FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Probleme legate de calculator, internet, etc.

«1505152535458»
Maye17.05.2011 09:03

Pfoai, tre curatate. Na da-i pace :))

navodarean17.05.2011 10:44

@axl, netu' prin modem de la vdf e un fel de n-ar mai fi. Am vazut anul trecut, Napoli - Steaua pe un laptop cu modem si dadea freeze 5-6 secunde si vedeam doar 2. Din pacate s-a vazut golu'...

 

Am avut si noroc, pentru ca nu era al meu, insa am facut o cheta si i-am dat banii respectivului, ce-i drept cam multi.

 

Mai bine iti iei o cartela cosmote cu sase sute de milioane de minute, si rogi un prieten sa lase telefonu' langa televizor. Cred ca iesi in avantaj.

Le reseau pansant17.05.2011 10:50
La prima vedere pare o chestie de temperatura.

BlueScreen si restartul apar aleatoriu, fara sa ai nimic deschis? Sau ti se intampla cand deschizi un anumit program?

cel putin 90% din timpul in care stau la calculator am autocadul si photoshop/corel in permanenta deschis bine si google chrome pt internet. E o chestie ciudata cu chrome pt ca aveam doar un notepad deschis si chrome si mi s-a inchis asa direct. Si mai aiurea gasesc faptul ca nu mi-a aparut niciodata ecran albastru, pur si simplu mi se inchidea asa direct fara niciun mesaj, ca si cand i-as fi taiat alimentarea.

 

Deci sigur nu e vreo problema cu hardu sau procesorul?

Bogdan17.05.2011 13:46

garantie la laptop? iti recomand sa-l duci undeva sa ti-l curete de praf (ventilatoare etc) si eventual schimbare ventilatorului daca e busit. Plus pasta termoconductoare..

 

Tu nu vezi bluescreen-ul dar el apare. E mai rapid ca vazul tau :D

 

Sau.. iti mai recomand instalarea windows-ului.. si daca face la fel si dupa.. atunci sunt probleme harware. Ori hdd-ul ori memoria ram. La procesor e ceva de genul.. ori merge brici.. ori nu merge deloc.

 

Iti recomand un cd-u bootabil hiren boot unde ai tot felul de utilitare cu care poti sa verifici HDD (MHDD) si memtest pentru memorii.

axl26.05.2011 07:36
Salut copii. Fatalitatea face ca pe 25 sa fiu de serviciu, fara acces la televizor sau internet. Intentionez sa-mi iau laptopu cu mine si sa-mi cumpar un modem d-ala de la vodafone sau ceva. Are cineva? Sfaturi? Ma tine sa vad meciul pe net?

modem vodafone - 150 lei

cartela internet - 0 lei

credit - 11 euro

 

placerea de a vedea finala Steaua - Dinamo - 150 lei si 11 euro.

vlad26.05.2011 09:49
modem vodafone - 150 lei

cartela internet - 0 lei

credit - 11 euro

 

placerea de a vedea finala Steaua - Dinamo - 150 lei si 11 euro.

 

s-a vazut bine??

axl26.05.2011 09:54

Transmisia era de pe Pro TV HD, s-a vazut ca la un TV normal, adica mai clar ca de obicei. Eu am fost foarte multumit, am avut probleme doar la inceput dar nu din cauza transmisiei, din cauza locatiei. A trebuit sa urc pe acoperis sa prind semnal vodafone bun. Au astia o antena de-aia pe un bloc chiar langa mine dar in cladirea mea se prinde un semnal foarte prost, e bruiaj.

gio_stgloria28.05.2011 11:06

Pe calcculatorul asta nu pot sa vad filme decat in media player, in restul programelor (vlc,bsplayer) mergand in fremeuri. Am codecuri instalate, sa fie oare din cauza performantelor calculatorului? Mentionez ca merge asa de mult timp, daca aveti vreo idee v-as multumi daca m-ati ajuta. Va las mai jos o imagine cu performantele computerului.

Cel mai mult ma enerveaza ca nu pot sa maresc subtitrarea in windows media player si nu pot sa ma uit din pat la film:D Stie cineva cum se face ?

 

http://imageshack.us/photo/my-images/32/unledaaaaaaaaaa.png

 

LE: problema cu subtitrarea am rezolvat-o cu direct vobsub

1on28.05.2011 11:39

Drivere noi?

gio_stgloria28.05.2011 13:19

Noi..ce-am gasit pe net . Am incercat cu tot felul de drivere , n-a mers cu nimic. Am incercat cu aceleasi drivere care pe alt calculator merg foarte bine.

Bogdan28.05.2011 13:36

ce format sunt filmele?

gio_stgloria28.05.2011 14:32

In general dvdrip, dar face figuri si la camuri. Daca le dau drumu in windows media pleyer merg toate bine, chiar si DVD-RO-urile. In fine , cel mai probabil este din cauza performantelor calculatorului.N-are rost sa va mai bateti capul.

blindica27.06.2011 05:07

Salutari,am o problema cu pc-ul. Am dat sa-l deschid si se restarteaza continuu. Chiar de intra in windows,apar toate iconitele si se restarteaza. Nu prea m-am intalnit eu cu prob din acestea,asa ca va rog sa ma sfatuiti. Reinstalez windows-ul? S-a stricat ceva la pc? Ii dau foc,pun usturoi?:-Omomentan scriu de pe tel,sa ma scuzati daca nu e bine incadrat.

south-side27.06.2011 07:25

Am si eu o problema cu mess-ul. De 2 zile cade incontinuu se blocheaza si nu poti sa faci nimic. Eroare si se-nchide. Ca orice om normal l-am dezinstalat, am cautat ultima versiune l-am reinstalat si tot degeaba. Totul a devenit anormal cand am repetat asta de 10 ori si la fel face. A mai patit cineva asta ? (YM 10)

 

Mentionez ca versiunea asta 10 o aveam de mult timp instalata pe calculator.

Bogdan27.06.2011 07:46

@blindica daca face asa reinstall windows. Daca si dupa reinstalare windows face la fel verifica ventilatoarele de pe procesor si/sau placa video.

 

@South-side incearca un uninstaller ce sterge si tot din registrii. Sau sterge manual tot ce tine de yahoo din registrii si apoi reinstaleaza-l. Daca iarasi face la fel... ceva nu se pupa prin windows-ul tau.

 

 

south-side27.06.2011 08:13

Can you recomend something my dear ? :P Uninstaller adica :)

Stanici27.06.2011 10:04

CCleaner. E moca si curata si registrii si are si functie de uninstaller. Mai face si la mine faze YM10. E cam cu muia.

blindica27.06.2011 18:11

Bogdan,mc pt tips. Altcineva mi-a zis ca poate s-a stricat ram-ul. Cert e ca dupa ce-am plecat d-acasa m-au anuntat ca merge pc-ul fara probleme.

Dragoshel27.06.2011 18:41

caldura, nu fac fata ventilatoarele

blindica27.06.2011 21:12

@Dragoshel : restart-urile le-am ''capatat'' dis-de-dimineata,dupa ce avusese vreo 9 ore de ''pauza'' p.c.-ul,fiind inchis,mai este valabila varianta ventilatoarelor? Daca da,sa fac bine sa il mai aerisesc fiindca l-am cam neglijat in ultimul timp :D . Momentan rulez pe pc fara probleme,sper sa ramana asa.

stefan_danny28.06.2011 07:00

Problema. Imi porneste PC-ul cu cooler-ul la maxim. Asta e tot ce face, nu intra in Windows, nu apare nimic pe ecran. De la RAM nu cred ca e, eu stiu ca daca lipseste placuta RAM sau nu functioneaza se aude un "piuit". Sugestii? De la ce ar putea fi? Un diagnostic la un service cam cat m-ar costa?

Nyghty06.07.2011 19:20

De la ce mi se poate bloca laptopu' brusc(ceva gen freeze) si-si revine dupa 1-2 minute?

Am crezut ca-i de la windows, am instalat alta versiune, degeaba.

1on06.07.2011 19:32

Poate se-ncinge si trebuie curatat. Sau, a patit-o tata, sa se fi bulit hardul. Dar, in cazul asta dadea uneori un mesaj legat de memoria cache, si nici nu tinea, parca, asa mult inghetarea.

Nyghty06.07.2011 19:37

Nu cred ca e de la caldura pt ca se intampla sa dea freeze si dupa 10 minute dupa ce l-am deschis..

David13.07.2011 10:20

De cateva zile bune, sunt cu bateria pe 0. Plugged in, not charging.

«1505152535458»