FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Probleme legate de calculator, internet, etc.

«1313233343558»
AG24.11.2009 11:05

andyo are dreptate asta asa este, decat sa dai 3-4 mii de ron pe un pc iar la anu sa vrei sa joci un joc si sa nu iti suporte e de rahat, cea mai buna investitie pentru jocuri este o consola ps3 care va suporta inca 4-5 generatii de jocuri fara nici o problema.

Vlad Bogdan24.11.2009 11:33

@AndyQ

 

E adevarat ce ai spus tu dar am de facut o precizare: Am mentionat sa te tina 3-4 ani in sensul ca 3-4 ani sa nu prea mai ai treaba cu calculatorul. Faptul ca vor iesi jocuri mai bune mai bune, tehnologiile se vor imbunatati permanent este total adevarat. Sa nu exageram insa... Chiar o data pe an nu trebuie inlocuit ceva. Cumpara-ti tu acum un i7 975 de exemplu si un GTX 295 (+ ram, cooler, sursa, tot ce trebuie) si iti garantez ca 5 ani nu ai treaba cu nimic. Pretul este insa pe masura.

 

@AG

 

Raman la parerea mea ca o consola nu se compara cu un pc. Intr-adevar la capitolul jocuri bate ps3 un pc sa zicem putin peste mediocru, dar cate nu poate face un ps3... Un al doilea aspect ar fi ca ps3 nu poate fi modat. Daca tu iti permiti sa dai 200-300 de lei pe UN SINGUR JOC, treaba ta.

 

Personal detin un PSP 3004, dar am un singur coleg cu care as putea juca multiplayer + faptul ca eu nu am vrut sa il modez de cand l-am cumparat si am preferat sa imi cumpar cate un joc cand am bani. MARE GRESEALA! Fifa 10 a venit impreuna cu psp la pretul de 900 de lei+ mi-am luat Nfs Undercover cu 280 de lei, la o saptamana dupa ce a aparut + Police pursuit , un joc din 2005 dar pe care am dat 80 de lei?!Extrem de mult pe ceva absolut demodat si cu o grafica nu mai vorbesc. Cu toti acesti bani puteam linistit sa imi achizitionez o placa video extrem de puternica. Asta asa ca o paranteza.

AndyQ24.11.2009 15:14

@ Vlad Bogdan

 

Eu personal folosesc PS3-ul pentru filme, ca merge HD si rahaturi de astea, nu pentru jocuri. Consolele nu vor egala niciodata un calculator pentru ca sunt limitate doar la jocuri. E adevarat, un joc ar fi soft-ul comercial care solicita cel mai mult o consola/PC, din cauza operatiunilor pe secunda (cateva zeci de mii), dar atata tot.

 

Am inteles ce-ai vrut sa zici cu PC-ul, ca n-ai treaba cu el 3-4 ani. Eu am un PC pe care l-am facut acum 3 ani, la fostul loc de munca (am lucrat in domeniu IT timp de 8 ani) si am stat si am analizat tot ce era pe piata, teste peste teste, pentru ca mi-am permis, avand la mana toate modele de placi de baza, video, RAM, procesoare, etc. Asa am ajuns la PC-ul ala care era pe placa INTEL, cu Core2Duo, 3GB ram, 8800GT video... a fost o gramada de bani, atunci, dar astazi nu mai valoreaza mare lucru. Merg pe el majoritatea jocurilor din ziua de azi, cele care nu merg sunt chiar ultime aparitii, unde tre sa lucrez la detalii in jos, pentru a merge. Oricum eu nu-l folosesc pentru jocuri, mai mult pentru multimedia, photoshop, editari video si audio.

 

Iti dai seama ca pentru un gamer adevarat, fanatic, nu o sa-l multumeasca un PC mai mult de 2 ani?! Totul depinde de ceea ce faci pe PC, ca sa te multumeasca mai mult de 1-2 ani.

 

Am avut clienti care cumparau PC-uri asamblate la 5-6000 RON (fara display) ultime aparitii in placi video and co. puneau pe ele tot felul de chestii... si dupa 1 an si ceva veneau la upgrade. Norocul lor era ca faceam trade-in (luam piesa veche cu 75% pret si ii dadeam aia noua cu diferenta).

 

Cat despre sisteme de operare pentru jocuri... eu recomand Vista sau Win7, daca va tine PC-ul dintr-un singur considerent: DIRECT-X.

 

Am avut o experienta ciudata cu un joc, nu mai tin minte care. Pe acelasi PC, aceleasi setari grafice la joc (FULL) pe XP... trageam de disperat intr-un copac si nu se intampla nimic. Pe Vista faceai job copacul, aschii, chestii. Asta s-a intamplat din cauza directX 10... care pe XP este decat in varianta 9C.

 

Aceiasi chestie cu orice aplicatie interactiva, video... directX face diferenta dintre sistemele de operare.

 

 

iNsTiGaToR29.11.2009 16:42

imi zice si mie cineva ce fel de eroare e asta? eroare.png

Imi apare la mai multe aplicatii/jocuri (ex:Y!M,FRAPS,CS), dar la unele nu (Prototype,GTA IV)

Daca puteti sa ma ajutati sa rezolv (inafara de a reinstala windows-ul)

Edit : Eroarea ramane chiar daca reinstalez aplicatia respectiva

Vlad Bogdan29.11.2009 17:13

1. Din greseala, ai reusit performanta incredibila de a sterge un dll din windows.

2. Un virus i-a facut felul windows-ului.

 

 

 

Unica speranta ar fi reinstall-ul windows-ului chiar daca nu iti place ideea...

iNsTiGaToR29.11.2009 17:30
1. Din greseala, ai reusit performanta incredibila de a sterge un dll din windows.

2. Un virus i-a facut felul windows-ului.

 

 

 

Unica speranta ar fi reinstall-ul windows-ului chiar daca nu iti place ideea...

 

Deci mi s-a intamplat varianta 2....nu sunt chiar atat de idiot incat sa sterg ceva din windows pentru ca nu prea ma plimb pe acolo :))

Deci...reinstalez windows-ul...macar e meciu diseara si am ce sa fac in timpu asta...

dar oricum...cum explici faptul ca nu imi da eoarea asta la toate aplicatiile?

crysty1429.11.2009 17:32

Probabil ca nu toate aplicatiile au nevoie de fisierul lipsa. (ma bag si eu...)

iNsTiGaToR29.11.2009 17:40
Probabil ca nu toate aplicatiile au nevoie de fisierul lipsa. (ma bag si eu...)

Unele jocuri merg, unele nu...

Un exemplu : PES 2010 Nu merge (dupa cum vezi in ss),CS 1.6,FIFA 09 - Nu Merg

GTA IV, Prototype,CS:Source - merg fara probleme

AG29.11.2009 21:12

pune pe cineva sa-ti trimita fisieru si sa iti zica unde l-a gasit k sa stii unde il pui tu, e simplu , si eu am facut d-aastea cu fisiere dll din windows

iNsTiGaToR30.11.2009 11:25

Mi-am rezolvat problema, mersi AG pentru sfat.

Mi-a dat un prieten un site de udne am luat fisieru

Punt aicea site-ul pentru cine ar putea intampina problema http://www.dll-files.com/dllindex/

David30.11.2009 16:58

La euro truck simulator imi da aceasta eroare:

Euro_truck_simulator.png

iNsTiGaToR30.11.2009 17:24
La euro truck simulator imi da aceasta eroare:

Dupa germana pe care o stiu eu si din ce scrie pe acolo e ceva legat de placa video si probabil si sistemu de operare

Inainte ti-a mers?

David30.11.2009 17:31

Nu.L-am instalat,crackuit,si voila.

RobYnho30.11.2009 19:14

Incearca versiunea pe limba engleza.

 

LE: A aparut Dirt 2. Meserie ..

gio_stgloria04.12.2009 18:34

Care stiti un program care sa elimine reclamele de pe situri si chestiile alea cu esti vizitatoru 9999.. ?

iNsTiGaToR04.12.2009 18:42
Care stiti un program care sa elimine reclamele de pe situri si chestiile alea cu esti vizitatoru 9999.. ?

Un antivirus bun ce are functia Anti pop-ups (cred ca toate au asta)

1on04.12.2009 18:45

Știe cineva de pe-aici să repare laptopuri? Sau dacă știți pe cineva care repară. Am un prieten care și l-a bulit acu' vreo lună și i-au rupt garanția ăia de la DC pentru că a vărsat cola pe el acu' juma' de an. Cică trebuie să-i schimbe placa de bază și ăia i-au cerut 11 milioane.

AG04.12.2009 19:12

mie mi-au cerut 300 d euro sa-mi skimbe placa d baza.. am scos hardu de pe laptop, am dat 50 de ron p un monitor crt la mana a 2a si mi-am facut calculatorul veki .. bag pl ni el d laptop

Lari04.12.2009 19:21

1oane, du-te la careva care se pricepe sa se uite la el, ca degeaba vorbim acilea, fara ca cineva care chiar se pricepe vede problema.

 

11 milioane, bah? Altu', la banii aia...

Vlad Bogdan04.12.2009 21:13

Nu, categoric nu! Nu dai 1100 de lei pe o placa de baza la laptop! Aia e teapa cat se poate de fina. Daca e pana acolo mai pui 400 de lei si iei altul. Nici sa nu te gandesti.

 

ps. Sfatul meu este sa gasesti un tip care se pricepe si sa incerce el. Astia la magazine sunt praf si pulbere. Eu singur imi repar pc-ul sau fac upgrade. La laptop e mai delicat si trebuie cineva care chiar le are... Oricum, nu merita dus la hypermarket sau de unde a fost luat sa ti-l repare...

bodanelu04.12.2009 22:01

pai.. eu la munca lucrez cu hp-uri. Mi-a iesit un laptop din garantie si la 3 zile i s-a bulit displayul. Cerau 500 Euro sa-l inlocuiasca. Si nou era 520 :))

 

In fine.. Ioane cauta-ma pe mess.. am ceva prieteni...

sabin130708.12.2009 19:34

meidei! meidei!

Inca o data ies invins in lupta cu tehnologia, calculatoarele si netul.

Da´ de ce nu merge sa incarc si o poza pe forumul asta? Ca se incadreaza si ca dimensiuni si tot. Ii dau ¨incarca fisier¨, zice ca ok si de fapt nu a incarcat nimic. Are cineva idee?

Dragoshel08.12.2009 19:40

uite ca la mine merge...

 

cred ca de la tine este... vezi sa fie sub 100mb poza

Logo_R7__Cluj_.jpg

sabin130708.12.2009 19:44

Nu, poza are are 321 kb, si tot nu-mi dau seama ce are. Oricum ms.

Dragoshel08.12.2009 19:48

incearca sa o faci .jpg poate asa reusesti.. :|

«1313233343558»