Sincer, eu cred cã se încing pentru cã sunt învârtite la viteze mari și se freacã cu aerul. La calculatorul meu vechi (vechi din 1998) aveam cd-rom cu 16x și nu se încingeu deloc. ªi nu cred cã este vreo diferențã între fascicolele laser de atunci și cele de acum.
PS: Mare grijã la cd-urile zgâriate excesiv sau exfoliate pe alocuri (mai ales). Se pot sparge în timpul utilizãrii. Am pãțit-o acum 5 ani, când un cd-rw costa vreo 2 milioane. Din fericire, am avut noroc și acesta n-a suferit nicio avarie.
