1. Un student e la examen si nu prea stie. Profesorul ii zice : - Macar stii ce-i aia examen ?
- Da, este atunci cand doi oameni inteligenti vorbesc intre ei.
- Si daca unul dintre ei este idiot?
- Celalalt nu ia examenul.
2. Un grup de cercetatori scriu o carte, de 300 de pagini, un compendiu de fizică cuprinzand toate cunostintele din domeniu.
Se hotarasc să facă un sondaj ca să afle in cat timp o vor invăța studentii. Merg mai intai la francezi si ăștia zic că o invață in 4 luni !
Apoi merg in Germania si nemtii spun că o invață in 2 luni ! Și in final ajung in Romania, intr-un camin studentesc unde toti erau beti
morti ! Îl trezesc pe unul si il intreabă : "În cat timp reusesti să inveti toată cartea asta ?" si studentul nostru :
"BUUEEEYYYY, SCULAREA ! MÂINE AVEM EXAMEN !!!!"
5. La o restanta toti studentii asteptau in amfiteatru si la un moment dat intra profesorul...
- Intrebare de nota 10...Cum ma cheama ???
...liniste...
- Atunci o intrebare de nota 5...La ce materie dati azi restanta ???
...liniste...la care o voce de undeva din spate...
- Scarba vrea sa ne pice !!!
8. Noapte, inainte de examen. In apartamentul profului suna telefonul pe la 3 noaptea. Cu o voce iritata acesta raspunde :
- Da !
- Dormi ?
- Bineinteles ca dorm !
- ...si noi invatam, 'tu-tzi mortii ma-tii !...
9. Un student se duce la cantina si singurul loc liber este langa un profesor. Neavand ce face, se aseaza acolo.
Profesorul spune : - Porcul nu-i este prieten porumbelului.
Studentul raspunde : - Bine, atunci eu am zburat.
Enervat la culme, la examen, profesorul ii pune studentului cele mai grele intrebari, dar acesta raspunde la toate. In cele
din urma, profesorul il intreaba :
- Vezi pe drum un sac de minte si unul de bani. Pe care il iei ?
- Pe cel cu bani.
- Eu l-as lua pe cel cu minte.
- Fiecare cu ce n-are...
10. Profesorul, furios de-a dreptul, ii scrie pe lucrare BOU. Studentul merge la el si ii spune :
- Domnule profesor, v-ati semnat, dar nu ati trecut nota !!!!!
13. "Directorul unui internat ii previne pe baieti :
- Dacă dă dracu' si-l prind pe unul din voi in dormitorul fetelor, il amendez cu 10 Euro, a doua oară il ard cu 20 de Euro si a treia
oară cu 40 Euro ! Din spate, o voce timidă :
- Dom' director, da' un abonament cat costă ?"
14. Un preot explica la ora de religie : - Dumnezeu l-a creat pe Adam si cu o coasta din Adam a creat-o pe Eva.
- Parinte, il intrerupe un elev, tata spune ca ne tragem din maimute.
- Asculta, zice preotul plictisit, cazul familiei tale nu ma intereseaza ! Eu vorbesc in general.....
15. Se spune că s-a petrecut la Politehnica din Bucuresti.. Studentii aveau examen, dar, nemergand la cursuri nici macar nu-și
cunosteau profa. Un grup de studenti asteptau si ei... Vine o tipă faină cu un sal in jurul gatului, iar unul din studenti zice :
- Iată vine un sol de pace c-o naframă-n varf de băț. Și toti se prapadesc de ras.
Se uită tipa atent la ei si intră in sala Studentul in faptă :
- Waw ! Am pus-o ! E profa. Sigur mă pica Dar iși incearcă totusi norocul si intră in sala Cand să tragă biletu' cu subiectu', profa intreabă :
- Tu esti Mircea ?
- Eu sunt doamna Dau acum sau vin la toamnă ?!
16. Profesorul : Cine a fost primul om care a ajuns pe Luna ?
Gigel : Un somalez care s-a jucat cu elasticul de la chiloti...
17. Lectie de gramatică la Targu-Mures Profesoara le explică elevilor despre gradele de comparatie ale adjectivelor. După ce termina
vrea să vadă ce au inteles copiii si le cere să dea exemple :
- Ionel, spune profesoara, dă un exemplu de adjectiv la cele trei grade de comparatie. Se ridică Ionel si spune : frumos, mai frumos,
cel mai frumos.
- Bravo Ionel, spune profesoara, ai inteles perfect. Ai nota 10 ! Ia să vedem acum dacă Anisoara a inteles cum e cu gradele de comparatie.
Se ridică Anisoara si spune : inalt, mai inalt, cel mai inalt.
- Bravo Anisoara, ai si tu un 10 !
- Ia s-o vedem acum si pe Ildiko. Se ridică Ildiko si incepe : adanc, mai adanc, ioi !
18. Clasă de maghiari la ora de limba romană : Gyury, spune, te rog, o propozitie !
- "Duminică me duc la pedure".
- Gyury, draga nu-i bine.
- "Atunce nu me duc".
19. Elevii unei clase au fost fotografiati, iar diriginta lor incerca sa-i convinga sa cumpere pozele :
− Ganditi-va, copii, ce dragut va fi atunci cand veti fi mari si va veti uita la fotografii spunand : "Uite-o pe Oana - acum e avocat"
sau "Uite-l pe Mihai - acum e doctor"...
Din clasa se aude o voce: − Uite-o pe diriga - acum e moarta !!!
20. Profesorul zice : "Baiete din pacate pentru tine nota pe care o ai incepe cu P. Banuiesc ca stii ce nota e, nu ?"
Studentul: "Pinci ?"
21. Profesorul de matematica Grigore Moisil, la o ora de matematica. Dupa ce a citit prostiile pe care le-a debitat unul dintre studenti
intr-o lucrare, il cheama pe studentul respectiv la el, il pupa pe frunte si zice:
- Tu poti sa te lauzi la toata lumea ca profesorul Grigore Moisil te-a pupat in fund , ca asta nu-i cap!