Sa remarcam debutul lui Mita Paul la Steaua intr-un meci oficial, dar si faptul ca impotriva dobrogenilor au aparut pe parchet o serie de jucatori din noua garda.
Sa remarcam debutul lui Mita Paul la Steaua intr-un meci oficial, dar si faptul ca impotriva dobrogenilor au aparut pe parchet o serie de jucatori din noua garda.
Victorie usoara cu gaz metan 80-55 si Steaua contiuna lupta pentru play-off,urmatorul meci il are cu Oradea tot acasa.
Steaua - Oradea 83-97 (22-19, 8-17, 26-35, 27-26) dupa un meci in care bihorenii si-au probat superioritatea, iar stelistii au uitat sa se apere in ultimele doua sferturi. Principalii marcatori ai Stelei au fost Durasovic (19 puncte, 11 in primul sfert), Stanescu (14) si Mangano (11), in vreme ce oradenii cei mai eficienti s-au dovedit Nicoara (23), Dillon (19) si Franklin (17). Altfel, la oaspeti au evoluat si ex-stelistii Tibirna si Dani Popescu.
Sanse pentru playoff ? Aproape nule, din pacate.
Meci pierdut si cu rovinari si este un sezon ratat.
Meci pierdut si cu rovinari si este un sezon ratat.
Dupa ce am promovat si am reusit sa ne mentinem in prima divizie,tu spui ca e un sezon ratat?Trebuia sa ne asteptam la lucrul asta,treptat vom ajunge si in play-off!Toate la timpul lor ![]()
In primul rand anul asta nu cade nimeni si in al doilea rand obietiv clar a fost play off-ul cred ca s-a bagat prea multi bani degeaba fata de cluburile care sunt acum calificate.
In primul rand anul asta nu cade nimeni si in al doilea rand obietiv clar a fost play off-ul cred ca s-a bagat prea multi bani degeaba fata de cluburile care sunt acum calificate.
Sezonul viitor prindem si play-off-ul,rabdare sa avem!Crezi ca daca bagi bani in sezonul respectiv bati pe toata lumea si castigi trofee?Sunt atatea exemple,cu timpul te impui si nu te mai chinui sa prinzi ultimul loc de play-off!
Asa e,dar parca vad ca s-a suparat sponsorul sau primaria pt ca nu isi a atins obietivul si sa jucam iar cu adevaratele valori din diviza B.
Asa e,dar parca vad ca s-a suparat sponsorul sau primaria,si sa jucam iar cu adevaratele valori din diviza B.
Steaua-U-Mobitelco Cluj 91-88 noroc cu sfertul 3 si 4,chiar daca pe final au fost ceva emotii!Sanse la play-off nu mai avem,dar ramane o victorie de palmares(cred ca asta e prima victorie in fata lor)!
www.steauabaschet.ro a notat:
"Ultima reprezentație in fața propriilor fani din sezonul 2013-2014 a fost una care le dă speranțe suporterilor Stelei că urmatorul sezon va fi unul mult mai bun. Victorie cu U Mobitelco Cluj, scor 91-88 și o evoluție incantatoare intr-un meci cu o echipă calificată in playoff, care lupta pentru o poziție cat mai avansata Steaua CSM EximBank a aratat că aparține elitei baschetului romanesc, cu toate că primul sezon de la revenirea in primul eșalon va aduce o clasare pe locul 9. Jucatorii roș-albaștri au aratat caracter, in ciuda faptului că pentru ei meciul nu mai avea nicio miză și au confirmat spusele președintelui și jucatorului Virgil Stanescu după meciul decisiv cu Energia Rovinari: Vom termina sezonul cu fruntea sus! Un forcing de 14-0 in sfertul al treilea a intors jocul in favoarea Stelei și cu toate că Clujul a mai revenit la conducere, acea perioadă excelentă din jocul Stelei a inclinat definitiv Balanța. Mai agresivi la recuperare sub panoul advers, mai preciși in aruncarile de la mare distanță și beneficiind de un excelent joc al ambilor conducatori de joc, exact ceea ce a lipsit la Targu Jiu, Steaua s-a impus in mare stil. Bozo Djurasovic a reușit un impresionant double-double cu 26 de puncte și 13 recuperari, dintre care șapte ofensive, Miljan Pavkovic a incheiat partida cu 13 puncte și opt pase decisive, reușind cateva servicii superbe pentru coechipierii sai, in special in sfertul al patrulea, in timp ce Garry Gallimore și Virgil Stanescu au totalizat 15, respectiv 13 puncte. Adi Tudor a fost pe tot terenul pentru opt puncte, cinci pase decisive, patru recuperari și două intercepții, iar Greg Mangano a marcat nouă puncte, și cu toate că Robert Nyakundi, principalul marcator al echipei, a avut doar cinci puncte, Steaua a dominat in ofensiva jucatorii antrenați de Niksa Bavcevic acumuland un indice total de 102 la eficiență."
Clujenii au dominat ostilitățile in prima jumatate a meciului, insă după revenirea din sfertul trei Steaua a știut să mențină fraiele și cu toate că Silvășan le-a dat emoții fanilor roș-albaștri pe final de meci cu o tripla Miljan Pavkovic a avut sange rece și a punctat decisiv de la linia de aruncari libere.
Steaua va juca ultimul meci al sezonului sambata viitoare, la Sibiu și indiferent de rezultatul acelui meci va termina pe locul nouă in clasamentul sezonului regulat.
Ady Popa a notat pe www.steauabaschet.ro:
"Steaua CSM EximBank a pierdut ultima partidă din sezonul regulat al Ligii Naționale de Baschet, susținută in deplasare cu CSU Atlassib Sibiu, scor 88-72 și a incheiat campionatul pe locul 9, la primul sezon de la revenirea in elita baschetului romanesc. Steliștii s-au aflat de mai multe ori la controlul jocului in prima jumatate a partidei de la Sibiu și aveau un avantaj de trei puncte după primele 20 de minute, 35-38. Gazdele insa care luptau pentru o clasare cat mai bună inaintea playoff-ului, au apasat pe accelerație pe finalul sfertului al treilea și s-au desprins decisiv apoi pe parcursul ultimului sfert.
Steaua a condus pentru ultima oară cu 54-52, dar apoi a urmat un forcing al sibienilor, care au marcat 11 puncte și nu au primit decat unul pe final de sfert, pentru a intra in decisiv de la scorul de 63-55.
Virgil Stanescu a fost liderul roș-albaștrilor atat la puncte marcate " 16, cat și la recuperari " opt, fiind sprijinit in ofensivă de Greg Mangano, 15 puncte și de Bozo Djurasovic, 13 puncte. Antrenorul Niksa Bavcevic nu l-a putut folosi pe Garry Gallimore, care nu a facut deplasarea la Sibiu in urma unor dureri la genunchi.
Acesta a fost ultimul meci oficial al Stelei in sezonul 2013-2014, echipa noastră incheind pe locul al noualea in clasamentul sezonului regulat, la doar două puncte distanță e locul opt, ultimul care asigura calificarea in playoff, faza eliminatorie in urma careia se va desemna campioana Romaniei.
Le mulțumim și pe această care fanilor pentru că au fost alaturi de noi pe parcursul acestui sezon și ii așteptam in continuare să ramană in legatură cu noi prin intermediul site-ului și al paginii de Facebook pentru cele mai noi amanunte din viața echipei in această lungă vară care va urma.
Promitem să revenim mai puternici in sezonul viitor și să vă putem oferi mult mai multe momente de bucurie!"
www.steauabaschet.ro a notat:
"Echipa de juniori U17 Steaua CSM EximBank este noua campioana nationala la aceasta categorie de varsta, dupa ce a invins astazi pe U Mobitelco Cluj Napoca cu scorul de 77-74. Cu patru victorii din tot atatea meciuri, stelistii mai au de disputat maine un meci cu Targu Jiu, dar indiferent de rezultat vor primi medaliile de aur. Echipa antrenata de Claudiu Fometescu si Radu Costea a condus, cu mici exceptii, pe intreaga durata a partidei. Ros-albastrii s-au distantat la 10 puncte la jumatatea sfertului al treilea, insa clujenii au revenit in meci si au egalat situatia pe tabela in debutul sfertului al patrulea, scor 57-57.
A urmat insa un run de 8-2 pentru Steaua, alimentat de cosurile marcate de Victor Petrache, Vlad Petrea si Andrei Iliescu, care s-a dovedit in cele din urma decisiv pentru soarta partidei. De la 65-59, stelistii nu au mai cedat conducerea, cu toate ca adversarii s-au mai apropiat inca o data amenintator, la doua puncte, 73-71, cu zece secunde inainte de final. Andrei Iliescu, Teodor Dobre si Vlad Petrea au marcat patru libere din sase in ultimele secvente ale jocului, facand inutila reusita de la mare distanta a lui Aras Teir. Steaua isi ia astfel revansa pentru semifinala pierduta in fata clujenilor la U18.
Andrei Iliescu a fost principalul marcator pentru Steaua, cu 19 puncte, Anton Diaconescu a fost imbatabil sub panou, 14 puncte si 18 recuperari, iar Vlad Petrea si Teodor Dobre au contribuit cu 15, respectiv 16 puncte. David Georgiev cu 7 puncte si Victor Petrache cu 6 au fost ceilalti doi marcatori ai Stelei.
Steaua a mai invins in drumul catre titlu pe Viitorul Cluj Napoca: 83-61, CSU Cuadripol Brasov: 77-63, ACS Vipo Bucuresti 70-60, urmand sa dispute maine ultimul meci cu CSS Targu Jiu.
Astfel, toate echipele din centrul de excelenta creat de Steaua CSM EximBank impreuna cu cluburile de juniori Laguna Sharks si Dan Dacian au obtinut medalii in Campionatele Nationale de juniori: aur la U17, argint la U16 si bronz la U18."
UNU: Bozo Durasovic si-a prelungit cu inca doua sezoane contractul cu Steaua CSM EximBank;
DOI: Robert Nyakundi a incheiat socotelile cu Steaua; in sezonul 2014-2015 va juca in Belgia, pentru clubul din Liege:
TREI: Steaua l-a inregimentat pentru doi ani pe internationalul Titus Nicoara, ultima oara la Oradea, echipa cu care a disputat finala ultimului campionat (pierduta in fata celor de la Asesoft).
Sa mai vedem ...
Ionut Dragusin este noul pivot al echipei,a venit de la Craiova.
www.steauabaschet.ro a notat:
"Croatul Pankracije Barac este noul jucator al Steaua CSM EximBank. El vine de la BCM Pitesti, acolo unde in ultimele doua sezoane a fost principalul marcator al echipei. In varsta de 32 de ani si cu o inaltime de 1,96 metri, Barac evolueaza pe posturile de fundas sau extrema. El a incheiat sezonul trecut cu medii de 14 puncte, 3 recuperari si 3 pase decisive pe meci, avand un indice al eficientei de 12. A fost principalul marcator al echipei pitestene la fel cum se intamplase si cu un sezon inainte, cand marcase 17.8 puncte pe meci. Barac a fost principalul realizator al fostei sale echipe si in cele patru partide din primul tur al playoff-ului, marcand in medie 16 puncte pe meci, insa argesenii au cedat, scor 1-3 la general, in fata celor de la BCM Tg. Mures.
In cariera sa Barac a mai evoluat la Zadar, KK Zagreb sau Cibona Zagreb in Croatia, la Spirou Charleroi in Belgia, unde a cucerit atat campionatul cat si cupa, si la BC Kiev, in Ucraina."
Toate transferurile anuntate pina acum sunt excelente. Watson - baschetbalist de superclasa, care a evoluat 4 sezoane in Euroliga avind statistici mai mult decit decente, Nicoara - cel mai bun jucator roman in activitate, Dragusin - centrul nationalei Romaniei, Pankracije Barac - unul din cei mai buni marcatori ai ligii noastre. In sfirsit putem avea sperante mari legate de echipa de baschet.
www.steauabaschet.ro a notat:
"Cu aproximativ o lună inaintea startului de sezon din Liga Națională de Baschet, Virgil Stanescu, președintele echipei Steaua CSM EximBank, a vorbit in premieră despre planurile clubului.
Steaua CSM EximBank a realizat o serie de transferuri in această vara Vor mai fi și altele?
Virgil Stanescu: Am facut majoritatea transferurilor. Mai avem o singură poziție de acoperit, mai exact cea a conducatorului de joc. Speram ca in urmatoarea saptamană să știm cine va ocupa și această poziție.
Care sunt obiectivele echipei Steaua pentru sezonul 2014-2015?
V.S.: Ne dorim să revenim in elita baschetului romanesc. Dacă sezonul trecut am avut ca și obiectiv construirea unei baze solide ale echipei la nivel de juniori și seniori, acum vrem să intram in primele patru echipe din campionat.
Este o certitudine faptul că nu vei mai intra pe teren ca jucator? Există vreun jucator din actuala echipă care ar putea prelua rolul tau in cadrul echipei?
V.S.: Vom vedea! Nu m-am decis incă (rade). Cu siguranță, sunt jucatori precum Mihai Paul și Titus Nicoara in care am incredere că pot fi liderii de care avem nevoie și care pot ține in mană fraiele echipei in vestiar și pe teren.
Care a fost cel mai frumos sezon din activitatea ta ca jucator?
V.S.: Este o intrebare foarte grea. Am avut parte de o cariera plină de performanță, la un nivel foarte ridicat și acest lucru face foarte grea această alegere. Cu siguranță, Euroliga, turneul final de EuroCup sau poate perioada de colegiu Nu știu, este o alegere foarte grea!
Se poate spune despre sezonul 2013-2014 că a avut rolul de a face trecerea ta de la jucator la președinte de club?
V.S.: Această trecere a inceput din sezonul 2012-2013, cand am preluat această responsabilitate. Nu pot să zic că a fost o trecere prea lina avand in vedere că nevoia de performanță a fost imediată prin obiectivul de promovare in Liga Nationala. Încetarea carierei de jucator este o cu totul altă poveste și sunt foarte curios cat de dor imi va fi de acțiunea de pe parchet.
Apropo de asta, cand crezi că va incepe să-ți lipsească energia și adrenalina unui meci de campionat?
V.S.: Cred că in primul an va fi destul de puternică Dorința de a intra in meci. Acel sentiment de putere pe care il ai in meciuri. Cred insa că ceea ce am ales să fac in continuare, imi va umple timpul și o voi face cu la fel de multă placere.
Care a fost strategia de alcatuire a echipei?
V.S.: Ne bazam foarte mult pe jucatorii romani. Mă bucur că ne-au venit alaturi Titus Nicoara și Ionuț Dragușin, doi jucatori reprezentativi ai baschetului romanesc. Aceștia se alatură celor doi veterani ai echipei noastre, capitanul Mihai Paul și Adrian Tudor. Împreună formeaza un nucleu solid al echipei pe o durata mai lunga Cred că cei patru pot fi modele pentru viitorii baschetbaliști prin felul lor de a fi pe teren dar și in afara lui.
Ce echipă/jucator ți-a placut cel mai mult din sezonul 2013-2014 din LNBM?
V.S.: Titus Nicoara, acesta fiind și motivul pentru care l-am dorit la Steaua. După parerea mea, Titus a fost un exemplu de cum trebuie să te dedici sportului și performanței, acestea vazandu-se meci de meci, indiferent de miza"
www.steauabaschet.ro a notat:
Jucatorul bosniac Goran Ikonic, 34 de ani, fost MVP al turneului final FIBA Eurochallenge Cup in 2011, este noul jucator al Steaua CSM EximBank. Ikonic, un fundas de 1,96 metri si 91 de kilograme, a sosit la Steaua de la Rabotnicki (Macedonia) acolo unde in sezonul trecut a avut medii de 15,4 puncte, 3,7 recuperari, 2,1 pase decisive si 1,5 interceptii in cele 22 de partide jucate, cu procentaje de peste 60 la suta la aruncarile de 2 puncte si de 40 la suta la cele din spatele semicercului.
Noul jucator al Stelei a castigat in 2011 FIBA Eurochallenge Cup cu echipa slovena KRKA Novo Mesto si a fost ales atunci cel mai bun jucator al Final Four-ului. Ikonic a intrat atunci in istoria competitiei, marcand 24 de puncte in ultimul sfert al semifinalei cu Oostende, pentru ca apoi, in finala, sa contribuie cu 12 puncte, cinci pase decisive si trei recuperari la succesul cu Lokomotiv Kuban.
Bosniacul a evoluat pentru nationala tarii sale la turneul final al EuroBasket 2011, evoluand in cinci partide, cu medii de 6,4 puncte si 1,0 pase decisive.
www.steauabaschet.ro a notat:
"Perioada de pregatire continua pentru Steaua CSM EximBank urmand ca la finalul acestei saptamani, după incheierea campaniei pentru EuroBasket 2015, să se alature și jucatorii care au fost prezenți la echipa națională (Titus Nicoara Mihai Paul și Adi Tudor), precum și antrenorul Claudiu Fometescu. Roș-albaștrii au perfectat deja mai multe partide amicale in presezonul Ligii Naționale de Baschet.
Astfel, prima partidă amicală va avea loc la 3 septembrie, pe teren propriu, cu Energia Rovinari, urmatade o dubla tot la Sala Mihai Viteazul, cu SCM Craiova, pe 8-9 septembrie. Steliștii vor pleca apoi pe 10 septembrie in Serbia, unde in perioada 11-13 vor juca trei partide amicale. Între 19 și 21 septembrie va avea loc Cupa Steaua CSM EximBank, la Sala Mihai Viteazul. Vor fi prezente Asesoft Ploiesti, BCM Pitesti si Lukoil Academic Sofia. Prima partidă oficială a Stelei in noul sezon va fi la 27 septembrie, in turul Cupei Romaniei, in deplasare la BC Mureș. Va urma apoi returul, la 1 octombrie și debutul in noul sezon al Ligii Naționale, la 4 octombrie, in deplasare cu BC Timișoara. Prima partidă din LNB pe care Steaua o va juca acasă va fi pe 25 octombrie, chiar de Ziua Armatei, cu CSU Asesoft Ploiești."
www.steauabaschet.ro a notat:
"Jucatorul american Terrell Everett, 30 ani, 1,96 metri, este cea mai noua achizitie pentru Steaua CSM EximBank inainte de debutul sezonului 2014 - 2015 al Ligii Nationale.
Everett, care joaca pe postul de conducator de joc, a evoluat in ultimul sezon in Ucraina, la BC Odessa, unde a avut medii de 11.7 puncte, 3.5 recuperari, 5.7 pase decisive si 1.8 interceptii pe meci.
Americanul a evoluat de-a lungul carierei atat in Eurocup, alaturi de francezii de la Cholet Basket, in sezonul 2012-2013 cu medii de 9 puncte si 6,3 pase decisive dar si in Eurochallenge, tot cu o echipa din Franta Chalon-Sur-Saone, 2009-2010, cu medii de 8,3 puncte si 7,4 pase decisive.
Noul jucator al Stelei a absolvit colegiul Oklahoma si a jucat alaturi de Phoenix Suns in ligile de vara ale NBA in anul 2007, dar apoi si-a continuat cariera in Europa, unde a mai jucat pentru CEZ Nymburk (Cehia), Iraklis Salonic (Grecia), Cibona Zagreb (Croatia) sau Bremerhaven (Germania)."
Steaua CSM EximBank a cedat in primul meci amical din presezon, scor 78-87 cu Energia Tg. Jiu. Principalii marcatori ai echipei noastre au fost Ikonic 21p, Watson 18p, Barac 16p.
Sursa: Steaua Baschet facebook
Steaua - Craiova 84-64, intr-un meci amical.
In al doilea meci de pregatire dintre Steaua si Craiova prazarii s-au retras de pe teren la finalul celui de-al treilea sfert; in acel moment Steaua conducea cu 66-49. Se pare ca ceata lui Suca a fost nemultumita de arbitraj; potrivit totalbaschet antrenorii echipei craiovene au avut si o reactie nervoasa, aruncind pe parchet cosurile in care se aflau mingile de joc.
Cit de prost trebuie sa fii pentru a te retrage de pe teren la un meci amical? cit de bolnav sa fii pentru a crede ca esti furat in amicale fara nici o miza?