cum am fost prea obosit ieri ca sa merg la hochei cu sportul, ma voi revansa, sper astazi la baschet. asadar, PREZENT!
cum am fost prea obosit ieri ca sa merg la hochei cu sportul, ma voi revansa, sper astazi la baschet. asadar, PREZENT!
dak si aici plecati in repriza a 2-a mai bine nu va prezentati.
v-a dat omu cu firma in cap ![]()
stiu ca baietii de la baschet mai citesc pe aici. baieti, sper stiti ca jucati la Steaua! acum ca sectia s-a reinfiintat sa nu credeti ca va vom menaja. putem intelege infrangerile, putem intelege pasele mai proaste dar niciodata nu vom tolera lipsa de ambitie, de concentrare, de daruire dar mai ales de mentalitate!
astazi n-ati avut ambitie! efect: cel putin 5-6 faze pe sfert in care nu urmareati aruncarile, fie ale colegilor vostri pe atac, fie alea adversarilor pe aparare. solutie: CITITI CE SCRIE PE EMBLEMA DE PE TRICOURILE VOASTRE PANA VA INTRA IN SUBCONSTIENT!
astazi nu v-ati concentrat! efect: peste 20 de aruncari libere RATATE! solutie: EXERSATI!
astazi nu v-ati daruit! efect: nu ati iesit la pressing in terenul advers pe atacul muntenegrenilor NICI MACAR O DATA pe toata durata meciului, lucru care s-a vazut in procentajul de actiuni de atac finalizate al oaspetilor nostri. solutie: ANTRENATI-VA PANA VETI PUTEA JUCA 5 REPRIZE FARA PROBLEME!
astazi n-ati avut mentalitate! efect: cand ati preluat conducerea cu 1 pct (69-68 parca) deja erati toti un zambet de parca s-ar fi terminat meciul, si in urmatoarele doua minute ne-au dat 8-0, moment in care s-a terminat meciul. solutie: ZAMBETELE SI RELAXAREA SA VINA LA CABINE DUPA MECI, DUPA VICTORIE!
muntenegrenii au jucat cam la maxim din ce puteau juca, au ratat doua (2!) aruncari libere si au ratat o singura data de la 3pct IN TOT MECIUL!
jocul nostru sub panou a fost execrabil, in conditiile in care o dominare cvasi-totala ne era la indemana sub ambele cosuri, O FRICA de a arunca cum rar mi-a fost dat sa vad (iarasi nefondata cat timp avem pivoti indeajuns de mari incat sa domine caciula), faze de atac ce se limitau la un paravan si atat (aici e problema - nu stim sa atacam cu toata echipa in miscare, iar finalul sa-l gaseasca pe pivot sub cos ori pt recuperare, ori pt finalizare), si nici macar ala facut pentru a crea superioritate fizica sub cos sau tactica pt aruncari de doua/trei.
mai e mult de munca, dar vom fi acolo si vineri pentru DERBY!
HAI Steaua!
au mai fost astazi muncitorii aia platiti sa cante??
da ma au fost
sunt militari aia frate
Virgil Stanescu s-a transferat in Italia la echipa Banca Tercas Teramo
Dupa 6 meciuri jucate in tricoul Stelei, unul dintre cei mai buni jucatori ai echipei a plecat in Italia semnand pana la sfarsitul campionatului cu echipa care a terminat pe locul 3 in editia trecuta de campionat.
Virgil Stanescu s-a transferat in Italia la echipa Banca Tercas Teramo
Dupa 6 meciuri jucate in tricoul Stelei, unul dintre cei mai buni jucatori ai echipei a plecat in Italia semnand pana la sfarsitul campionatului cu echipa care a terminat pe locul 3 in editia trecuta de campionat.
Numai vesti de rahat primesc astazi...
Si nu o sa pot vedea nici meciul cu spurctii ![]()
mda, nu voi comenta pentru ca nu vreau sa jignesc. sa-i fie de bine.baietii au drumul lor cu sau fara vedete care azi dau interviuri si declara ceva iar la prima oferta aparuta ..... se duc.insa teramo.....as in "devil's korps teramo"?HAI Steaua!
Daca te uiti pe prima pagina la articolul Totul despre Steaua vei vedea.
Si ca un scurt program - joi ora 18 la Craiova, luni ora 19 la Targu Mures, pe 31 oct acasa cu Brasov si pe 11 nov acasa contra Feni Industries.
Victoria numarul 2 pentru Steaua Turabo
Ieri in restanta din etapa a 4-a, Steaua Turabo a invins in deplasare pe SCM U Craiova scor 74-68 (14-13, 24-20, 19-14, 17-21). Dupa aceasta victorie Steaua a urcat pana pe locul 9 avand 7 puncte din 5 meciuri, cosaveraj 381 - 384.
Cei mai buni jucatori ai Stelei au fost Ron Timus - 25p. 4 recuperari, Dragoslav Papic 19 p. 5 recuperari, Djordje Pantelic 10 p. 9 recuperari si Adrian Voinescu 13 p., 3 recuperari.
Ieri la Tg Mures: Muresul Tg Mures - Steaua Turabo 93-90
Principalii marcatori: Ron Timus - 26 puncte 4 recuperari, Papic - 19 puncte 12 recuperari 8 pase decisive, Monty Mack 18 puncte 5 pase decisive.
In clasament Steaua se afla pe locul 10 cu 8 puncte din 6 meciuri (2 victorii si 4 infrangeri) cosaveraj 471:477.
Etapa viitoare ros-albastrii vor juca acasa contra CSU Cuadripol Brasov sambata 31 octombrie de la ora 17:00, meci transmis in direct si de TVR3.
Cica americanul ce l-au adus recent,Monty Mack parca,s-a miscat destul de bine.Sper sa batem pe Brasov.
Etapa a 8-a: CSM Bucuresti - BC Steaua TURABO 78-79
Etapa viitoare Steaua va juca acasa contra echipei CS Gaz Metan Medias, duminica 15 noiembrie ora 17:00.
Dar pana atunci Steaua va disputa inca un meci acasa, in Liga Balcanica contra echipei Feni Industries Kavadarci, miercuri de la ora 18:00.
Clasament Divizia A masculin:
1 CSU Asesoft Ploiești 8 8 0 0 727 - 567 16p.
2 CS Gaz Metan Mediaș 8 7 1 0 718 - 557 15p.
3 U Mobitelco Cluj-Napoca 8 7 1 0 660 - 546 15p.
4 BC Argeș Pitești 8 6 2 0 633 - 559 14p.
5 CS Otopeni 8 5 3 0 600 - 602 13p.
6 CS Energia Rovinari Târgu-Jiu 8 4 4 0 591 - 614 12p.
7 CSU Atlassib Sibiu 7 5 2 0 550 - 507 12p.
8 BC Steaua Turabo București 8 4 4 0 656 - 631 12p.
9 BCM ELBA Timișoara 8 4 4 0 631 - 630 12p.
10 BC Gladiator Cluj-Napoca 8 3 5 0 622 - 662 11p.
11 CSM Oradea 10 8 2 6 0 596 - 647 10p.
12 CS Municipal București 8 2 6 0 582 - 645 10p
13 CS Dinamo București 8 2 6 0 551 - 616 10p.
14 BC Mureș Târgu Mureș 8 2 6 0 612 - 656 10p.
15 SCM Universitatea Craiova 8 1 7 0 584 - 686 9p.
16 CSU Cuadripol Municipal Brașov 7 1 6 0 493 - 681 8p.
Da, meci dramatic cistigat de baietii nostri dupa prelungiri; autorii morali ai victoriei sunt Timus, cu 2 libere transformate in ultimele secunde, Minea care a egalat printr-o aruncare de 3p cu 2 secunde inainte de sfirsitul sfertului 4 si Monty Mack, omul care a dus echipa in spate, avind la activ 32 puncte
Acum, dupa ce au trecut 8 etape si i-am vazut pe baieti evoluand in 5 partide, imi pot forma o parere cit de cit obiectiva despre echipa; stam bine la fundasi (Monty Mack, Timus, Voinescu) dar slabut, sub nivelul Diviziei A, la centri si extreme de forta. Mai ales acum, cind Bogdan Popescu e accidentat, contam doar pe Pantelic(care are un inceput de sezon dezastruos) si pe Minea si Gutoaia, care n-au valoarea necesara pt o echipa care-si propune sa prinda play-off-ul. Carentele astea in ce priveste jucatorii de interior au fost azi mai vizibile ca niciodata; CSM - altfel o echipa slabuta - ne-a tinut in sah tocmai prin cei 2 sarbi inalti care au marcat majoritatea punctelor. E clar ca avem nevoie de un centru valoros, care sa poata recupera si sa constituie o solutie si-n atac, unde Timus si Mack nu pot lua mereu jocul pe cont propriu.
sunt si destule plusuri la echipa asta...cei doi americani sunt foarte spectaculosi iar eu cred ca, dupa ce se vor acomoda mai bine, putem astepta si mai multe de la ei; de asemenea, mie imi place foarte mult Gutoaia, o extrema de 19 ani foarte bataioasa si cu tupeu in joc - ii prevad un viitor frumos. Daca reusim sa achizitionam cit mai repede un centru bun, cred ca sunt sanse mari sa prindem play-off-ul, iar acolo, in functie de forma echipei din acel moment si de adversarul intalnit (sa nu fie Asesoft
) am putea sa intram chiar in semifinale.
senzational meciul!!! rasturnari de scor,atac pierdut aiurea cand mai erau 20 de secunde si scorul 67-68 apoi un cos de 3 puncte in ultimele secunde care a adus egalarea ![]()
mi-am ales bine momentul pt a urmari primul meci de baschet la fata locului si in mod sigur o sa mai vin.Chiar daca au fost multe greseli,mi-a placut cum s-a jucat.Americanii au fost intr-adevar buni,mai ales nr 7 Monty Mack
Asta este clasamentul actualizat:
1 CSU Ploiesti 8 8 0 0 718:557 16
2 Gaz Metan Medias 8 7 1 0 727:567 15
3 U-Mobitelco Cluj-Napoca 8 7 1 0 660:546 15
4 BCM U Pitesti 8 6 2 0 633:559 14
5 CSU Atlassib Sibiu 8 6 2 0 641:583 14
6 CS Otopeni 8 5 3 0 600:602 13
7 Energia Rovinari 8 4 4 0 591:614 12
8 CSA Steaua Turabo Bucuresti 8 4 4 0 656:631 12
9 BCM Elba Timisoara 8 4 4 0 631:630 12
10 BC Gladiator Cluj-Napoca 8 3 5 0 662:622 11
11 CS Municipal Oradea 8 2 6 0 647:596 10
12 CS Municipal Bucuresti 8 2 6 0 582:645 10
13 CS Dinamo Bucuresti 8 2 6 0 616:551 10
14 BC Mures Targu Mures 8 2 6 0 612:656 10
15 SCM U Craiova 8 1 7 0 686:584 9
16 CSU Cuadripol Brasov 8 1 7 0 569:772 9
Pentru iubitorii de baschet si nu numai am vazut ca s-a deschis site-ul echipei - BCSTEAUA.ro
Un lanț pe prima pagină, lângă ălea de la hochei și rugby? Eventual urcate in primele rânduri, că Steaua nu-nseamnă doar fotbal.
Împreună și cu lanțul ăsta http://www.steauamfa.ro/
Extrem de interesanta partea de istorie a clubului, faine si cronicile de meci.
SUPER!
Astazi in sala Mihai Viteazul - Steaua Turabo - Gaz Metan Medias 67-94 (12:28, 20:24, 16:19, 19:23)
Am fost depasiti la toate capitolele in acest meci, in clasament suntem pe locul 9 cu 13 puncte dupa 9 etape, etapa viitoare avem in deplasare la Otopeni (locul 8) probabil vineri tinand cont ca vom juca miercuri in deplasare contra sarbilor de la OKK Belgrad in Liga Balcanica.

niste detalii despre urmatorul meci pe care il va juca Steaua acasa la baschet stiti ceva ?
exista undeva vreun video Steaua - zalgiris din anii 80 ? m-ar interesa meciul ala.
Steaua Turabo - CSU Ploiesti 68 - 63 !!!