Clubul de fotbal AS Roma urmează să fie vandut consortiului condus de omul de afaceri italo-american Thomas DiBenedetto, au anuntat actualii proprietari, care au fixat un termen de 30 de zile de "negocieri exclusive".
"S-a decis deschiderea unei faze de negocieri exclusive de 30 de zile cu societatea DiBenedetto AS Roma LLC care a formulat cea mai bună ofertă", a anuntat, marti seara Italpetroli, holdingul familiei Sensi, care detine AS Roma.
Pretul gruparii este evaluat la 200 de milioane de euro, conform presei italiene de miercuri.
Familia Sensi are datorii la banca Unicredit, careia i-a acordat in iulie 2010 un drept unilateral de cesiune a unei liste de bunuri, intre care si gruparea AS Roma. Presedintele clubului roman este Rosella Sensi.
Thomas R. DiBenedetto, patronul gruparii de baseball Boston Red Sox, a declarat că "vrea să incheie afacerea cat mai repede posibil", asigurand că "partenerii sau au o mare experiență in lumea sportului si a finantelor".
[Mediafax via Prosport]
Nesiguranta aceasta din varful conducerii se resimte si asupra echipei.AS Roma nu se ''regaseste'' si pierde si ultimele 2 meciuri,cu Napoli ( 0 - 2 ) si Sahtior ( 2 - 3 ),ambele pe Olimpico.Sahtior-ul lui Il Muce putea fi invins.
Vanzarea clubului ca vanzarea,dar cel mai greu moment va fi atunci cand vor trebui sa schimbe generatia de jucatori,mare parte din acestia fiind ''apusi'' ca maxim de forma,intrati intr-un ''con de umbra'' sau aproape de a se retrage din activitate.
Am parerea ca Roma va mai castiga pana la finalul sezonului atat cat sa nu se faca de ras,si doar meciuri cu adevarat importante,spre exemplu cu Lazio sau Juventus,ori in Cupa cu Inter,bineinteles...daca vor putea.
Oricum : Cor core acceso da na passione undici atleti Roma chiamò !