FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Steaua - Dinamo 1 - 0 (0 - 0)

«1567»
spiridusu25.11.2007 09:30

cel mai fericit sunt :X bravo rica

 

 

o faza:

 

ma duceam la meci ( pe partea cu magazinele ) si la strada aia cu albinuta veneau vreo 10-15 masini de politie cu sirenele puse ... am trraversat rpd si m-am trezit in spatele meu cu un malau de vreo 2 metri care dadea cu gaze ... stie careva ce a fost acolo ? ca din cate stiu cainii nu vin pe acolo :|

stelistub25.11.2007 09:51
daca batem, nu mai vreau cadou de craciun....

 

Frate ai ramas fara cadou :biggrin:

keluboss25.11.2007 12:13

din ciclul opiniile unui stelist linistit

 

Am jurat ca nu mai calc la meciuri pina cind ciobanul nu va disparea, dar la primul derby al lui Laca nu puteam sa nu-mi incalc cuvintul. Pe la 6,45 seful m-a batut pe umeri si m-a lasat sa plec spre Ghencea. Am rasuflat usurat pentru ca traficul este o necunoscuta in Bucuresti indiferent de zi si ora. Am apasat pedala la fund si in 12 minute am fost din Dorobanti la Drumetul. Ma gindeam ca nu cumva sa se intimple ceva cu celebrii turnicheti si sa fim iar ca vitele la porti dar din fericire la 7, imi luam locul in tribuna. Inainte sa ajung la locul meu destinat pe bilet... dovada de civilizatie, am schimbat citeva vorbe cu niste baeti, revoltati ca nu au putut ajunge la ciini. "Au dat cu gaze, nici bataile nu mai sunt ce-au fost". Le dau dreptate, dar sunt abordat de o domnisoara care mi-arat strict poarta pe unde trebuie sa intru. Culmea nu sunt controlat de loc, desi in jurul meu, unii sunt cautati si in pachetele de tigari. Ridic din umeri si imi iau locul cu o ora inainte de meci. Timp destul sa contemplez, sa admir Ghencea , putin sa urmaresc atmosfera. pe masura ce ceata se ridica si stadionul se umple, tebela aratind placida: 15.603 specatori 17.807, 20.200, 23.552. A naibii tehnica... mi-aduc aminte de "Notre respect Anderlecht, de Steaua -Dinamo 5-0 cu celbra mina care intorcea scorul". Admir si gazonul, cu gindul la fosta orezarie, si oftez cu gindul ca totusi ciobanul a realizat citeva lucruri pe care indiferent de mentalitate si credinta trebuie sa le apreciem. Dublat de faptul ca nu i-am vazut fata pe televizor in campania electorala ma faceau sa abordez derby-ul relaxat cu gindul doar la meci, la tribuna, la Lacatus. Echipele la incalzire, ma surprinde prezenta lui Neaga titular, mi se pare stupida incercarea lui Dinamo de a-si induce incredere cu adunarea in gramada. ciinii isi dau in petec, baietii de la bgs ii calmeaza cu "deodorant". Jetul e purtat de vint pina la noi si luma stranuta... c'est la guerre.

 

Incepe meciul. Ma doare sufletul ca in Peluza Nord nu exista coregrafie, sudul e la inaltime, dar ciinii le-au aflat coregrafia. Fumigene din galeria noastra, si suflul tribunei impins de crainicul fara dictie si usor penibil. ciinii scot si ei niste mesaje, replica la noi in Peluza, ma linistesc, si noi le-am aflat planurile. Incepem tare, pe ei, dar suntem intrerupti de tortele care aterizeaza in teren. Stadionul este inundat intr-o ceata rece, pentru un moment imi vine in minte meciul cu Villareal, ma delectez si ma intreb ce se intimpla in Peluza Sud. Ceata se risipeste incet, intii se iveste nocturna, apoi tabela, se dezvaluie si Peluza Sud unde se vede un rind de jandarmi, or fi de mult acolo, or fi venit acum, nu mai conteaza, e timpul sa urmarim meciul, sa sustinem echipa alaturi de Peluza Nord, de unde razbat cintece. Sudul le raspunde se creaza o atmosfera fantastica si totul se rasfringe asupra jucatorilor. Ultimul tren... cam neinspirat - m... rapid, dar 11 fiare pe teren - total adevarat. Din tibii ies scintei, ceea ce am vrut sa vedem mereu. Dinamo nu joaca nimic, dar mi-e totusi teama de miinile moarte care sunt si la noi in echipa. Rada e cam stingher, Nicolita e intr-un picior dupa un fault perfid al lui Moti, Badea e inca greoi, iar Lovin nu prea stringe. Dar cu toate asta echipa este scurta si asta e un lucru bun, de mult n-am mai stat asa bine in teren.

incepem sa impingem jocul spre Lobont, arbitrul este depasit, fluiera iritant, greseste in stinga si in dreapta, dar macar nu da galbene, avantaj pentru noi, pentru ca ai nostri pun osul. peluzele cinta, tribunele tin isonul, ciinii se aud sporadic in momentele de respiro.

Neaga face meciul revenirii e peste tot, il incearca pe Lobont, dar dinamovistul nu e fane preda, apoi porneste faza spre Dica, dar decarul nostru loveste in bara. Cind eram pe teren in spatele portii batrinii aruncau un ban in poarta sa sparga ghinionul. O face cineva asa ceva si acum? cred ca nu, sutul lui Neaga prinde efect chiar inainte sa-l bata pe Lobont. In aparare suntem un pic visatori si Bostina ne poate pedepsi dar trimite slab.

Pauza, revenim, si incepem prost dar Zapata e la post, ar fi fost culmea sa luam gol, ne aruncam in atac si reincepem sa macinam, Croitoru in locul lui Banel nu este o miscare inspirata, Cristocea ar fi fost mai nimerit, nu mai conteaza pentru ca Emeghara face bine embele faze, rezolva o minge pentru Dica, cap -cap cu Rica Blay e magarus intre ei, sut Rica, lobiont se culca tirziu, dar noi izbucnim... nimic nu se mai poate intimpla...

Ba da Lacatus muta cu frica ne retrage, betoneaza cu Baciu si minutele incep sa treaca greu, Dinamo parca incepe sa fie, dar se stinge, noi contara-atacam dar in loc sa dam lovitura de gratie, mentinem suspence-ul.

Cele mai grele 4 minute de prelungire, trec greu, greu...

Se termina, descatusare, bucurie, claxoane pe strazi, euforie binevenita... un tramvai 41 blocat in mijlocul strazii. Nu mai conteaza... Avem mindria restabilita, si pina la urmatorul meci sintem din nou pe cai mari. Pacat ca se termina alegerile si perioada de veto si vom reveni la circul obisnuit

dragutzza25.11.2007 12:34

"Aceștia nu sunt suporteri, sunt teroriști. Am vorbit cu Mircea Sandu la telefon și am vrut sã golim stadionul, dar sunt om politic și mi-am dat seama de consecințe. De când sunt în fobal, nu am vãzut așa ceva", a spus Dragomir.

gabrieluno25.11.2007 15:08

Asta asa ca incheiere ;)

 

 

Sau kkt pe ei :))

cornisa5825.11.2007 18:30
Mijloc si atac...

Cristea - jucator pe val

Bostina - in revenire de forma dupa ce a plecat de la Steaua

Margaritescu - in lotul echipei nationale

Ropotan - al doilea capitan al echipei nationale de tineret

Niculescu - capitanul echipei, golgeterul campionatului trecut

Danciulescu - stim cu totii... unul din cei mai prolifici marcatori din prima divizie

 

Daca nu au avut mijloc si atac, asta se datoreaza in mare parte noua.

 

Așa și este bãieții au arãtat întradevãr cã se pot mobiliza într-un meci cu Dinamo și au meritat victoria sã vedem dacã reușim asta și cu Bistrița și cu Slavia bravo bãieti bravo Ricã așa te vrem sã dai goluri multe

MadFroG25.11.2007 20:00

Si astfel le-am dat **** la catei ..**** Walter!

Virgil25.11.2007 21:12

@ keluboss

 

Interesanta consemnarea ta. Felicitari.

 

tn2_1244810257_29.jpg

kyrre26.11.2007 09:27

Multumesc frumos baieti. Mi-ati luminat week-endul.

keluboss26.11.2007 09:44
:blush: multumesc nu prea refulez eu des pe forum, dar m-am simtit prea bine la derby ca sa nu impartasesc din ce-am simtit. Astept sa vad ce se intimpla de azi, mai ales ca ciobanul a dat cu capul de prag... urmeaza probabil o sesiune de comunicari stiintifice la palat :laugh:
Andrei SAVA26.11.2007 09:51

Un weekend perfect pentru poporul stelist. Mai întâi, ecomacșii s-au împiedicat în smârcurile Bistriței, cu tot ajutorul (voit sau nevoit...) al fluierașului. Apoi victoria bãieților Fiarei împotriva potãilor jigãrite ce au cãzut de pe Everest în Sparta, ca sã ajungã pe fundul Gropii. O Groapa careia bietul Walter i-a dat ocol in 80 de zile ? A doua zi, infatuații sãpunari ai Puriului au luat-o pe coajã de la quasi-desființata UTA. ªi, în sfârșit, la handbal, steliștii legendarului Radu Voina au obținut o victorie spectaculoasã împotriva vice-campioanei Norvegiei.

 

În campionatul trecut, Dinamo reușea sã învingã în Ghencea dupã 18 ani. Grație unor execuții ale foștilor steliști Dãnciulescu și Munteanu cu care nu te întâlnești în fiecare zi, a prestației slabe a portarului stelist și a celei extraordinare a celui dinamovist...

 

Meciul de anul ãsta a venit într-un moment în care ambele formații se aflã într-o crizã prelungitã: eșecuri în Europa și în campionat, schimbarea antrenorilor, dezinteresul fanilor. ªi, totuși, partida a adunat 23.552 de spectatori dornici sã trãiascã din nou magia marelui derby care stârnește patimi de aproape șase decenii. Dragostea fațã de culori a fost mai puternicã decât lehamitea pe care a provocat-o vremelnicul patron al echipei noastre.

 

Din pãcate, dragostea a cam fost cu nãbãdãi, o parte din fanii steliști, ca și cei dinamoviști, dându-și din nou în petic și încercând sã transforme înfruntarea de pe teren într-un Halloween pe Elm Street... Dar, sã-i lãsãm în plata Domnului pe acești zurbagii care nu vor înțelege niciodatã cã rezbelul pe care-l pun mereu la cale, împotriva adversarilor, al jandarmilor, al scaunelor, al gardurilor, a orice, este la urma urmelor un rãzboi împotriva Stelei. Cãci toate manifestãrile lor nu fac decât sã dãuneze intereselor echipei noastre. ªi asta tocmai acum, când - oricum am lua-o - situația nu e deloc rozã... Într-un moment când, mai mult ca nicicând, e de datoria oricãrui stelist "pânã la moarte" sã sprijine eforturile atât de încercaților noștri bãieți, sã fie alãturi de ei. Teribilismele celor ce par mai preocupați sã se ia la harțã cu oricine, decât sã-și poarte favoriții spre poarta adversã, nu sunt altceva decât pietre de moarã puse în cârca jucãtorilor și piedici în drumul lor spre izbândã.

 

Meciul a fost, poate, departe de ceea ce ne așteptam, dar, cu siguranțã, un pas înainte. Steaua a jucat mai bine, a dominat, a avut ocazii. ªi în fațã nu i-a stat Universitatea Cluj. Nici Pandurii. Ci campioana en-titre... A renãscut Neaga, a fost evidentã strãdania tuturor de a depãși nefastul moment în care se aflã echipa noastrã. Iar publicul - cel adevãrat, venit sã vadã meciul - a reacționat pe mãsurã, aportul sãu la victorie fiind evident. Sã fie oare acesta semnalul renașterii, al cursei de urmãrire a leaderului, al rãsturnãrii situației, al ierarhizãrii corecte, care nu poate începe decât cu 1.Steaua? Sã dea Domnul!

 

ªi, sã nu uit: în fața refuzului românilor de a-l trimite în Parlamentul European, fanfaronul bãdãran a declarat cã se va retrage din viața publicã dacã nu câștigã prezidențialele din 2009. Mãcar de s-ar ține de cuvânt. Cãci, dacã acum e varzã de Bruxelles, e clar cã nu va ajunge nicicând în fotoliul Cotrocenilor.

 

ªi, oare, "din viața publicã" o include și Steaua? Uite-acu' dau o fugã la bisericã sã dau niște acatiste...

Virgil26.11.2007 11:35

@ Andrei SAVA

 

Locul comentariilor tale trebuie sa fie asa cum a fost mult timp, pe prima pagina a site-ului. E pacat sa se risipeasca printre posturi mai mult sau mai putin banale. Esti unul dintre cei mai buni condeieri care au scris pentru fcsteaua.ro

Steauaeceamaitare26.11.2007 18:10

Steaua,orice s-ar zice e cea mai buna din Roanaia.Cine o mai castigat cupa campionilor.CUm era sa piarda?Are prea multa mandrie sa o faca in fata lui Dinamo oricum

ro_steaua27.11.2007 09:52

la meciul Steaua-Dinamo din data de 24.11.07 liderii galeriei dinamoviste au vandut biletele "gratuite" la pretul de 10 lei buc. motivand ca,acesti bani sunt folositi pentru coregrafii etc. furt pe fata zic eu

 

 

:steag_steaua_ro:

 

 

bv PN&PS

The_Foxes27.11.2007 10:15

e vreun filmulet ceva cu ultimele 5-10 minute asa din meci ? (Peluza Nord) ma uitam in jur era o mare de steaguri .Mirobolant :biggrin:

Wally28.11.2007 18:16

Daca tu vrei o filmare cu ultimele 5-10 minute cu Peluza Nord, eu vreau o filmare cu cele 15 minute de pauza de la meciul cu Slavia din Peluza Nord. Super atmosfera facuta de baieti :biggrin:

Recoba28.11.2007 18:33

sincer eu numai vreau nimic in acest an...parca totul a trecut in plan secund...aceasta victorie inseamna totul...sincer daca de revelion...as fi batut...aruncat intr un sant...zgariat si plin de rani...la o temp de -10 grade.,..as avea zambetul pe buze....gandindu ma la golul lu rica..si cum stateau stricatii...tacuti asa ...

iceman_steaua14.01.2008 08:13

Ma bucur ca Steaua a castigat Steaua fular-campionii .Meciul cu Dinamo a fost important pentru campionat.E bun si un 1-0 dar se putea si mai mult.

ciprian_126.01.2008 17:03

Un pic de noroc nu credeti ???

Wally04.02.2008 23:22

Mai conteaza ca a fost un pic de noroc?

cristian8605.02.2008 00:55

Evident ca dinamu a avut NOROC, putea fi macar 2,3 - 0... :smile:

«1567»