FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

AS Roma

«12345»
blindica17.10.2010 08:33

AS Roma- Genoa 2 - 1

 

Marco Borriello si Matteo Brighi pentru o victorie de moral !

 

Etapa a 9 a :

 

AS Roma - Lecce 2 - 0 ---Burdisso,dupa ce a salvat un gol ca si facut al oaspetilor,inscrie cu o lovitura de cap demna de un atacant de careu.Vucinic regleaza conturile! 3 bare si o multime de ocazii!

AS Roma,cuore d'una citta!

 

blindica03.11.2010 00:10

Capitanul echipei AS Roma, Francesco Totti, a fost suspendat pentru o etapă si amendat cu suma de 20.000 de euro de Comisia de disciplină a Ligii Italiene de Fotbal, după ce a fost eliminat, sambata in meciul cu Lecce, informează AFP.

În urma deciziei de marti a Comisiei de Disciplina Totti va rata meciul cu Lazio Roma, de duminica din etapa a X-a a campionatului Italiei.

Francesco Totti a fost eliminat in meciul cu Lecce după ce a avut un conflict cu brazilianul Oliveira, care il faultase si care a fost si el eliminat si suspendat un meci. Capitanul echipei AS Roma a iesit nervos de pe teren si a vrut să se ia la bataie cu Oliveira, fiind oprit de coechipieri si de stewarzi.

(ProSport) .

Gest de inconstienta al lui Totti,tipic pentru capacitatea sa extrasportiva.

 

Duminica,7 noiembrie,Olimpico din Roma isi deschide portile pentru cel mai aprig derby din ''Cizma'',Lazio vs AS.

 

Lazio Roma are 5 victorii in ultimele 5 partide,in timp ce AS Roma are 2 victorii,2 infrangeri si un egal.Lazio este liderul la zi din campionatul Italiei,in timp ce Roma se afla pe 9,mai degraba stagnand,decat sa fie in urcare.Totusi,Derby della Capitale sigur o sa fie onorat cu 100% devotament pe teren.

AS ROMA - Cuore d'una citta !

 

Sa vedem cateva imagini memorabile din meciuri,de la echipele de seniori !

 

 

 

 

blindica07.11.2010 19:04

Derby della Capitale !

7 noiembrie,2010.

LAZIO ROMA- AS ROMA 0 - 2 ( Borriello 52', Vucinic 87')

 

Cum spunea si colegul Astristul,pozitiile in clasament nu conteaza cand e vorba de acest meci.

Derby della Capitale a fost castigat,in primul rand,de experienta superioara a jucatorilor lui AS Roma,daca stam sa ne gandim ca Lazio ar fi fost echipa mai ''in forma'',fiind liderul la zi. Atacantii din primul ''11'' trimis de Ranieri si-au facut treaba,marcand pentru victorie din 2 penalty-uri cat se poate de clare.

Trebuie mentionat ca AS Roma ar fi putut avea un gol in plus,marcat de Greco,dar anulat pentru o asa-zisa pozitie de offside la unul din colegii sai.Decizia a fost a tusierului,deoarece jucatorul lui AS Roma era pe linie cu ultimul fundas lazial.

De asemenea,liderul putea beneficia de o lovitura de la 11 m,in urma unui fault subtil al norvegianului Riise asupra capitanului Lazial,daca nu ma insel.Lazialii au mai cerut si 2 hent-uri ale lui Simplicio in careul roman,insa nu se punea problema acordarii loviturilor de pedeapsa fiindca la prima nu a existat intentie iar la doua,Lazio a avut avantaj de pe urma inexactitatii lui Simplicio.

Ambele echipe au avut cate un sut in bara din pozitii ideale de a marca,totusi,ramane o victorie meritata a lui AS Roma care a reusit sa fructifice mai bine sansele ivite.

 

ROMA,ROMA !

 

 

 

 

 

red&blue_boy07.11.2010 19:22

Echitabil ar fi fost poate un egal...

blindica24.11.2010 23:14

Wed03/11/10LCU FC Basel 2 - 3 AS Roma

Sun07/11/10SEA Lazio 0 - 2 AS Roma

Wed10/11/10SEA AS Roma 3 - 2 Fiorentina

Sat13/11/10SEA Juventus 1 - 1 AS Roma

Sat20/11/10SEA AS Roma 2 - 0 Udinese

Tue23/11/10LCU AS Roma 3 - 2 Bayern München

 

Cine s-a grabit sa se bucure crezand ca Roma este la ananghie dupa inceputul de sezon,s-a inselat.Aceasta este ultima serie a romanilor,de remarcat ca italienii nu au pierdut nici un meci cu adevarat important,vezi versus Lazio,Fiorentina,Juventus sau Bayern,desi nici celelalte doua nu's de ici-colo ca importanta.Ca sa nu mai spun ca au castigat cu Internazionale.

Ultima victorie,impotriva lui Bayern Munchen a fost de-a dreptul senzationala dupa ce bavarezii conduceau cu 0-2 la pauza,AS Roma a intors rezultatul,continuand astfel seria incredibila.

 

 

0 - 1 33' M. Gómez (assist by F. Ribéry)

0 - 2 39' M. Gómez (assist by T. Müller)

M. Borriello 49' (assist by J. Menez) 1 - 2

D. De Rossi 81' (assist by J. Riise) 2 - 2

F. Totti (PG) 84' (assist by M. Borriello) 3 - 2

red&blue_boy24.11.2010 23:20

Da,Roma si-a revenit.

Frumos meci si cu Bayern,frumos au intors rezultatul in final.

blindica19.12.2010 21:19

Sun 28/11/10 SEA Palermo 3 - 1 AS Roma

 

Sat 04/12/10 SEA Chievo 2 - 2 AS Roma

 

Wed 08/12/10 LCU CFR Cluj 1 - 1 AS Roma

 

Sun 12/12/10 SEA AS Roma 1 - 0 Bari

 

Sat 18/12/10 SEA AC Milan 0 - 1 AS Roma

 

AS Roma face ce face si reuseste sa nu piarda nici un meci impotriva marilor echipe ale Italiei.Lazio,Milan,Inter,Juventus,nici una din cele de mai sus nu au reusit sa invinga decisiv apararea romanilor.Napoli,piaza rea a finalurilor de meci,a reusit sa castige in tur cu 2-0,dar la retur se anunta deranj mare pe Olimpico.La fel de adevarat,Roma ar putea pierde ceva din aceste meciuri de traditie la retur.

 

 

 

 

 

 

FORZA AS ROMA ! Cuore d'una citta :D

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

blindica16.01.2011 18:45

Inca 3 zile pana la meciul saptamanii in Italia.

De data aceasta,derby-ul orasului Roma se muta in Cupa Italiei,acolo unde AS si Lazio continua lupta pentru suprematie in acest sezon in care ambele echipe se prezinta neasteptat de bine.

Daca nu ar fi pierdut la Sampdoria,AS Roma ar fi fost cea mai constanta echipa din Seria A in ultimele 5-6 etape.De altfel,nimeni,sau poate doar cunoscatorii fotbalului din Italia,nu s-ar fi asteptat la revenirea lui AS Roma in topul clasamentului dupa un alt inceput de sezon dezamagitor.

FORZA AS Roma !

 

Thu 06/01/11 SEA AS Roma 4 - 2 Catania

Sun 09/01/11 SEA Sampdoria 2 - 1 AS Roma

Sun 16/01/11 SEA Cesena 0 - 1 AS Roma

 

Wed 19/01/11 CUP AS Roma 21 : 45 Lazio

 

blindica19.01.2011 22:09

Meci de gala in Coppa d'Italia,la mijloc de saptamana,in capitala Italiei.

Pe stadionul finalei au descalecat AS Roma si Lazio Roma.Ca de obicei in statistica ultimilor 10-11 ani,AS Roma invinge marea rivala Lazio ,de data aceasta dupa un meci mai mult decat plictisitor.

2-1 ( AS Roma -Lazio) si AS merge in sferturi unde trebuie sa intalneasca Juventus,echipa impotriva caruia nu a pierdut in acest sezon.Se pare ca ocupanta locului 3 din Italia nu a luat in serios acest meci,lasandu-i pe banca sau in afara pe lotului pe jucatori ca Muslera,Floccari sau Mauri ori Marc Bresciano.

De cealalta parte,AS Roma are un lot destul de egal ca valoare,de mentionat fiind si experienta in plus, certa,pe care o arata jucatorii lui Ranieri.

Golurile de 1-0 si 1-1 au fost marcate de Borriello si Hernanes (oaspeti),ambele din lovituri de pedeapsa de la 11m.

Victoria a venit prin Simplicio,jucator care a interceptat un balon balbait de zingaro Stefan Radu si l-a trimis agonizant pe langa rezerva anonima a lui Muslera.

ROMA,cuore d'una citta !

 

 

red&blue_boy20.01.2011 05:47

Da,un meci destul de slab,cat am vazut din el.Acum s-a gasit sa gafeze si Radu Stefan,la derby!

Roma e pe val !

Astristul20.01.2011 17:15

Cand Lazio o sa mai invinga in vreun Derby cu Stefan Radu in teren sa ma anuntati si pe mine! Daca o sa va uitati in statisticile acestor derby-uri cu el in teren, veti observa ca MEREU a fost printre cei mai slabi de pe teren!

blindica28.01.2011 06:45

Dupa ce in campionat Roma a trecut de Cagliari cu scorul de 3-0,reusind sa ajunga pe locul 3 in Seria A,trecand astfel peste Lazio Roma si ramanand peste Juventus si Internazionale,in Coppa d'Italia AS Roma invinge in deplasare cu 0 - 2 pe Juventus Torino si accede in semifinale unde o va intalni pe Splinternazionale .

Urmeaza meci greu la Bologna in deplasare ( echipa care a invins Lazio-ul lui zingaro Stefan Radu) si acasa cu Brescia,meci la indemana,teoretic,apoi o tripleta de foc : Splinternazionale,Napooli si Minerii lui il Muce.

Asa da sezon,pentru a-i face pe suporteri fericiti.

Daca AS Roma era echipa mea ''de suflet'' si eu as fi fost ultra fericit.

 

Sat 22/01/11 SEA AS Roma 3 - 0 Cagliari

 

Thu 27/01/11 CUP Juventus 0 - 2 AS Roma

 

 

Ce goluri !!! :w00t:

blindica11.02.2011 08:50

Cand lucrurile puteau fi mai bune pentru AS Roma,s-au innecat ca tiganul la mal.

Intai meciul amanat cu Bologna,apoi egal cu Brescia acasa,acestea cand 90% din contracandidatele din varful clasamentului avusesera rezultate dezastruoase.

AS Roma pierde cu 5-3 pe Giuseppe Meazza in fata lui Internazionale Milano,jucand o buna parte in inferioritate numerica.Concluzia e ca Internazionale a prestat un joc mai bun,dar nici AS Roma nu s-a zbatut decat intr-un dolce far' niente,in care daca ar fi tinut de scor la 4-3,la sfarsitul sezonului ar fi fost avantajata prin rezultate in duelul cu Inter,in cazul egalitatii de puncte.(1-0 tur/5-3 retur)

 

Pentru AS Roma urmeaza meciul cu Napoli,meci unde trebuie sa recunosc,mi-as gasi putina multumire daca ROMA i-ar spulbera pe napoletani.Saptamana grea continua cu Sahtior-ul lui Lucescu,tot pe Olimpico!

 

Wed 02/02/11 SEA AS Roma 1 - 1 Brescia

 

Sun 06/02/11 SEA Inter Milan 5 - 3 AS Roma

 

Sat 12/02/11 SEA AS Roma 21 : 45 Napoli

 

Wed 16/02/11 LCU AS Roma 21 : 45 Șahtior Donetk

blindica16.02.2011 22:06

Clubul de fotbal AS Roma urmează să fie vandut consortiului condus de omul de afaceri italo-american Thomas DiBenedetto, au anuntat actualii proprietari, care au fixat un termen de 30 de zile de "negocieri exclusive".

"S-a decis deschiderea unei faze de negocieri exclusive de 30 de zile cu societatea DiBenedetto AS Roma LLC care a formulat cea mai bună ofertă", a anuntat, marti seara Italpetroli, holdingul familiei Sensi, care detine AS Roma.

Pretul gruparii este evaluat la 200 de milioane de euro, conform presei italiene de miercuri.

Familia Sensi are datorii la banca Unicredit, careia i-a acordat in iulie 2010 un drept unilateral de cesiune a unei liste de bunuri, intre care si gruparea AS Roma. Presedintele clubului roman este Rosella Sensi.

Thomas R. DiBenedetto, patronul gruparii de baseball Boston Red Sox, a declarat că "vrea să incheie afacerea cat mai repede posibil", asigurand că "partenerii sau au o mare experiență in lumea sportului si a finantelor".

 

[Mediafax via Prosport]

 

Nesiguranta aceasta din varful conducerii se resimte si asupra echipei.AS Roma nu se ''regaseste'' si pierde si ultimele 2 meciuri,cu Napoli ( 0 - 2 ) si Sahtior ( 2 - 3 ),ambele pe Olimpico.Sahtior-ul lui Il Muce putea fi invins.

Vanzarea clubului ca vanzarea,dar cel mai greu moment va fi atunci cand vor trebui sa schimbe generatia de jucatori,mare parte din acestia fiind ''apusi'' ca maxim de forma,intrati intr-un ''con de umbra'' sau aproape de a se retrage din activitate.

Am parerea ca Roma va mai castiga pana la finalul sezonului atat cat sa nu se faca de ras,si doar meciuri cu adevarat importante,spre exemplu cu Lazio sau Juventus,ori in Cupa cu Inter,bineinteles...daca vor putea.

Oricum : Cor core acceso da na passione undici atleti Roma chiamò !

red&blue_boy17.02.2011 05:45

Ce suparat am fost ca n-a batut Roma,iar si-o ia in cap Lucescu...

red&blue_boy20.02.2011 20:38

Ce nebunie de meci,Roma a avut 3-0 la Genoa,pierzand insa in final cu 4-3 !!!

blindica20.02.2011 20:53

Adevarat! Roma,in cadere libera. Tot ce sper e ca seria aceasta sa nu fie un complot anti Ranieri. Omul tine la echipa,e nascut acolo si chiar si-ar dori multe lucruri bune.Oricum,seria de motive care duc la aceste rezultate este asezata si-n postarile de mai sus.La 3-3,Totti a ratat grav !

Rasturnari de scor s-au mai vazut !

 

AS Roma,cuore d'una citta ! :wub:

 

 

UPDATE :

 

Claudio Ranieri a decis duminică seară să demisioneze de pe banca Romei după dezastrul suferit de capitolini ieri pe terenul Genovei (4-3), meci pe care l-au pierdut după ce a condus cu 3-0!

Tehnicianul italian si-a luat deja adio de la jucatori in vestiar si asteaptă astazi sedinta conducerii administrative, care foarte probabil ii va accepta cererea.

"Plec pentru a crea un soc. Tot ce am facut, a facut pentru binele Romei", si-a motivat Ranieri decizia.

Cel mai probabil, inlocuitorul lui Claudio Ranieri pe banca tehnică a Romei va fi Vincenzo Montella (36 de ani), in prezent antrenor la formatia Primavera a formatiei din capitala Italiei.

 

Sursa : ProSport . ---> Pe site-ul oficial al echipei nu scrie nimic despre asa ceva,la 9:45 a.m. 21.02.2010.

blindica08.03.2011 13:59

Updates :

 

Dupa demisia lui Claudio Ranieri,AS Roma nu a mai suferit nici o infrangere,ce-i drept...in doar 3 partide de cand VINCENZO MONTELLA a preluat echipa.Sunt convins ca rezultatele pozitive din ultimele 3 meciuri nu se datoreaza plecarii lui Ranieri,pur si simplu romanii au intalnit echipe mai slab cotate,precum Bologna,Parma si Lecce.

Pentru AS Roma urmeaza 5 meciuri de foc,unul in Europa League si 4 in SERIA A,acolo unde ar mai putea spera la un loc de Champions League daca ar continua evolutia buna. In tur,AS s-a descurcat foarte bine impotriva echipelor ''de calibru'',dar ramane de vazut daca va continua acest obicei si in meciurile urmatoare.

AS ROMA,cuore d'una citta !

 

Wed 23/02/11 SEA Bologna 0 - 1 AS Roma

Sun 27/02/11 SEA AS Roma 2 - 2 Parma

 

Fri 04/03/11 SEA Lecce 1 - 2 AS Roma

Tue 08/03/11 LCU Șahtior Donetk 21 : 45 AS Roma

Sun 13/03/11 SEA AS Roma 16 : 00 Lazio

Sun 20/03/11 SEA Fiorentina 13 : 30 AS Roma

Sun 03/04/11 SEA AS Roma - Juventus

Sun 10/04/11 SEA Udinese - AS Roma

blindica13.03.2011 16:05

Dupa infrangerea la scor de neprezentare in fata Sahtior-ului,AS Roma castiga '' Derby della Capitale '' impotriva lui Lazio.

La a 5 a victorie consecutiva in ultimele derby-uri romane,AS a inceput c-o bara in minutul 4 prin D. Pizzaro si a continuat cu o ratare uriasa a lui Juan,din fata portii,in minutul 40.

Prima mare ocazie a ''vulturilor'' a venit abia in minutul 65,la o lovitura de cap a lui Floccari.

Dintr-o lovitura libera si un penalty,AS Roma castiga cu 2-0 in fata lui Lazio,echipa considerata favorita inaintea acestui meci (din nou).

Determinant pentru AS Roma a fost capitanul F. Totti,care a marcat ambele goluri si,mai mult de atat,a ''lucrat'' la nervii lazialilor timp de vreo 5 minute,in coltul terenului,alaturi de Simplicio.

Lazio a terminat meciul cu 2 oameni in minus, ''zingaro'' Stefan Radu ( am vazut de ce nu este selectionat ) si Ledesma,probabil pentru proteste,nu stiu daca a provocat penalty-ul din min 90.

No Totti,no party !

 

Mircea Lucescu : ''Eu sunt un pic «lazial» deoarece acolo este un mare jucator si prieten, Matuzalem. Unul dintre primii brazilieni adusi la Donetk si care a evoluat minunat in Ucraina. Îl urmaresc cu atentie si drag si pe Ștefan (n.r. - Ștefan Radu), care este roman '' (Prosport)

 

 

 

 

gio_stgloria13.03.2011 23:37

Desi nu simpatizez cu Roma il respect enorm de mult pe Totti , e un jucator exceptional si poate cel mai reprezentativ simbol care inca joaca.

Ca tot a fost ieri roma -lazio, cu lazio favorita dupa esecurile romei din ultima perioada, dar cu roma castigatoare la final, pot spune ca mi-am intarit inca o data ideea cum ca Steaua nu mai castiga cu Dinamo pentru ca noi nu mai avem stelisti in echipa. Ar trebui sa existe jucatori care sa se autodepaseasca si sa stie ce inseamna rivalitatea si orgoliul.

Lari28.03.2011 16:10

Viitorul patron al clubului AS Roma, miliardarul italo-american Thomas DiBenedetto, si-a fixat ca obiective construirea unui stadion nou si a unei echipe competitive in Liga Campionilor, informează cotidianul italian Gazzetta dello Sport, citat de AFP.

 

DiBenedetto, care urmează să semneze, miercuri, actele de preluare a clubului, a spus că vrea o echipă capabilă să câștige campionatul in fiecare an si care să fie, in sfarsit, competitivă in Liga Campionilor. "A câștiga reprezintă singura modalitate de amortizare a investitiei. Obiectivul meu este de a face din AS Roma una dintre cele mai bune echipe ale lumii. Dar, in primul rand, trebuie să echilibram bilantul, pentru a indeplini criteriile fair-play-ului financiar", a explicat DiBenedetto.

 

Primele sale decizii in calitate de patron vor fi legate de construirea unui stadion: "Avem nevoie de un nou stadion, diferit de cel pe care joacă AS Roma acum. Vreau un stadion de tip englezesc, unde suporterii să fie mai aproape de jucatori. ?Olimpico? nu redă fidel pasiunea fanilor, tribunele sunt prea departe de teren, iar ambianta se pierde".

 

Pentru sezonul viitor, noul patron are in plan aducerea a cinci sau sase jucatori, in timp ce sunt prevazute plecarile lui Philippe Mexes (dorit de AC Milan) si Jeremy Menez (de care se interesează SSC Napoli, Juventus Torino, Manchester United si Arsenal Londra).

 

Pe termen lung, obiectivul lui DiBenedetto este de a construi un club care să fructifice noutățile tehnologice si canalele de comunicare: "Vrem să atingem toate colturile lumii, care ne vor permite să ?ne vindem? mai bine, să ne crestem veniturile pentru a aduce jucatori mai valorosi", a explicat italo-americanul.

 

Mediafax

red&blue_boy28.03.2011 19:41

Mexes s-a inteles deja cu Milan.Sunt curios daca mai pleaca in conditiile date De Rossi.Cred ca nu...

blindica04.04.2011 09:33

Intr-un campionat in care Fiorentina este singura echipa neinvinsa in ultimele 5 etape,in care lupta la titlu se decide in 4 echipe ( Milan,Napoli,Inter si Udinese ),fotbalul din capitala Italiei trebuie sa se recunoasca invins.

AS Roma a pierdut pe Olimpico ( 0 - 2 ) in fata lui Juventus,echipa clasata mai slab. Juventinii se revanseaza astfel pentru eliminarea din Cupa si reusesc si prima victorie din acest sezon impotriva lui AS Roma,dupa ce in tur terminasera la egalitate. Lazio Roma a pierdut 4 - 3 in deplasare la Napoli,trimitandu-i pe napoletani in lupta pentru titlu si lasandu-le celor de la AS Roma de doi lei sperante in lupta pentru locul 4,sperante crescute si de surpriza Lecce-Udinese 2 - 0. Tocmai cand vroiam sa spun ca Udinese joaca un fotbal de luat in seama...

 

Pentru drumul spre locul 4,Roma va intalni etapa viitoare chiar pe Udinese,in deplasare. Urmeaza 3 meciuri in care Roma porneste ca favorita impotriva lui Palermo,Chievo si Bari.

Pe 19 aprilie AS Roma intalneste Internazionale Milano in semifinalele Cupei Italiei,duel care va decide si cine ia avantaj in intalnirile directe din acest sezon.

 

AS Roma,cuore d'una città !

 

Sat 09/04/11 SEA Udinese 21 : 45 AS Roma

Sat 16/04/11 SEA AS Roma 19 : 00 Palermo

Tue 19/04/11 CUP AS Roma 21 : 45 Inter Milan

Sat 23/04/11 SEA AS Roma 13 : 30 Chievo

Sun 01/05/11 SEA Bari 21 : 45 AS Roma

blindica08.05.2011 07:01

Cu doua etape inainte de final ( daca nu ma insel ),AS Roma se mentine in spatele lui Lazio care are un joc mai putin disputat,cel impotriva lui Udinese.In functie de acest rezultat,ROMA va ramane la 1,2 sau 3 puncte de ultimul loc ce duce spre Champions League.Astfel,romanii inca mai spera sa depaseasca sezonul bun al rivalilor din oras,trimitandu-i pe acestia in Europa League.

Dupa egalul lui AS Roma cu AC Milan ( 0 - 0 ),cei din urma au castigat si matematic titlul de campioni,ceea ce era si cursul firesc al celei mai constante echipe din acest sezon de Serie A. Roma termina pe plus seria buna de rezultate impotriva ''granzilor'',dar o asteapta un retur in Coppa d'Italia impotriva lui Inter ( 1 -0 tur ),unde va fi aproape imposibil de intors rezultatul.

 

Sun 03/04/11 SEA Roma 0 - 2 Juventus

 

Sat 09/04/11 SEA Udinese 1 - 2 Roma

 

Sat 16/04/11 SEA Roma 2 - 3 Palermo

 

Tue 19/04/11 COI Roma 0 - 1 Internazionale

 

Sat 23/04/11 SEA Roma 1 - 0 Chievo

 

Sun 01/05/11 SEA Bari 2 - 3 Roma

 

Sat 07/05/11 SEA Roma 0 - 0 Milan

blindica14.09.2011 13:26

Cu 78 de milioane de euro cheltuite in intersezon de catre noii patroni americani,AS Roma se face de ras atat in Europa [ eliminare cu Slovan Bratislava ] si infrangere 1-2 acasa,in campionat,impotriva celor de la Cagliari,in prima etapa din Seria A.

 

AS Roma a inceput cu :

Stekelenburg - Burdisso,Heinze,Jose Angel,A Rosi - De Rossi,Perotta,Pjanic - Osvaldo,Totti, Bojan.

 

Pe banca de rezerve s-au aflat : Borriello,Gago,Curci,Cassetti,Simplicio,Taddei si Borini.

 

Este clar ca echipa nu are legaturi de joc bine inchegate,dar primele rezultate sub ''comanda'' lui Luis Enrique lasa de dorit,mai ales din cauza sumei cheltuite in vara. Nici bine nu s-a incheiat mercato-ul si site-ul federicoalbanesi.com,site apropiat echipei romane,citeaza ca in ianuarie 2012, AS Roma este posibil sa-i transfere pe van der Wiel de la Ajax si pe Bastos de la Lyon.

«12345»