Pai, ce pot sa spun? Mult succes.
Pai, ce pot sa spun? Mult succes.
Asteptam cu interes urmatoarea povestire. Care ar fi titlul celei de mai sus?
"Pelicanul sau babita", bineinteles.
Apropo, au reaparut lebedele in Mangalia, ieri era un card de vreo 20 in golful spitalului. Pacat ca n-aveam pusca la mine.
Frumos, Axl, frumos ai povestit.
Un fel de Amintiri din copilarie in varianta moderna.
Astept cu nerabdare urmatoarea povestioara.
@Axl
Deci tu ai fost cel din Viena care a omorat lebedele. Faceai scufundari in Dunare? ![]()
@Azzido
Multumesc pentru aprecieri.
@alex
Nu, la Viena n-am ajuns inca. Imi pare rau totusi de ziua de ieri, intamplarea face ca mi-am lasat pusca acasa in timp ce ma plimbam pe faleza.
inca vreo 2 posturi de genul asta si la vara vin la mare doar ca sa fac cursuri de scufundari!!!
NU e chiar asa de usor de facut scufundari. Asa am crezut si eu...:tongue:
macar o sa incerc...sa stiu despre ce vb axl!!
p.s. imi pare bine ca s-a animat topicul asta!!
@Wally, increderea mea inca n-a murit, eu zic ca erai intr-o pasa proasta, lasa, vedem noi la vara.
@yo, incercarea moarte n-are.
@yo...fi barbat..n-ai cum sa mori de doua ori. :laugh:
Da, yo, doar stii vorba: ce nu te-omoara te poate schilodi pe viata.
wow!!! ce de incurajari!!!! va multumesc mult dar nu e nevoie,chiar nu e!!!!! :laugh:
p.s. si n-am zis ca ma duc sigur, mai intai imi mai trebuie vreo 2 povesti de-a le lui axl sa ma conving!!! :tongue:
Un fenomen ciudatel in Marea Neagra. Au disparut (sau s-au ascuns bine) meduzele uriase si-au aparut (sau au iesit la iveala) meduzele mici. Intr-un metru cub de apa as zice ca 80% sunt meduze. Si asta aduce de la sine o vizibilitate redusa, cam de la retina pana la geamul vizorului. Si apa e rece in draci.
Un fenomen ciudatel in Marea Neagra. Au disparut (sau s-au ascuns bine) meduzele uriase si-au aparut (sau au iesit la iveala) meduzele mici. Intr-un metru cub de apa as zice ca 80% sunt meduze. Si asta aduce de la sine o vizibilitate redusa, cam de la retina pana la geamul vizorului. Si apa e rece in draci.
Stergatoare de parbriz ( vizor ) nu ai ? :laugh:
Nu s-au inventat inca stergatoare, exista insa o metoda de sters masca de condensul care se formeaza inevitabil si obtureaza vederea. Faci in asa fel incat sa intre un pic de apa in masca, stai cu fata in jos si faci miscari circulare pana cand apa "sterge" vizorul de abur. Apoi dai capul pe spate, apesi cu mana pe partea de sus a vizorului si sufli puternic pe nas asa incat apa este eliminata prin partea de jos a mastii. Bineinteles s-au inventat spray-uri care elimina condensul dar cine are timp si bani sa-si cumpere? O alta metoda, si probabil cea mai folosita, este una pe care pana si Jaque Yves o gasea dezgustatoare. Inainte de scufundare scuipi temeinic in masca si ungi tot vizorul interior cu saliva. Din punctul meu de vedere nu e nimic dezgustator in asta, atat timp cat esti in armonie cu umorile si lichidele corpului tau. Totusi, indiferent de cele spuse anterior, nu recomand niciodata urinarea in neopren.
@Axle - Ce....de Bivolaru` n-ai auzit ?
mi se lateste un zambet tamp care nu ma va parasi decat a doua dimineata cand ma trezesc
Mint. Inca zambesc tamp.
Axl astept poze cand o sa inghete marea :biggrin:
O sa le astepti mult si bine...
@alex
De iarna trecuta.
Ba nu, mint, de acum 2 ierni.
Frumoase poze, dar cred ca pentru tine e frustrant ca nu poti sa mai faci scufundari :tongue:
Ei, in ultimii doi ani am apucat sa fac in Mediterana, prin februarie, ceea ce nu e chiar de ici, de colo.
In plus, iarna-mi raman pesterile.
@Axle - Iar noua celor din Bucuresti......gropile lu`Videanu si gurile de canal fara capac ...e cool man,e cool.
Ei, in ultimii doi ani am apucat sa fac in Mediterana, prin februarie, ceea ce nu e chiar de ici, de colo.In plus, iarna-mi raman pesterile.
super tare frate.
asta inseamna sa traiesti cu adevarat, sa faci ceea ce-ti place, sa traiesti viata la maxim.
chiar te invidiez putin pt fazele astea, dintotdeauna am vrut sa am parte de astfel de aventuri.
din pacate, cercul de persoane in care ma invart eu nu prea are astfel de conceptii si porniri.
asta e, ne multumim cu ce avem.
avantaje si dezavantaje, caci asa-i in tenis dupa cum spunea un om regretat...
Azzido, la fel ca si cu alcoolul, dau, fara sa vreau, o impresie gresita. Iesirile mele la o scufundare sau o pestera sunt atat de rare ca uneori ma apuca plansul. In cazul asta mai rarut nu-i mai dragut.