Desi nu credeam ca o sa faca surpriza,rusii si-au surclasat clar adversarul si meritau sa castige din timpul regulamentar. Sa domini o echipa plina de talente precum cea a Olandei arata ca esti o echipa mare. Rusii au aratat consistenta in atac si siguranta in aparare,fara a face antijoc si a iesit un joc foarte frumos. Din nou s-a aratat ca olandezii au aparatori de 2 lei doar ca noi nu avem cum sa aflam asta pentru ca noi nu am atacat.
In acest moment Rusia e cea mai curata echipa calificata in sferturi,daca pot spune asa. Nemtii au fost impinsi de la spate intr-un moment crucial de arbitru(a fost fault la golul lui balack),turcii au avut incredere in ei si mult mult bulan(cata sansa sa ai sa dai gol in ultima secunda impotriva unei echipe care se descurcase mai bine decat tine pana atunci,ca sa nu mai zic ce executie a prins turcul ala,zici ca a fost golul lui Dica cu boro de pe lia manoliu) dar rusii au dominat Olanda aproape de la un cap la altul si li s-a refuzat un penalti clar.
Aparitia unor echipe nationale tari in est precum croatia,rusia,cehii(eu zik nu au jucat rau la acest turneu) si hai sa zic si turcii,arata ca se poate insa trebuie sa si vrei. ca sa nu mai zic ca grecii au iesit campioni europeni in 2004. Aceasta rusia arata ca aplicarea unui model sanatos de crestere a fotbalistilor merge si in est(stiti ce s-a facut la sk.petersburg si faptul ca au fost multi titulari de la zenit), iar acest model,complementat de un antrenor profesionist si cu experienta poate face minuni. Van basten saracul de el a fost dominat din pc de vedere tactic toata partida iar lasarea pe banca a lui robben a fost cea mai mare greseala a sa.
De asemenea s-a mai demontat astazi un mit,cum ca jucatorii trebuie sa vina din campionate puternice ca sa formeze o echipa puternica.Stiti cat tam-tam se face astazi ca nu multi jucatori romani joaca la echipe puternice din vest si d-aia suntem unde suntem. Ei bine,aproape toti jucatorii Rusiei joaca in campionatul intern si campionatul Rusiei e slab spre slabut,indiferent cati petrodolari se pompeaza acolo. Lectia e urmatoarea: bagi bani in bucataria proprie,angajezi antrenor foarte bun si poti face echipe competitive atat la nivel de club(zenit sk.petersburg) cat si la nationala(Rusia). Ambele modele merg,si cel cu jucatori care joaca in strainatate la echipe puternice cat si cel in care joci cu oameni ce vin din propriul campionat.Si pentru cei ce mai cred ca antrenorii nostri trebuie sa fie romani,va spun ca zenit il are pe dick advocaat si Rusia pe Guus Hiddink. Acum depinde ce vom alege si noi. Avand in vedere cati latini de mana a 2-a vin in Romania,ar fi bine ca unii oameni cu bani din tara sa se mai gandeasca si la sport si faca macar cateva centre puternice pentru juniori in tara.
CIOBANE PLEACA DIN Ghencea!!!
FORZA Steaua!!!
Intotdeauna superiori.