FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Probleme legate de calculator, internet, etc.

«1252627282958»
Nyghty11.08.2009 13:29
Sã mã lãmureascã și pe mine cineva cu ce e o consolã peste un pc cu gamepad.

Man,ideea in sine ca poti sa le joci pe toate in hd(daca ai o plasma mai buna care sa aiba hd sau full hd). In acelasi timp,stai si tu mai confortabil...Depinde foarte mult de gusturile fiecaruia...In primul rand,grafica rupe la o consola(adica cat ai da pe o placa video buna si pe un monitor bun e egal cu cat ai da pe un xbox 360 de exemplu). Ca un inconvenient al consolei,as putea spune ca sunt destui care nu pot juca shooterele bine pe controller-ul de la xbox,de exemplu,dar te acomodezi intr-o luna.

Marius11.08.2009 18:38

bai, deci mi-am luat championship manager de pe filelist, l-am instalat, dar cand ii dau sa joc imi zice ceva de genul "wrong disc inserted Please insert the original "CM2008" CD/DVD"

 

De ce si ce fac sa- repar?

razvan2811.08.2009 18:59

Pai copiaza cracku...

Marius11.08.2009 19:03

pai n-are...

bodanelu11.08.2009 19:17

cauta.. ori e pe dvd ori il gasesti pe net in functie de cine a scos release-ul

ady_ultras11.08.2009 20:39

daca e imagine, dupa ce-l montezi cu daemon tools, intra in my pc si dai open sau explore, vezi c are prin el, este ft posibil sa aibe crack

Marius11.08.2009 21:26

l-am sters, da-l in plm... iau jocul din alta parte

razvan2811.08.2009 21:42

Aveti grija cu DC...e supravegheat de albastrei :dry:

Stanici17.08.2009 16:54

Avem asa: un calculator desktop, un laptop, un router care stie Ppoe, internet de la fiberlink. Vrem sa avem net simultan pe ambele computere, laptopul prin wireless.

Intrebari :1) Ip-urile de pe calculatoare e bine sa le las sa isi gaseasca ele sau sa le bag io direct? Daca trebuie sa le bag io direct, da-ti-mi si mie ce IP-uri, subnet maskuri, gateway, dns-uri sa bag. Asta doar daca e mai bine cu Ip-uri fixe.

 

2) Programe gen StrongDc si Bitcommet vor merge pe calculatoarele alea?

 

Multam.

1on17.08.2009 17:08

Programele alea merg, dar, evident, mai prost (nu știu dacã simultan, n-am încercat niciodatã, dar alternativ merg sigur). Din câte știu, la laptop dai sã caute rețele (dacã mai sunt și alții care au așa ceva prin bloc și nu și le-au parolat) și-o alegi pe-a ta iar la desktop alegi un ip automat. Mã rog... pașii ãștia i-am urmat eu la un router MSI și net de la upc (unde alegeam ip alocat automat).

Dar e bine sã citești și instrucțiunile de la router, înainte, unde vezi și cum îți parolezi rețeaua, ca sã nu-ți intre și alții.

Stanici17.08.2009 17:12

A, nu, la laptop ii bag MAC-ul in router si intra automat.

Azzido17.08.2009 17:20
Avem asa: un calculator desktop, un laptop, un router care stie Ppoe, internet de la fiberlink. Vrem sa avem net simultan pe ambele computere, laptopul prin wireless.

Intrebari :1) Ip-urile de pe calculatoare e bine sa le las sa isi gaseasca ele sau sa le bag io direct? Daca trebuie sa le bag io direct, da-ti-mi si mie ce IP-uri, subnet maskuri, gateway, dns-uri sa bag. Asta doar daca e mai bine cu Ip-uri fixe.

 

2) Programe gen StrongDc si Bitcommet vor merge pe calculatoarele alea?

 

Multam.

1. ip-urile de pe calculator le setezi in functie de cum configurezi routerul. Ori setezi pc-urile sa-si ia ip-urile prin dhcp (automat), ori pui niste ip-uri de genul 192.168.1.5/255.255.255.0/gateway 192.168.1.1 (ip-ul routerului pe interfata catre reteaua interna) si configurezi routerul sa-ti dea net doar pentru cele doua ip-uri folosite de tine, ori ca sa fie mai usor pui routerul sa-ti dea net automat prin dhcp si setezi pc-urile tot asa.

Apoi configurezi routerul cu userul si parola oferite de provider, setezi wireless-ul sa foloseasca un sistem de criptare pe baza de chei, ca sa nu iti foloseasca vecinul conexiunea si cam asta e.

Apoi creezi o noua conexiune wireless pe ficare pc in parte, dai connect si speri sa mearga

http://ezinearticles.com/?Wireless-Network...s&id=124796

 

2. programele de torente sau dc++ o sa mearga, asta daca nu cumva ai vreun firewall pe router care sa fie configurat sa le blocheze.

1on17.08.2009 17:22

ªi-n momentul ãla, cineva din exterior (de exemplu tu, sub fiecare postare) ce ip-uri o sã vadã la cele douã calculatoare? Cele setate de utilizator sau cel alocat de provider?

Stanici17.08.2009 17:25

My bad, desktopul o sa il bag direct pe cablu. Wirlessul doar pt laptop il voi folosi. Stiam ca e o faza cu bagatul MAC-ului placii wireless a laptopului in router si p-orma iti da imediat net.

1oane,

O sa se vada Ip-ul dat de provider, din cate imi dau eu seama.

ady_ultras17.08.2009 17:25

alea setate de utilizator, la mine asa este, si eu la fel am , pc desktop si laptop p wireles, ambele prin router.

Maye20.08.2009 16:49

Cine stie de ce nu pot sa bootez de pe un cd cu XP?Nu pot nici cum si am incercat cu maimulte variante de xp.

crysty1420.08.2009 16:51

E in bios prima unitate bootabila cdromul?

Maye20.08.2009 17:17

Da.

Maye21.08.2009 14:50

Pana la urma stie cineva rezolvarea problemei mele?

bodanelu21.08.2009 15:38

vezi ca in bios uneori sunt mai multe setari pentru a putea boot-a de pe cd-u.

apoi vezi ca exista si o tasta care apasata la inceput te intreaba de unde vrei sa bootezi(hdd, cd-rom, floppy, network etc). in general e f9, f12 cam pe acolo.

Maye21.08.2009 16:38

F9 e tasta.Mi-am setat sa booteze de pe cd rom , cd rom-ul imi merge si totusi nu pot boota.Nu imi apare "Boot from cd/dvd".

bodanelu21.08.2009 16:53

cd-romul pe ce e? s-ata? ide?

1on21.08.2009 17:07

Ești sigur cã cd-ul cu pricina e bootabil?

Maye21.08.2009 19:48

@bodanelu

ide

@1on

Cd-urile (am incercat cu mai multe) sunt bootabile.

Catalyn0721.08.2009 19:54

@ Maye

Mi s-a intamplat si mie chestia asta si a trebuit sa schimb cd-romu, dar incearca totusi cu altu inainte sa-l schimbi

«1252627282958»