FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Euro 2008 (Austria & Elvetia)

«1234511»
george41dona30.01.2008 15:34

Tot ne gindim daca ii batem pe francezi,daca facem egal cu Olanda,daca,daca si iar daca.

Pai DACA avem intradevar valoare asa cum cred si sper ar trebui sa demonstram si sa facem legea in teren si sa ne impunem.Dar totusi jucam cu campioana mondiala si cu vicecampioana lumii,ca sa nu mai punem la socoteala si Olanda care nu-i de colea.E foarte greu dar nu imposibil si baietii nostri ar trebui sa demonstreze asta pentru ca ar cam fi cazul sa mai ne bucuram si noi de niste rezultate ca acum vreo 10 -15 ani.Asa ca bafta baieti si sa-i suim pe garduri.

 

steagro steagro steagro

yo_marius11.02.2008 08:15

Superstarul portughez apreciaza fotbalul din tara noastra, mai ales ca este nascut în aceeasi zi cu Gica Hagi.

 

Pe Cristiano Ronaldo l-am prins imediat dupa încheierea partidei Italia - Portugalia de la Zurich, scor 3-1, la zona mixta. Nu impresioneaza doar pe teren. Stie sa-si faca simtita prezenta nu neaparat prin parfumul pe care îl degaja în jurul lui, cât mai ales prin felul în care zâmbeste si vorbeste.

 

Salut, Cristiano! Sunt din România de la ziarul ProSport, ne acorzi câteva declaratii?

 

Din România? Da, vorbesc, dar de ce ati venit tocmai din România la acest meci?

 

Italia e adversara echipei noastre la Euro…

 

Ah, da! Si acum cred ca v-ati facut o parere dupa ce ne-a batut pe noi. Dar ati vazut meciul si stiti ca rezultatul e cam nedrept. Au înscris norocos într-o perioada când noi dominam. Am ratat multe ocazii, n-am avut sansa.

 

Crezi ca italienii care sunt campioni mondiali sunt favoriti si la Euro 2008?

 

Dupa parerea mea nu exista favoriti la un astfel de turneu final. Echipa care va juca cel mai bine va câstiga titlul.

 

Ce parere ai despre echipa României, comparata de Roberto Donadoni cu cea a Portugaliei?

 

Imi place echipa voastra. Pot spune ca aveti si ati avut mereu jucatori de foarte mare valoare, asa cum a fost de exemplu Gica Hagi. Chiar urmaresc atunci când am ocazia rezumate cu meciurile României. Imi place ca aveti jucatori tehnici.

 

Apropo de Hagi, stiai ca sunteti nascuti în aceeasi zi, pe 5 februarie?

 

Oh, da? Nu stiam, Hagi a fost într-adevar unul dintre marii jucatori ai lumii. Iata un lucru interesant!

 

Ce sanse îi acorzi României într-o grupa cu Olanda, Italia si Franta?

 

In ziua de azi se poate întâmpla orice. De ce sa nu mergeti mai departe? Se joaca un singur meci, aveti echipa buna si ar trebui sa sperati la mai mult.

 

Cristiano Ronaldo este un fotbalist fenomenal. Daca nu-l scoteam eu la lumina, ar fi facut-o altcineva, pentru ca talentul lui e uluitor. Dintre români doar Mutu ar avea loc prin apropiere.

Laszlo Bölöni, antrenorul care l-a promovat la Sporting

 

 

 

prosport

y_do_s26.02.2008 12:43

cn imi sc si mie mel plesss1 http://www.trilulilu.ro/wulf/b0420cc058e22f steag1 steagro spre24 fularsteaua2 :steagsimplu:

weeezer21.03.2008 16:00

Nu mai am rabdare, parca n-am asteptat nimic asa cum astept campionatul asta... O sa ma uit la toate meciurile posibile, probabil si la reluari (acolo unde va merita). Pfff, mai sunt vreo 2 luni si jumatate si abia astept momentul.

weeezer14.05.2008 14:47

LOTUL PENTRU CANTONAMENTUL DE PREGÃTIRE AL PARTICIPÃRII LA EURO 2008

 

 

 

Selecționerul echipei noastre naționale, Victor Pițurcã, a anunțat azi, 14 mai a.c., numele celor 12 jucãtori legitimați la cluburi de peste hotare, convocați pentru cantonamentul de pregãtire al participãrii la turneul final al EURO 2008.

 

Sunt așteptați în ziua de 22 mai a.c., ora 12.30, la Centrul de Fotbal Mogoșoaia, urmãtorii jucãtori: Cosmin Contra (Getafe CF), Gabriel Tamaș (AJ Auxerre), ªtefan Radu (SS Lazio), Rãzvan Raț (FC ªahtior Donețca), Florentin Petre (TSKA Sofia), Paul Codrea (AC Siena), Rãzvan Cociș (FC Lokomotiv Moscova), Cristian Chivu (Internazionale Milano FC), Adrian Mutu (Forentina), Ciprian Marica (VfB Stuttgart), Daniel Niculae (AJ Auxerre) și Marius Niculae (Inverness).

 

Dupã cum se știe, actualmente, 14 jucãtori legitimați la cluburi din țarã se aflã în vacanța din stațiunea turcã Belek: Bogdan Lobonț (FC Dinamo București), Dãnuț Coman (FC Rapid București), Marius Popa (FC Politehnica 1921 ªtiința Timișoara), Cristian Sãpunaru (FC Rapid), Dorin Goian, Sorin Ghionea (ambii, FC Steaua), Cosmin Moți (FC Dinamo), Mirel Rãdoi, Ovidiu Petre, Nicolae Dicã, Bãnel Nicolițã (toți, FC Steaua), Adrian Cristea, Florin Bratu (ambii, FC Dinamo) și Ciprian Deac (CFR 1907 Cluj). Rãmâne ca selecționerul sã decidã care dintre ei se va prezenta la reunire, existând posibilitatea ca toți sã fie chemați pe 22 mai. Totodata, este posibil ca, in cazul nefericitei aparitii a unor probleme de sanatate, selectionerul sa convoace in ultimul moment (la reunire sau in timpul perioadei de cantonament) unul sau mai multi jucatori care nu se regasesc pe lista de mai sus.

 

Dintre acești 26 de jucãtori evocați vor fi desemnați, pânã la data de 28 mai a.c. (termenul-limitã impus de UEFA), cei 23 care vor face parte din lotul ce va aborda jocurile din cadrul turneului final.

 

Activitatea de presã, ocazionatã de cantonamentul de la Mogoșoaia, va fi anunțatã sãptãmâna viitoare.

 

Reamintim cã delegația României va decola spre Sankt Gallen în ziua de 2 iunie a.c., la ora 11.30, de pe aeroportul "Henri Coandã".

 

Sursa: www.FRF.ro

 

Sa-mi permit si o formula de echipa...

 

------------------------ Lobont -------------------------

 

Contra ---- Tamas/Goian ------ Chivu ---------- Rat

 

--------- Radoi ---------------- Ovidiu Petre ----------

 

Bratu ------------------ Cocis ------------------- Mutu

 

---------------------- M. Niculae -----------------------

stelistu_614.05.2008 14:56

Il cheama pe sapun si-l lasa pe Ogararu acasa, foarte tare... ce sa zic :| <_<

c.ronaldo1714.05.2008 15:41

As merge asa:

 

---------------Lobont/D.Coman*--------------

 

Contra-------Tamas-----Radoi/Goian-----Rat

 

-------------Ov.Petre/Radoi---C.Chivu--------

 

--Bratu---------------Dica**-----------Mutu----

 

-----------------------Marica---------------------

 

*De preferat totusi Lobont pentru experienta.

**Vor fi impresari in tribuna deci Dica va avea motive sa alerge.

JustBe14.05.2008 17:08

E buna echipa va fi dificil sa batem si sa facem egaluri in grupa aia dupa mine sincer......au tehnica,putere si uni desi batrani se tin foarte bine cand e vorba de dat un gol.

 

Dica :yeahh: Cred ca va semna un contract pana atunci :beer2:

MoWeed14.05.2008 17:14

Mda....nu inteleg de ce l-a luat pe Sapunaru si pe Ogararu nu, dar pe de o parte este si de inteles. Ogararu nu a mai jucat de mult timp

 

------------------------ Lobont -------------------------

 

Contra ---- Tamas/Radoi ------Goian ---------- Rat

 

--------- Chivu ---------------- Ovidiu Petre ----------

 

Bratu ------------------ Dica------------------- Mutu

 

--------------------------Marica ------------------------

cristian01414.05.2008 17:59

Cred ca si Ghionea face parte din lot.

1on14.05.2008 20:14

Nu l-a luat pe Ogãraru. Asta spune totul despre caracterul lui "nea pitzi".

predatorpulse714.05.2008 21:20

Piti e un antrenor limitat si incapatanat,punctele sale forte fiind disciplina pe care o impune la echipele antrenate si faptul ca are in general ochi pentru jucatori.

 

Insa selectia acestui lot pentru Euro a fost o gluma si ma rog sa dam si noi macar 1-2 goluri la acest Campionat European. Piturca a zis ca va selectiona jucatori care vor juca la echipele lor si jucatori care vor fi in forma. Pana acum,toate bune si frumoase,insa cele 2 criterii se pot exclude,poti juca la echipa ta(pentru ca nu sunt altii mai buni) si poti juca foarte prost.

 

Neconvocarea lui Ogararu mi se pare din start o mizerie. Contra n-a prins echipa la Getafe 70% din campionat iar acum ca a facut cateva meciuri bune(bravo lui) a devenit titular cert pe partea dreapta. Si s-a dus naibii faza cu criteriul meciurilor jucate. Ogararu e mult mai bun ca contra si merita sa fie macar rezerva,ce *** cauta sapunaru acolo? Nu ma iau de el pentru ca e crapidist,dar cum sa faca fata la euro cand asta nici macar nu e intrat in circuitul echipei nationale,plus ca am vazut ce a facut un alt inaripat(maftei) cand a intrat in apararea noastra(remember meciul cu bulgarii). George a avut ghinionul ca a venit un antrenor nou si nu stiu de ce,de atunci nu mai prinde echipa desi baiatul ala de pe postul sau nu mi se pare mult mai valoros(unii zik ca e o conspiratie dar nu pun botul la asa ceva)

 

La fel e si cu bratu,care a avut un sfarsit de campionat f bun,dar care nu a avut un parcurs constant,fiind mai degraba sters in majoritatea campionatului. Mai degraba merita golgheterul campionatului nostru,Danciulescu,sa fie la euro dar probabil e prea batran ca fratii Becali sa-i mai gaseasca un contract dupa euro asa ca a fost lasat acasa. Marica nu prinde echipa la stuggart de ceva vreme iar Daniel niculae n-a mai marcat de cateva saptamani bune,dar piti totusi ii ia. Singurul om valoros din atac pe langa Mutu,mi se pare in acest moment Marius niculae care joaca in mod constant la scotieni si mai si marcheaza spre deosebire de marica si niculae.

 

E bine pentru noi ca avem multi jucatori la nationala,dar daca e sa judecam dupa principiile de mai sus enuntate de Piturca,Dica si Nicolita nu au ce cauta acolo. Dica,desi se da victima(ca il injura suporterii,ok sunt unii imbecili care il injurau aiurea si cand juca bine dar majoritatea il apostrofeaza pentru ca are aere de vedeta), nu a jucat mai nimic tot sezonul,stralucind intr-un meci pentru a fi fad in alte cinci. Iar de Banel nu mai comentez pentru ca imi e clar ca Becali vrea sa-l vanda si i-a pus o vorba buna lui piti. Banel nu numai ca nu joaca nimic,dar spre deosebire de Dica,nu are nici talent,ce sa caute un asemenea jucator la Steaua si la nationala?

 

Concluzia mea este ca mai bine piti nu ne-ar aburi cu "criteriile" lui de selectie si mai bine ne-ar spune-o verde in fata: "Da domne fac selectia cum vreau eu" si gata cu vrajeala.

 

FORZA Steaua!!!

Intotdeauna superiori.

weeezer15.05.2008 18:46

Ca sa mai pun si eu paie pe foc, nici eu nu cred ca l-as chema pe Ogararu. Nu poti conta la Euro pe un jucator care a jucat doar vreo 300 de minute in ultimele 6 luni. Chiar daca jucatorul ala o face la Ajax. Ca sa nu mai pun la socoteala ca in cel putin 1 din cele 4 meciuri jucate anul acesta la Ajax a dezamagit masiv. Pe de alta parte, Contra, intr-adevar a ratat mare parte din sezon la Getafe, dar a revenit ca titular cu evolutii bune, constante, cand era mai important: inainte de Euro. Alegerea este, practic, intre un jucator care, strict in ultimele luni, a jucat constant si bine, si unul care, in aceeasi perioada de timp, nu a jucat. Nu e o decizie prea grea. Deci pentru locul de titular, Contra mi se pare cel mai indreptatit.

 

Cat despre convocarea lui Sapunaru, ca rezerva, poate aici sa existe ceva dubii, versus Ogararu. Insa avantajul lui Sapunaru (acelasi ca si al lui Contra de altfel) este ca a jucat meci de meci, si a fost desemnat de diverse publicatii drept cel mai bun fundas dreapta roman din campionatul intern. Experienta, ne-experienta, crapidist ne-crapidist, n-ai ce-i face, i-a luat fata lui Ogararu, si iarasi tind sa spun ca a facut-o "pe bune"

 

In cazul lui Bratu, aici e o chestiune ciudata. La prima vedere as fi zis ca a fost luat in locul dezamagirii Nicolita, ca mijlocas dreapta, post pe care ar rivaliza cu Florentin Petre. Dar, stupoare, nu-i asa, pentru ca Nicolita a fost luat si el. Si-atunci, Bratu probabil ca va fi incercat, dupa caz si/sau scor, ca extrema sau mijlocas stanga. Suntem constienti totusi ca, probabil, jocul nostru la Euro va fi unul aglomerat in zona de aparare-mijloc cu incercari dese pe contraatac. Si aici intervine Bratu, care, ca si Contra in ultima vreme, e in forma. Iar asta conteaza.

 

Iar daca Piturca va fi consecvent si fidel principiilor sale, va incepe la Euro titular cu Marius Niculae (cine joaca la club, joaca si la Nationala. a.ca.a. Marica pe banca de rezerve!)

stelistul stelist16.05.2008 16:48

fara Ogararu dar cu Banel ce dracu au toti antrenorii cu Banel era odata sarac si juca bine acum are bani si numai joaca a trecut vremea lui Piti si cu Lacatus

c.ronaldo1724.05.2008 09:33

Dani Coman rateaza EURO!

super :|

MoWeed24.05.2008 09:38

Coman va parasi cantonamentul echipei noastre nationale de la Centrul de Fotbal Mogosoaia in cursul zilei de sambata, 24 mai, el urmand sa fie inlocuit cu Eduard Stancioiu (CFR 1907 Cluj).

 

Doamne fereste sa pateasca Lobont ceva..... :wall:

Dupa Ov Petre acum s-a accidentat si Coman. Sper sa nu se accidenteze si Chivu sau mai stiu eu cine

stelistul stelist24.05.2008 18:01

nu tine nici Dumnezeu cu noi

Joga Bonito24.05.2008 19:02
1.) Insa selectia acestui lot pentru Euro a fost o gluma si ma rog sa dam si noi macar 1-2 goluri la acest Campionat European.

 

2.) Neconvocarea lui Ogararu mi se pare din start o mizerie. Contra n-a prins echipa la Getafe 70% din campionat iar acum ca a facut cateva meciuri bune(bravo lui) a devenit titular cert pe partea dreapta.

 

3.) Concluzia mea este ca mai bine piti nu ne-ar aburi cu "criteriile" lui de selectie si mai bine ne-ar spune-o verde in fata: "Da domne fac selectia cum vreau eu" si gata cu vrajeala.

 

FORZA Steaua!!!

Intotdeauna superiori.

 

1.) Selectia a fost facuta bine, dupa parerea mea. Daca nu a adus un jucator ce iti convenea tie asta nu inseamna sa desfiintezi toata selectia. Daca stam bine sa ne gandim cu aceasi mana de jucatori a reusit sa ne readuca la un turneu final.

Ma cam irita afrimatiile tale intr-un fel. Gandeste-te ce arie de selectie au olandezii, italienii sau francezii si cu ce jucatori defilam noi. Deci cu tot respectul iti spun ca bati campii sau aberezi daca ceri mai mult decat e posibil.

 

2.) E perfect justificata decizia. Si jucatorul a inteles. Bineinteles ca ar fi putut face o exceptie, dar asa e Piturca, oltean incapatanat.

 

3.) Cam asta e lait-motivul postului tau. O lamentare continua cum ca Piturca ar proceda gresi.

Ca si tine, sunt mii de caractere care considera ca au dreptate si procedeaza bine. Insa responsabilitatea pica pe umerii unui sngur om. Si in el trebuie sa avem incredere.

Cu putina randare, claritate si obiectivitate o sa-ti dai seama ca selectionerul procedeaza corect.

Daca avem noroc, o sa te bucuri pt el si o sa lauzi nationala, in caz contrar o sa-i desfiintezi. Apoi vine noul sezon si treci la Steaua.

Marius24.05.2008 19:10

Bravo mah Joga... Usor-usor iti revii :beer2:

Joga Bonito24.05.2008 19:55
Bravo mah Joga... Usor-usor iti revii :beer2:

 

incep sa dorm si eu noaptea...

predatorpulse724.05.2008 20:13

@Joga,eu unul raman la parerea mea initiala,la nationala Romaniei(ca si la altele) sunt niste abureli cand vine vorba de selectie si de "principiile" pe care se bazeaza aceasta. Asta era motivul enervarii mele,nu neaparat selectia in sine,ci faptul ca la unii se aplica criteriile respective iar la altii se omit. De asta spuneam ca sunt abureli vorbele lui piti si a federalilor,mai bine se spunea din start ca facem cu vrea piti(cum e si normal de fapt) si sa nu dea impresia ca acesta se bazeaza pe criterii obiective. Cel mai simpatic mi-a fost piti cand tot il intrebau astia de ce nu e selectionat Ogararu si piti le spunea ca el nu il considera,la acel moment,om de nationala asa ca la revedere si pa si pusi.

 

O sa ma repet,insa ce sa fac,trebuie sa-mi sustin pc de vedere. Piti spune ca merge la drum cu cei ce l-au ajutat in campania de calificare insa unii dintre ei sunt ca si muribunzi la echipa lor de club(vezi d.niculae si marica) si totusi merg la euro,iar altii care trec printr-o perioada cel putin la fel de dificila raman acasa,cum ar fi Ogararu(care a pus si el umarul la calificare). Piti spune ca mizeaza pe oamenii momentului insa nu convoaca golgheterul campionatului,dar il convoaca pe bratu,care a jucat bine doar pe acest final de campionat. La fel de bine putea sa il ia si pe costea,daca e sa ma iau dupa acest criteriu al formei de moment.

 

Din punctul meu de vedere,oricum selectia nu conteaza foarte mult in acest moment pentru ca,indiferent cine venea,tot a patra sansa in grupa o aveam. Eu ii dau credit lui Piturca,pentru ca este un antrenor bun de nationala,insa nu ma incadrez in categoria atotcunoscatorilor care se dau antrenori,asa cum ma definesti tu. Sunt un simplu suporter care nu vede o selectie obiectiva la echipa nationala,atata tot.

 

Oricum nu ma "lamentez" cum zici tu,ci doar observ modul ciudat(in opinia mea) prin care se face selectia(si ca sa mai dau un ultim exemplu,ce cauta Banel Nicolita in echipa Romaniei?).

Bine ca nu suntem singuri,pentru ca mai sunt antrenori "caposi" la Euro,care uita jucatori precum Raul si Trezeguet acasa,ca sa nu mai zic de vecinul nostru din grupa,Van Basten care uitase o buna perioada de vreme de Kuyt si de Van Nistelroy.

 

Sper ca mi-ati inteles punctul de vedere.

 

CIOBANE PLEACA DIN Ghencea!!!

 

FORZA Steaua!!!

Intotdeauna superiori.

bijoux_bz29.05.2008 14:55

off topic. legat de sondajul de pe prima pagina : " ce echipe credeti ca se vor califica in optimile CE 2008 ? ".

 

In primul rand din grupe se iese in sferturi nu in optimi.

In al doilea rand daca intrebarea e "ce echipe se vor califica ? " de putem sa votam doar una?

carmen_camitza29.05.2008 17:53
http://www.youtube.com/watch?v=TextZaJ-JDc Euro 2008 se apropie cu pasi repezi!!!
ADDA PRINTZESA30.05.2008 01:15

Am urmarit in ultimele 2 luni in presa germana tot ce s-a scris despre nationala Romaniei,se spune ca toate echipele care joaca impotriva ei ar subaprecia forza si tactica romanilor .ca de fapta echipa noastra este foarte bine organizata ,cu litere mari scria NU VA PUNETI CU ECHIPA LUI Piturca! Sunt de parere ca nemtii desi nu joaca in grupa noastra au un pic de dreptate.Avem o echipa tanara ,in majoritate ,pana acum ne-am facut prea putin remarcati si tocmai asta ar putea fi acum in avantajul nostru.Gandindu-ne putin in urma ne dam seama ca rivalii nostri din calificari au remarcat ce ne poate capul(ex,Olanda).Italia si Franta sunt puternice,e adevarat dar nu invincibile,cu putin efort si o technica buna ne putem ridica la nivelul lor.Nu vreau sa visez prea departe dar eu cred in Romania;nu visez la Finala dar sper sa ajunga atat de departe incat sa ne mandrim de ei. Forza Romania!!!! Forza Steaua!!!! fular-campionii steagro

AdrianUltras2530.05.2008 09:35

Nu va faceti prea mari sperante.Nationala a pornit deja cu stangul.

 

Piti a demonstrat ca nu prea gandeste.Pana acum a trait cu mottoul "raul, ramul imi sunt prieteni numai mie" dar se pare ca l-a uitat repede.

 

Pana acum jucatorii de la nationala s-au antrenat doar in zone cu clima calda.Au stat la soare, s-au obijnuit cu caldura.

Dar in Elvetia si Austria e rece.O sa fie o temperatura mai scazuta si vor avea nevoie de o perioada de acomodare, perioada care nu va fi foarte scurta.

 

Francezii fac pregatirea pt euro la munte ca sa fie obijnuiti cu conditiile.

Noi facem la soare, la mare.

 

Pe langa faptul ca selectia a fost facuta degeaba, cu jucatori care nu merita la nationala:tamas,contra,fl Petre,Nicolita,marica, lasand afara jucatori ca Ogararu si Streit, echipa nici nu e prea bine pregatita.

 

Sa speram ca socul climatic nu va fi asa de puternic si ca jucatorii(cei ai Stelei, ca de restul nu ma intereseaza) sa se adapteze si sa joace bine.

 

Lucrurile nu arata oricum prea bine...

«1234511»