daffyduck 
Sa recapitulam. Rezultatu' unui meci depinde atat de valoarea lotului, cat si de valoarea antrenorului. Ca raportu' dintre cele doua nu e intotdeauna egal, o stim cu totii avand exemple la indemana.
Cunoastem cat de valorosi au fost Zenga, Protasov si Oli. In functie de rezultate si stilu' de joc (frumusetea jocului), fiecare a fost mai mult sau mai putin apreciat, regretat si... injurat. Nu stim ce poa' Hagi - daca ne luam dupa rezultatele sale din trecut, parerile sunt impartite: a avut ghinion, n-a avut lot(uri) pe masura cerintelor sale si rezultatelor asteptate de conducerea si suporterii echipelor respective. Sau, mai rau, omu' n-are stofa de antrenor, va ramane cel mult o promisiune. Vom vedea, repet, eu am mare incredere in Hagi. Macar prin prisma faptului ca nu o sa mai adorm la meciuri, asa cum s-a intamplat sezonu' trecut (Ceahlaul - Steaua din campionat, Poli - Steaua din Cupa etc.). Daca insa va egala performantele lui Oli, ramane de vazut.
Din ce am citit aici, majoritatea inclina spre un joc placut ochiului, chiar daca rezultatele lasa de dorit. Minoritatea prefera un joc, uneori chiar urat, da' care aduce rezultate. Desigur ca cel mai fericit caz este sa ne bucuram de amandoua: si de joc si de rezultat. Si e si normal sa fie asa, fotbalu' (ca orice sport) este si joc si competitie. Ca o paranteza, cei care pun pe primu' plan frumusetea jocului sunt invitati sa isi aduca aminte pentru ce e tinut minte Hagi cand a fost antrenor la Nationala? Pentru faptu' ca am avut ocazii cu Slovenia sau pentru ca am pierdut calificarea?
Revenind la subiect, si anume la celalalt aspect. Avem lot sau nu?
1. Daca avem lot, mai tre' transferuri? Daca jucatorii sunt buni, made by Protasov, si au fost stricati de Oli, inseamna ca nu mai avem nevoie de jucatori noi in echipa. Mai ales cand avem un lot (ceva) mai valoros ca sezonu' trecut, daca nu prin prisma anumitor transferuri si plecari de la echipa, macar prin numaru' jucatorilor valizi.
2. Daca nu avem lot, adica pe teren umbla si cateva petarde, dc Oli a fost injurat la greu atunci cand a avut doar 15 jucatori la dispozitie, iar majoritatea meciurilor s-a jucat cu improvizatii?
Pe mine asta ma deranjeaza la unii dintre voi - standardele duble.
- anul' trecut cand jucam urat si/sau pierdeam, era doar antrenoru' de vina. Jucatorii erau buni, insa erau stricati de Oli - Dumnezeule, ma izbeam de "teoria" asta pe toate forumurile si sectiunile de comentarii ale ziarelor de sport (inclusiv aici, normal).
- acu', cand luam in considerare rezultatele ultimelor amicale, antrenoru' e bun, insa valoarea lotului lasa de dorit, mai avem nevoie de transferuri.
Dc umblati cu unitati duble de masura? Asta ma seaca. Recunoasteti ca adevaru' e undeva la mijloc. Daca admiteti ca o infrangere se datoreaza faptului ca avem cel mult doua ocazii pe meci sau ca jucam cu baloane de la fundasi direct pe varfuri, atunci admiteti si ca avem jucatori care nu stiu sa faca o preluare, sa se demarce, sau sa paseze bine - de driblinguri nu mai vorbesc. Admiteti ca asemenea petarde de jucatori existau dp vremea lui Protasov.
Marele merit al lui Zenga si Protasov a fost ca echipa actiona ca un bloc. Intr-un astfel de cadru e mult mai usor ca incompetenta unor jucatori sa fie mascata de rezultatele echipei (stil de joc si/sau rezultate). Da' cand apar accidentari, unitatea blocului dispare, si atunci apar buruienile la iveala. Iar cand apar meciuri cu miza foarte importanta unde o singura preluare gresita a balonului ori o pasa gresita poa' decide soarta unei partide, atunci se vede ca unii jucatorii stau prost si la ABC-u' fotbalistic.
PS: Inca ceva, pentru. o parte din actualii jucatori, maximu' de performanta pe care l-au putut (si dorit) sa il atinga a fost acea semifinala de UEFA, mai ales ca stim cu totii cum am pierdut-o (nici acu' nu am taria sa revad acel meci). Dupa acea semifinala, foamea, nu de bani, ci de performanta a unora a disparut. A aparut blazarea, resemnarea, neputinta (psihica). A disparut dorinta de a accede la urmatoru' nivel. Iata o cauza importanta pentru. infrangerile care au urmat din CL si campionat. Meciu' de la Kiev a fost un accident din acest punct de vedere: era CL, era primu' meci, era entuziasm, era senzatia de nou etc. Pentru acesti jucatori, restu' meciurilor din Liga a fost doar o formalitate de bifat: nu atat din cauza renumelui echipelor intalnite, cat din cauza obiectivului stabilit: nu o calificare in primavara CL, ci una in primavara UEFA (e suficient, suntem la prima calificare in CL dupa 10 ani bla bla bla).
Ahh, era sa uit si de "nu mai speram la locu' 1, insa ne multumim/ne dorim locu' 2, nu va ingrijorati" - si asta in campionatu' nostru, nu in vreo grupa de CL...
Olaroiu a prins sfarsitu' unui ciclu de echipa, cu atat mai mare a fost greseala lui ca n-a avut curaju' sa aduca sange proaspat. Sper insa ca Hagi o va face, desi vad ca si el se incapataneaza sa foloseasca din jucatorii uzati/blazati. Ca sa nu mai zic ca si el are fixurile lui legate de anumite titularizari sau de rolu' in teren al unor jucatori. Ma rog...
Mda. Atunci Olaroiu a jucat 5 amicale din 6 cu titularii desi stia foarte bine ca acei titulari nu vor rezista unui maraton de 5+31 de jocuri in 5 luni juma. Noile achizitii au fost testate foarte putin, si uite asa a ajuns Oli taman la meciul cu Real la concluzia ca Saban e o catastrofa. Sa ne mai miram ca dupa cateva luni Radoi, Dica, Cristocea s-au accidentat ?
Si astfel ajungem la cealalta mare dilema (prima e stilu' de joc placut ochiului vs. rezultate/performante): e mai bine sa faci o echipa din 11-14 jucatori care joaca in aceeasi formula (automatisme/relatii de joc cu efecte pozitive) sau e mai bine sa poti pune in teren o echipa ce poa' fi formata oricand din orice membru al intregului lot?
Intrebarea nu este retorica. Tre' luate in considerare cel putin doua circumstante: daca jucatorii au macar ABC-u' fotbalistic sau daca iti permiti sa incerci relatii de joc cat mai diversificate (poa' nu ai destule meciuri la dispozitie, poa' miza lor e importanta, astfel incat tre' sa minimizezi riscu').
Intrebarea ar fi retorica daca toti jucatorii ar avea valoare ridicata. Atentie, nu doar valoare egala, aceasta nu e suficienta. Pot fi toti de aceeasi valoare, insa una mediocra;) Ori valoare ridicata si egala nu exista decat la unele echipe din Vest, la Steaua insa nu (inca), din pacate.
Deci, cum e mai bine?