Am citit atent ultimile pagini si constat ca multi se pricep intr-adevar la fotbal. Fotbalul nu e apanajul unor indivizi infatuati si antipatici precum ZEROlaroiu sau Mimisor. Ne mai pricepem si noi, astia de dupa blocuri.
So, as mai puncta cateva aspecte:
1. Portarul Andrey: nu-i reprosez decat golul 3, celelalte au fost IMPARABILE; si, sa nu uitam ca a avut cel putin 2 interventii de singur cu portarul, una in prima repriza si cealalta in cea de-a doua;
2. Apararea: varza, ridicol, jenant, penibil, la nivel de amatori;
Nicolita: alearga ca un miel capiat, nu-si pune mintea la contributie, e haotic;
Baciu: jucator de divizia B, zero barat;
Radoi: principalul vinovat, a ingropat echipa prin gafa sa de la golul 4 al haitei; la 1-3 eram pe val exista SPERANTA; cine a jucat sport de echipa stie ce inseamna gafa lui Radoi in mentalul coechipierilor: a anulat orice speranta a tuturor jucatorilor stelisti; repet, este principalul vinovat; si, amintindu-mi de cate ori in momente decisive ne-a facut-o, incep sa pun la indoiala autoritatea sa de capitan si lider de echipa...
P. Marin: varsta isi spune cuvantul, vinovat la primele 2 goluri, el si cu Lovin i-au facut mari pe C. Munteanu si Danciulescu, care au inscris niste goluri de antologie, goluri cu care haita se va lauda multi ani de acum incolo...
; deci lui P. Marin trebuie sa-i spunem curand "la revedere, drum bun!", viata merge inainte.
3. Mijlocul
Lovin: fratele geaman al lui Gigel Coman, adica zero barat, multime vida etc; l-as ceda dusmanilor, gratis!
Paraschiv: se incurca in minge, da senzatia ca se sufoca permanent, te uiti la el si te intrebi daca mai poate tine ritmul; f. slab, de trimis pe banca de rezerve;
Bostina: zero barat, tot zic asta de ceva timp; e inutil Stelei chiar si atunci cand se vede in joc, deoarece INCETINESTE nepermis de mult jocul, e lent si previzibil, nu avem nevoie de jucatori de acest gen;
Elton: furnicuta braziliana e un real castig, este un jucator prea rapid si prea imaginativ pentru ceea ce joaca Steaua acum si de aceea e greu de intuit de catre ceilalti tolomaci; e prea bun pentru. nivelul actual al jocului Stelei;
4. Atacul:
Badea: are vointa dar e usor dezordonat;
Thereau: mentalitate de invingator, varf de atac clasic, de careu si profesionist 100%; singurul minus - e usor cam lent;
Una peste alta, cuplul Badea-Thereau cred ca este varianta optima pentru atacul Stelei. Dupa mine, in momentul de fata, Dica e a treia optiune in atac deoarece incetineste jocul Stelei precum o face si Bostina si de aceea l-as vedea pe Dica mai degraba in linia de mijloc.
Dar credeti ca Olaroiu va avea vreodata curajul sa joace din start cu 2 atacanti - Badea si Thereau - plus Elton si Dica la mijloc?
Si ajungem la miezul problemei: lipsa unui antrenor veritabil. Noi nu avem un antrenor si un conducator de club veritabili, cu vointa si prestanta, ci doar niste yesmeni si linge blide de la cioban.
Si trebuie sa recunoastem ca au fost mai buni decat noi. Numai asa, fara frustrari, fara nervi, acceptand realitatea putem merge mai departe si putem indrepta lucrurile.
Hai Steaua!