Bravo ei , sper sa continue in aceeasi forma mult timp de acum incolo !
Bravo ei , sper sa continue in aceeasi forma mult timp de acum incolo !
Felicitari ! Ce frumos,sa avem si noi pe cineva number 1! Bravo Cristina !
Cine stie cat mai ramane la Valcea,eu cred ca cel mult pana in vara.
Si cand te gandesti ca nu joaca la Fiorentina si nici n-o plateste Ahmetov.
Adica e direct de la noi din tara asta necajita.
Bravo ,Cristina!
Nici nu stiu intre ce posturi TV sa ma impart pentru a savura aceasta performanta!
Toate televiziunile numai despre asta vorbesc.
E randul baietilor sa le tinem pumnii!
Romania-Croatia
http://Steaua.ro/handbal/2011/01/14/debut-...omania-croatia/
E in forma mare Popeye ![]()
Am pierdut,21-27...Era de asteptat...
Prima repriza a fost cea mai buna repriza facuta de tricolori de la acel meci cu Rusia. De atunci am avut parte doar de dezastre atat cu Spania cat si cu Croatia in meciurile recente din preliminarii. Rezultatul si jocul sunt ok pana la urma.Croatia este totusi cam a doua tara din lume si dispune de un fantastic Ivano Balic. Sa speram ca o sa avem mai mult succes duminica cu Danemarca.
Romania s-a facut de ras,fiind invinsa ieri de Algeria,15-14...
Evolutia de acum doi ani a fost parfum chiar daca s-a obtinut locul 15(cel mai slab din istorie-probabil anul asta ne vom clasa mai prost). Macar atunci am condus Ungaria peste 50 de minute si am pierdut cu Slovacia dupa ce am condus de multe ori la doua lungimi.
Ma asteptam ca ieri sa batem.
Am facut o repriza buna,prima,si cu Croatia,si cu Danemarca,iar apoi ne-am taiat.
Dar totusi,parca nu imi vine sa cred ca ne-a batut Algeria.Ce sperante sa ne mai facem?
Mai ramane sa ne bata si Australia...
Nu mai suntem de mult timp ceea ce am fost odata, asta e clar. Asta stie toata lumea. Nu are rost sa ne facem iluzii. Totusi, cred ca la noi problema nu e doar de valoare. Cred ca e vorba si de mentalitate.
Sunt dezamagit. Nu sunt specialist la handbal, recunosc. Dar ma indoiesc ca Algeria e ceva super putere pe care nu puteam sa o batem.
Sunt dezamagit.
Probabil ca e chestie si de mentalitate.Asta e o boala specifica sportului romanesc...
In toate cele trei meciuri am stat bine dupa prima repriza,in doua meciuri conduceam parca la pauza,iar apoi nimic.Poate si din punct de vedere fizic nu stau bine.
Dar asa e,daca si Algeria e o forta...Cat am juca de slab,n-ai voie sa pierzi si cu astia.Sa le dai doar 4-5 goluri intr-o repriza,in a doua...
14-6 la pauza pentru noi, in meciul cu Australia.
Din pacate, suntem eliminati de la CM, dupa ce Serbia si Croatia au remizat, 24-24. Croatii au ratat victoria la ultimul atac.
LE: Am invins cu 29-14 (14-6), intr-un meci in care cel mai bun jucator de pe teren a fost declarat portarul advers, Ognjen Latinovic. Pentru Romania au inscris: Florea 5 goluri, Șimicu 4, Ghionea 3, Sabou 3, Savenco 3, A. Stamate 2, I. Stamate 2, Toma 2, Georgescu 2, Jurcă 1, Fenici 1, Csepreghi 1.
Clasament:
1. Danemarca - 8 puncte (147-88)
2. Croatia - 7 puncte (119-75)
3. Serbia - 5 puncte (111-101)
4. Romania - 2 puncte (94-95)
5. Algeria - 2 puncte (73-91)
6. Australia - 0 puncte (59-153)
Maine jucam cu Serbia, de la ora 21:30.
Anja Andersen este noua antrenoare a Oltchimului!
Sa vina Liga! ![]()
Ma bucur ca au reusit sa o convinga sa vina in Romania.E ceva extraordinar,ca si cum ar veni Mourinho sau mai stiu eu cine sa antreneze in Romania!
Sper sa reuseasca la Valcea,spre sa convinga conducerea sa aduca si vreo doua-trei jucatoare straine de mare valoare,iar atunci cred ca Oltchim poate domina si in Europa.
Sper sa aiba motivatie aici si in afara meciurilor din Liga,va fi greu,avand in vedere nivelul destul de scazut din campionatul nostru,sau mai exact diferenta prea mare dintre Oltchim si restul.
Clasa Anjei s-a vazut atunci cand a antrenat nationala Serbiei special pentru barajul cu Romania si ne-a facut zile fripte la Bucuresti unde ne-a batut si in repriza a doua de acolo. Nu mai zic de ce a realizat cu Slagelse in Danemarca.
Pacat ca nu i s-au dat mai multe sanse si Marianei Tarca, o posibila Anja Andersen a Romaniei la un nivel mai mic.
Mariana Tarca e un fel de Hagi. Vrea ca toata lumea sa se ridice la nivelul ei ca jucatoare.
Problema cea mai mare este campionatul intern unde Oltchimul nu are echipe cu care sa joace la turatie maxima ![]()
speram sa o aduca cu ea si pe kamila kristensen
, am impresia ca e iubita ei.



Dupa un meci foarte greu,Oltchim a invins Buducnost in Liga,21-20,la debutul Anjei Andersen pe banca celor din Valcea.
Anja Andersen
Iata ca Andersen n-a stat prea mult la Valcea.M-am bucurat cand a venit,dar apoi n-am inteles ce-a vrut sa faca,jucand handbalistele tot pe alte posturi decat cele obisnuite...Oltchim are sanse mici sa mai ajunga in semifinalele Ligii...
Se pare ca Radu Voina o va inlocui...Poate merita si Mariana Tirca o sansa...
A fost handbal de super clasa astazi, la Constanta, la Romania-Lituania
http://Steaua.ro/handbal/2011/03/13/sa-va-...ania-2527-1113/
Oltchim e varza la Podgorica...
Varza-nevarza cum e, Oltchim nu ar fi trebuit niciodata sa stea in partida de la Podgorica pentru a ramane in cursa calificarii. Oltchim trebuia sa castige in Spania cand a condus la n goluri diferenta in repriza a doua, mai castigau la Valcea cu toreadoritele si aia era.