Ca om care a vazut echipa de aur a Stelei, cea care a avut la picioare Europa fotbalistica, afirm cu mana in dreptul inimii, ca Dayro seamana foarte mult cu Marcel Raducanu in ceea ce priveste jocul. Aproximativ aceleasi driblinguri, plecarea spre poarta adversa cu doi-trei jucatori adversi dupa el, pasele maiestre care punea pe picior gresit apararile adverse, suturile, golurile. Marcel era un pic mai artist. Cel putin asa imi amintesc.
Imi amintesc ca la un meci Steaua-FC Arges, in 1985, galeria Stelei scanda: Mar-cel Ra-du-canu/e mai bun decat Gâscanu. Gâscanu fiind fostul mare fotbalist Nicolae Dobrin, care se afla pe teren in echipa pitesteana. Si sincer, galeria avea dreptate, la acel moment Dobrin aflandu-se pe ultimii metri ai carierei sale.
La acea vreme, Dobrin era considerat cel mai mare fotbalist roman al tuturor timpurilor si nu sunt sigur daca Gica Hagi a fost mai talentat decat el.