În perioada 28-30 octombrie la Sala Regimentului de Gardă "Mihai Viteazul" din Capitală va avea loc un turneu amical, Cupa Steaua, unde vor participa patru echipe din Divizia B masculină de baschet. Este vorba de CSU Ploiesti, Steaua Bucuresti, Rapid Bucuresti si CS Concodria Cheajna. Se va juca in sistem fiecare cu fiecare si va fi o bună oportunitate pentru cele patru echipe să iși testeze fortele si să pună la punct ultimele aspecte tactice inaintea debutului Diviziei B.
Cel de al doilea esalon valoric al baschetului masculin din Romania va debuta, conform unor surse apropiate site-ului, pe 12 noiembrie atunci cand se va desfășura prima etapă din sezon. Pană la această oră nu se cunoaste sistemul competitional insă va fi anuntat ulterior de catre FRB. Cel mai probabil echipele vor fi impartite in grupe pe baza criteriilor geografice.
Echipele care se vor lupta in acest an la promovare sunt Steaua Bucuresti, Rapid Bucuresti, CS Concordia Cheajna, BC Farul Constanta si BC Timba Timisoara. Asadar la prima vedere va fi o luptă apriga 5 echipe urmand să se lupte pentru cele două locuri ce asigură prezenta, sezonul viitor, in Divizia A masculină de baschet.





