FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Probleme legate de calculator, internet, etc.

«1101112131458»
se7en06.09.2008 23:48

mersi mult dar a mai aparut o problema. toate posturile merg dar dupa 10 secunde se blocheaza si asa raman... am internet de 2mbps dar asta n-ar trebui sa fie o problema din moment ce pe alte site-uri imi merge ok.

bodanelu08.09.2008 21:09

ok, l-am incercat. chiar acum postez de pe chrome.

ce`mi place: disign dragut, se misca binisor, mi-a importat tot din firefox:

ce nu-mi place: imi deschide doua procese chrome.exe cand il deschid, nu stiu de ce.

procesul googleupdate.exe. nu-mi place nici asta

sunt invatat cu status bar, si parca imi lipseste. Nu am gasit nicaieri in el daca se poate activa sau nu

 

Asta la prima utilizare. O sa-l mai studiez.

 

PS: de unde iau add-ons? Am nevoie ad-blocker :)

cRiss4Steaua08.09.2008 22:01

ce sunt add-ons'urile ? :(:wall:

Bodanel09.09.2008 11:37
ok, l-am incercat. chiar acum postez de pe chrome.

ce`mi place: disign dragut, se misca binisor, mi-a importat tot din firefox:

ce nu-mi place: imi deschide doua procese chrome.exe cand il deschid, nu stiu de ce.

procesul googleupdate.exe. nu-mi place nici asta

sunt invatat cu status bar, si parca imi lipseste. Nu am gasit nicaieri in el daca se poate activa sau nu

 

Asta la prima utilizare. O sa-l mai studiez.

 

PS: de unde iau add-ons? Am nevoie ad-blocker :)

 

1. 2 procese chrome - si eu am patit la fel dar cred ca deja a fost raportat de foarta multa lume

2. status bar - nu cred ca m-am prins la ce te referi (daca te referi la bara cu book mark-uri se poate activa)

 

cRiss4Steaua09.09.2008 11:44

status bar cred ca se refera cum e la mozilla sus "File Edit View History Bookmarks Tools Help" ..

bodanelu09.09.2008 12:04

bara de jos, unde iti arata ca se incarca, adresa din spatele unui link...

Bodanel09.09.2008 14:19

cu aia e o problema. am gasit ceva pe google.

Dragoshel12.09.2008 16:36

Teme pentru Google Chrome puteti gasi pe situl ASTA dar si pe forumul ASTA

 

Cum le instalati??

 

Temele constau (la ora aceasta) intr-un simplu fisier cu extensia .dll care trebuie copiat in directorul de teme pentru Google Chrome de pe calculator. Directorul cu pricina are urmatoarea cale (Windows XP): C:\Documents and Settings\user\Local Settings\Application Data\Google\Chrome\Application\0.2.149.29\Themes. De retinut, cã în loc de "user" este directorul cu numele utilizatorului, iar 0.2.149.29 este versiunea actuala a programului, care pe viitor ar putea lua alt numar. in Windows Vista calea este C:\Users\user\AppData\Local\Google\Chrome\Application\0.2.149.29\Themes, cu aceleasi mentiuni.

In acel director se gaseste un singur fisier, default.dll. Acesta este de fapt tema originala. Temele pe care le instalezi constau tot intr-un singur fisier, numit tot default.dll. Pentru a instala o tema copiezi fisierul default.dll al acesteia peste cel din directorul amintit. Este recomandata salvarea de back-up a fisierului original default.dll, pentru orice eventualitate. Evident, operatiunea de supra-scriere a fisierului trebuie facuta cu Google Chrome inchis.

 

Pentru moment doar asa puteti instala teme pentru acest browser.

 

mai exista un mod, cu ajutorul unor programe, dar nu sunt foarte stabile, asa ca pentru moment , multumiti-va cu asta :D

 

sursa: go4it

bodanelu12.09.2008 21:12

teme ca teme, ca nu ma omor dupa ele.. dar addons? :D

Pariuri-x.ro13.09.2008 20:20

Daca aveti probleme cu PC-ul sau cu partea de software va pota ajuta, doar am terminat facultatea de informatica :). nu am avut timp sa citesc toate postarile dinainte dar sper ca de acum incolo sa va pot ajuta cu raspunsurile mele.

c.ronaldo1718.09.2008 15:21

Help!

Am o mica-mare problema.

1. Cand deschid un joc, mi se restarta automat calculatorul. Dar, daca deschideam imediat calculatorul si porneam imediat jocul, mergea. Insa daca deschid calculatorul, si vreau sa stau putin pe mess, net etc, iar apoi sa deschid jocul, calculatorul se restarteaza.

2.Am reinstalat windowsul, toate bune... am stat pe calculator, am deschis un joc, mergea.. am iesit din el.. dupa vreo ora, cand dau sa deschid iar jocul, se restarteaza iar PC-ul. Acum, vad ca nu mai face asa, iar am mai stat pe mess, am intrat in joc, si a mers.

 

Oare am o problema la placa video sau ceva de genul?!

PS: Nu e vorba despre un anumit joc, la toate face asa.

bodanelu18.09.2008 16:00

Coolerul de pe procesor. S-ar putea sa se incalzeasca procesorul prea rau si sa se restarteze.

andyro18.09.2008 16:01
Coolerul de pe procesor. S-ar putea sa se incalzeasca procesorul prea rau si sa se restarteze.

 

Exact.

c.ronaldo1718.09.2008 16:15

Asta nu inseamna ca se incalzeste prea repede daca la inceput merge iar apoi nu?

Daca da, ce ar trebui sa ii fac?

 

Acum 2,3 luni mergea fara probleme.

axl18.09.2008 16:33

Aceeasi problema am avut-o si eu si am rezolvat-o singur-singurel, de capul meu, cumparand si montand un nou ventilator, mai trainic si mai frumos. Are si trepte de putere.

c.ronaldo1718.09.2008 16:36

Da, am vorbit cu cineva si se pare ca asta e problema si la mine. Nu mai functioneaza deloc ventilatorul, merge cu fix 0 rotatii pe minut.

 

 

mdionis18.09.2008 16:45
Da, am vorbit cu cineva si se pare ca asta e problema si la mine. Nu mai functioneaza deloc ventilatorul, merge cu fix 0 rotatii pe minut.

 

Daca ventilatorul ar fi la fix 0 RPM in mod fizic, banuiesc ca procesorul ar fi deja o s^rma. Probabil ca indicatia este exagerata; in orice caz, racirea insuficienta a procesorului pare sa fie problema, iar solutia este imbunatatirea sistemului de racire (-> schimbat ventilatorul de CPU, instalat ventilator de carcasa, pus PC-ul in loc bine aerisit, etc.).

c.ronaldo1718.09.2008 16:48

Nu exagerez deloc. Mi-e asa pare sa imi arate.

0RPM.JPG

 

0RPM.JPG

bodanelu19.09.2008 09:27

nu e nevoie sa fie ars, daca are protectia activata din bios. Si eu am patit-o cu procesorul meu, cand un cablu de la sursa a intrat in ventilator si l-a oprit. Problema a fost ca nu aveam activata optiunea de restart la o anumita temperatura. Noroc ca a inceput sa mearga la 30% din capacitate si am desfacut carcasa sa vad care e problema.

 

@Roni, deschide carcasa, vezi daca se invarte ventilatorul. Daca nu se invarte, verifica conectarea la placa de baza sau daca e vreun obstacol.

mdionis19.09.2008 09:35
Nu exagerez deloc. Mie asa pare sa imi arate.

 

Eram convins ca asa arata, nici nu am negat; indicatia in sine mi se pare exagerata.

Asa cum zis-a bodanelu, prima miscare pe care am sugerat-o indirect cu apropoul respectiv era verificarea vizuala a ceea ce se intampla fizic cu ventilatorul in PC-ul pornit cu carcasa desfacuta.

 

c.ronaldo1719.09.2008 14:18

Se pare ca asa este. Cand am desfacut carcasa si ventilatorul mergea, l-am mai aerisit si pana acum nu am mai avut probleme.

 

Multumesc pentru ajutor! **** Dinamo :beer2:

Catalyn0719.09.2008 15:38

am si yo camera video JVC, si pana acum downloadam de pe camera in calculator, prin mufa Firewire, insa de ceva timp nu imi mai merge. Conectez camera si .... nimic :noexpression: ... sa fie de la mufa sau de la camera ? ( am reinstalat si windowsu )

MALDINI19.09.2008 15:45

@Catalyn07 iti cand bagi mufa scrie : New hardware detected ?

Catalyn0719.09.2008 20:26
@Catalyn07 iti cand bagi mufa scrie : New hardware detected ?

 

nu scrie nimic... de parca nici nu as baga-o. Am verificat placa firewire, e baga bine in calculator

MALDINI19.09.2008 21:22
@Catalyn07 iti cand bagi mufa scrie : New hardware detected ?

 

nu scrie nimic... de parca nici nu as baga-o. Am verificat placa firewire, e baga bine in calculator

 

Inainte cand bagai cablu iti aparea acel mesaj ? Daca da incearca sa schimbi cablul..sau poate cine stie..e de la placa :(

«1101112131458»