FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

CSA Steaua Baschet

«191011121368»
red&blue_boy31.07.2010 22:51

Da,in primele meciuri trebuie sa scoatem punctaj maxim,mai reglam si jocul pentru meciurile ulterioare mai dificile.

Adrian31.07.2010 22:53

La ce transferuri au facut, ne batem la titlu. Garantez.

Abia astept sa inceapa sezonul. I feel tingly all over :D

 

P.s. Mai intrati si aici si dati cate un comment:

 

http://Steaua.ro/sporturi/2010/08/01/diviz...rabo-Bucuresti/

Lari04.08.2010 07:29

Noul jucator al echipei de baschet masculin Steaua Bucuresti, Virgil Carutasu, a declarat, marti, intr-o conferință de presa că iși doreste ca noua sa formatie să obtină in sezonul 2010-2011 titlul de campioana

 

"Sunt fericit că am ales Steaua, iar de acum vrem să ne apucam de treaba Sper să avem o pregatire buna să ne intelegem bine si să câștigam un titlu, după mult timp, pentru Steaua. Am ales Steaua pentru că era singura echipă din Bucuresti care emitea pretentii la titlu. Am jucat la Dinamo opt ani si am câștigat titlul de patru ori, iar la Asesoft am evoluat cinci ani in care am luat tot atatea titluri. Sper să vin cu noroc la Steaua", a spus Carutasu.

 

Fostul jucator al echipei Asesoft Ploiesti a precizat că in lupta pentru titlu in noul sezon vor intra patru echipe. "Cred că in lupta pentru titlu din acest an vor intra cei de la Cluj, Medias Asesoft si noi. Ordinea nu conteaza Clujul si Mediasul si-au pastrat acelasi nucleu de jucatori si sunt foarte puternici. Noi ne vom concentra pe toate cele trei competitii, pe Cupa Romaniei, pe Cupa Challenge si pe campionat", a adaugat Carutasu.

 

Baschetbalistul a afirmat că regretă situatia in care a ajuns fosta sa echipă Dinamo Bucuresti, retrogradată in esalonul secund: "Mi-a parut rau de ceea ce s-a intamplat cu Dinamo. Am jucat multi ani acolo si mi-am facut junioratul. Cred că au fost probleme pe partea manageriala sunt multe sectii la Dinamo si sunt foarte greu de intretinut. Era un singur om care se zbatea foarte mult pentru echipă si de cand a plecat el de acolo s-a dus si echipa. Nu vreau să-i spun numele".

 

Antrenorul echipei Steaua, croatul Teo Cizmici, s-a declarat multumit de jucatorii sositi la formatia sa. "Sunt fericit să revin la echipă si privesc cu incredere spre noul sezon. Sper ca totul să meargă bine pentru baieti si, cel mai important, sper ca toti să fie sanatosi si să nu avem probleme fizice. Mă bucur că avem si câțiva jucatri noi si sper că echipa va fi mai puternică in acest sezon", a spus Cizmici.

 

Tehnicianul a adaugat că iși doreste ca echipa sa să realizeze mai mult decat a reusit in sezonul trecut. "Am discutat mult cu conducerea echipei despre obiectivele din acest sezon. Toti vrem să facem cat mai mult posibil, dar nimeni nu poate promite nimic. Orice mică problemă ne poate afecta. Nimeni nu poate garanta nimic, dar echipa a fost construită in asa fel incat să putem face unu sau doi pasi inainte față de sezonul trecut. Totul va veni pe parcurs, dar mai intai trebuie să formam legaturile din echipă pentru a face ca jocul să continue", a afirmat Cizmici.

 

Antrenorul Stelei a spus că a fost refuzat de mai multi jucatori din spatiul ex-iugoslav, preferandu-i astfel pe cei din Statele Unite ale Americii: "A fost o problemă cu jucatorii din spatiul ex-iugoslav, pentru că nu voiau să vină aici. Unii iși doreau asta, dar nu se potriveau stilului de joc pe care aș vrea să-l abordez. Totusi, am reusit să aducem jucatori buni aici si am facut o treabă bună din acest punct de vedere. Pentru mine nu contează nationalitatea deloc, pot fi chinezi sau de pe Marte. Un jucator este un jucator si dacă poate să joace bine atunci o va face, indiferent de unde vine".

 

O altă achizitie a Stelei, Virgil Stanescu, s-a aratat incantat de planurile de viitor ale oficialilor stelisti. "Mă bucur să fiu alaturi de prieteni si să fac parte din programul pe care cei de la Steaua l-au gandit. Mi se pare o echipă superbă si, pe langă faptul că majoritatea suntem prieteni, vom ataca titlul cu multă Dorință si pasiune", a spus Stanescu.

 

Fostul capitan al nationalei Romaniei a precizat că nu banii l-au determinat să vină la Steaua. "Ceea ce m-a determinat să vin la Steaua a fost acest plan care nu este numai pentru maine. Este unul pentru tineret si pentru copii si este foarte bine pus la punct. De asemenea, faptul că am mai fost aici a contat mult, iar partea financiară nu este cea mai importanta Aici voi fi aproape de familie", a declarat Stanescu.

 

Americanul Jerome Coleman, sosit la Steaua de la echipa ucraineană BC Odessa, a afirmat că este bucuros de alegerea pe care a facut-o cand a venit in Romania. "Sunt bucuros că am ajuns la Steaua si sper că totul va merge bine. Speram să facem multe meciuri bune si să ne atingem obiectivele", a spus Coleman.

 

Al doilea american transferat la Steaua, de la formatia greacă Olimpia Larissa, Dustin Salisbury, crede că "roș-albastrii" se vor califica in play-off-ul campionatului national: "Sper să facem un sezon bun si să ne calificam in play-off. Sunt aproape sigur că vom reusi acest lucru, iar de acolo să incercam să ne luptam pentru câștigarea titlului. Am ales să vin aici pentru că am simtit că este o bună oportunitate. Din tot ce am vorbit cu antrenorul am simtit că aici este locul unde aș putea să joc. Obiectivul meu personal este să joc cat mai bine si să-mi ajut echipa. Vreau să fac tot ceea ce-mi cere antrenorul pentru ca echipa noastră să ramană in lupta pentru titlu".

 

Formatia de baschet Steaua Turabo s-a reunit, luni, iar primul antrenament a avut loc marti seara in Sala Mihai Viteazul din Bucuresti. Stelistii vor efectua un cantonament in Slovenia, in perioada 10-22 august, apoi vor disputa cateva meciuri de pregatire cu echipe din Bulgaria.

 

Mediafax

TURKU04.08.2010 09:11

Cu cei 5 americanii+ce :drunk::steag_cruce_invers::punk: i 2 romanii de mare clasa ne vom bate la TITLU

Maye04.08.2010 10:07
"Cred că in lupta pentru titlu din acest an vor intra cei de la Cluj, Medias Asesoft si noi.

+ inca o echipa.

red&blue_boy04.08.2010 20:25
+ inca o echipa.

 

Sibiul,nu?! :)

Lari08.08.2010 12:42

Echipa de baschet masculin Steaua Bucuresti l-a inregimentat pe sarbul Uros Lucici, jucatorul in varstă de 27 de ani fiind al 9-lea transfer al verii, in lotul condus de Teo Cizmici.

 

Uros Lucici (27 de ani, 2.07 metri, extremă-pivot) a jucat ultima dată la campioana Sloveniei, Krka Novo Mesto, iar in carieră a mai trecut pe la formatiile sarbesti KG 06, Ergonom Nis, Vizura, KK Zdravlje, dar si Zlatorog Lasko, din Slovenia.

 

Pană in prezent, Steaua Bucuresti i-a transferat pe Virgil Carutasu, Andrei Mandache, Virgil Stanescu si Bogdan Țibarna, respectiv pe americanii Josh Jackson, Robert Turner, Dustin Salisbury si Jerome Coleman.

 

Steaua Bucuresti s-a reunit la inceputul saptamanii, iar intre 10-22 august va efectua un cantonament in Slovenia, urmat de meciuri de pregatire cu echipe din Bulgaria.

 

Mediafax

red&blue_boy08.08.2010 14:23

E bine ca l-am adus si pe sarb,abia astept sa vad cum ne descurcam in noul sezon.

paolo21.09.2010 16:30

pe 22 septembrie 2010 (Maine), ora 20.00, la Sala Mihai Viteazu Steaua o sa joace in turul 1 din Cupa Romaniei contra echipei CSM Bucuresti. intrarea o sa fie probabil libera asa ca hai sa mergem cat mai multi sa sustinem echipa! + ca echipamentul de sezonul asta e albastru (mult mai "Steaua" decat cel alb de sezonul trecut) :steag_cruce_invers:

Maye22.09.2010 05:19

Va rog sa mergeti la meci!

Baietii au nevoie de suport!

Unii ar face orice ca sa ajunga la meciul asta!

 

 

Mergeti la meci pentru CSA!

NICKSTELIST SI DUPA MOARTE22.09.2010 07:55

Prezent. :steag_cruce_invers:

paolo22.09.2010 20:23

CSA Steaua- CSM Bucuresti 70-65

 

stelistii au inceput in forta meciul, avand la un momentdat cam 9 puncte avantaj. usor usor spre sfarsitul primului sfert au mai scazut ritmul asa ca acesta s-a incheiat 22-17. in al 2-lea sfert Steaua a continuat sa conduca pe tabela, insa a inceput sa sufere pe faza ofensiva, astfel ca la final 2-ului aveam avantaj minim 35-34. Sfertul 3 a fost cel mai slab al Stelei, csm-ul preluand conducerea de la prima faza si pastrand o diferenta de cam 5-6 cosuri pe tabela in favoarea lor. 3-ul se incheie 48-53, Steaua jucand foarte prost pe atac, iar pe aparare nu prea am reusit recuperari.

In fine in ultimul sfert ros-albastrii au revenit in joc, in 2 minute egaland csm-ul, 56-56. dupa care au preluat conducerea si controlul meciului pana la final.

 

se vede ca eghipa abia se formeaza, asa ca relatiile de joc scartaie uneori, au momente in care le merge jocul de minune, insa si momente in care tot jocul se prabuseste, fara pic de idei in atac, cam ca in sezonul trecut. personal mi-au placut Joshua Jackson (11), care pare a fi noul Mack (pacat ca a plecat) si Lucic Uros (7).

red&blue_boy22.09.2010 20:38

Ma asteptam sa invingem mai lejer,dar e bine s-asa,mai ales pentru inceput.

Edededi26.09.2010 20:19

miercuri se disputa in cadrul cupei Romaniei meciul cu cei de la bc Kiev, toti la meci !

Maye27.09.2010 17:38

Miercuri de la orele 20 , baietii au nevoie de noi.

Joaca in turul preliminar al EuroChallenge Cup cu puternica echipa ucraineana BC Kiev.

 

CU TOTII LA BASCHET!

http://Steaua.ro/baschet/2010/09/27/Steaua...ochallenge-cup/

Daniel-Ionut27.09.2010 19:55

Toate postarile offtopic au fost mutate AICI!

Maye01.10.2010 20:58
PrymarU03.10.2010 19:28

Cand mai sunt meciurile ?

dayra03.10.2010 20:20
Cand mai sunt meciurile ?

 

Pe Steaua.ro, in sectiunea "baschet" gasesti toate informatiile. :)

Maye05.10.2010 10:37
paolo07.10.2010 10:27

BC Kiev-CSA Steaua 66-79...Steaua se califica in grupe cu scorul general de 156-125

 

Sfertul I: 14-21

Sfertul II: 15-15

Sfertul II: 24-24

Sfertul IV: 13-19

cei mai buni marcatori pentru ros-albastrii: Robert Turner cu 25 de puncte, urmat de Lucic cu 14 puncte si cu 11 puncte Coleman si Jackson. si eu pariam pe odihnitul Jackson ca fiind cel mai bun marcator...

 

in grupele EuroChallenge Cup Steaua o sa joace cu urmatoarelor echipe : Entreprise BC Dinamo Moscova , Antwerp Giant si Lokomotiv Kuban Krasnodar.

 

sper ca sambata la meciul cu Craiova sa fim cat mai multi ca sa le multumim pentru aceasta calificare :steag_cruce_invers:

Maye07.10.2010 11:16
Maye08.10.2010 12:10

Duminica de la 20:30 , meci in campionat cu Craiova.

Baietii au nevoie de suportul nostru.

 

http://Steaua.ro/baschet/2010/10/08/csa-st...raiova-etapa-2/

Daniel-Ionut15.10.2010 18:47

Steaua -

Energia Rovinari

CSASteaua.png VS. energia_rovinari.png

Data: sambata, 16 octombrie

Locatie: Regimentul de Garda Mihai Viteazul Bucuresti

 

Vom reveni cu mai multe detalii despre ora de disputare a partidei.

Maye15.10.2010 20:25

Meciul se va juca de la ora 20.

«191011121368»