FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Formule de echipa si sisteme de joc in era Hagi.

«12345»
danielcristian30.06.2007 20:57
Hagi o sa faca la Steaua ce a facut si la nationala, adica nimic.

Ai primit ce meritai, si ce merita toti intrusii latratori care intra aici sa bage fitile...

Probabil ca tu nu ai trait vremurile alea cand Hagi ne facea pe toti sa ne simtim cu adevarat mandrii ca suntem ROMANI...

Rosenborg01.07.2007 03:59
Te rog sa te speli la bot cand rostesti numele Hagi !

 

oito, vezi ca ma confunzi cu ma-ta....

 

 

Ma-ta e oita. Noi suntem berbecii si i-o tragem de nu se vede. Tu nu esti decat un miel prost care se crede javra.

M

sonic200501.07.2007 06:10

@rosenborg - ma dute si tu pe forumul lui Dinamo ca nu avem nevoie de tine pe aici

 

lol tu cum dracu mai te poti numi roman daca tii minte decat aspectele negative ale celui mai mare jucator roman din toate timpurile. tu esti mai prost decat Borcea pana si ala il apreciaza pe Hagi. Hagi nu mai este neaparat un stelist e un bun national e la fel ca nadia si ca Ilie nastase. doar un jeg de om ar putea sa il vb de rau pe Hagi.

inca ceva recomand moderatorilor sa ii dea un ban permanent acestui baiat. nu avem nevoie de oameni cu un avansat nivel de incultura ca el si cu o totala lipsa de respect

The_Foxes01.07.2007 06:36

din ce am vazut se pare ca formula magica va fi 4-3-1-2 probabil Cernea- p.Marin/badoi- Goian-Ghionea(Radoi)-emeghara-ov.Petre (ca inchizator ) Cristocea(Ochirosii) Croitoru(Banel) - Dica- Neaga Badea.........singurul lucru cert e acest trio din atac cuplul de fundasi care in lipsa lui Ghionea va fi Goian-Radoi si emeghara(probabil fundas stanga)..

 

 

@rosenborg erai mai inspirat daca-ti alegeai numele 17nentori tirana sau cum naiba se numeste echipa aia cu care voi ati atins cele mai mari performante..

Teoctist01.07.2007 10:42

Knattspyrnufélag Reykjavíkur, pescarii islandezi, au eliminat Dinamo cu 2-0 si 2-1. Cea mai rusinoasa infrangere a unei echipe romanesti de fotbal! :biggrin: :biggrin: :biggrin:

AmuntBoy01.07.2007 13:47

au invadat spurcatii :))

sau e aceeasi javra :D

c.ronaldo1701.07.2007 14:34
performata maxima a lui Dinamo e eliminarea detinatoarei cupei campionilor, hamburg, lucru cu care Steaua nu se va putea lauda niciodata. si am facut-o umilindu-i, nu bagandu-ne cu fundul in poarta, ca altii.

 

Oau... Ce'mai performanta... Hai sa'ti zic eu o alta performanta mare a lu' Dinamu. Eliminarea in fata lu' mamaliske... Levski Sofia, echipa cea mai slaba din Cupa UEFA.

amarel01.07.2007 15:06
oito, vezi ca ma confunzi cu ma-ta....

Ma-ta e oita. Noi suntem berbecii si i-o tragem de nu se vede. Tu nu esti decat un miel prost care se crede javra.

M

Domnul caine rosu, mergi domle la Borcea,poate te angajeaza sa vinzi butelii, acolo poate te simti mandru cand ti se spune ...caine rosu, sau...mai nou spartan,aici nu-i clubul securistilor si al celor ce au luat campionate intregi blatuite si cu vreo 4-5 echipe aliate. De limbaj, n-am ce sa-ti cer, Borcea fiind un fel de ..radical din Becali , ...iar Turcu repetent de 5 ori in clasa a 4-a,...asa oi fi si tu !!!.........

strezahuzum03.07.2007 07:36

Steaua lui Hagi

 

Sa vedem putin si ce face Hagi la antrenamente.

 

În comparație cu Oli, "Regele" a schimbat aproape tot la antrenamentele echipei, de la cele fizice și pînã la cele tactice, mai puțin un lucru: sistemul de joc

 

Care sunt diferentele ?

 

DIFERENÞE

1. ªedințe fizice umane

Pe vremea lui Olãroiu, nu exista zi în cantonamente fãrã un antrenament extrem de tare din punct de vedere fizic. Anul trecut, tot la Kaprun, Rãdoi și compania erau puși de preparatorul fizic, Ferdinando Hippoliti, sã lucreze continuu fizic, ședințe de pregãtire care îi solicitau la maximum pe jucãtori și care au avut ca rezultat accidentãri pe bandã rulantã. Acum, Hagi are metode mult mai umane și preferã sã-i pregãteascã fizic pe jucãtori prin diferite exerciții de joc sau între douã reprize ale unor scheme sau jocuri-școalã, renunțînd la prelungitele serii de alergãri.

 

Absolut logic. Aici se vede mentalitatea de antrenor de echipa submediocra a lui nea Turcaloiu. La o astfel de echipa, ai jucatori mediocri, care nu stralucesc nici prin tehnica nici prin inteligenta. Solutia ? Sa alerge ca nebunii ! Hagi se vede treaba ca stie ca la Steaua se poate si altfel. Bineinteles, forma fizica a jucatorilor ramane extrem de importanta, dar ma bucura ca Hagi stie ca Steaua nu are nevoie sprinteri sau maratonisti.

 

2. Aproape tot timpul cu mingea

Una dintre marile diferențe între cei doi antrenori este faptul cã la Hagi în proporție de 95 la sutã din timpul unui antrenament se folosește mingea. Chiar și atunci cînd are loc încãlzirea, ba chiar și cînd are loc o ședințã fizicã, fotbaliștii au mingea la picior și sînt solicitați jucînd fotbal, fãcînd miuțe "5 contra 2" sau "8 contra 3". Una dintre filosofiile "Regelui" este cã nu vrea sã le impunã jucãtorilor ceea ce el nu prefera ca fotbalist și anume seriile prelungite de alergãri. În fiecare zi pe teren stau 20-25 de mingi.

 

93 de atingeri de balon a reușit Neaga în cadrul unor exerciții și scheme comandate de Hagi la unul dintre antrenamente, care a durat 80 de minute

 

Din nou, avantaj Hagi. Degeaba alergi ca inecatul dupa minge ca sa te trezesti ca nu stii ce sa faci cu ea cand o ai. Sper ca jucatorii sa nu se mai impiedice de minge sezonul care urmeaza, si sa nu-i mai vedem chinuindu-se cand au de dat pase mai lungi de 10 metri.

 

3. Oli-defensiv, Hagi-ofensiv

Fostul antrenor avea cel puțin 20 de minute de exersare a așezãrii defensive la fiecare antrenament. De altfel, la prima ședințã de pregãtire cu Olãroiu antrenor, în ianuarie 2005, la Montecatini, s-a început ședința cu un antrenament pentru fundași. Acum, Hagi e foarte preocupat de faza ofensivã, nefiind zi în care sã nu lucreze exerciții de finalizare, șuturi la poartã din diferite poziții, dar și faza a doua, contraatacul.

 

Exact ce ne lipsea. Faza ofensiva, repetata pana la epuizare. Oricum, din 17 echipe, vreo 12-13 nu prea ne pun probleme in aparare in tot campionatul. Acolo se pot castiga puncte importante, dar numai si numai daca ai un atac bun.

 

4. Antrenamente pentru lovituri libere

Este pentru prima oarã dupã mulți ani cînd steliștii au avut parte de antrenament special pentru loviturile libere din preajma careului mare. Hagi are o regulã: la finalul ședinței întreabã cine vrea sã vinã sã execute lovituri. Marea majoritate se înscriu, vin și trag la poartã de la 22-25 de metri, fãcîndu-se diferite pariuri între jucãtori și portari, miza fiind o serie de 10 flotãri. Pentru a-i motiva suplimentar, în concurs se bagã și Hagi. Cei mai buni executanți? Dicã, Bãdoi, Boștinã și, evident, "Regele".

 

102 lovituri libere au executat jucãtorii Stelei, plus Hagi, la cele douã antrenamente de duminicã. Cele mai multe goluri le-au marcat Hagi (3), Bãdoi (3) și Dicã (2)

 

Un capitol la care eram deficitari rau de tot. Dica a aratat ca poate, dar cine sa-l vada ? Nea Turcaloiu ? Era ocupat sa gandeasca o noua schema defensiva "geniala".

 

De asemenea prosportul zice ca se insista foarte mult pe finalizare, pe suturi din afara careului. Unde deocamdata jucatorii nostri sunt slabi de-a binelea.

MadFroG03.07.2007 10:29

VOM JUCA 4-4-2

 

===================Cernea========================

 

 

===Marin======Goian========Radoi=========EMEGHARA=========

 

 

 

===BADOI=====OV.Petre=======Croitoru=========Ochirosii===========

 

 

===================Dica===========Neaga================

Bodanel03.07.2007 10:33

Dupa ce am citit comparatia clar avantaj Hagi. Inclin sa cred ca se va intoarce jocul din era Protasov + rezultate(pe care Protasov nu le-a avut). Sper sa vad iar multe goluri din actiune, dominarea adversarului si tot ceea ce face ca Steaua sa fie Steaua adica spectacol+ rezultate.

Z3US03.07.2007 10:41
@strezahuzum

Avem o parere comuna :)

;)) Ai dreptate :)

weeezer03.07.2007 10:53

@MadFrog

 

Ai ceva surse sau e parerea ta? :P

Oricum parca citeam prin presa ca se cunoaste deja trioul ofensiv Dica - Neaga - Badea...

Khalid05.07.2007 15:00

-------------------------------------Vatca-------------------------------------

---------------------------------------------------------------------------------

--------Petre--------Goian-------------Ghionea/Golanski-----Emeghara---

---------------------------------------------------------------------------------

-----------Nicolita------------------Radoi-------------------Croitoru----------

---------------------------------------------------------------------------------

-----------------------Neaga------------------Dica----------------------------

---------------------------------------------------------------------------------

-------------------------------------Badea-------------------------------------

 

 

Si va spun si de ce as alege formula asta daca eram in locul lui Hagi.

1. Presa spune despre mine ca voi adopta un sistem f ofensiv. Sistemul de mai sus nu e pe nici departe cel mai ofensiv sistem. 4-3-2-1 este un sistem curajos,riscant dar care poate da mari rezultate, cei trei jucatori de mijlocul terenului sunt f importanti. In cazul nostru Nicolita si Croitoru sunt dispusi la o mare risipa de efort,pentru ca au de facut faza defensiva si ofensiva. Radoi este principalul pion de mijlocul terenului, omul care recupera mingii si pune echipa pe contraatac, si cred ca Radoi e in stare sa acopere postul asta.

2.De ce Vatca? Pentru la Otelul a facut niste extraordinare, e tanar, iar Cernea si-a bagat mingea singur in poarta in amicalul cu SV Ried. Amical ca amical, dar nici chiar asa.

3.De ce Emeghara? E mult mai puternic decat Nesu, la Poli a facut meciuri bune.

4.De ce Croitoru? Pentru ca are viteza,tehnica in regim de viteza,la amicalul cu Apoel si SV Ried s-a miscat excelent pe lateral, cei drept a fost folosit pe partea dreapta insa cred ca ar da acelasi randament pe partea stanga. La nivelul lui este Cristocea,dar care este mai slabut si mai mic decat el.

5.Neaga cu Dica se simt foarte bine in teren si pot destabiliza defensiva adversa prin combinatii.

6.Cred ca dupa evolutia lui din sezonul trecut din Liga 1 si din Liga Campionilor, Vali Badea e titular incontestabil

RazvanOchirosii3005.07.2007 22:40

Eu Sper Sa Fie Un 433 cam asa :

 

Cernea

Petre Marin,Goian.Ghionea(cand se reface daca nu Golanski),Emeghara

Badoi(Nicolita) , Radoi(Bicfalvi) , Ochirosii(Cristocea)

Badea , Dica , Neaga

 

;) pentru Mine Asa Ar Arata Echipa Ideala >:) Cu Ce Avem Acum La Dispozitie

FC_STEAUA_194706.07.2007 02:59

Ce as vrea eu:

 

 

---------------------------Cernea--------------------------

 

 

*Golanski--------Goian---------Ghionea--------Emeghara

 

 

---------------------------Radoi---------------------------

 

 

------------Nicolita---------------Bostina----------------

 

 

---------------------------Dica----------------------------

 

 

--------------------Neaga-------Badea-------------------

 

 

*daca vine

 

Nu mai vreau sa vad pe Coman, Lovin, Baciu, Ov. Petre titulari. Ei nu sunt de primul 11 la Steaua.

 

Rezervele de baza ar fi urmatoarele:

Iacob

Ochirosii

Marin

Cristocea

Vatca

Gurita

Nesu

forever_STEAUA06.07.2007 06:49

@FC_STEAUA_1947

 

L-ai uitat pe Badoi

c.ronaldo1707.07.2007 13:26

Golanski poate juca si mijlocas dreapta?

Khalid07.07.2007 14:13

Daca vin astia 2, Golanski si Pulido echipa va arata cam asa :

-------------------------------------Vatca-------------------------------------

---------------------------------------------------------------------------------

--------Golanski--------Goian--------------Pulido-------------Emeghara---

---------------------------------------------------------------------------------

-----------Nicolita------------------Radoi-------------------Croitoru----------

---------------------------------------------------------------------------------

-----------------------Neaga------------------Dica----------------------------

---------------------------------------------------------------------------------

-------------------------------------Badea-------------------------------------

c.ronaldo1707.07.2007 16:50

Imi place ca sunt multi care il baga pe Golanski si Pulido in primul 11, desi sunt 100% sigur ca nu au vazut nici un meci cu cei 2.

Raul198807.07.2007 17:20

@c.ronaldo17

 

no risc no fun :biggrin:

Khalid07.07.2007 17:39

Pulido va fi titular pentru ca Ghionea e indisponibil inca 2 luni si celalalt jucator pe post este Baciu. Iar in cazul lui Golanski apare P.Marin care se indreapta spre 34 ani. Dar nimic nu e batut in cuie asa ca putem sa il vedem titular pe Gurita din primul minut acasa la polonezi in turul II.

c.ronaldo1707.07.2007 17:45

Eu nu as fi asa sigur ca Pulido sau Golanski vor fi titulari la Steaua. Sa nu uitam ca in Romania, inafara de Cyril Thereau , nu a mai fost adusi niciun strain de valoare in ultimii ani.

Echipa care ar putea intra in meciul cu Lubin, ar fi... ce as vrea:

 

==================Vatca=====================

 

P.Marin========Goian=======Pulido(Golanski)======Nesu

 

==================Radoi=====================

 

Croitoru================================Ochirosii

 

=================Bicfalvii=====================

 

=============Dica=========Neaga==============

 

 

Nesu a reusit sa ma uimeasca. Dupa ce acum cateva zile l'am criticat, acuma trebuie sa il laud... Inconstant insa...!

Z3US07.07.2007 19:50

--------------------Vatca(Cernea)----------------------

 

-P.Marin(Badoi)-----Goian(Golanski)-----Pulido(Ghionea)-----Emeghara(Nesu)-

 

-------Nicloita(Bicfalvi)-----Radoi(Ov.Petre)-----Croitoru(Ochirosii)-------

 

-------------------Dica-----------------------

 

-----------Neaga(Iacob)----------Badea(Gurita)--------------

 

Asta este parerea mea...Buna rea este parerea voastra :P Jucatorii din paranteze sunt rezervele nu stiu cat de reusite sunt, dar asta e schema mea. :tongue:

FC_STEAUA_194707.07.2007 21:11
@FC_STEAUA_1947

 

L-ai uitat pe Badoi

 

Da asa este, oricum nu l-as pune ca titular.

«12345»