Real Madrid nu avea cum sa faca fata barcelonei cu atatia accidentati,cel mai important fiind van nistelrooy. Si chiar in efectiv complet i-ar fi fost greu pentru ca barca este cea mai in forma echipa din Europa. Real a pornit meciul in defensiva si acolo a ramas pentru ca nu aveau cum sa iasa,singurele exceptii fiind cele 2 faze singur cu portarul. Ca sa fi scos macar un egal,Madrid trebuia sa marcheze din ambele faze.
Eu am simpatii madrilene(singura echipa cu care tin este Steaua) insa vazand meciul de ieri nici nu mai conta echipa favorita,pur si simplu mi-a parut rau ca se termina meciul,cum mi s-a intamplat la majoritatea meciurilor Real-Barca. I-am aratat meciul unuia caruia nu ii place fotbalul(probabil auzind doar de fotbalul de la noi) si nu-si putea dezlipi ochii de ecranul calculatorului. Am scris asta si la ultimele derby-uri Real-Barca insa as vrea sa reiterez:vizionand asemenea meciuri nu stiu cum mai putem sa ne uitam la Liga 1 si nu stiu cum de nu le crapa obrazul marilor nostri fotbalisti romani(cu ifose cat casa) care nu pot face fata nici fizic la acest ritm d-apoi sa faca fata din pc de vedere tehnic si tactic.
Si ca sa vorbesc putin si despre meci,trebuie sa va zic ca cel mai mult m-a impresionat nu Messi,nu eto'o ci yaya toure. Este exponentul perfect al inchizatorului modern,cam ce joaca si senna la villareal. Omul asta a fost agresiv,a deposedat(uitati-va de cate ori a blocat iesirile realului),e inalt si rapid,dribleaza,isi asuma riscuri,ce mai un super jucator. A avut si realul un asemenea jucator odata,makelele,desi acela nu dribla atat de bine,tinea mijlocul cel putin la fel de bine ca toure.
Imi pare rau ca trebuie sa asteptam cateva luni pana a vedea returul pentru ca aceste meciuri sunt fenomenale,astea sunt meciurile cu care "convertesti" oameni la fotbal.
CIOBANE PLEACA DIN Ghencea!!!
FORZA Steaua!!!
Intotdeauna superiori.