Pariorii din România au mai puține opțiuni începînd din aceastã sãptãmînã, dupã ce comisia de acordare a dreptului de organizare a jocurilor de noroc a retras licența celor de la Astra, din cauza neplãții unor datorii cãtre stat!
Înființatã în 2001, Astra a ajuns în prezent la o rețea care cuprinde peste 440 de locații în toatã țara, adicã aproape jumãtate din numãrul total al tuturor agențiilor private! Efectele crizei se fac simțite inclusiv în acest domeniu, mai mulți operatori fiind nevoiți sã renunțe la o parte din sedii.
Decizia vine la aproximativ o lunã dupã ce un alt eveniment a afectat lumea pariurilor, de aceastã datã, cele online. Guvernul a adoptat la începutul lunii iulie o hotãrîre prin care a decis cã jocurile de noroc de pe internet sînt nelicențiabile în țara noastrã.
În aceste condiții, singurul operator privat important pe piața internã rãmîne Stanleybet, compania rivalã a celor de la Astra.
Liga a II-a pierde 500.000 euro!
Afectatã de problemele financiare, Astra Sport Bets a decis sã renunțe la contractul de sponsorizare a ligii secunde. Înțelegerea cu FRF fusese semnatã pe data fatidicã de 13 martie 2009 și se întindea pe o perioadã de doi ani și jumãtate. Valoarea contractului era de 500.000 de euro!