FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Clubul organizeaza excursie la Sevilla !

«12345»
SSK11.10.2007 09:32

Oameni buni, ca s-o mai scurtam: din munca a 75 de voluntari (din care jumatate sunt din provincie, si, din nefericire, nu se pot implica efectiv) si din inteligenta a acestor 75 in mod particular, asta poate face AISS-ul acum.

 

Toti va raportati la Barca, care are 150.000 de socios (deci cam de 2000 de ori mai mare ca noi), dar nu va ganditi ca poate si ei au fost 75 la inceput si n-au mutat Nou Campul de la periferie in centru. Sau la cine va mai raportati? La caini, ca fac deplasari in strainatate la fiecare meci cu chartere inchiriate? Dupa ce le doneaza Turcu si Borcea miliarde, cred si eu ca fac.

 

Repet, cand ai 75 de voluntari, cam atat se poate face. Cand o sa avem un grupuscul de 4-5-10 oameni platiti si profesionisti, o sa facem incomensurabil mai multe. Dar pentru a-i plati pe aia 4-5-10 profesionisti, e nevoie sa fim 500.

Miaus11.10.2007 09:33
Pai Andy, problema e ca nu avem AISS, tocmai - ca voi nu sunteti in AISS, dar aveti multe reprosuri si sugestii pentru AISS. Poate daca ati intra cu totii in AISS, sugestiile alea ar deveni realitate. Dar asa...e usor sa critici de pe bara. Fara rautate.

 

Si de aici de pe "bara" de ce nu pot fi luate in considerare sugestiile astea? Devin sugestiile mai bune daca sunt membru decat daca nu sunt?

 

Uite eu,andyro si Andy cu suntem "consultanti" in cazul de fata si nu va luam niciun ban pe prestatie:D

 

Dupa cum ziceam nu folositi TOATE resursele pe care le aveti si de-aia mai e inca unul ca AndyQ aici care are cererea completata cu bani cu tot dar care nu o trimite.

carminastan11.10.2007 09:35
A prezenta o stire de genu` asta e acelasi lucru cu a promova ceva, parerea mea.

Hai sa lasam AISS-ul deoparte pentru un moment, ok? Sa spunem ca se gaseau 3 stelisti, cunoscut fiind spiritul anteprenorial al romanului, si organizau ei excursia cam in acelasi fel cu asta a clubului, doar ca era 700 de Euro nu 1000. Andyro a si prezentat modul in care era posibila o astfel de miscare.

 

In momentul in care cei 3 stelisti organizeaza, deci este ceva concret, nu o idee de cum sa organizezi o excursie, da, probabil ca va apare pe site. Eventual langa cealalta :))

 

Adevarat problema cu acel anunt nu este ca a aparut ca stire pe fcsteaua.ro, ci continutul lui si nesimtirea celor ce conduc Steaua. Din punctul meu de vedere.

Miaus11.10.2007 09:37
Crezi ca nu se incearca strangerea de fonduri?

Daca citesti ce am zis mai sus, te-am rugat sa ne ajuti chiar si din afara.

Eu consider ca orice ajutor e binevenit. Dar mai cred si ca nu ar fi un lucru tocmai pozitiv o atitudine de genul: da mah, va ajut, dar io nu ma inscriu. Pai de ce? Cam ce imagine crezi ca ar avea cineva din afara? De ce nu vrea sa se inscrie daca tot ii ajuta? Probabil ca ceva e in neregula.

Eu cu siguranta mi-as pune macar un semn de intrebare.

Asta nu isi avea rostul.

 

In continuare astept sa ne ajuti. In orice fel poti

 

Pai ce fonduri incearca sa fie stranse daca nu exista proiect de dezvoltare? Hmmm grea intrebare...

 

Poate tu consideri ca orice ajutor e binevenit dar Ovidiu nu poate sa ia in considerare sugestiile decat daca sunt membru AISS

 

Asa pot eu sa va ajut cu idei si sugestii chiar si din afara.Daca asta va mananca pot sa cotizez si "din afara" nu trebuie sa scrie membru pe mine.Chiar nu intelegeti ca nu banii sunt marea problema aici?

 

Nu sunt bani ca nu sunt membrii dar nici nu facem nimic sa atragem noi membrii.

 

@SSK

 

Atat poti face cu cei 75 de voluntari din AISS.Da uite ca mai suntem voluntari si pe afara dar deh nu putem fi luati in seama cu sugestii ca nu suntem inscrisi.

AndyQ11.10.2007 09:43
In momentul in care cei 3 stelisti organizeaza, deci este ceva concret, nu o idee de cum sa organizezi o excursie, da, probabil ca va apare pe site. Eventual langa cealalta :))

 

Adevarat problema cu acel anunt nu este ca a aparut ca stire pe fcsteaua.ro, ci continutul lui si nesimtirea celor ce conduc Steaua. Din punctul meu de vedere.

 

 

Ai vazut? Suntem suparati pentru nsimtirea celor de la club. E normal. De acord cu tine. Dar suntem si dezamagiti ca noi avem "organ competent" care putea da peste nas clubului, pentru ca e si asta un motiv pentru care a fost infiintat, dar nu a dat.

 

Oare cum se simtea Argaseala si Becali cand vedeam charterele noastre sosind langa al lor, cu sute de steaguri cu fulare cu cantece? Cum erau Sports-Bar-urile din Londra pline de stelistii care au ajuns acolo si n-au prins loc pe stadion? Ahh!? Idei, idealism, idealist... cum era?

Il Soldatino11.10.2007 09:47
Pentru ca plicul tau e pe masa. Si al celorlalti pana la 5000.

 

Sal Ovidiu.

 

Intervin si eu cu intarziere la spartul targului. Cred ca trebuie sa te opresti aici. Aceste discutii nu vor duce nicaieri. Este un efort inutil sa incerci sa raspunzi unor posturi care pleaca de la premise gresite. Personal stiu cat de mult esti implicat in organizarea activitatilor AISS si sincer, prefer sa stiu ca depui eforturi doar in acel "sector" si nu sa dai explicatii pentru vine inchipuite sau reale ce nu-ti apartin sau care nu tin - MOMENTAN - de AISS.

 

Nimeni nu stie ca, in realitate excursia de la Praga si sarbatorirea celor 60 de ani s-au realizat doar prin efortul a mai putini oameni cat sa numeri degetele ambelor maini si doar din Bucuresti (sper sa nu ma insel). Nimeni nu stie ca sunt membri AISS care au bagat mana in buzunarul propriu doar pentru ca acea cotizatie lunara nu este de ajuns pentru a se acoperi costurile. Astfel - situatie jenanta - nou infiintata asociatie este practic datoare acestor "nebuni" fondatori.

 

Focurile de artificii si realizarile marete vor fi posibile dupa ani de activitate si doar prin implicarea a mai multor suporteri. De aceea consider ca punctul de vedere al oamenilor trebuie sa conteze doar atunci cand se implica pentru ca doar asa va fi vorba de DREPTUL lor. De asemenea, ei trebuie sa constientizeze ca este nevoie de implicarea lor, in primul rand prin aderare si plata cotizatiei si - foarte important - prin idei si proiecte de dezvoltare. Tot ce se va intampla in afara acestui cadru este zero din punctul meu de vedere (desigur, in ceea ce priveste asociatia si nicidecum fcsteaua.ro sau discutiile legate de echipa pe care o iubim).

 

O mica observatie: personal il cunosc pe Andyro si imi place stilul sau analitic. In plus, ce a propus mi se pare ca suna a strategie "sanatoasa" de dezvoltare a unor proiecte AISS. De aceea consider ca ar trebui sa ni se alature cat mai repede pentru ca avem nevoie de oameni ca el. E valabil si pentru altii...

carminastan11.10.2007 09:48
Oare cum se simtea Argaseala si Becali cand vedeam charterele noastre sosind langa al lor, cu sute de steaguri cu fulare cu cantece? Cum erau Sports-Bar-urile din Londra pline de stelistii care au ajuns acolo si n-au prins loc pe stadion? Ahh!? Idei, idealism, idealist... cum era?

 

Eu zic sa fim optimisti, dar nici chiar asa :)))))) E un vis foarte frumos.

Dar realist vorbind, cati suporteri crezi ca particau la deplasarea la Sevilla, data fiind conjunctura?

SSK11.10.2007 09:48

@Miaus si Andy

 

N-am zis in niciun moment ca nu primesc sugestii de la ne-membri (si te-as ruga sa nu-mi mai pui vorbe in gura). Am zis doar atat: AISS este o organizatie deschisa catre toti stelistii, iar eu, unul, prefer sa acord mai multa atentie celor care au ales sa fie de partea constructiva a baricadei, ajutandu-ne, decat celor care vin cu proiecte-reprosuri si ne "urecheaza" de pe margine.

AndyQ11.10.2007 09:56
@Miaus si Andy

 

N-am zis in niciun moment ca nu primesc sugestii de la ne-membri (si te-as ruga sa nu-mi mai pui vorbe in gura). Am zis doar atat: AISS este o organizatie deschisa catre toti stelistii, iar eu, unul, prefer sa acord mai multa atentie celor care au ales sa fie de partea constructiva a baricadei, ajutandu-ne, decat celor care vin cu proiecte-reprosuri si ne "urecheaza" de pe margine.

 

 

Ovidiu, trecand peste un post de mai sus, care m-ar face sa-mi tin gura si sa nu mai imi aduc aminte de AISS, in vecii vecilor, si sa ma intreb daca e rau sa fi bne sau e bine a fi rau, uite, din bolnava-mi imaginatie iti pot elabora un proiec de recrutare folosit in toata lumea, din care iti dau mici indicii:

 

Aveti un site pe care intra mii de oameni zilnic, poate, si nu stiti sa-l folositi in a-i recruta eficient. Aici va pot ajuta cu idei, ca specialisti in web design avem cu nemiluita pe aici, nu? mai avem nevoie de minti bonave care sa conceapa ceva care sa unga sufletul stelistului... Propaganda e cea mai puternica arma din lume, tot timpul a fost si voi nu va folositi de ea. O sa-ti dau eu in privat, cand o sa am timp, o sa iau legatura cu tine sa-ti explic niste chestii legate de recrutarea eficienta, ok? Nu pentru ca sunt membru AISS ci pentru a sunt stelist. Punct.

Miaus11.10.2007 09:57
Sal Ovidiu.

 

Intervin si eu cu intarziere la spartul targului. Cred ca trebuie sa te opresti aici. Aceste discutii nu vor duce nicaieri. Este un efort inutil sa incerci sa raspunzi unor posturi care pleaca de la premise gresite. Personal stiu cat de mult esti implicat in organizarea activitatilor AISS si sincer, prefer sa stiu ca depui eforturi doar in acel "sector" si nu sa dai explicatii pentru vine inchipuite sau reale ce nu-ti apartin sau care nu tin - MOMENTAN - de AISS.

 

Nimeni nu stie ca, in realitate excursia de la Praga si sarbatorirea celor 60 de ani s-au realizat doar prin efortul a mai putini oameni cat sa numeri degetele ambelor maini si doar din Bucuresti (sper sa nu ma insel). Nimeni nu stie ca sunt membri AISS care au bagat mana in buzunarul propriu doar pentru ca acea cotizatie lunara nu este de ajuns pentru a se acoperi costurile. Astfel - situatie jenanta - nou infiintata asociatie este practic datoare acestor "nebuni" fondatori.

 

Focurile de artificii si realizarile marete vor fi posibile dupa ani de activitate si doar prin implicarea a mai multor suporteri. De aceea consider ca punctul de vedere al oamenilor trebuie sa conteze doar atunci cand se implica pentru ca doar asa va fi vorba de DREPTUL lor. De asemenea, ei trebuie sa constientizeze ca este nevoie de implicarea lor, in primul rand prin aderare si plata cotizatiei si - foarte important - prin idei si proiecte de dezvoltare. Tot ce se va intampla in afara acestui cadru este zero din punctul meu de vedere (desigur, in ceea ce priveste asociatia si nicidecum fcsteaua.ro sau discutiile legate de echipa pe care o iubim).

 

O mica observatie: personal il cunosc pe Andyro si imi place stilul sau analitic. In plus, ce a propus mi se pare ca suna a strategie "sanatoasa" de dezvoltare a unor proiecte AISS. De aceea consider ca ar trebui sa ni se alature cat mai repede pentru ca avem nevoie de oameni ca el. E valabil si pentru altii...

 

Catalin ai bagat-o pe asta cu stilul scanteia, elanul tineresc,etc.

 

Uite Ovidiu, de-aia tin aia 100.000 de oameni in sertar cererea de inscriere ca vine Catalin sa iti zica faptul ca daca nu esti din AISS hai pa la revedere.Cine nu e cu noi e impotriva noastra.Catalin pe cuvant semeni cu prietenul nostru de la conducerea Stelei cu astfel de atitudine.Se pare ca nu numai Virgil avea nevoie de o pauza de pe site...

 

Si cum adica nu trebuie sa explicam celorlalti ce vrem? Da ce AISS e Ordinul Martinist?, E Ordinul Templierilor si nu trebuie sa rasufle nimic? OMFG!

 

Nu cere nimeni focuri de artificii acum.Eu atat vreau un proiect , orice proiect.

 

Poftim: AISS va incerca sa le ofere suporterilor stelisti un MICROBUZ pentru deplasarea la Mioveni.

 

Avem nevoie de : x microbuze - are cineva posibilitatea din membrii sa ne ajute - nu ca suntem doar 75 bine atunci sa vedem cati se inscriu la excursie - aia postata cu 3 saptamani inainte.

Da bilete cate avem de la club .Aha sunt atatea bilete - x microbuze - gata cu 1 saptamana inainte am vandut si biletele.

 

Cat costa sa inchiriem microbuzele? x bani - cati bani avem acum - y.Ne permitem sa facem asta?

 

Da - o facem

 

NU - mai avem nevoie de bani - ok de unde facem rost de bani? - la Becali nu mergem ca e cioban si nu il suportam - perfect atunci sa vedem ce alte surse de finantare avem.

 

Si tot asa.

 

Si chiar daca nu s-ar realiza acest proiect s-ar acumula "experienta" ca urmatoarele sa fie reusite.

carminastan11.10.2007 09:57
Cred ca trebuie sa te opresti aici. Aceste discutii nu vor duce nicaieri. Este un efort inutil sa incerci sa raspunzi unor posturi care pleaca de la premise gresite. Personal stiu cat de mult esti implicat in organizarea activitatilor AISS si sincer, prefer sa stiu ca depui eforturi doar in acel "sector" si nu sa dai explicatii pentru vine inchipuite sau reale ce nu-ti apartin sau care nu tin - MOMENTAN - de AISS.

Eu nu cred ca asta e atitudinea. Noi cu ai nostri si restul PA. Nu este de datoria celor din AISS sa explice, sa se faca intelesi, pentru ca doar asa poti atrage noi membri. Deja suna a filtrare. Ce facem filtram mebri? Parca se vrea o asociatie a suporterilor. Si Miaus, si andyro si AndyQ sunt suporteri stelisti. De ce sa nu ii atragem in asociatie?

 

Nimeni nu stie ca, in realitate excursia de la Praga si sarbatorirea celor 60 de ani s-au realizat doar prin efortul a mai putini oameni cat sa numeri degetele ambelor maini si doar din Bucuresti (sper sa nu ma insel). Nimeni nu stie ca sunt membri AISS care au bagat mana in buzunarul propriu doar pentru ca acea cotizatie lunara nu este de ajuns pentru a se acoperi costurile. Astfel - situatie jenanta - nou infiintata asociatie este practic datoare acestor "nebuni" fondatori.

Nu se stie pentru ca sunt oameni cu mult bun simt, si scopul nu a fost reclama personala. S-a dorit promovarea AISS-ul nu a fondatorilor (eu una asa am interpretat-o. pentru ca da, eu nu m-am implicat in niciuna din aceste activitati.

O mica observatie: personal il cunosc pe Andyro si imi place stilul sau analitic. In plus, ce a propus mi se pare ca suna a strategie "sanatoasa" de dezvoltare a unor proiecte AISS. De aceea consider ca ar trebui sa ni se alature cat mai repede pentru ca avem nevoie de oameni ca el. E valabil si pentru altii...

Si eu ii apreciez pe multi (majoritatea celor analitici. oare de ce?!) si i-as dori ca membri. Dar, accept suportul lor chiar si din afara. ca si consultatnti. Oricum, este doar un detaliu ca ei s-ar inscrie sau nu. O simpla formalitate. Important este ca ei sa vrea sa colaboreze. Sa aiba acea convingere de acre este nevoie.

Il Soldatino11.10.2007 10:15

 

Credeam ca sfaturile de data trecuta s-au prins dar ironiile nu au disparut. Personal, daca as fi fost in locul lui Ovidiu fie as fi ales sa tac, fie as da dreptate fiecaruia si as continua sa fac ce faceam si pana acum constient ca pe moment nu se poate mai mult (asta da, metoda comunista).

 

Sa stii ca AISS este un proiect. Culmea, suporterilor li s-a dat posibilitatea sa-l dezvolte, dar ei vor un cadru fix de dezvoltare pe care-l numesc proiect. Atunci unde ar mai fi contributia fiecaruia? Unde ar mai fi initiativa, democratia, puterea opiniei proprii?

 

In plus, motivul "eu nu ma implic pentru ca nu exista niciun proiect" suna mai degraba ca zicala cu vulpea care nu ajunge la struguri si afirma ca nu este interesata de acestia pentru ca sunt acri.

AndyQ11.10.2007 10:15
Cred ca trebuie sa te opresti aici. Aceste discutii nu vor duce nicaieri. Este un efort inutil sa incerci sa raspunzi unor posturi care pleaca de la premise gresite. Personal stiu cat de mult esti implicat in organizarea activitatilor AISS si sincer, prefer sa stiu ca depui eforturi doar in acel "sector" si nu sa dai explicatii pentru vine inchipuite sau reale ce nu-ti apartin sau care nu tin - MOMENTAN - de AISS.

 

Ce sa mai spun si eu acum? Asta-i un posibil motiv pentru care AISS=75 si GLOTATA=restu` sau ceilalti, depinde fiecare cum vede problema...

Il Soldatino11.10.2007 10:22
Eu nu cred ca asta e atitudinea. Noi cu ai nostri si restul PA. Nu este de datoria celor din AISS sa explice, sa se faca intelesi, pentru ca doar asa poti atrage noi membri. Deja suna a filtrare. Ce facem filtram mebri? Parca se vrea o asociatie a suporterilor. Si Miaus, si andyro si AndyQ sunt suporteri stelisti. De ce sa nu ii atragem in asociatie?

 

1. Miaus si Andyro sunt vechi pe acest site si nu cred ca trebuie sa le mai explicam in continuare ce este cu asociatia. Mahnirea mea rezida din faptul ca acestia - culmea - cunosc multe aspecte legate de aceasta asociatie, dar prefera sa se manifeste din exterior fara a se implica.

 

2. Cine a pomenit de filtru? Filtru ar fi atunci cand A si M ar dori sa se inscrie in AISS si eu sau Ovidiu am spune "nu, ei nu au ce cauta aici pentru ca sunt carcotasi". Eu am facut trimitere doar la CADRUL de discutie. In clipa in care A si M nu sunt membri AISS au dreptul la 1000 de OPINII dar asta nu inseamna ca discutiile trebuiesc lungite la infinit mai ales cand se discuta de o excursie organizata de CLUBUL Steaua si nu de AISS.

 

3. Cred ca AISS a explicat destul de clar si de f multe ori care-i sunt scopurile. Mai mult, exista un site in acest sens, exista discutii la o sectiune speciala si pe site-ul fcsteaua.ro. Au fost si actiunile prezentate pe site, deci nu cred ca ar trebui sa reluam aceleasi discutii MAI ALES pentru oameni care cunosc aceste date

Miaus11.10.2007 10:22
Credeam ca sfaturile de data trecuta s-au prins dar ironiile nu au disparut. Personal, daca as fi fost in locul lui Ovidiu fie as fi ales sa tac, fie as da dreptate fiecaruia si as continua sa fac ce faceam si pana acum constient ca pe moment nu se poate mai mult (asta da, metoda comunista).

 

Sa stii ca AISS este un proiect. Culmea, suporterilor li s-a dat posibilitatea sa-l dezvolte, dar ei vor un cadru fix de dezvoltare pe care-l numesc proiect. Atunci unde ar mai fi contributia fiecaruia? Unde ar mai fi initiativa, democratia, puterea opiniei proprii?

 

In plus, motivul "eu nu ma implic pentru ca nu exista niciun proiect" suna mai degraba ca zicala cu vulpea care nu ajunge la struguri si afirma ca nu este interesata de acestia pentru ca sunt acri.

 

Catalin tu de ce crezi ca exista platforma electorala si doctrina la partide?

 

De ce oare nu li se cere oamenilor sa se bage in partid si dup-aia sa vada ce si cum?

 

Pentru ca nu prea merge chestia asta.Vulpile viclene si-au dat seama de sute de ani si mananca acum carne.De-aia nu mai vor struguri.

sorinf11.10.2007 10:32
Am pierdut un membru ?

Pai de asta vrei tu sa te inscrii in AISS ?

pentru ca primesti reduceri si alte facilitati ?

Pai ne pare rau dar daca gandesti asa, din punctul meu de vedere nu esti bine venit.

Decat 1000 de oameni care gandesc asa mai bine 100 dar cu o mentalitate diferita.

 

Nu m-ar mira sa te inscrii doar pentru o deplasare si apoi sa nu-ti mai platesti nici taxa aia amarata de 10 ron/luna.

Referitor la partea a II-a a postului tau, da-mi voie sa iti repet.

Nu sunt bani.

S-a organizat deplasare la Praga iar o mare parte din suma totala a fost suportata de AISS...

AISS nu are conturi de sute de milioane, pana la urma ne finantam doar din cotizatii si din publicitatea de pe site care nu aduce chiar atat de multi bani pe cat ai crede tu.

 

Numai bine !

nu vreau nici o reducere, nu m-am facut inteles si-mi pare rau, dar se poate organiza, nici nu-ti trebuie bani prin cont, strangi dinainte, daca era anunt de cand s-a stabilit programul, ceva de genul excursie 400-500 eur, avans 300, sa vezi cum se gaseau amatori, vrei sa-ti dau link sa vezi cat costa un charter de 100 locuri? In ce priveste partea materiala nu m-ai nimerit, nu vreu sa bravez dar am un salariu care in vest ar fi considerat cel putin decent, chiar nu ma gandeam la mine, sincer am 2 copii si foarte putin timp pentru deplasari, pe vremuri faceam asa ca hai sa nu ne scuzam acuzandu-i pe altii ca vor favoruri de 10 lei pe luna. Scuze daca tonul e dur dar eu va garantez ca daca anuntati excursie la Londra cu maxim 500 euro se gasesc destui sa dea avans cat sa se rezerve bilete avion si hotel.

In plus eu cred ca nu conteaza asa mult banii ( desi pentru cei mai multi suporteri care sunt studenti, elevi de liceu, sunt importanti). Ideea era sa se faca ceva care sa contracareze oferta aluia.

Dar se pare ca cine nu gandeste ca voi ori e parlit( adica n-are un chior) ori vrea vreun avantaj.

scuze

FORZA Steaua

 

 

@Azzido - omul a fost destul de clar dupa parerea mea: "ati pierdut un membru - (deoarece) - nu vreti sa faceti nimic".

 

Uite, o sugestie (poate aici are mai mult succes decat precedentele sugestii de pe forum), desi o sa sune ca un repros.

 

Suntem in luna august 2007, in care calificarea in grupe este certa 100%. Eu, AISS, trimit o cerere de oferta la cele X companii low cost, sub urmatoarea forma :

 

- noi va oferim exclusivitate pentru toate deplasarile organizate de AISS pe 2007-2008, insemnand anul competitional 2007 (cel putin 2 + primavara europeana) + 2008 (preliminarii poate + alte 2 sau 3)

- va mai oferim un banner pe fcsteaua.ro, site cu 300.000 de vizitatori lunar (valorand in mod normal ceva pe la 1500-2000 EUR/luna x 20 de luni).

 

Voi, faceti-ne o oferta pentru deplasarile la Sevilla si Londra. Si poate nu primeai de la toate, dar macar 3 oferte destul de mult sub pretul "oficial" tot primeai. Adica sa zicem, un 150 de euro/persoana pentru Sevilla (desi again, cred ca se poate mai mult, la concurenta care exista si la foamea de cota de piata). In functie de cum se negocia cu ei, se putea conveni sa ii anunti cu 2-3 saptamani inainte care deplasari se vor face si cu ce numar de oameni.

 

Incepand din acel moment (sa zicem, 20 august), banner si articol mare pe fcsteaua.ro, organizam excursie, inscrierile pana la data de 30 septembrie (o luna si jumatate). Timp suficient pentru a strange 100 de persoane (cred ca au fost cel putin 20-30 care au tot scris prin topicurile cu deplasari, cineva care a zis ca merge cu inca 15 prieteni, gruparile, etc) si inca 20 sa zicem, de rezerva. Daca biletele pentru Praga s-au epuizat in 3 zile...

 

Si astazi, 11 octombrie, dupa ce toata lumea se tavalea pe jos de ras citind anuntul de pe siteul oficial, AISS se ducea la compania de low cost si ii confirma deplasarea, platind si banii; in cazul in care nu se gaseau 100 de oameni (din nou, ma indoiesc), atunci compania de low cost ramanea cu un banner moka timp de 2 luni. NU cred ca ii deranja.

 

AISS pe de alta parte, nu avea nimic de pierdut, nici financiar si nici de alta natura; nu trebuia sa investeasca nimic (decat bannerul :) ).

 

Nu ma intelege gresit, apreciez eforturile pe care le depune AISS. Cunosc multi membri, stiu ca este greu, ca sunteti la inceput, dar impresia mea este ca AISS si fcsteaua.ro au un potential IMENS de a realiza proiecte (de orice fel, si v-am mai dat cateva exemple in topicul dedicat de pe forum), potential care nu este exploatat din motive pe care personal nu le inteleg. Si probabil ca aceeasi senzatie a generat si reactia de mai sus .

Ma bucur ca totusi sunt si din cei ce au inteles.

Nu am apucat sa citesc postul tau si am raspuns celui anterior.

Exact ce scrii tu ma gandeam insa nu credeam ca trebuie sa detaliez ca ar trebui ceruta oferta etc.

FORZA Steaua

 

 

Scrie romaneste, foloseste punctuatia.

carminastan11.10.2007 10:51

@Il Soldatino

 

Nu asta e ideea: ca ei sunt mai vechi si stiu despre ce e vorba ci ca probabil ca ei spun ceea ce altii doar gandesc. De fapt nu "probabil" ci sunt convinsa. Nu cred ca strica nimanui sa mai afle. Si nu cred ca ei prefera sa se manifeste fara a se implica. Pot sa ma contrazica eventual. Cu siguranta propunerile lui andror sunt cat se poate de realistice. Si faptul ca le-a expus si aici si in alt topic denota implicare nu doar manifestare.

 

Dar da, nu acesta era poate tipicul pentru aceste discutii ci la sectiunea speciala.

sorinf11.10.2007 10:54
Ai vazut? Suntem suparati pentru nsimtirea celor de la club. E normal. De acord cu tine. Dar suntem si dezamagiti ca noi avem "organ competent" care putea da peste nas clubului, pentru ca e si asta un motiv pentru care a fost infiintat, dar nu a dat.

 

Oare cum se simtea Argaseala si Becali cand vedeam charterele noastre sosind langa al lor, cu sute de steaguri cu fulare cu cantece? Cum erau Sports-Bar-urile din Londra pline de stelistii care au ajuns acolo si n-au prins loc pe stadion? Ahh!? Idei, idealism, idealist... cum era?

exact asta e ideea dau 1200 de eur si merg cu AISS, desi nu cred ca ne duce atat

decat sa merg cu ciobanul

ma bucura insa ca se discuta despre adeziuni

aproppo de cele 5000 care stau pe birou

si eu stiu inca 4

se pare ca sunt si altii reticenti

iar cu replicide genul

'tu vrei pomana, noi nu te vrem' nu castigi adepti, mai degraba ii indepartezi

FORZA Steaua

Il Soldatino11.10.2007 11:31
Catalin tu de ce crezi ca exista platforma electorala si doctrina la partide?

 

De ce oare nu li se cere oamenilor sa se bage in partid si dup-aia sa vada ce si cum?

 

Pentru ca nu prea merge chestia asta.Vulpile viclene si-au dat seama de sute de ani si mananca acum carne.De-aia nu mai vor struguri.

 

1. ai fost inscris vreodata in vreun partid? (eu am fost candva si am avut si functii si pot sa povestesc multe).

 

2. Vrei un raspuns la intrebarea referitoare la platforme si doctrina? (unul scurt - ca sa-si justifice unii oameni actiunile pe care le intreprind pentru a obtine puterea...in realitate, in Romania nu se actioneaza in virtutea unei doctrine)

 

3. AISS a prezentat un program general, unul postat pe site de un an de zile. Din pacate, a trecut neobservat de unii sau neaprofundat.

 

4. Vulpea respectiva continua si astazi sa se poarte la fel, iar dovezile sunt chiar pe site-ul nostru...pentru moment

 

 

 

Dar da, nu acesta era poate tipicul pentru aceste discutii ci la sectiunea speciala.

 

Pana la urma am ajuns unde trebuia....cadrul de discutie....

Miaus11.10.2007 11:37
1. ai fost inscris vreodata in vreun partid? (eu am fost candva si am avut si functii si pot sa povestesc multe).

 

2. Vrei un raspuns la intrebarea referitoare la platforme si doctrina? (unul scurt - ca sa-si justifice unii oameni actiunile pe care le intreprind pentru a obtine puterea...in realitate, in Romania nu se actioneaza in virtutea unei doctrine)

 

3. AISS a prezentat un program general, unul postat pe site de un an de zile. Din pacate, a trecut neobservat de unii sau neaprofundat.

 

4. Vulpea respectiva continua si astazi sa se poarte la fel, iar dovezile sunt chiar pe site-ul nostru...pentru moment

 

1.Nu am fost inscris - nu au reusit nici ei sa ma convinga - deh ma las eu mai greu.

 

2.NU era vorba de RO neaparat.Dar pana la urma AISS nu doreste puterea de a schimba ceva? Si cum o va obtine?

 

3.A prezentat un program general pe care l-am citit.De un an de zile nu s-a mai auzit nimic in afara de programul general si asta deranjeaza.

 

Serios Catalin ai dat cu bata in balta rau de tot.

 

Ar trebui sa iti revizueisti atitudinea pentru ca in cazul asta ai gresit si nu cred ca iti cad galoanele de pe umeri daca recunosti.

Il Soldatino11.10.2007 11:48

@Miaus

Este a doua oara cand imi pomenesti de aceasta bata in balta. Trebuie sa-ti precizez ca este ultima data cand iti raspund pentru ca eu consider ca nu meriti odata ce intelegi sa fii atat de obraznic. Nu am galoane si nici nu am pretentia. Dupa imensa prostie pe care o prezinti la punctul 3 vii si-mi arunci mie in fata acest tip de exprimare care iti conditioneaza practic existenta. E clar ca pentru tine nu exista respect nici in discutie si nici cel acordat "alterei pars".

carminastan11.10.2007 11:53

Eu as ruga unul din moderatori intai sa mute discutia la sectiunea ei.

andyro11.10.2007 11:58

Hmm, nu credeam ca replyul meu o sa genereze discutii atat de intense.

 

S-au spus foarte multe si nu vreau sa le reiau. Oarecum pe scurt :

 

1. Implicare nu inseamna doar sa fii membru, inseamna si sa ai idei, pe marginea carora se poate discuta. Idei care pot fi sau nu puse in practica. Asta s-a vrut a fi postul meu, si am mai vazut idei asemanatoare si in alte posturi. Idei la care AISS ar trebui sa fie deschisa (nu sa le accepte neaparat, ci sa le ia in considerare) indiferent de sursa lor - motiv pentru care AISS inseamna Asociatia Independenta a Suporterilor Stelisti si nu Asociatia Independenta a Suporterilor Stelisti Care Platesc 100.000/luna.

 

Ideile pot fi privite in mod constructiv, sau pot fi considerate reprosuri. Personal sugerez prima varianta.

 

2. Banii - nu toate proiectele implica bani. Sugestia pe care v-am facut-o NU continea nici un fel de implicare financiara a AISS. La fel si majoritatea celor postate undeva prin iulie. Daca pleci de la premisa ca a) nu avem bani si b) nu avem, in AISS, oameni dornici sa se implice pentru ca au facultate/serviciu/familie, atunci nu vei ajunge foarte departe.

 

3. Catalin, abordarea ta este gresita. Comunicarea clara si eficienta cu cei care nu sunt membri este principalul atu in atragerea de noi membri. Pentru ca e vorba de crearea unei imagini, imagine care contine un set de valori, un set de actiuni, un set de membri, daca vrei. De asta companiile platesc sume imense pentru un departament ce se cheama PR, de asta pentru partide (ca tot veni vorba) conteaza imaginea (si oamenii pretutindeni adera la partide pentru imagine si pentru doctrina, explicatia ta deformand putin realitatea), de asta ONGurile incearca sa devina cunoscute in presa, oamenilor, samd.

 

In momentul in care intrerupi sau viciezi acel canal de comunicare, imaginea are de suferit. Personal, ii multumesc lui Ovidiu pentru efortul de a raspunde intrebarilor, chiar daca unele au avut o usoara tenta rau-voitoare. Nu ar strica (iata, o sugestie) sa existe o (singura) persoana care sa se ocupe de imaginea AISS - raspunzand intrebarilor, clarificand neclaritati, samd - lucru care ar crea o imagine constata si unitara a asociatiei.

 

4. Inscrierea mea in AISS - chiar nu e important, nu sunt mai bun sau mai rau decat altii. Probabil ca o sa se intample la un moment dat, mai apropiat sau mai departat in timp. Sunt sigur ca exista multi alti utilizatori ai acestui site care au idei asemanatoare, doar ca dintr-un motiv sau altul nu si le expun public. E sansa voastra, a conducerii AISS, de a scoate ce e mai bun din fiecare membru - unul poate fi bun la proiecte, altul la facut un text pentru fluturasi, altul la impartit fluturasi, altul la mentenanta siteului, samd. Atat timp cat exista, dupa cum ziceai, doar 2-3-4 oameni care se zbat, este insa foarte greu.

 

Multa bafta, si tinem aproape :).

axl2311.10.2007 12:06

@carminastan

Momentan, discutia e mai productiva aici. Pe viitor, mai vedem.

Si, domnilor, la post-uri atat de lungi, rog, citate mai concise.

Miaus11.10.2007 12:07
@Miaus

Este a doua oara cand imi pomenesti de aceasta bata in balta. Trebuie sa-ti precizez ca este ultima data cand iti raspund pentru ca eu consider ca nu meriti odata ce intelegi sa fii atat de obraznic. Nu am galoane si nici nu am pretentia. Dupa imensa prostie pe care o prezinti la punctul 3 vii si-mi arunci mie in fata acest tip de exprimare care iti conditioneaza practic existenta. E clar ca pentru tine nu exista respect nici in discutie si nici cel acordat "alterei pars".

 

Nu exista respect Il Soldatino, mai ales cand unii te iau de sus ca ei sunt membrii si tu esti pleava...

 

Just think about it.

 

Apropo pot sa stiu si eu pentru ce am luat 10% avertizare? Cu ce anume am gresit? Vreau sa vad si eu o explicatie pentru asta.Nu de alta da a mai incercat si Virgil misculatii din astea...

 

Asta e metoda fcsteaua si AISS? Nu suntem de acord si va bagam o avertizare?

«12345»