FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

CSA Steaua Baschet

«1575859606168»
Saramago11.09.2014 12:36

www.prosport.ro a notat:

 

Presedintele Stelei, Virgil Stanescu, care din acest sezon va ramane doar la statutul de conducator al echipei, renunțand la cel de jucator, consideră că principalele atuuri in acest sezon sunt: nucleul de jucatori romani de valoare si experienta pe care o vor aduce in lot jucatorii straini transferati in această vara

Avem un nucleu foarte bun de jucatori romani si mă mandresc cu lucrul acesta, pentru că mi-am dorit ca ei să fie niste exemple pentru jucatorii tineri pe care ii avem in pepiniera clubului. Cele două scoli cu care am incheiat anul trecut un parteneriat, BC Laguna si Dan Dacian, sunt pilonii echipei noastre si sper ca acest lucru să se vadă din ce in ce mai mult in urmatorii ani, a spus Virgil Stanescu.

Jucatorii straini transferati in această vară ne aduc un plus enorm. Am cautat jucatori care dincolo de talentul lor să dovedească că sunt oameni pe care ne putem baza, cu o etică a muncii care să-i inspire pe cei mai tineri, care să fie modele in asa fel incat să reprezinte Steaua cu succes si pe teren si in afara lui, a mai adaugat presedintele roș-albastrilor.

Nu vom avea un tur de campionat usor, mai ales că nici presezonul nu a fost chiar cum ne-am dorit, dar speram să trecem cu bine de prima parte, să vedem ce va putea fi reglat in iarnă si să ducem Steaua catre Cupele Europene in sezonul viitor, a mai spus Stanescu. Stelistii pleacă astazi in Serbia, unde in perioada 11-13 septembrie vor juca trei amicale.

 

www.steauabaschet.ro a scris:

 

Steaua CSM EximBank va disputa trei partide amicale la Belgrad. Steliștii au plecat astazi catre capitala Serbiei și maine vor disputa prima partida contra celor de la Mega Vizura. Primul adversar reprezinta una dintre cele patru forțe ale baschetului plav, semifinalistă a ediției trecute de campionat și participantă in Liga Adriatica acolo unde in sezonul trecut a ocupat locul al optulea.

Steliștii vor juca apoi cu FMP Belgrad, o echipa de tradiție a Serbiei, care anul trecut a jucat in semifinalele Cupei și a incheiat campionatul pe locul cinci.

Ultima partidă din deplasarea in Serbia va fi pe 13 septembrie, cu Metalac Valjevo, echipa pe care steliștii au invins-o vara trecuta tot intr-o partidă din presezon, de la Cupa Mureș. A fost atunci 89-73 pentru roș-albaștri.

afinogenov6111.09.2014 21:03

Steaua CSM Exim Bank a cedat la limita in fata sarbilor de la Mega Vizura, scor 104-102 pentru gazde. Stelistii au condus cu 54-49 la pauza, gratie unui sfert doi excelent, iar in partea a doua a jocului disputa a fost foarte echilibrata decizandu-se intr-un final foarte strans.

Saramago20.09.2014 15:28

Dupa doua victorii si o infrangere in turneul din Serbia, ros-albastri au inceput Cupa Steaua cu un succes important: 85-80 impotriva lui Lukoil Academic Sofia, vicecampioana Bulgariei.

edmond_dantes22.09.2014 08:30

Ros-albastrii au cistigat Cupa Steaua dupa victoriile inregistrate impotriva vicecampioanei Bulgariei, Lukoil Academic Sofia (85-80) si BCM Pitesti (92-63). Marcatorii nostri: Barac 23+15, Amis 18+16, Ikonic 10+13, Nicoara 8+15, Watson 7+13, Everett 7+10, Paul 6+7, Dragusin 6+3

 

 

edmond_dantes23.09.2014 08:37

Am asistat la meciurile din Cupa Steaua si pot sa va spun ca lotul arata incomparabil mai bine decit anul trecut; s-au facut transferuri inspirate, a fost (re)adus un antrenor valoros care cunoaste bine campionatul Romaniei, asa ca putem avea sperante mari de la acest sezon.

 

Rezultatele din pre-sezon sunt incurajatoare: victorii cu U Craiova (84-64), FMP Belgrad (84-74), Metalac Valjevo (87-80), Lukoil Academic Sofia (85-80), BCM Pitesti (92-63) si infringeri cu Energia Tg.Jiu (78-87) si Mega Vizura (102-104); ele arata, in primul rind, potentialul ofensiv ridicat al echipei. In conditiile in care schemele de joc n-au fost inca total asimilate, multe puncte au venit in urma unor rezolvari individuale, proba a valorii jucatorilor. Apararea nu e deocamdata la inaltime, fapt partial explicabil prin lipsa de concentrare tipica unor partide amicale; din cite stiu, Bavcevic e un fanatic al organizarii defensive, pe care o considera cheia jocului de baschet, asa ca probabil lucrurile se vor imbunatati si la acest capitol.

 

Vorbind strict despre Cupa Steaua, am apreciat viteza pe care noul conducator de joc, Terrell Everett, o imprima atacului; cred ca Everett este exact tipul de playmaker de care aveam nevoie, un pasator prin excelenta, care sa puna in valoare aruncatorii buni pe care-i avem. E cu totul altceva decit Aditza Tudor care tinea mingea 23 de secunde si arunca fara orizont de la 10 m in cea de-a 24-a secunda :)

Un alt jucator pe care l-am remarcat este Bill Amis; fara o cariera impresionanta in Europa - eu il vedeam drept rezerva pe postul de PF, adus pentru a-i oferi citeva minute de odihna lui Titus, dar jocul lui a fost o adevarata revelatie: fizic impresionant, cu care se impune in majoritatea duelurilor din post-up, precizie dezarmanta in aruncarile la cos si combativitate deosebita in aparare (a dat niste capace senzationale).

Al treilea evidentiat ar fi Barac - care acopera foarte bine postul de fundas ofensiv la care am suferit mult sezonul trecut. Dribling bun, cross-over in viteza, aruncare precisa - calitati care il recomanda pentru a fi cel mai bun marcator al nostru in acest campionat.

 

Usoare dezamagiri - Watson, un pic greoi, cu citeva kg in plus, si cu ratari incredibile din apropierea cosului si Titus Nicoara ce pare a nu-si fi gasit inca rolul in cadrul echipei; prea putin implicat in joc, nu ia actiuni pe cont propriu, se multumeste cu un joc la siguranta.

 

Pronostic personal: cred ca vom prinde fara probleme play-off-ul. Vad echipa noastra ajungind in semifinale, acolo unde se poate intimpla orice.

 

FORZA Steaua!

edmond_dantes26.09.2014 14:57

Astazi, incepind de la ora 18, stelistii vor disputa primul meci oficial din sezonul 2014-15. Este vorba despre partida din turul I al Cupei Romaniei (mansa 1) contra BC Mures. Meciul se desfasoara la Tg.Mures si va transmis in direct de Digi2. Returul va avea loc marti, de la ora 19, la arena Mihai Viteazul.

 

Regasiti mai jos o prezentare pe scurt a lotului ros-albastru:

 

PG - Terrell Everett (32 ani, 1.93 m), Mihai Paul (32 ani, 1.93 m), Adrian Tudor (29 ani, 1.84 m)

SG - Pankracije Barac (32 ani, 1.94 m)

SF - Goran Ikonic (34 ani, 1.96 m)

PF - Titus Nicoara (26 ani, 2.03 m), Bill Amis (27 ani, 2.06 m)

C - Travis Watson (33 ani, 2.03 m), Ionut Dragusin (28 ani, 2.21 m)

edmond_dantes26.09.2014 20:38

BC Mures - Steaua 68-64 (17-16,24-18,17-14,10-16)

 

Pentru noi au inscris: Barac 17, Watson 13, Nicoara 10, Amis 10, Paul 6, Everrett 4, Ikonic 4

 

edmond_dantes30.09.2014 20:01
edmond_dantes02.10.2014 14:06

Un articol interesant despre lotul Stelei si rotatia jucatorilor link

 

Bonus: rezumatele celor 2 meciuri ale Stelei din Cupa Romaniei

edmond_dantes04.10.2014 16:36

Victorie importanta in prima etapa a Ligii Nationale: BC Timisoara - Steaua 75-85 (14-25,15-18,26-21,20-21).

 

Marcatori: Barac 16, Nicoara 16, Amis 15, Everett 13, Ikonic 12, Watson 5, Paul 4, Ad.Tudor 2, Dragusin 2

 

Statistica jocului

 

Un meci dominat categoric pe aproape intreaga sa durata de echipa noastra; a existat un singur moment de cumpana in sfertul al patrulea, cind timisorenii, pe fondul isteriei create de aurolacii, onanistii si pensionarii ce alcatuiesc publicul local, s-au apropiat la numai un punct (65-66); Steaua a raspuns ca o echipa mare, cu un run de 8-0 ce a inchis definitiv botul celui mai imputit public de baschet din tara. Multa UE retardatilor care huiduiau echipa noastra, in conditiile in care n-a existat nici o faza litigioasa de arbitraj sau vreun gest al stelistilor care sa provoace labarii din tribune.

 

Revenind la considerente de natura tehnico-tactica, Steaua a evoluat cu o rotatie de 9 jucatori, toti regasindu-se printre marcatori. Formula cea mai eficienta a fost Everett, Barac, Nicoara, Ikonic, Amis, cu un bilant de +10; in continuare o adevarata revelatie acest Amis, care a facut un sfert al patrulea fabulos - 10 puncte si 5 capace, urinind pe visurile timisorene de revenire. In rest, Pani Barac este deja o certitudine, reprezentind coloana vertebrala a echipei, iar Nicoara incepe sa straluceasca (si) in tricoul Stelei, etalindu-si din plin calitatile care il fac cel mai valoros baschetbalist roman: inteligenta in joc, pozitionare excelenta, recuperari ofensive, aruncari precise.

edmond_dantes04.10.2014 17:14

Dincolo de calitatile individuale, coeziunea echipei si forta ei psihica m-au impresionat. N-au mai existat traditionalele momente de relaxare si de pierdere a concentrarii; Steaua a condus permanent la o diferenta consistenta, de circa 8-10 pct, iar revenirea de scurta durata a gazdelor din sfertul al patrulea s-a datorat numai unei serii de aruncari de 3pct reusite, nu vreunei scheme tactice sofisticate.

 

Fara a ne entuziasma excesiv, trebuie spus raspicat ca Steaua arata din ce in ce mai bine. Maniera categorica in care a fost obtinuta victoria de astazi, in fata unei echipe valoroase si pe un teren ostil, arata ca ros-albastrii au un potential remarcabil in acest sezon. IMPREUNA PUTEM REALIZA MULTE!

edmond_dantes07.10.2014 11:44

Rezumatul meciului BC Timisoara - Steaua aici

edmond_dantes18.10.2014 18:04

In a doua etapa a Ligii Nationale de baschet masculin Steaua a invins astazi in deplasare echipa nou-promovata Universitatea Cluj cu scorul de 99-70 (22-21, 31-21, 27-12, 19-16).

Pentru noi au marcat: Nicoara 19, Watson 16, Amis 16, Ikonic 16, Everett 10, Paul 10, Dragusin 7, Barac 5

De remarcat eficacitea deosebita a lui Ikonic la 3p: 80%(4 din 5 aruncari) si a lui Titus la 2p: 90%(9 din 10 aruncari) precum si superioritatea absoluta a echipei la capitolul recuperari ofensive: 14 fata de numai 4 ale adversarilor

 

Primul sfert a fost relativ echilibrat, Steaua tratind cu multa lejeritate faza defensiva; incepind din al doilea sfert lucrururile au reintrat in normal, baietii nostri impunindu-se lejer. Singurul regret dupa acest meci e ca n-am facut suta :)

 

Steaua a utilizat in acest meci o rotatie de 10 jucatori; in afara celor 8 marcatori au mai intrat pe teren Adrian Tudor si Ionel Dodoc. Nici un ros-albastru n-a evoluat mai mult de 25 min, astfel incit baietii vor fi in plenitudinea fortelor fizice la jocul de saptamina viitoare cu Asesoft, meci ce ne va arata la ce nivel sintem acum si ce sanse reale avem la titlu

Saramago26.10.2014 08:55

www.steauabaschet.ro a notat:

 

"Steaua CSM EximBank a aratat atitudine de campioană in fața campioanei Romaniei, CSU Asesoft Ploiești și a reușit o victorie importantă in acest debut de sezon, scor final 86-84. Steliștii au ramas singura echipă neinvinsă din Liga Națională după patru etape disputate și sunt pe locul trei in clasament, cu un meci mai puțin disputat (au stat in etapa a doua). Asesoft pornea ca favorită in această partida mai ales după evoluțiile excelente din Eurocup, și și-a demonstrat aproape pe tot parcursul meciului forța. Steaua nu a cedat insă teren nicio clipă și s-a menținut permanent in coasta adversarului, lovind decisiv intr-un final de meci incandescent.

Terrell Everett a marcat ultimul coș al meciului cu 20 de secunde inainte de final, după o superbă acțiune individuală in care și-a depășit pe patrundere adversarul direct și a marcat de sub panou. Apararea Stelei nu a cedat in fața patrunderii lui Runkauskas, cel mai bun marcator al ploieștenilor, iar acesta a ratat, faultandu-l apoi imediat pe Travis Watson. Americanul, care a fost impunator in spațiul de trei secunde de-a lungul meciului, le-a dat mari emoții fanilor noștri, ratand ambele aruncari libere. Asesoft a avut ultima posesie dar trasorul lansat de același Runkauskas nu și-a atins ținta, iar roș-albaștrii, jucatori, antrenori, oficiali și fani au erupt! Victoria era a noastră!

Defensiva excelentă la principalele arme ofensive ale Asesoftului, in special la Dee Brown, care a facut cel mai slab meci al sau de la venirea in Romania, ofensiva echilibrata cu șase jucatori avand cel puțin zece puncte marcate și dominarea spațiului de trei secunde, cu 39 de recuperari față de 21 ale adversarilor, au fost cheile victoriei impotriva campioanei. Deși a avut un start mai slab de meci, Bill Amis a incheiat meciul cu un double-double, 12 puncte și 12 recuperari la care a adaugat două intercepții și două capace. Pani Barac a fost principalul marcator al Stelei, cu 15 puncte iar Travis Watson a fost de neoprit la interior, marcand 14 puncte, cu un procentaj de 60 la sută la aruncarile din acțiune, dar doar 33 la sută la libere.

Terrell Everett a reușit cel mai bun meci al sau din acest sezon, cu 13 puncte marcate, dintre care 11 in a doua jumatate a meciului. Titus Nicoară a contribuit cu 12 puncte și șase recuperari, in timp ce Goran Ikonic a incheiat meciul cu 10 puncte, reușind o uriașă aruncare de trei puncte cu două minute inainte de final, care a adus Stelei un avantaj de două puncte 84-82. Adi Tudor a fost perfect la aruncari, pentru șase puncte, furnizand și cinci pase decisive iar Miță Paul a adaugat patru puncte.

Steaua a avut un procentaj de 58 la sută la aruncarile din acțiune și prin intermediul unei defensive bine puse la punct i-a forțat pe adeversari să uziteze mai mult de aruncarile de la distanță. Asesoft a marcat de nouă ori din spatele semicercului insă a aruncat de 23 de ori.

 

Pentru Steaua CSM EximBank urmează un nou meci de foc, deplasarea in fieful vicecampioanei Romaniei, CSM Oradea, partidă care se va disputa vineri, 31 octombrie."

Saramago04.11.2014 06:56

www.steauabaschet.ro a scris:

 

"Jucatorii Stelei s-au pregatit pentru sarbatarea favorită a americanilor, Halloween-ul, și nu s-au lasat deloc speriați de vicecampioana Romaniei, CSM Oradea, plecand din nord-vestul țării cu sacoșă plină cu incă două puncte in clasament, după o superbă victorie in prelungiri, 94-93. Travis Watson a blocat două acțiuni consecutive ale gazdelor, iar Therrell Everett putea fi din nou eroul Stelei, după coșul decisiv din meciul cu Asesoft. Însă reușita sa de sub panou, cu trei secunde inainte de finalul timpului regulamentar, a fost anulată at the buzzer de Marcus Hatten, fundașul gazdelor punctand pentru egalare, 79-79, cu toată opoziția lui Adi Tudor. Oradenii au marcat apoi pe fiecare dintre primele cinci posesii ale prelungirilor și pareau de neoprit. Steaua nu s-a lasat mai prejos și s-a menținut in coasta adversarei. Ante Krapic și-a pus echipa in avantaj 93-90, cu un minut și jumatate pană la final. Goran Ikonic a redus diferența la un singur punct după o patrundere, oradenii au ratat pe urmatoarea posesie și Titus Nicoară a avut calmul unui aisberg, marcand ambele libere de care a beneficiat cu șase secunde inainte de final, 93-95. Gazdele au avut ultima posesie, Ante Krapic a fost in rolul lui Runkauskas iar meciul a avut același dezonadamant: victorie Steaua, care doboară astfel și vicecampioana Romaniei după succesul impotriva campioanei.

Terrell Everett a fost principalul marcator al Stelei, cu 18 puncte, marcand toate cele trei aruncari de la distanță și distribuind patru pase decisive. Pankracie Barac a fost pe tot terenul cu 17 puncte, șase recuperari, patru pase decisive și două intercepții in timp ce Travis Watson a fost din nou impunator sub panou, cu 14 puncte, 13 recuperari și patru capace, dintre care două consecutive, in ultimele secvențe ale timpului regulamentar.

Goran Ikonic a contribuit cu 14 puncte iar Titus Nicoară cu 12, niciunele mai importante decat cele două libere care au decis soarta meciului. Mihai Paul a dat startul desprinderii Stelei in repriza a doua, marcand două aruncari consecutive de la mare distanță și a incheiat cu opt puncte in timp ce Adi Tudor a adaugat șapte puncte, trei dintre ele venind intr-un moment important al meciului, pe finalul sfertului patru, cand Steaua avea mare nevoie de puncte.

Bill Amis a marcat patru puncte, alaturi de șase recuperari, dar a reușit faza meciului, un slam-dunk devastator peste Mladen Pantic, pivotul de 2,10 metri al gazdelor.

Meciul a fost unul extrem de echilibrat, cu 13 schimbari de lider și opt situații de egalitate. S-a mers cap la cap in primele două sferturi, apoi Steaua a rupt ritmul in sfertul al treilea, dar gazdele au revenit pe final de meci și au condus la cinci puncte, 89-84, cand mai erau trei minute din prelungiri.

Steaua a dominat din nou la interior. avand 43 de recuperari, față de 28 ale gazdelor și 42 de puncte marcate din spațiul de trei secunde. De asemenea, roș-albaștrii și-au confirmat rotația lunga rezervele contribuind cu numai puțin de 35 de puncte la această victorie, față de doar 12, cate au adus jucatorii veniți de pe bancă pentru Oradea.

Urmatorul meci pentru Steaua este cel de duminica 9 noiembrie, pe teren propriu, cu CSU Atlassib Sibiu, echipă care a invins Oradea in etapa trecută iar in această seară a invins pe U Banca Transilvania Cluj."

Saramago10.11.2014 17:31

www.steauabaschet.ro a scris:

 

"Steaua CSM EximBank ramane in continuare neinvinsă și după etapa a 6-a din Liga Națională de Baschet. Duminică roș-albaștrii au trecut de CSU Atlassib Sibiu, scor 78-65 și ocupă in prezent locul al treilea in clasament, cu cinci victorii, avand insă un meci mai puțin disputat față de CSU Asesoft Ploiești și BCM Pitești, ambele cu un record de 5-1. Sibiul nu s-a aflat niciodată la conducere in partida de ieri, in care steliștii au reușit o prestație defensivă de excepție, anuland principalele arme ale oaspeților. Slobodan Popovici, unul dintre cei mai buni jucatori ai adversarilor a marcat doar patru puncte, inregistrand recorduri negative in acest sezon la puncte marcate și eficiență. LeVar Seals a fost ținut sub media sa de puncte pe meci in acest sezon și a avut doar indice 9 la eficiență in timp ce centrul Cristopher Lee, deși cel mai bun marcator al oaspeților, a fost sufocat sub panou, unde a avut procentaj sub 50 la sută și a marcat șase dintre cele 14 puncte ale sale din afara semicercului, una dintre aruncari fiind extrem de norocoasa cu panoul, at the buzzer.

În ofensivă Steaua CSM EximBank și-a facut jocul obișnuit, avand un total de 15 pase decisive, față de doar 6 ale adversarilor. Patru jucatori au marcat cel puțin 13 puncte, lideri fiind Pani Barac și Travis Watson, cu cate 15 fiecare. Titus Nicoară a fost aproape de un double-double, cu 14 puncte și 8 recuperari și a avut cel mai mare indice al eficienței, 21, in timp ce Terrell Everett a contribuit cu 13 puncte, patru recuperari și patru pase decisive.

Bill Amis a dominat ambele panouri, fiind liderul echipei la recuperari, cu 11 reușite la care a adaugat patru puncte. Ceilalți marcatori ai Stelei au fost Goran Ikonic " 9, Adi Tudor " 4, Mihai Paul " 2, Ionuț Dragușin " 2. Antrenorul Niksa Bavcevic i-a folosit pe toti ce 12 jucatori, alaturi de Ionel Dodoc, intrant pe teren si pustii Ionut Berceanu si Andrei Iliescu."

Saramago15.11.2014 21:24

U - Banca Transilvania - Steaua 57-64. Steaua are sase victorii in tot atatea meciuri din prezentul sezon regulat. BRAVO !!

Saramago22.11.2014 20:42

Timba Timisoara - Steaua 80-86; al saptea succes stagional din tot atatea jocuri s-a conturat in ultimul sfert. Cei mai buni realizatori ai Stelei au fost Ikonic (26 de puncte), Barac (19) si Everett (14).

In etapa urmatoare, Steaua va primi replica Energiei Rovinari, o echipa cu evolutii foarte bune in grupele FIBA EuroChallenge. 

NICKSTELIST SI DUPA MOARTE29.11.2014 23:11

Steaua a bifat cea de-a opta victorie din tot atatea meciuri in Liga Nationala de Baschet, 88-84 cu Energia Tg. Jiu si ramane in fruntea clasamentului dupa noua etape scurse din sezonul 2014-2015.

Intr-un nou meci pe muchie de cutit, Steaua CSM EximBank a avut mai multa energie pe final decat echipa care poarta acest nume. Adversara din Targu Jiu nu a rezistat tavalugului ros-albastru, care pus pe tabela un partial de 14-2 in ultimele patru minute de joc pentru a transforma un deficit de opt puncte intr-un urias succes la patru puncte diferenta.

Giordan Watson marca pentru doua puncte cu 4:07 minute ramase de joc, pentru a duce scorul la 74-82 in favoarea oaspetilor, care pareau a fi la controlul partidei. Avea insa sa fie ultimul cos din actiune pentru Energia.

Goran Ikonic a lovit imediat de la mare distanta, iar apoi Titus Nicoara a reusit un three point play pentru a aduce Steaua la doar doua lungimi distanta, 80-82.

Oaspetii au ratat un nou atac si ceea ce a urmat apoi a fost o adevarata demonstratie de forta a lui Travis Watson. Centrul ros-albastrilor a marcat un cos cu fault, a ratat aruncarea libera, insa tot el a recuperat si a inscris din nou, fiind si de aceasta data faultat. A doua oara nu a mai ratat aruncarea libera si Steaua trecea in avantaj, 85-82, cu mai putin de doua minute ramase de joc.

A fost momentul in care Energia a ramas definitiv fara curent. Defensiva Stelei si-a facut inca o data datoria, Pani Barac a inscris de la semidistanta pe un atac pozitional si diferenta crestea la 87-82 cu un minut pana la final.

Au mai existat totusi emotii, dupa ce acelasi Barac a gresit pasa pe urmatoarea posesie a echipei noastre, insa adversarii nu au mai avut forta sa revina in meci, scorul final fiind decis de aruncarile libere reusite de Karpelesz respectiv Barac.

Travis Watson a fost absolut impresionat cu 20 de puncte, 14 recuperari, trei interceptii, doua pase decisive si doua capace pentru un indice al eficientei de 34, americanul fiind decisiv pentru echipa noastra prin acea secventa de doua fault-cos consecutive pe final de meci.

Ikonic a marcat si el 20 de puncte, cu patru reusite din afara semicercului, ultima dintre ele fiind cea care a dat semnalul revenirii, Terrell Everett a incheiat cu 13 puncte si patru pase decisive, fiind autorul catorva patrunderi care au electrocutat defensiva de cele mai multe ori bine pusa la punct a oaspetilor, in timp ce Pani Barac a contribuit cu 12 puncte.

Bill Amis a fost din nou liderul Stelei la capace, cu trei reusite, si a marcat noua puncte, in timp ce Titus Nicoara a totalizat 9 recuperari, dintre care sase ofensive si a marcat sapte puncte. Adi Tudor a totalizat patru puncte si cinci pase decisive, Mihai Paul a marcat doua puncte iar Ionut Dragusin unul.

Steaua a dominat jocul sub panou, avand 40 de puncte marcate din spatiul de trei secunde si totalizand nu mai putin de 39 de recuperari dintre care 18 ofensive! Niciuna dintre cele doua echipe nu a condus la mai mult de opt puncte, meciul avand zece schimbari de lider si alte zece situatii de egalitate pe parcursul celor 40 de minute.

Ros-albastrii vor disputa urmatoarea partida in deplasare, cu BC Mures, duminica 7 decembre, de la ora 20.00.

edmond_dantes08.12.2014 15:22

Steaua continua parcursul impecabil din aceasta editie a campionatului national, inregistrind aseara a noua victorie consecutiva: 86-78 in deplasare cu BC Mures.

 

Echipa noastra a abordat meciul fara Bill Amis, accidentat; lipsa acestui jucator, situat pe locul 1 in campionat la capace (medie de 1,6 pe meci) si in top 15 la recuperari (medie de 6,5 pe meci) a lovit Steaua in unul din punctele ei forte traditionale: jocul sub panou. Absenta lui Amis si eclipsa prelungita de forma a lui Dragusin au facut ca front-courtul stelist sa se bazeze pe doar 2 oameni: Nicoara si Watson. Din fericire, Titus a facut un meci mare, prima lui partida stralucitoare in culorile ros-albastre; este autorul moral al victoriei de aseara si sper sa ramina la acest nivel ridicat tot sezonul. Ieri s-a comportat ca un lider, asumindu-si cele mai multe aruncari, iar daca precizia sa sub panou este binecunoscuta, aseara a avut o inspiratie fantastica din afara semicercului (capitol la care de obicei nu exceleaza) - 3 reusite din 5 incercari, toate survenite in momente fierbinti ale jocului.

 

Per ansamblu, echipa noastra n-a excelat in fata unui adversar care, in sezonul acesta, este previzibil si in conditii normale ar trebui invins fara emotii. Lipsiti de un frontcourt valoros, muresenii se bazeaza aproape numai pe aruncari de la distanta ale fundasilor; din pacate aparatorii nostri le-au lasat prea mult spatiu de manevra lui Ceskovic si Adamovic, care au luat jocul pe cont propriu si au inscris 26, respectiv 20 de puncte. Asa se explica si oscilatiile scorului pe sferturi (14-19, 31-17, 11-18, 22-32) in functie de precizia aruncarilor de 3p ale muresenilor. Din fericire, rotatia scurta a gazdelor atrage un consum fizic urias pentru oamenii de baza; in sfertul al patrulea, pe fondul oboselii, adversarii au ratat majoritatea aruncarilor de la distanta, acesta fiind un factor important in stabilirea invingatorului. Este meritul nostru ca am stiut sa speculam acest factor, gratie experientei superioare, ascendentului psihic dat de seria noastra neintrerupta de victorii.precum si, dupa cum am spus anterior, stralucitei prestatii individuale a lui Titus Nicoara. 

 

Dincolo de toate considerentele tehnice, trebuie remarcata o data in plus forta psihica a echipei si extraordinara ei capacitate de-a remonta situatii ce par definitiv compromise. In minutul 31.21 muresenii aveau un avans de puncte si totul parea pierdut; ei bine, a urmat un run de 11-0 al stelistilor (Nicoara 5 pct, Barac 4, Ikonic 2) intr-un interval de 2 minute si 27 secunde, gratie caruia Steaua a intors soarta partidei. E un miracol care, inainte de-a fi explicat, trebuie savurat pe indelete. Sa fim mindri ca avem o asemenea echipa!

Saramago17.12.2014 07:04

Steaua - Medias 88-90, prima infrangere in campionat. Trebuia sa vina, odata si odata ... 

edmond_dantes19.12.2014 08:27

Amara infringere...Titus a avut mingea in mina, sub panou, in ultima secunda si a ratat o aruncare pe care, in 90% din cazuri, ar fructifica-o fara probleme.

Saramago20.12.2014 18:54

Craiova - Steaua 83-99, iar ros-albastri revin in fruntea ierarhiei.

 

Altfel, in prezenta etapa, team-ul din Medias, care a provocat unica infrangere a stelistilor in acest campionat, a cedat acasa, la vreo 20 de puncte, in fata Timbei Timisoara. Greu de inteles ...

Saramago23.12.2014 20:59

Steaua - Pitesti 80-71 (18-23, 15-21, 25-13, 22-14), in etapa a 12-a, ultima a turului, a sezonului regulat din LNB. Stelistii au revenit in partea a doua a jocului si au incheiat turul sezonului regulat pe primul loc, cu 11 victorii si un singur insucces.

Impotriva argesenilor, punctele stelistilor au fost izbutite de Everrett (20), Barac (19), Nicoara (15), Watson (9), Ikonic (8), Dragusin (4), M.Paul (3) si Amis (2). Cei mai buni la recuperari au fost Barac (6), Watson (6) si Amis (5), iar cele mai multe assist-uri au fost contorizate de Everrett (3), Ikonic (2), Nicoara (2) si Barac (2).

 

Sa le multumim stelistilor pentru parcursul din turul sezonului regulat (au evoluat peste asteptari :thumbsup: , cel putin pentru mine) si sa asteptam cu incredere reluarea campionatului. Pe 14 ianuarie, in propriul fief, Steaua va primi replica celor de la Bc Timisoara. 

NICKSTELIST SI DUPA MOARTE23.12.2014 21:43

Pana reluarea campionatului pe 4 sau 5 jucam cu bc Mures in cupa si returul pe 9 sau 10 la Targu Mures.

«1575859606168»