Eu totusi mizez pe o victorie a ros-albastrilor nostri. CFR-ului i-a ajuns aerul tare la nas, nu tin minte sa ne fi batut pe noi, sau pe Rapid. Au batut si ei pe dinam0, cand cainii oricum se distantau serios in clasament. Sunt convins ca aceasta "portugalia 2" nu este o echipa mare, ci doar un fel de sportul, care bate la echipele mici ca la fasole, acolo unde granzii (a se citi noi...nu batmanii) se impiedica din cauza formei slabe, accidentarilor, arbitrajului, etc. Este un balon umflat la maximum. Pe care noi, simplu si politicos, trebuie sa-l spargem. O data, de doua ori, de 3 ori, asta numai Cyril si Vali pot decide
. Sper din tot sufletul la un inceput fulminant, cum am avut si la crapizi, si la Bistrita, si cu iasiul, in care sa nu mai ratam exasperant (slava domnului ca se intoarce Cyril, ratarile lui Iacob m-au exasperat, aceea din 6m de la Bistrita inca imi zgarie ochiu'). Problema se va pune ce vom face daca e sa dam o boaba, sau doua...sau mai rau, daca prindem iar o zi plina de ratari (cu tot respectul, treaba antrenorului se termina la 20m de poarta adversa...la cum au ratat atacantii nostri uneori...). Aici va fi cheia meciului. Daca Oli va reusi sa motiveze jucatorii sa stea sus, in pressing, sa nu cedeze nici un centimetru, asa cum au facut-o pana in min. 80 cu Poli Iasi, cred ca putem castiga, chiar si cu 1-0. Sincer, VICTORIA este cea mai importanta! Asta este finala noastra pentru CL! Aici trebuie sa demonstram ca suntem de talie europeana! Nu-l am pe oier prea mult la inima, dar a zis bine cand a zis: "daca nu batem pe CFR nu avem ce cauta in CL". Nu avem de ce sa mai vedem 6 fundasi pe teren la sfarsit, domnu Oli! Nu ai de ce sa joci cu 2 inchizatori!! La fel ca in meciul direct cu crapizii, egalul nu ne ajuta cu NIMIC! ne trebuie VICTORIA! Sper in urmatorul prim 11:
Andrey
---------------P.Marin---------------Goian----------Radoi---------------Nesu-------------------
-------------------Nicolita---------------Ov.Petre-----------Croitoru/Ochirosii/Cristocea----------
------------------------------------------Elton--------------------------------------------------
--------------------------Badea------------------------Thereau-------------------------------
4-3-1-2. Modulul perfect. NU mai vreau sa vad 2 inchizatori, 4-4-2 s-a prafuit demult, si, reiterez, NU mai vreau sa il vad pe Nicolita fundas dreapta niciodata! Cred ca suntem singura echipa care, cu 3 fundasi dreapta in lot folosim un mijlocas pe acel post! Sincer, chiar daca vad ca sunt cam contra trendului, eu sunt de acord cu MM Stoica si imi place acest jucator. Nicolita este unul dintre cei mai buni si cei mai sufletisti jucatori ai Stelei. Intotdeauna vezi de la el ca da tot ce poate. Dar cand este plimbat de la fundas, la mijlocas, apoi stramutat pe cealalta parte (si acolo noi avand 3 optiuni!!!!) si dupa aia plimbat inapoi pe dreapta intre fundas si mijlocas, e normal ca e bulversat. In cazul lui, cred ca ar trebui doar niste antrenamente speciale, de tehnica a centrarilor si a preluarii mingii, si cel mai important STABILITATEA POSTULUI, mijlocas dreapta, si cred ca ar reveni la forma care l-a consacrat.
Revenind la tactica, in linia de fund nu prea avem ce pune mai bun, la mijloc am pus pe Ov.Petre inchizator pentru ca este singurul care am vazut ca are curajul sa TRAGA LA POARTA! Este o mare, mare seceta de suturi pe si la poarta din zona de la 20m, sau usor in interiorul careului. Atacantii finalizeaza de la distante mai mici, sau la faze fixe, insa mijlocasii nu au curajul sa suteze la poarta! Ovidiu are acest curaj, a demonstrat si in cupa cu Otelul, si cu FC National in campionat, si in alte meciuri. Plus ca, este bun la jocul la cap, si util la fazele fixe. Nu stiu...mi se pare mai periculos ca alte variante de inchizator...petarda de Lovin sau inimosul, dar ne-periculosul Paraschiv, care cred ca a uitat sa traga la poarta, de la sutul fantastic cu Heerenveen nu mai tin minte un sut periculos de-al lui din afara sau putin din interiorul careului.
Pe stanga as propune ori pe Ochirosii, care are ambitie, ori Croitoru, care s-a dovedit ca poate fi o solutie viabila, ori Cristocea, care poate si el sa fie o solutie. Eventual unul din ultimii doi, inlocuit la pauza de "pusti".
Coordonator, fara discutie, Elton. Avem nevoie de el in acest meci. Am vazut cateva meciuri de-ale CFR-ului, forta lor este in ofensiva. Defensiva este lenta, si pot fi depasiti prin tehnica brazilianului
"Varfuri de lance", Vali si Thereau, doi atacanti buni, in forma. Da doamne sa o bage in ate de cat mai multe ori. FARA RATARI, baieti! Decat 6 ocazii ratate, mai bine 1 gol, urat, dar GOL!!.
sprecl2 steagcruce2