Sectia de baschet a clubului Steaua Bucuresti a incheiat un parteneriat cu Primaria Municipiului Bucuresti si EximBank, echipa nou-promovată in prima ligă avand drept obiectiv participarea in competitiile internationale, cat si popularizarea sportului in randul copiilor.
În urma asocierii cu clubul CSM Bucuresti si avand sustinerea EximBank, echipa va evolua pe prima scenă a baschetului romanesc sub denumirea Steaua CSM EximBank Bucuresti.
Meciurile echipei vor avea loc in continuare la Sala Regimentului de Garda Mihai Viteazu, culorile vor fi rosu-albastru, iar rezultatele obtinute vor fi trecute in palmaresul CSA Steaua Bucuresti, sectia de baschet.
Managementul va fi asigurat in continuare de Virgil Stanescu, in calitate de presedinte, si de Adrian Voinescu si de Victor Paicu - vicepresedinti.
"Anul tecut, ne propuneam obiective marete, unul dintre ele s-a implinit si am reusit să intram din nou in Liga Nationala E un nou inceput pentru noi, sper să readucem performanta in Bucuresti si pe stelisti alaturi de echipa E un proiect indrazneț", a declarat presedintele Steaua CSM EximBank Bucuresti, Virgil Stanescu, joi, intr-o conferință de presa
El a adaugat că Steaua iși doreste să se bazeze la nivelul echipei profesioniste pe jucatori romani, care vor alcatui nucleul echipei.
Primele două transferuri realizate in această vară sunt Adrian Tudor si Mihai Paul, jucatori cu prezente constante in nationala de baschet a Romaniei si avand in palmares mai multe titluri nationale.
De asemenea, echipa va beneficia in sezonul 2013-2014 si de prezenta pe teren a presedintelui Virgil Stanescu, care a anuntat că si-a prelungit cariera de sportiv profesionist cu incă un sezon.
Din lotul cu care Steaua a promovat in Liga Natională de baschet vor ramane in cadrul proiectului urmatorii jucatori: Radu Paliciuc, Milos Petkovici, Ionel Dodoc, Ghiță Balmus Cosmin Albu si Vladimir Biasutti.
Presedintele EximBank, Traian Halalai, a precizat faptul că parteneriatul cu CSA Steaua constă in sustinerea financiară a echipei de baschet, fiind prevazute clauze contractuale ce tin de criterii de performanță.
Prezent la conferinta de presa viceprimarul Marcel Nicolaescu a declarat că Primaria Bucuresti va incheia parteneriate si cu cluburi de fotbal si gimnastică: "Este o onoare pentru municipalitate să facă parte din acest proiect. Speram ca in scurt timp echipa să ajungă să se bată la titlu. Am demarat dicutii cu Gheorghe Hagi pentru un parteneriat la fotbal la nivel de copii, cat si cu Nadia Comaneci pentru a promova tinerele talente din Bucuresti. E o ambitie pentru noi să aducem un titlu de campion in Bucuresti. E pacat să nu avem performante in acest oraș", a declarat Nicolaescu.
Mediafax
