Sper ca acest proiect sa nu aiba soarta proiecului Steaua Rangers...pe hartie este un proiect frumos, un proiect cum ar trebui sa fie la toate sectiile...din pacate trecutul nu foarte indepartat ne-a aratat ca ceea ce este prezentat pe hartie de G.Boroi nu are finalizare si in realitate
INAINTE CSA!!!
Steaua va juca in anul 2012-2013 in Liga 1(echivalenta a Diviziei B).Suntem in Seria a 2-a alaturi de Chiajna,Stiinta Bucuresti,CSM Craiova,Pheonix Galati.
Meciurile Tur vor fi pe urmatoarele date:4,11,14,18,25 Noiebrie.
Meciurile Retur vor fi in urmatoarele zile:9,16,20 Decembrie si 20,27 Ianuarie.
In faza a 2-a se vor califica primele 3 echipe din fiecare serie + cel mai bun loc 4.
Din faza a 2-a se vor califica primele 3 echipe din fiecare serie la turneul semifinal(In aceasta faza vor fi 2 serii).
La turneul semifinal vor fi 6 echipe intr.o singura serie,iar din aceste 6 echipe,primele 4 se califica la turneul final.
Locul 1 si 2 de la Turneul Final va promova in Liga Nationala (echivalenta a Diviziei A)
![]()
Lotul Stelei aici
Impresii dupa Steaua - Craiova aici
Umilinta maxima 131-25,un inceput promitator!!!
Steaua in finala Cupei Romaniei la rugby! Steaua bate Timisoara la Brasov, dramatic!
Plin de tzarani in sala,in spate trika rupea tablele cu niste consateni si se bucurau...MULTUMIM PENTRU PREZENTA!
Conducatorul de joc Adi Voinescu (40 de ani), in prezent vicepresedinte la Steaua Baschet, a revenit pe teren după o pauză de opt luni, fiind inclus in lotul echipei pentru cea de-a doua parte a sezonului Ligii I, la meciul de la Brasov cu CSU Cuadriopol aflandu-se pe banca tehnica
Voinescu s-a aflat pe bancă la meciul pe care Steaua Baschet l-a câștigat in deplasare cu CSU Cuadripol Brasov, scor 118-34, insă nu a fost folosit de catre antrenorul Mladen Jojic.
"Experienta lui Adi Voinescu ne va ajuta cu siguranță. Nu este important cate minute va juca pe meci, este important că prin experienta sa, atat la antrenamente cat si la meciuri să-i ajute pe ceilalti jucatori. Avem o echipă tanara care poate invăța multe atat din jocul lui Adi cat si din atitudinea sa. Atat timp cat este pe teren, pentru mine este la fel ca oricare alt jucator. Dacă respectă ceea ce i se spune si se pregateste cum trebuie, atunci va putea face parte in continuare din echipa Daca nu, il invit să ia loc in fotoliul de vicepresedinte si desigur relatia noastră va fi alta", a declarat pentru totalbaschet.ro tehnicianul Jojic.
Echipa de baschet masculin Steaua Bucuresti a demarat un proiect inedit de fidelizare a suporterilor, pe care ii invită să ocupe, pentru o zi, functia de patron al echipei.
În urma unor concursuri, suporterii echipei pot câștiga dreptul de a asista la meciurile de acasă ale echipei din tribuna oficiala alaturi de presedintele Virgil Stanescu, vor afla cum se pregateste un meci vizitandu-i pe jucatori in vestiar inainte de meci si vor trai atmosfera din sanul echipei după incheierea partidei.
''O echipă de baschet este ca o familie si ne dorim ca si fanii nostri să facă parte din ea. Vrem ca Steaua Baschet să aibă o comunitate cat mai mare de suporteri, dar si cat mai unita Fanii ne pot ajuta la randul lor să aducem Steaua acolo unde ii este locul in baschetul romanesc si de aceea incercam să-i implicam si pe ei in viata de zi cu zi a echipei'', spune Virgil Stanescu.
Concursul va avea loc la partidele pe care Steaua le mai are de disputat acasă in faza de calificare a Ligii I la baschet masculin (al doilea esalon valoric), iar participantii se pot inscrie pe pagina oficială de Facebook a echipei: www.facebook.com/baschetsteaua.
Urmatoarea partidă a echipei Steaua are loc sambata de la ora 19,00, la Sala Regimentului de Gardă ''Mihai Viteazul'' (vis-a-vis de AFI Palace Cotroceni), contra echipei a doua a clubului Asesoft Ploiesti.
97-54 in deplasare cu Vabova Sf. Gheorghe si o evolutie de exceptie a lui Adrian Voinescu, la primul meci in care este trimis pe teren de la revenirea sa alaturi de jucatorii Stelei.
CSU 2 Ploiesti - Steaua Baschet 52-64.
Urmatorul meci, sambata, de la ora 19.00, pe teren propriu, cu Vabova Sf. Gheorghe.
Primul turneu semifinal se va juca la Chiajna cu ACS Vabova Sfantu Gheorghe pe 2 mai de la ora 17 si pe 3 mai cu stiinta de la ora 15:00,pe 17-19 se va juca la Mihai Viteazu.
Turnee Semifinale Liga I masculin
Autor: Federatia Romana de Baschet
In urma analizarii cererilor de organizare a Turneului Semifinal Liga I la Baschet Masculin, CCCLT a hotarat urmatoarele:
Turneul Semifinal 1 - 02-03 mai 2013 va fi organizat de Clubul Sportiv Concordia Chiajna.
Persoana de contact Nicolae Vasiliu - 0731 080 323
Programul turneului:
Joi 02.05.2013
15:00 - CSU Stiinta Bucuresti vs. CS Politehnica Iasi
17:00 - ACS Vabova Sfantu Gheorghe vs. CSA Steaua Bucuresti
19:00 - CSU Galati vs. CS Concordia Chiajna
Vineri 03.05.2013
15:00 - CSA Steaua Bucuresti vs. CSU Stiinta Bucuresti
17:00 - CS Politehnica Iasi vs. CSU Galati
19:00 - CS Concordia Chiajna - ACS Vabova Sfantu Gheorghe
Sedinta tehnica a turneului va avea loc in ziua de joi 02 mai 2013 la sala de conferinte a salii polivalente Concordia Chiajna
Turneul Semifinal 2 - 17-19 mai 2013 va fi organizat de Clubul Sportiv al Armatei Steaua Bucuresti.
Persoana de contact Dragos Barbu - 0723 257 710
Nici nu se putea mai bine...![]()
hai cu promovarea!
Steaua Baschet va organiza Final Four Liga I 2013, turneul in urma caruia doua echipe vor promova in Liga Nationala de Baschet. Va asteptam asadar la super-spectacol intre 31 mai - 2 iunie, in Sala Regimentului de Garda. Speram sa fiti alaturi de noi si sa sarbatorim impreuna promovarea chiar pe terenul nostru. Hai Steaua!
Programul competitiei:
31 mai: Concordia Chiajna - Politehnica Iasi, Steaua BASCHET - Stiinta Bucuresti
1 iunie: Concordia Chiajna - Stiinta Bucuresti, Steaua BASCHET - Poli Iasi
2 iunie: Stiinta Bucuresti - Poli Iasi, Steaua BASCHET - Concordia Chiajna.
Orele meciurilor le vom anunta ulterior, deoarece depind de posibilele transmisii TV.
Programul jocurilor Turneului de Calificare - Liga I de Baschet Masculin editia 2012-2013
Vineri 31 mai
16:30 - CS Concordia Chiajna vs Politehnica CSS Unirea Iasi
19:00 - CSA Steaua Bucuresti vs. CSU Stiinta Bucuresti
Sambata 1 iunie
16:30 - CS Concordia Chiajna vs. CSU Stiinta Bucuresti
19:00 - CSA Steaua Bucuresti vs. Politehmnica CSS Unirea Iasi
Duminica 2 iunie
16:30 - CSUI Stiinta Bucuresti vs. Politehnica CSS Unirea Iasi
19:00 - CSA Steaua Bucuresti vs. CS Concordia Chiajna
Dupa cele doua victorii din primele meciuri,100-62 cu stiinta si 91-68 cu Poli Iasi Steaua a promovat in Liga natonala.
Mihai Paul va juca pentru Steaua Baschet
Fundasul Mihai Paul (31 de ani, 1,82 metri) va evolua din sezonul viitor al Ligii Nationale pentru Steaua Baschet. Acesta este primul transfer al echipei ros-albastre in aceasta vara.
Mita Paul vine de la U-Mobitelco Cluj Napoca, acolo unde in sezonul precedent al LNB a bifat 12 partide, jucand alte 20 pentru CSU Sibiu. Jucatorul bucurestean a avut medii de 9,5 puncte si 3,3 pase decisive in cele 32 de meciuri jucate in LNB in sezonul 2012-2013.
In cariera sa Paul a mai evoluat pentru Granitul București, Dinamo București, Escazu (Costa Rica), Fedelitas (Costa Rica), Elba Timișoara sau CSM Bucuresti.
Conducerea echipei de baschet masculin Steaua Bucuresti, nou-promovată in Liga Nationala a anuntat, luni, asocierea cu formatia CSM Bucuresti, care a evoluat sezonul trecut in primul esalon, iar noua denumire pentru stagiunea 2013-2014 va fi Steaua CSM Bucuresti.
Conducerea formatiei steliste a mai precizat că in sezonul viitor va fi sustinută financiar si de Primaria Capitalei, in urma asocierii cu CSM Bucuresti, contributia primariei fiind de 500.000 de euro pe sezon.
Noua echipă va fi condusă tot de Virgil Stanescu, care a preluat Steaua Bucuresti in sezonul trecut, in divizia secunda chiar dacă era jucator la CSU Ploiesti, cu care a câștigat titlul national in 2013.
Virgil Stanescu va fi si jucator la Steaua CSM Bucuresti, alte două transferuri efectuate in intersezon fiind cele ale fundasilor Mihai Paul si Adrian Tudor.
Acordul semnat intre Steaua Bucuresti si CSM Bucuresti va fi valabil in urmatorii patru ani, iar decizia de asociere a celor două cluburi duce la "eliberarea" unui loc in Liga Nationala FR Baschet va lua o decizie in privinta echipei care il va ocupa la startul noului campionat.
Conform acordului dintre Steaua si CSM Bucuresti, obiectivele propuse ale noii echipe sunt de calificare in play-off in urmatorii doi ani, respectiv de participare intr-o cupă europeana in 2015-2015, si clasarea in primele patru locuri, in stagiunea urmatoare.
Mediafax
Adi Tudor de la Asesoft?
Nu, ala de la Nationala. ![]()
Steaua BASCHET va fi sustinuta in sezonul viitor de Primaria Capitalei, in urma asocierii cu CSM Bucuresti. Denumirea oficiala a echipei va fi Steaua CSM Bucuresti, organizatia urmand a fi condusa in continuare de Virgil Stanescu. Vom reveni cu mai multe amanunte.
Stiu ca e cu intarziere ![]()