FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

CSA Steaua Baschet

«1293031323368»
NICKSTELIST SI DUPA MOARTE19.02.2011 21:45

Victorii pe linie hochei,baschet,volei si handbal forzzzzzzzzzzza CSA!!!!!!!!!!!!!!

Maye21.02.2011 12:53
STARforce21.02.2011 13:29

Bravo Carutasuuuuuu

Dragos_G21.02.2011 18:26

Cand se afla adversarul din semifinalele cupei sau care este modul de desfasurare al Final Four?

NICKSTELIST SI DUPA MOARTE21.02.2011 19:12

Numai federatia stie.

Costi21.02.2011 20:58

din informatiile pe surse, de la acest guru al baschetului, pe nume Maye, am aflat ca e foarte probabil ca final four-ul cupei Romaniei sa se desfasoare in sistem turneu, sambata-semifinalele si duminica-finalele, intr-un oras din tara(cel mai probabil clujul), pe undeva prin aprilie

pytycrys21.02.2011 21:24

Cluj?

Ce rahat...

Maye21.02.2011 21:47

Final Four-ul Cupei Romaniei s-a desfasurat in fiecare an intr-un oras, sub forma de turneu.

Ca exemplu, anul trecut Final Four-ul Cupei Romaniei s-a jucat la Sibiu cu echipele CS Otopeni, CSU Ploiesti, Elba Timisoara si Gaz Metan.

 

Sambata s-au jucat semifinalele, iar duminica s-au jucat finalele mici si mari.

Asa o sa fie si anul asta si in toti anii care vor veni :)

Saptamana trecuta am trimis un mail federatiei si inca mai astept un raspuns referitor la data tragerii la sorti a meciurilor.

Exista mai multe variante de disputare a Final Four-ului. Cluj, Timisoara, Oradea, Arad si Craiova sunt printre orasele favorite. Oricum nici o surpriza din partea FRB nu este exclusa.

 

Eu unul merg pe mana Clujului, avand in vedere marimea salii, precum si publicul pasionat de baschet.

Din pacate, nu cred ca o sa fie Sibiul, pentru ca aici se va juca All Star Game-ul baschetului romanesc.

 

Final Four-ul va avea loc undeva in luna aprilie.

 

red&blue_boy21.02.2011 22:00

Nu se poate in tot anul la Sibiu! :D

Maye21.02.2011 22:03

As vrea eu :P

Maye22.02.2011 22:46

Locatia Final Four-ului Cupei Romaniei se va hotari pe data de 9 martie.

Final Four-ul va avea loc in weekendul 7-8 aprilie.

f234567k22.02.2011 23:36

Cum ar spune Dan Bittman: " primavara incepe cu tine " (ma refer la echipa, nu la Maye)

Maye22.02.2011 23:47
ssilviu_1923.02.2011 13:36

Din punctul meu de vedere,perfect ar fi ca Steaua sa intalneasca Muresul in semifinale,ca mai apoi sa intalneasca in finala Ploiestiul sau Gazul,probabil obosite dupa un meci foarte greu.Vedeti cazul Elbei din sezonul trecut.Desi inferiori Gazului,timisorenii s-au impus in finala in fata unui Medias obosit dupa un meci foarte greu cu Ploiestiul :)

Bogdan23.02.2011 18:47

Care e treaba cu Turabo? Am auzit niste mici zvonuri ca ii cam paste falimentul. E adevarat?

Daniel-Ionut23.02.2011 18:50

Asta ne-ar mai trebui :unsure:

f234567k23.02.2011 19:07

Unul dintre cele mai cunoscute lanturi de cafenele din Romania, frecventate inclusiv de crema showbizului autohton, este in pragul colapsului.

 

 

 

Două dintre societățile care patronează lantul Turabo au intrat in insolvență, facand astfel primul pas spre faliment. O alta, care potrivit surselor RL detine marca Turabo Cafe" - BRTV Grup - este si ea in pragul falimentului. Tribunalul Bucuresti urmează să analizeze din nou, pe 31 martie, cererea companiei Victoria Holding de deschiderea falimentului BRTV Grup. Initial, in aprilie 2010, judecatorii admiseseră cererea Victoria Holding, dar BRTV a contestat decizia, iar Curtea de Apel Bucuresti a decis că procesul trebuie rejudecat. Celelalte societăți aflate in prezent in procedură de insolvență sunt Turabo Business Corporation si TCD Royal Events. Numitorul loc comun este Dragomir Tudor Niculescu, cel care le controlează si care detine totodată brandul Turabo".

 

Evidență contabilă cu probleme?

 

La sfarsitul lunii ianuarie, Tribunalul Bucuresti a admis cererea depusă de Federatia Filatelică Romana dispunand deschiderea procedurii insol¬ven¬ței pentru firma Turabo Business Corporation. Solicitarea fusese inaintată incă din 26 octombrie 2010. Potrivit datelor de la Registrul Comertului, firma a fost infiintată in 2007, iar de atunci nu a depus nici un bilanț anual de activitate. Pe pagina de internet a Ministerului de Finan¬țe, ultima declaratie fiscală - referitoare la taxele si impozite platite - datează din 2008. Actionarul majoritar al societății este Dragomir Tudor Niculescu, cu 80%. Firma are deschise cinci puncte de lucru, toate in Bucuresti, unde functionează cafenele Turabo. Administratorul judiciar desemnat de Tribunalul Bucuresti, Lucian Lascu, urmează ca in perioada urmatoare să facă raportul referitor la continuarea sau nu a procedurii falimentului, apoi pe cel al cauzelor intrarii firmei in colaps. Potrivit legii, pragul minim al datoriei pentru care se poate cere deschiderea procedurii insolventei unei societăți este de 40.000 lei.

 

Cea de-a doua cadere

 

O altă societate din Grupul Turabo"- TCD Royal Events a intrat si ea in procedură de insolvență in conformitate cu decizia Tribunalului Bucuresti care a admis, pe 28 ianuarie, cererile facute de două societăți: Porsche Leasing si Porsche Broker Asigurare. Potrivit datelor de la Registrul Comertului, TCD Royal Events a fost infiintată in 2008, iar de atunci firma nu a depus nici un bilanț anual de activitate. Jumatate din actiunile acestei firme sunt detinute de o altă societate - Turabo Business Corporation, iar restul de mai multe persoane fizice, in diferite cote: Dragoș Stoian, Crina Gabriela Runcianu si Oana Cirjoi. TCD Royal Events detine un punct de lucru in Bucuresti - Lacul Tei, unde functiona, teoretic, Turabo Royal Ballroom, un centru de evenimente cu o capacitate de 600 locuri. Agentia de colec¬tare a creantelor, Urban & Aso¬ciatii, detinută de senatorul PDL Iulian Urban, anunta că TCD Royal Events ar avea o datorie de 90.538 lei catre SC Travelart."SC Travelart SRL a avut o colaborare cu debitorul TCD ROYAL EVENTS, in baza contractului de colaborare. Obiectul il constituie asigurarea serviciilor de transport aerian extern si intern de catre SC Travelart SRL catre TCD ROYAL EVENTS.. Cazul a fost preluat in vederea recuperarii debitului, de agentia de colectare creante Urban si Asociatii", anunta public societatea de colectare a debitelor a senatorului Iulian Urban. "SC Travelart SRL a avut o colaborare cu debitorul TCD ROYAL EVENTS, in baza contractului de colaborare. Obiectul il constituie asigurarea serviciilor de transport aerian extern si intern de catre SC Travelart SRL catre TCD ROYAL EVENTS.. Cazul a fost preluat in vederea recuperarii debitului, de agentia de colectare creante Urban si Asociatii", anunta public societatea de colectare a debitelor a senatorului Iulian Urban.

 

Sean Paul la Turabo

 

Potrivit site-ului oficial al companiei, cafenele Turabo sunt prezente, in afară de Bucuresti, in toate marile orase din tară: Arad, Arges Baaau, Baia-Mare, Bihor, Brasov, Cluj-Napoca, Constanta, Dolj, Galati, Hunedoara, Iasi, Mures Satu-Mare, Sibiu, Timisoara. Patronii Turabo au preluat in urmă cu câțiva ani si echipa de baschet Steaua, reusind să ridice echipa din Ghencea din anonimatul in care cazusera De-a lungul timpului, Turabo Society Club a organizat concerte cu nume cum ar fi Craig David, Jay Sean, Kat De Luna, Lumidee sau Goran Bregovic.

 

Șeful de la Turabo, asociat cu fostul sef al BCR

 

În perioada extinderii lantului Turabo, seful brandului, Dragomir Tudor Niculescu s-a asociat si cu Banca Comercială Romana rezultatul fiind "BCR - Turabo Caffe". Firma care care patronează această cafenea este Turabo Grup. Potrivit datelor de la Registrul Comertului, firma este administrată de Niculescu iar printre actionari, cu 10% din actiuni, se regaseste si societatea G&D Audit, controlată de fostul presedinte al BCR, Nicolae Danila in prezent membru in Consiliul de Administratiei al Bancii Nationale a Romaniei. Actionar majoritar, cu o cotă de 57,5%, este SC BRTV Grup, firmă care ar putea intra in procedură de faliment in martie dacă Tribunalul Bucuresti admite cererea facută de SC Victoria Holding. Turabo Grup a fost infiintată in 2005. Pe 2009, societatea nu a mai depus bilantul de activitate.

 

Vezi deciziile Tribunalului Bucuresti prin care s-a deschis procedura insolventei la firmele Turabo Business Corporation si TCD Royal Events

 

http://www.tmb.ro/dosare_ecris.php?id_dosar=300000000324298

 

http://www.tmb.ro/dosare_ecris.php?id_dosar=300000000359172

 

sursa

 

1on23.02.2011 19:33

Naspa.

 

Revenind la fainalforul ala. Eu n-am inteles. Adica sferturile se joaca cel mai bun din 3 sau 5 meciuri (parca asa tin eu minte ca s-a jucat anul trecut) ia semifinalele si finalele se joaca intr-un singur meci? Mi se par cam anapoda.

f234567k23.02.2011 19:34

Acolo s-a jucat 3/5 pentru ca ala era play-off-ul campionatului.

1on23.02.2011 19:41

Si, matematic vorbind, play-off-ul ala nu inseamna optimi?

f234567k23.02.2011 19:49

Cred ca inseamna sferturi. In play-off-ul campionatului, din ce stiu eu, se joaca cel mai bun din 5 meciuri pe toata durata lui.

In cupa, se joaca sistem eliminatoriu tur-retur pana in faza sferturilor. Asa stiu ca este in multe cazuri cand este vorba de cupe(am vazut si in unele din Europa-ex cand a castigat Ploiestiul nu mai stiu ce cupa). Dupa se trece la un final-four care se joaca doar intr-o anumita sala.

 

Sa vina Maye sa ne lamureasca mai bine. :D

Bogdan23.02.2011 19:52

azi am trecut pe la unirii unde era o cafea turabo. Acum e spatiu gol...

Maye23.02.2011 20:50

Deci :

 

In play off-ul campionatului se joaca dupa sistemul : 1-8, 2-7, 3-6, 4-5 - Acestea fiind locurile din campionat la sfarsitul sezonului regulat (sferturi). In aceasta faza se joaca dupa sistemul cel mai bun din 5 meciuri.

 

Astfel, mai raman 4 echipe (semifinale). Si aici se joaca dupa sistemul cel mai bun din 5 meciuri.

 

Castigatoarele semifinalelor , vor juca finala campionatului, care se va desfasura dupa sistemul cel mai bun din 7 meciuri.

 

In Cupa Romaniei , sistemul e altfel. Se joaca tur retur pana mai raman 4 echipe, iar aceste 4 echipe vor evolua in Final Four, ceea ce inseamna 2 meciuri de echipa - semifinale si finala mica / mare.

 

Daca e ceva ce nu ati priceput, poate stiu eu :D

 

@ Bogdan

 

Da, au fost niste probleme cu banii, dar iti spun din surse sigure ca aceste probleme nu afecteaza echipa. De altfel, ni s-a transmis sa nu ne facem problema, proiectul merge mai departe. :)

Bogdan23.02.2011 21:10

Sper sa fie de incredere sursele tale si asa sa fie :)

leoSUD23.02.2011 21:11

Sper sa nu afecteze echipa.

«1293031323368»