Avem asa: un calculator desktop, un laptop, un router care stie Ppoe, internet de la fiberlink. Vrem sa avem net simultan pe ambele computere, laptopul prin wireless.
Intrebari :1) Ip-urile de pe calculatoare e bine sa le las sa isi gaseasca ele sau sa le bag io direct? Daca trebuie sa le bag io direct, da-ti-mi si mie ce IP-uri, subnet maskuri, gateway, dns-uri sa bag. Asta doar daca e mai bine cu Ip-uri fixe.
2) Programe gen StrongDc si Bitcommet vor merge pe calculatoarele alea?
Multam.
1. ip-urile de pe calculator le setezi in functie de cum configurezi routerul. Ori setezi pc-urile sa-si ia ip-urile prin dhcp (automat), ori pui niste ip-uri de genul 192.168.1.5/255.255.255.0/gateway 192.168.1.1 (ip-ul routerului pe interfata catre reteaua interna) si configurezi routerul sa-ti dea net doar pentru cele doua ip-uri folosite de tine, ori ca sa fie mai usor pui routerul sa-ti dea net automat prin dhcp si setezi pc-urile tot asa.
Apoi configurezi routerul cu userul si parola oferite de provider, setezi wireless-ul sa foloseasca un sistem de criptare pe baza de chei, ca sa nu iti foloseasca vecinul conexiunea si cam asta e.
Apoi creezi o noua conexiune wireless pe ficare pc in parte, dai connect si speri sa mearga
http://ezinearticles.com/?Wireless-Network...s&id=124796
2. programele de torente sau dc++ o sa mearga, asta daca nu cumva ai vreun firewall pe router care sa fie configurat sa le blocheze.