Ma bate gandul sa emit o ipoteza trista. Voi spune ca presa a aruncat bricheta si toate obiectele acelea care zburau in teren tot timpul meciului. Nu la propriu ci doar la figurat. Presa e vinovata mai mult decat nenorocitul ala care a aruncat efectiv, mai mult decat toti jucatorii, spectatorii si conducatorii de cluburi din Romania.
De ani buni (daca nu dintotdeauana) presa sportiva mioritica nu a stiut decat sa speculeze fiecare gest gresit, sa interpreteze asa cum au vrut orice declaratie, ba mai rau sa inventeze tot felul de chestii menite a face senzatie (la modul negativ). De ani de zile presa arunca brichete imaginare in cititori incercand sa denatureze fapte reale si sa castige un leu in plus prin vanzarea ziarelor de doi bani.
Luati ca exemplu orice ziar sportiv din tari civilizate. Unde vreodata veti vedea articole despre conducatori de club injurandu-se, despre jucatori injurand galerii adverse, de cate ori s-a scarpinat in cap si la posterior arbitrul nu stiu care si oare ce-o fi insemnand asta daca nu un blat? Luati orice ziar sportiv profesionist si nu veti vedea un singur articol de scandal. De ce? Pentru ca prin alte parti presa nu arunca brichete…ba mai mult, baietii aia care scriu articole o fac la modul cel mai echidistant si nepartinitor. Alea se numesc analize sportive nu can-can-uri de doi bani menite sa instige.
Este stiut ca majoritatea membrilor de galerii, indiferent pentru ce echipa canta, nu sunt oameni extraordinar de destepti, poate nici extraordinar de educati. Sincer mie nu mi-a fost dat sa vad un profesor universitar sau un doctor docent cu trei fulare pe cap, vopsit in culorile clubului (oricare ar fi el) batand la tobe sau sufland prin trompete. Aceia sunt oameni simpli. Oameni care fie au 2 clase ca trenul, 4 ca femeia de servici de la stadion sau 8 ca majoritatea ziaristilor angajati pe pile ce scriu numai articole sub-mediocre.
Ei bine, oamenii aceia simpli care infrunta frigul, ploaia, platesc biletul din leafa de zidar si isi pierd ore pe stadioane sustinand echipa favorita, acei oameni sunt usor de influentat. Iar cand suporterul Vasile de la Steaua, Gheorghe de la Rapid, Ion de la Dinamo sau Janos de la Cluj, citesc zilnic acelesi ziare de rahat care instiga mai mult decat sa educe fie si numai pe plan sportiv atunci se instaureaza ura, se instaureaza furia undeva in subconstientul lor. Este daca vreti o perfecta reprezentare a efectului Pavlov - sper ca toti isi amintesc de caine, mancare si becul care se stinge si se aprinde. La fel si suporterul simplu…citeste toate enormitatile si tampeniile din ziare, zi de zi, pana ajunge sa le creada pentru ca asa a scris marele ziarist X-ulescu…si atunci furios pune mana pe bricheta si o arunca sa sparga capete. E vina lui? Poate da, poate nu…are doar 8 clase sau mai pe romaneste nu ai ce sa-i ceri… E vina presei? Voi ce credeti?
Citeam aseara imediat dupa ce meciul a fost intrerupt primele articole "fierbinti" ale unor ziaristi consacrati (ma rog…) si iar am vazut prostie, iar am vazut rautate si incompetenta.
Maestrul Ioanitoaia care se lauda cu cei 35 de ani de jurnalistica (desi se comporta ca un licean caruia nu i-a trecut inca acneea si a pus mana pe pix prima oara) se intreba daca oare s-a pripit Deaconu? Stimate dom'le ziarist de duzina…s-a petrecut unul dintre cele mai grave incidente din fotbalul romanesc si dumneata te intrebi daca oare s-a pripit arbitrul? Sa fie oare senilitate jurnalistica sau doar prostie? Binenteles ca s-a pripit, dom'le Ioanitoaia…trebuia sa continue meciul pana eventual cineva arunca un coctail Molotov pe teren sau poate nici atunci nu trebuia sa intrerupa. Pas inainte mars la regulamentul de fotbal inainte de a scrie puerilitati…
Un alt "mare ziarist" roman, pe numele sau Tolontan, compara meciul din Giulesti cu situatia din Afganistan si faptul ca inca un suflet roman a murit departe de casa luptand intr-un razboi care nu e al nostru. Aseara in Giulesti n-a fost razboi (asta ca sa lamuresc pe Tolontan) a fost doar prostie, imensa prostie si o urmare a tuturor articolelor instigatoare pe care le scriu jurnalisti de buzunar.
D'le Tolontan, in Afganistan noi suntem Armata de ocupatie si asta a fost soarta tuturor fortelor de ocupatie de-a lungul istoriei. Condoleante familiei indurerate si Dumnezeu sa il odihneasca in pace pe baiatul acela…el n-are nici o vina ca tara lui l-a trimis sa moara pe pamant strain. Cat despre meciul de aseara d'le Tolontan…iti trebuie nesimtire, multa nesimtire sa il consideri razboi. Nu a fost…ba din contra a fost un meci foarte frumos pana in min 74. Un meci de fotbal cum nu vezi multe in campionatul nostru. Un meci de fotbal care merita sa se joace 90 de minute.
A fost un meci in care asa cum spunea un intelept antrenor, pe numele sau Mircea Rednic, "a invins fotbalul romanesc". A fost probabil replica campionatului…am stat minute intregi recitind declaratia sa. Sunt stelist pana in maduva oaselor insa ce a zis Rednic m-a impresionat. Doar un om inteligent poate da asa replici si Rednic a dovedit ca este cu mult mai inteligent decat toate mizeriile din fotbalul romanesc si din jurnalistica mioritica.
De ani de zile se arunca cu obiecte pe stadioanele romanesti, de ani de zile se injura, se rup scaune si se scuipa. Ei bine Deaconu a facut un lucru extraordinar pentru care il respect. Dupa ce ca a condus meciul impecabil pana in acel moment, a avut taria sa rupa raul de la radacina, sa traga un semnal de alarma. Ceea ce voi ziaristii nu ati fost in stare sa faceti…Va multumeati doar sa comentati rautacios de cate ori se intampla o chestie similara pe un alt stadion si apoi continuati cu articolele de cancan spotiv, articole menite sa instige, menite sa creeze tensiune. In concluzie nu idiotul ala a aruncat bricheta, ci presa sportiva romana, da domnilor jurnalisti…fie ca va place sau nu, acesta este tristul adevar…
un articol excelent
aici si sursa
http://blog.mysport.ro/sportix/2008/03/21/...uncat-bricheta/