decat Brandan, că a fost si obraznic. N-a facut nimic pentru clubul asta si a fost obraznic. Fă la mă-ta si la tac-tu asa, a zis

reecrt

«1789101112»