In ciuda temerilor, Steaua este favorita in acest meci. Nu avantajul terenului propriu si nici al superioritatii numarului de spectatori vor conta. Va conta ca Dinamo este o echipa de atac, va ataca si ne va oferi culoare spre poarta ei.
In plus Dinamo are o linie de fund slabita de absenta lui Moti, iar la mijloc Margaritescu a dovedit in ultimul meci ca e varza tocmai buna de pus la murat. Inaintarea care se bazeaza in special pe Florin Bratu cel ratangiu, nu prea reuseste sa o bage in ate in ultima vreme.
Pe de alta parte jucatorii nostri condusi de maestrul Lacatus, au dovedit in meciul cu Otelul ca pot marca suficient de mult atunci cand au in fata o echipa care nu este dispusa sa bage autobaza in fata portii.
Victoras, de care imi pare rau, nu va juca probabil, fiind iesit din gratiile patronului. Sunt sigur ca nici Zaharia nu are mari sanse sa intre in primul 11. Badea ramane astfel varful de atac pe care mijlocasii si nu numai isi vor concentra pasele.
Este aproape imposibil ca din pasele pe care le va primi sa nu marcheze macar un gol-doua. Sigur, sansa de a marca o pot avea si Dica, Banel sau Cristocea. Poate chiar unul dintre inaltii nostri aparatori centrali.
Prevad o linie de mijloc cu un singur inchizator si acela va fi probabil Ovidiu.
Apararea este punctul forte al Stelei in acest sezon. Zapata- pantera neagra si cei 4 magnifici din fata lui, condusi de ministrul apararii Dorin Goian, vor face aproape ca de obicei un joc perfect.
Vom juca prin excelenta ofensiv si vom face spectacol pe final de meci. Doar asa, ca sa le-nvartim cutitul in rana si sa punem si sare pe ea. Pariez ca le vom da cel putin 2 goluri si nu vom scapa victoria.
A! Spectatorii vor umple stadionul. E primul dintre cele doua derby-uri adevarate ale campionatului. Doar doua derby-uri are acest sarman campionat si sunt singurele care au generat mari orgolii si tensiuni de mari proportii.
"Pe vant, pe ploaie/ Dinamo ia bataie!" si "Indiferent de rezultat, Dinamo... are de-nvatat!" Sunt doar doua dintre sloganurile folosite atunci cand jucam impotriva cainilor rosii. Pe ei, pe mama lor! :tongue:
FORZA Steaua!
