FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Probleme legate de calculator, internet, etc.

«1525354555658»
Bogdan29.12.2011 17:06
e retea de cartier , nu sunt deloc cunoscuti. dar pe laptop merge.

pai verifica la ei ce metoda de autentificare au. Pe dhcp (ip-urile trecute pe automatically) sau poate au PPPoe. Sau poate ti s-a schimbat MAC-ul si ei folosesc asta pentru autentificarea in reteaua lor.

 

Se merita (se poate) sa imi schimb procesorul la un laptop din 2009? TOSHIBA SATELLITE l500d.

Da. Se poate. Cauti specificatiile laptopului, vezi pe ce socket este si cauti un procesor mai bun. Si pentru desfacerea laptopului iti trebuie service manual pt modelul tau. Pt asta eu recomand sa te duci la un service, nu sa faci de capul tau.

Liviu: VPM29.12.2011 23:45
Fostul meu calculator nu se mai conecteaza la internet. Am crezut initial ca e o problema de virusi dar l-am formatat complet si tot nu merge. I-am instalat tot: drivere, i-am bagat ip-urile , imi arata reteaua in bara. Uneori imi intra pe google , dupa care daca vreau sa mai caut ceva , gata, nu mai merge. Care ar fi problema ?

 

A , dupa ce scot cablul din spatele pc-ului si il bag la laptot tot nu merge pana nu dau un restart.

 

un reset de mac si se rezolva :)

mountytoma30.12.2011 07:50

acum vreo doua saptamani am luat un virus de pe sport.ro, incercand sa scap de o reclama care nu ma lasa sa o inchid ca sa pot citi articolul care ma interesa. mama mama ce i-am mai injurat!

 

azi m-am trezit si pe site-ul vostru cu o astfel de reclama, una din aia ca raia, de care nu scapi. aveti mare grija, eu unul nu renunt la site-ul asta nici mort, dar altii s-ar putea...

 

nu zic ca nu trebuie sa acceptati reclame, dar sa fie decente. altfel va luati voi injuraturi din cauza unor disperati.

 

din cauza unor astfel de reclame eu unul nu mai beau heineken nici daca sunt platit!

gio_stgloria30.12.2011 11:28
un reset de mac si se rezolva :)

 

cum se face asta ?

Liviu: VPM30.12.2011 20:38
cum se face asta ?

deobicei suni la aia de unde ai net.. dar merge si de acasa dai un search pe gugle. dar daca dai restart la mac merge pe pc ala vechi al tau.. pe cel nou numai merge:D doar pe un pc

David30.12.2011 20:51

Mersi de informatii.

Maye02.01.2012 20:48

Unde pot moda un PSP? Poate stie admin-ul, ca el le stie pe toate.

vlad04.01.2012 20:46

Putin ajutor pentru un nepriceput se poate?

 

Este cineva priceput cu flashuri? Incerc sa ma joc cu un template . Incerc sa incarc un fisier swf extern ( sa zicem ca butonul news incarca fisierul cu pricina, totul este ok, dau click pe home de exempu sa revin la prima pagina cand ma intorc la news nu-mi mai incarca fisierul swf complet:poze ,texte. Daca dau un refresh la browser mi se incarca iar fisierul extern corect). Mai detaliez eu daca este cineva interesat sa ma ajute.

 

Multumesc

 

 

Daniel-Ionut07.01.2012 07:12

Problema: Mi se inchide pc-ul singur, iar beculetul de la unitate ramane aprins. Ca sa il pornesc la loc trebuie sa inchid priza sa se stinga beculetul, si asta de cateva ori, ca sa porneasca. Si alta problema azi de dimineata cand i-am dat drumul, aprindeam monitorul si dupa 2 secunde se stingea. I-am scos cablul de legatura din unitate, si mergea fara probleme.

 

Care sa fie buba?

vlad07.01.2012 09:16
Problema: Mi se inchide pc-ul singur, iar beculetul de la unitate ramane aprins. Ca sa il pornesc la loc trebuie sa inchid priza sa se stinga beculetul, si asta de cateva ori, ca sa porneasca. Si alta problema azi de dimineata cand i-am dat drumul, aprindeam monitorul si dupa 2 secunde se stingea. I-am scos cablul de legatura din unitate, si mergea fara probleme.

 

Care sa fie buba?

sa nu fie memoria sau mai rau placa de baza
pytycrys07.01.2012 09:59

Daca era memoria piuia. Incearca cu o sursa de pe la un prieten.

vlad07.01.2012 14:31
Daca era memoria piuia. Incearca cu o sursa de pe la un prieten.

 

Poate o avea doua placi de memorie si una ii face fite, o fi in conflict cu cealalta. Ii poate restarta si calculatorul.

 

 

 

AG07.01.2012 14:57
Daca era memoria piuia. Incearca cu o sursa de pe la un prieten.

exact ! e sursa de alimentare boss :)

Daniel-Ionut07.01.2012 15:27
exact ! e sursa de alimentare boss :)

 

La asta m-am gandit si eu prima data, dar faza cu monitorul?

vlad07.01.2012 16:14

Un tutorial despre xml mai util stie cineva? Cu html-ul e mai simplu dar la xml intampin probleme.

 

Roaga-te sa fie doar sursa ,Ionute . Dar imi este teama sa nu fie placa de baza.

 

1on07.01.2012 17:36
Problema: Mi se inchide pc-ul singur, iar beculetul de la unitate ramane aprins. Ca sa il pornesc la loc trebuie sa inchid priza sa se stinga beculetul, si asta de cateva ori, ca sa porneasca. Si alta problema azi de dimineata cand i-am dat drumul, aprindeam monitorul si dupa 2 secunde se stingea. I-am scos cablul de legatura din unitate, si mergea fara probleme.

 

Care sa fie buba?

 

Semn rau. In genul asta facea ala vechi al meu cand s-a stricat de tot. Murise placa de baza. Avea 8 ani.

Stanici07.01.2012 17:45

Daniele, ia-le in ordine: sursa, RAM ii schimbati, interschimbati, placa video-audio-retea-etc (daca nu-s on-board), verificat-suflat-curatat coolerul de la cpu+verificare daca mai are pasta d-aia de il lipeste termic de procesor - ca intra cosmelia in protectie daca procesorul e on fire si coolerul sta beat in loc sa il raceasca, abia la urma apoi placa de baza.

 

Alta sugestie:Daniele, in pilula calului, fii mai explicit! Ca daca se opreste monitorul apoi merge dupa ce ii scoti legatura, inseamna ca se opreste electric vorbind, adica se stinge becul ala mic de langa butonul de pwr sau becul sta pornit dar ai ecran negru? Sau merge becul si nu se vede nimic, apoi, dupa ce deconectezi de la PC, apare "no signal" sau ceva de genul pe ecran? Daca nu o rezolvi, da cu incredere telefon ca vedem noi ce si cum, ok?

Alta sugestie: ia pilula :D !

vlad08.01.2012 18:25

un program de capturat video de pe youtube?

 

 

dar verficat ,va rog. nu conteaza daca este .flv fisierul. chiar e mai convenabil pentru mine

 

multumesc

 

 

vlad08.01.2012 19:16
un program de capturat video de pe youtube?

 

 

dar verficat ,va rog. nu conteaza daca este .flv fisierul. chiar e mai convenabil pentru mine

 

multumesc

 

Incearca youtube downloader.

 

 

Bafta!

 

 

Ronnie08.01.2012 19:34

Daniele, da-i foc. Si baga redtube de pe telefon pana iti cumperi altul. :)

olfgob09.01.2012 15:55

Salut.Problema e urtmatoarea:placa mea video(nvidia geforce fx 5500) are iesire s-video in 4 pini.Televizorul are intrare s-video tot in 4 pini.am cumparat cablu,dar nu imi apare imaginea pe TV.sugestii?sau macar o cauza posibila.sa incerc sa iau un adaptor rca?sau scart?

vlad01.02.2012 11:47

1. Bantuie un zvon pe plaiurile noastre :

 

Politia internetului a ajuns si in Romania? Unul dintre cele mai mari site-uri de torrente din tară NU MAI FUNCȚIONEAZĂ'.

http://www.gandul.info/news/politia-intern...a-video-9194526

 

Dupa ce s-a inchis megaupload se anunta vremuri din ce in ce mai grele. Se plang marile corporatii,casele de discuri si producatorii de filme de piraterie????

Cand un soft costa de la sute la zeci de mii de para? Cand pretul unui film la cinema sau pe dvd iti rupe capul? Cand un cd cu muzica costa o caruta de bani?

Mult mai multi bani pentru domniile lor. Mult mai multi bani care vin pentru un un lucru multiplicat!

 

2. Acum cati dintre noi au vrut sa-si achizitioneze un soft dar pretul prohibitiv le-a taiat din start entuziasmul? Desigur ca exista si varianta venita ca un mic ajutor pentru potentialii clienti: soft trial pe o perioada limitata. Ne folosim de ea,dar cand ne uita cum se apropie termenul de expirarea licentei ne apuca o amaraciune. Iar daca procedura de aplicarea unui cod pentru activarea licentei trial este prin inregistrare pe site-ul producatorului ne impinge si mai mult in borcanul cu melancolie. Melancolia ca softul a fost dragut dar daca il vreau cu ardoare trebuie sa bag mana adanc in buzunar pentru el. Cine-si permite sa dea 5000,6000, poate 15 mi de euro pentru un program? Daca iti scoti bani cu certitudine merita cumparata licenta. Sa fim seriosi,cati au licenta pentru windows,office sau sa zicem produsele adobe? Altul ar gasi raspunsul si ar zice: te mai inscrii inca o data pe siteul producatorului si mai ceri o licenta trial. Dar daca se satura producatorul sa tot iti trimita? Sau daca oferta nu va mai fi valabila?

Aveti un raspuns? Programele gen time stopper nu functioneaza pe toate aplicatiile . Risti sa-ti reseteze si anuleze termenul de valabilitate al licentei.

Ati avut probleme de acest gen?

PS nu gasesti pe torrente nimic: crack,patch sau seriale. Nici macar pe site-uri rusesti sau arabesti care sunt tatici in crackuire.

1on04.02.2012 07:40

Problema: De vreo cateva zile, in Firefox anumite fonturi de pe mai multe saituri im apar bolduite intr-un fel suparator ochiului. Spre exemplu fontul cu care e scrisa chiar postarea asta, cu care sun scrise articolele de pe sait, cu care sunt scrie alea de pe gandul si altele. Da' daca ma duc la Help si-i dau "Restar with Add-ons Disabled", merge normal. Partea si mai curioasa e ca si pe YM se intampla acelasi lucru. Cand vorbesc cu cinea, liniile de dialog ale cinevaului apar la fel, bolduite. Cu exceptia situatiilor cand el foloseste un alt font sau culoare decat alea default (spre exemplu eu scriu cu Times New Roman si-mi apare la fel cum imi aparea si inainte). Stie careva vreun leac?

1on15.02.2012 21:39

Ma ilumineaza careva? Va rog eu mult, ca e stresant tare.

Dragoshel15.02.2012 21:47
If you're having the blurry and bad font rendering issue in Firefox 4, here's a workaround to fix the font issue in FF4, by turning off the hardware acceleration support in the Firefox's options.

 

Click on Firefox menu and go to Options -> Advanced section -> General tab .

Unselect and untick the check box for Use hardware acceleration when available.

 

Restart Firefox.

 

Alternatively, if you prefer not to completely disable the hardware acceleration support of Firefox, it's possible to partly disable hardware acceleration by Direct2D and DirectWrite by changing advanced settings of the Firefox:

 

In the address bar, type in about:config and hit Enter.

 

If promoted with a This might void your warranty! warning, click on I'll be careful, I promise! button.

Search for gfx.direct2d.disabled preference name.

Double click on the preference to set it to True.

 

Search for gfx.font_rendering.directwrite.enabled preference name.

Double click on the preference to set it to False.

 

Note: By default the setting should be False. It's not necessary to set it to True in order for DirectWrite to work, as where Direct2D (hardware acceleration) is turned on and enabled, Firefox cannot use GDI so DirectWrite will be used regardless of the setting for gfx.font_rendering.directwrite.enabled preference. However, the preference does work with hardware acceleration disabled, or if you're using D3D9 hardware acceleration.

Restart Firefox.

 

Once restarted, the font will be rendered as GDI clearly and smoothly. However, do note that the trick actually disable the hardware acceleration support for most 2D items such as fonts, which unavoidable will affect the speed and performance of 2D rendering of text and widgets.

 

CRED... ?!?!?!?

 

sau ai instalat vreun add-on dala care iti bolduieste tot scrisul.

«1525354555658»