din ciclul opiniile unui stelist linistit
Am jurat ca nu mai calc la meciuri pina cind ciobanul nu va disparea, dar la primul derby al lui Laca nu puteam sa nu-mi incalc cuvintul. Pe la 6,45 seful m-a batut pe umeri si m-a lasat sa plec spre Ghencea. Am rasuflat usurat pentru ca traficul este o necunoscuta in Bucuresti indiferent de zi si ora. Am apasat pedala la fund si in 12 minute am fost din Dorobanti la Drumetul. Ma gindeam ca nu cumva sa se intimple ceva cu celebrii turnicheti si sa fim iar ca vitele la porti dar din fericire la 7, imi luam locul in tribuna. Inainte sa ajung la locul meu destinat pe bilet... dovada de civilizatie, am schimbat citeva vorbe cu niste baeti, revoltati ca nu au putut ajunge la ciini. "Au dat cu gaze, nici bataile nu mai sunt ce-au fost". Le dau dreptate, dar sunt abordat de o domnisoara care mi-arat strict poarta pe unde trebuie sa intru. Culmea nu sunt controlat de loc, desi in jurul meu, unii sunt cautati si in pachetele de tigari. Ridic din umeri si imi iau locul cu o ora inainte de meci. Timp destul sa contemplez, sa admir Ghencea , putin sa urmaresc atmosfera. pe masura ce ceata se ridica si stadionul se umple, tebela aratind placida: 15.603 specatori 17.807, 20.200, 23.552. A naibii tehnica... mi-aduc aminte de "Notre respect Anderlecht, de Steaua -Dinamo 5-0 cu celbra mina care intorcea scorul". Admir si gazonul, cu gindul la fosta orezarie, si oftez cu gindul ca totusi ciobanul a realizat citeva lucruri pe care indiferent de mentalitate si credinta trebuie sa le apreciem. Dublat de faptul ca nu i-am vazut fata pe televizor in campania electorala ma faceau sa abordez derby-ul relaxat cu gindul doar la meci, la tribuna, la Lacatus. Echipele la incalzire, ma surprinde prezenta lui Neaga titular, mi se pare stupida incercarea lui Dinamo de a-si induce incredere cu adunarea in gramada. ciinii isi dau in petec, baietii de la bgs ii calmeaza cu "deodorant". Jetul e purtat de vint pina la noi si luma stranuta... c'est la guerre.
Incepe meciul. Ma doare sufletul ca in Peluza Nord nu exista coregrafie, sudul e la inaltime, dar ciinii le-au aflat coregrafia. Fumigene din galeria noastra, si suflul tribunei impins de crainicul fara dictie si usor penibil. ciinii scot si ei niste mesaje, replica la noi in Peluza, ma linistesc, si noi le-am aflat planurile. Incepem tare, pe ei, dar suntem intrerupti de tortele care aterizeaza in teren. Stadionul este inundat intr-o ceata rece, pentru un moment imi vine in minte meciul cu Villareal, ma delectez si ma intreb ce se intimpla in Peluza Sud. Ceata se risipeste incet, intii se iveste nocturna, apoi tabela, se dezvaluie si Peluza Sud unde se vede un rind de jandarmi, or fi de mult acolo, or fi venit acum, nu mai conteaza, e timpul sa urmarim meciul, sa sustinem echipa alaturi de Peluza Nord, de unde razbat cintece. Sudul le raspunde se creaza o atmosfera fantastica si totul se rasfringe asupra jucatorilor. Ultimul tren... cam neinspirat - m... rapid, dar 11 fiare pe teren - total adevarat. Din tibii ies scintei, ceea ce am vrut sa vedem mereu. Dinamo nu joaca nimic, dar mi-e totusi teama de miinile moarte care sunt si la noi in echipa. Rada e cam stingher, Nicolita e intr-un picior dupa un fault perfid al lui Moti, Badea e inca greoi, iar Lovin nu prea stringe. Dar cu toate asta echipa este scurta si asta e un lucru bun, de mult n-am mai stat asa bine in teren.
incepem sa impingem jocul spre Lobont, arbitrul este depasit, fluiera iritant, greseste in stinga si in dreapta, dar macar nu da galbene, avantaj pentru noi, pentru ca ai nostri pun osul. peluzele cinta, tribunele tin isonul, ciinii se aud sporadic in momentele de respiro.
Neaga face meciul revenirii e peste tot, il incearca pe Lobont, dar dinamovistul nu e fane preda, apoi porneste faza spre Dica, dar decarul nostru loveste in bara. Cind eram pe teren in spatele portii batrinii aruncau un ban in poarta sa sparga ghinionul. O face cineva asa ceva si acum? cred ca nu, sutul lui Neaga prinde efect chiar inainte sa-l bata pe Lobont. In aparare suntem un pic visatori si Bostina ne poate pedepsi dar trimite slab.
Pauza, revenim, si incepem prost dar Zapata e la post, ar fi fost culmea sa luam gol, ne aruncam in atac si reincepem sa macinam, Croitoru in locul lui Banel nu este o miscare inspirata, Cristocea ar fi fost mai nimerit, nu mai conteaza pentru ca Emeghara face bine embele faze, rezolva o minge pentru Dica, cap -cap cu Rica Blay e magarus intre ei, sut Rica, lobiont se culca tirziu, dar noi izbucnim... nimic nu se mai poate intimpla...
Ba da Lacatus muta cu frica ne retrage, betoneaza cu Baciu si minutele incep sa treaca greu, Dinamo parca incepe sa fie, dar se stinge, noi contara-atacam dar in loc sa dam lovitura de gratie, mentinem suspence-ul.
Cele mai grele 4 minute de prelungire, trec greu, greu...
Se termina, descatusare, bucurie, claxoane pe strazi, euforie binevenita... un tramvai 41 blocat in mijlocul strazii. Nu mai conteaza... Avem mindria restabilita, si pina la urmatorul meci sintem din nou pe cai mari. Pacat ca se termina alegerile si perioada de veto si vom reveni la circul obisnuit