" Juninho Pernambucano a deschis practic drumul lui Lyon spre un succes foarte important în meciul pe care francezii l-au jucat miercuri searã pe Gerland în compania Stelei. Brazilianul a marcat în minutul 44 al partidei cu un șut foarte puternic dintr-o loviturã liberã de la aproape 30 de metri, mingea scurgându-se în poartã printre brațele columbianului Robinson Zapata.
Nu trebuie uitat însã faptul cã Zapata a avut și o intervenție salutarã în minutul 15, când Benzema n-a reușit sã-l învingã pe goalkeeperul Stelei cu un șut din apropierea porții.
La finalul partidei cedate de "roș-albaștri" cu 2-0, oamenii de fotbal au analizat prestația portarului sud-american, el fiind pus la zid de majoritatea opiniilor exprimate de aceștia. Verdict: Zapata este vinovat pentru înfrângerea cu Lyon! Vezi ce a declarat recent "Þețe" Moraru despre Zapata
REACÞII DUPÃ Lyon - Steaua 2-0
Contra lui Zapata
Ioan Becali, impresar: "Rãdoi a fost un jucãtor banal astãzi, ori eu așteptam mai multe de la el. Zapata e vinovat clar la primul gol. Singurii care mi-au plãcut au fost Kapetanos și Ogãraru".
Victor Pițurcã, selecționerul României: "Zapata a greșit la primul gol, era o mingea care trebuia reținutã de un portar valoros. Din nou se pierd puncte pe mâna sa..."
Mihai Stoica, președinte Unirea Urziceni: "Dorinel are de rãspuns la multe întrebãri. Rãdoi și-a fãcut treaba foarte bine. Problema Stelei în acest moment este Zapata, care nu își mai revine".
Dorinel Munteanu, antrenor Steaua: "Dacã se spune cã Zapata a greșit, înseamnã cã așa a fost. Voi discuta cu Andrei Speriatu pentru a vedea ce se întâmplã. Astfel de greșeli ne costã".
Pro Zapata
Tudorel Stoica, fost jucãtor al Stelei: "Steaua și Becali sã îi mulțumeascã lui Zapata pentru cã altfel nu ajungea în Champions League"
Cu Zapata în poartã, Steaua a încasat 10 goluri în acest sezon de Liga 1, având o medie de aproape un gol primit în fiecare etapã! Singura partidã în care el a lipsit din poarta trupei din Ghencea a fost cea de la Constanța, câștigatã de echipa sa în fața Farului cu 4-1. Prestațiile columbianului au fost criticate în special dupã partidele cu FC Vaslui, Gloria Bistrița și Oțelul Galați, când acesta a fãcut gafe ce au privat Steaua de puncte importante în lupta pentru titlu. "
Gazeta
"O nouã gafã a portarului columbian a lãsat-o pe Steaua cu șanse aproape nule de calificare
Steaua a început curajos asearã, Lyon în stilul caracteristic, tãios și fãrã sã stea prea mult pe gînduri. "Vã vom lua tare!", amenința Bezema înaintea meciului. Dar oare veniserã Rãdoi și compania cu lecția de francezã învãțatã dupã acel 3-5 de pe Ghencea din tur?
Se pãrea cã da, cel puțin în prima reprizã. Roș-albaștrii au mai avut momente în care parcã nu repetaserã ca la carte, dar se descurcau. I-a prins o datã Benzema, însã șutul sãu a fost respins de Zapata (15). Steliștii au vrut chiar sã demonstreze cã pot șterge eticheta de "echipã modestã" pusã pe spatele lor. ªi l-au scos la înaintare pe Kapetanos, atacantul reinventat de Munti, iar grecul a avut douã-trei șanse timide de gol.
Mîini de plastilinã
A venit însã minutul 44. Juninho faultat de Tiago la 25 de metri. Tot brazilianul își pune mingea sã execute, zidul se crapã suficient cît sã încapã mingea, dar nu are o forțã înspãimîntãtoare. Totuși, Zapata, omul cu mîini de plastilinã, pleacã aiurea, se-ntoarce din drum, însã numai cît sã împingã mingea în plasã.
La "oficialã", Gigi Becali dãdea deja SMS-uri impresarilor: "Cãutați-mi un portar bun!".
Decisiv cu Fiorentina
Dupã pauzã, tot Lyon a ieșit mai motivatã, controlînd jocul încã de la început și anunțînd asediul. Petre Marin a scos ca un kamikaze de pe linia porții mingea trimisã de Ederson (53) la o nouã ieșire bezmeticã a lui Zapata. Ogãraru n-a gãsit vinclul din loviturã liberã, Kapetanos și Tiago se zbãteau și ei, însã era prea puțin pentru a doborî o superechipã. Mai mult, Revelillere a închis meciul (89), cu un șut frumos pe contraatac. Fluierul de final i-a trimis pe steliști cu capetele plecate spre vestiare. Dacã peste 3 sãptãmîni Steaua n-o bate pe Fiorentina, gata cu Europa în sezonul ãsta!
"La o echipã mare aleargã mult mingea, iar tu trebuie sã alergi dublu cît ele ca sã faci un rezultat mare. Cînd iei un gol în minutul 44, e greu sã mai revii, sã cîștigi punct sau puncte cu Lyon"
Victor PIÞURCÃ, selecționer România
"E o grupã echilibratã. Va fi strîns, dificil, nici noi nu sîntem siguri de locul 1 sau 2, ne batem la vîrf. Steaua e o echipã dezinvoltã, dar e dificil cînd schimbi antrenorul în timpul sezonului"
JUNINHO, mijlocaș Lyon"
Eduard Zelgin ( alt articol al GSP-istilor ) .
"Fostul secund al lui Dorinel Munteanu, Gicã Mihali, crede cã Steaua are nevoie de un alt portar pentru cã Zapata gafeazã regulat în ultima perioadã. Mihali crede cã elevii lui Dorinel ar fi putut pleca neînvinși de la Lyon dacã portarul columbian nu greșea la primul gol.
"Steaua trebuie sã-și ia portar pentru cã Zapata greșește de 5 luni. Dacã la pauzã era egal poate altul era și rezultatul meciului. Dorinel le cere multã determinare, iar jucãtorii trebuie sã facã ambele faze, fotbalul presupune asta", a declarat Mihali.
Fostul fundaș dinamovist a vorbit și despre parcursul CFR-ului în Liga Campionilor:
"Bordeaux joacã un fotbal frumos, sper ca CFR sã se califice și sã batã pe Roma. Ar fi pãcat sã nu prindã primãvara europeanã dupã primele rezultate pe care le-a fãcut în grupã", a încheiat Mihali"
Prosport
Iar aceste articole continua mai peste tot . Eh , intrebarea este : A auzit cineva de cand a inceput acest campionat vreun pasaj , ca sa nu zic articol lega de gafele facute de Pisica alcoolica , Bogdan Lobont ? S-a scandalizat cineva si au aparut toti specialistii sa il puna la zid dupa ce Gourcuff si-a batut joc de el sau a vorbit cineva despre golul de toata jena luat cu Nec ?